Jump to content

ram pump(su koçu pompası) nasıl çalıştığını bilen var mı?

Recommended Posts

8 saat önce, deadanddark yazdı:

Anibalin de söyledigi gibi kütlenin agirligi ile önce hortum su ile yavas yavas doluyor. Sonrasinda ise su atimi itme ile gerceklesiyor. Bir sonra gelen su öndeki suyu ieterek hortumun agzindan disari atilmasini sagliyor.

Japonya'ya manometre sattığınızı  söylemiştin.

Bunu bilirsin belki.Yada bilen arkadaşların vardır.:)

Elinde hacmi 1litre olan içi su dolu balon var.

1metre yüksekten  bırakınca balon içindeki  basınç en fazla kaç bar olur?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, uygur yazdı:

Japonya'ya manometre sattığınızı  söylemiştin.

Bunu bilirsin belki.Yada bilen arkadaşların vardır.:)

Elinde hacmi 1litre olan içi su dolu balon var.

1metre yüksekten  bırakınca balon içindeki  basınç en fazla kaç bar olur?

Japanlara sattigimiz cihaz bunun aynisi >>>51479461f07.jpeg

Manometer hemen cylinderkopf üzerinde görülüyor. Japanlar manometerin söylemesi gereken degeri söylemedigini/ biraz alt ya da üst degerde oldugunu gördü. Ben test ederken düse degistirince bunun gercekten dogru oldugunu farkettim. Manometerin alindigi firma manometerleri yeniledi.

Senin balon soruna gelince

Matemetik konusunda iyi degilim ama balonun haraketsizken ugradigi basinca P=f/a yere carpma anindaki mgh' i  ilave edersek balondaki toplam basinci buluruz derim.

Senin icin ben yinede arkadaslara bunu soracagim.

Sitelerde Paylaş
On 28.06.2019 at 16:19, uygur yazdı:

Yazmaya ancak fırsat buldum. 

Anladığım kadarıyla konuya dalayım. 

Sanırım balona suyun nasıl geldiğini anlamışsın, hazneden gelen suyun potansiyel enerjisi balonun içindeki hava ve suyun basıncı ile eşitlenene kadar balondaki su yükselmeye devam edecek. Diğer bir deyişle hazneden gelen su vanayı açık tutacak ve balondaki su yükselecek. Yükselme sebebiyle balondaki basınç kuvveti gittikçe büyüyecek ve en sonunda eşitlenecek. Tam o anda vana kapanacak (kuvvet dengesinden dolayı vanayı açık tutacak kuvvet ortadan kalkacak). Vana kapandığı anda balondaki yüksek basınç kuvvetini dengeleyecek alt kuvvet ortadan kalkmış olacak. Vana tek taraflı açıldığı için artan basınç kamıştan yukarı hareket etmek zorunda kalacak. 

Fiziki olarak anladığım budur. 

Suyun balona gelmesini anlamadıysan ona da kısa bir özet geçerim dilersen. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Sütlü Kase said:

Sanırım balona suyun nasıl geldiğini anlamışsın, hazneden gelen suyun potansiyel enerjisi balonun içindeki hava ve suyun basıncı ile eşitlenene kadar balondaki su yükselmeye devam edecek. Diğer bir deyişle hazneden gelen su vanayı açık tutacak ve balondaki su yükselecek. Yükselme sebebiyle balondaki basınç kuvveti gittikçe büyüyecek ve en sonunda eşitlenecek. Tam o anda vana kapanacak (kuvvet dengesinden dolayı vanayı açık tutacak kuvvet ortadan kalkacak). Vana kapandığı anda balondaki yüksek basınç kuvvetini dengeleyecek alt kuvvet ortadan kalkmış olacak. Vana tek taraflı açıldığı için artan basınç kamıştan yukarı hareket etmek zorunda kalacak. 

Burada "basınç" iş başında değil, aslolarak. Kafayı karıştıran da bu, hoş tentenin kafa yok zaten, o başka mevzu.

Buradaki olay, terazi mevzusu, sistem açık kollu değil, bu nedenle, giriş tarafı terazinin bir kolu gibi, yukarıya giden boru ise diğer kolu. Ve kalın boru/balondaki su, yukarıya giden ince borudan daha ağır olduğu için, terazi dengeye geliyor, ince borudaki su, yukarıya akıyor. Temel dinamik bu.

Ama bu, basıncın hiç etkisi yok demek değil. Aslolarak şöyle bir şey var, basınçal alakalı. Suyu boşaltan o valfin kapanması, açılması vs. aslen yüksek hızla akan suyun oluşturduğu, hidrolik çekic etkisiyle oluyor. 

Basıncı, bastiçe, derniliğe bağlı bir parametre sanan tenten gibi andavallar, elbette bunu pek anlayamıyor, biri vardı, malum, arşimed kuralını anlamaktan acz içinde bir ton kafa ütülemişti.

Hareketli sıvılarda, basınç denklemleri, basitçe derinlikle ölçülmez. Örneğin, en basit haliyle, bir borudan geçen suyun basıncı, derinliğe değil, hızına bağlıdır ve ne kadar hızlı akıyorsa, basıncı o kadar düşüktür. O yüzden, hortumdan su akarken, hortum patlamaz, ama ucunu kaparsan, yarılır gider, yüksek basınçlı su ile. 

Konuyu daha iyi kavramak için, yanyana giden iki gemi düşün. İkisi yeterince yakınsa, bir tür boru gibi davranırlar ve aralarında kalan su hareket etmiş, akmış olur, gemilerin gittiği yönün ters tarafına. Sonuçta gemiler gider, birbirlerine toslar. Bu bilinen bir sorundur ve liman girişlerinde, gemilere yük, yolcu vs. için yanaşırken vs. çokca dikkat etmeyi gerektirir. 

İşte bu etki başta olmak üzere, bir takım etkiler nedeniyle, o borularda basınç ihmal edilebilecek bir parametre oluyor. O yüzden "basınç değil, ağırlığa bakın" diyoruz. 

Sitelerde Paylaş

@uygur Paylaştığın ilk videoda sağ taraftaki valfin nasıl olupta aynı basınçta açılabildiğini sormuşsun. Arada basınç farkı var ve bu farkı oluşturan ise kırmızı ve mavi taraftaki basıncı ileten boruların farklı ebatlarda olmasıdır. Burada elbette valf kapanabiliyorsa üstteki su kütlesinin sağdan gelen su basıncını engelleyebilecek kadar yeterli kütlede olmasıdır ancak bu, su tahliye olurken basınç azaldığında etkili olabilecek büyüklüktedir. Her halükarda sağdan gelen suyun basıncı kırmızı tarafın basıncından fazladır. Buna sebep olan bahsettiğim ebat farkıdır. Valflerin de belirli bir ağırlıkta olduğunu hayal et azalan basınç belirli bir değerin altında valfler ağırlığından dolayı aşağayıya düşüp suyun tahliyesine izin veriyor. Hazır satılan valflerle bu proje yapılamaz. Ağırlık dengesi gerektiren bir projedir.

Su-pompasi.png

Güneş enerjili sistemlere nazaran böyle bir proje uygun bir arazide maliyetleri oldukça düşürebilir faydalıdır. Sana devridaimle çalışacak bir şehir bile kurabilirim. Bu çok kolay ve uygulanabilir bir proje sevdim ancak sana çok daha iyilerinden bahsedebilirim.

Örneğin yerin 15-20 metre altı yaz kış yaklaşık 15 C'de sabit bir sıcaklıkta kalır. Bu durumdan faydalanıp yazın ve kışın ters yönde sürekli çalışan su devridaimi oluşturulabilir arazi çok fazla düzlüklerden oluşuyorsa bu yöntem daha etkili olabilir. Yerin 15 m altına büyükçe bir su deposu kurulur ve aynı büyüklükte zeminde de bir adet kurulur. Bu depolar birbirlerine bağlandığında  yüzeyin ve yerin altındaki deponun sıcaklık farkının büyüklüğüne göre su belirli bir süreden sonra devridaim olacaktır. Üstteki depoya su ilave etmeye devam edip yerin altından gelen suyu sulama için kullanabilirsiniz. Sistem bağlantı borularının belirli bir kalınlığa kadar olmasına izin verir. 

Bu proje aklına yatmadıysa yada anlamadıysan veya çalışmayacağı konusunda düşüncelerin varsa daha detaylı anlatabilirim.

Hatta bu proje ile doğrudan elektrik de üretilebilir. Konuyla ilgilenen olursa çok daha detaylı anlatabilirim. 

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Balona su gelmesini anlıyorum ama dengeye geldikten sonraki kısmı anlamıyorum.

1 metre yükseklikten saniyede 100 litre akan suyu aniden kesersem ne kadar basınç oluşur?Bunu  hesaplayamıyorum.

tarihinde uygur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, karamsarhuman yazdı:

Su maksimum hızına ulaştığında, bu vana kapanır.

Çarptıkça akan su ataletinden dolayı pompada büyük bir baskı oluşturur.

Basınç kuvvetleri ikinci bir valfi açar.

Yüksek basınçlı su, ikinci valf boyunca dağıtım borusuna akar (bu genellikle dağıtım borusunun itme sırasında mümkün olduğu kadar yüksek basınçlı su almasına izin veren bir hava odasına sahiptir).

Pompadaki basınç düşer. İlk valf, suyun tekrar akması ve momentum birikmesi için yeniden açılır. İkinci valf kapanır.

Döngü tekrar eder.

iLnms.gif

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, deadanddark yazdı:

Su maksimum hızına ulaştığında, bu vana kapanır.

Çarptıkça akan su ataletinden dolayı pompada büyük bir baskı oluşturur.

Basınç kuvvetleri ikinci bir valfi açar.

Yüksek basınçlı su, ikinci valf boyunca dağıtım borusuna akar (bu genellikle dağıtım borusunun itme sırasında mümkün olduğu kadar yüksek basınçlı su almasına izin veren bir hava odasına sahiptir).

Pompadaki basınç düşer. İlk valf, suyun tekrar akması ve momentum birikmesi için yeniden açılır. İkinci valf kapanır.

Döngü tekrar eder.

iLnms.gif

bende  sizin gibi düşünüyorum, tamamen su basıncıyla alakalı, valfin açılış ve kapanışı, ve pompadan dolan suyu vanadan  kesik kesik atması, su derinleştikçe basınçta ona göre artar,pompadakı basınç! hava basıncının azalmasıdır.

ilk valf açıldıgında diğer valfte kapanmakzorundaki içerde hem su basıncı  hemde su biriksin.

bu döngüde suyun basıncına göre değişkenlik gösteriri basın yüksel oldugunda , döngü hızlanır, basınç düştüğündede, döngü yavaşlar. 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Basınç aşağıdaki şekilde hesaplanıyor.:)

10 saat önce, uygur yazdı:

Balona su gelmesini anlıyorum ama dengeye geldikten sonraki kısmı anlamıyorum.

1 metre yükseklikten saniyede 100 litre akan suyu aniden kesersem ne kadar basınç oluşur?Bunu  hesaplayamıyorum.

https://www.engineeringtoolbox.com/water-hammer-d_966.html

Alıntı

Water Hammer

Rapidly closing or opening valves - or starting stopping pumps - may cause pressure transients in pipelines known as water hammers

A "Water Hammer" in pipe or tube is a pressure spike caused by sudden variation of flow rate.

Water hammers can be created if

• valves opens or closes to fast
  • pumps suddenly stops or starts
  • parts of the pipeline bursts

Since the water flow is restricted inside the pipe, a shock waves through the incompressible water will travel forth and back in the pipeline and deflecting everything in its path.

If the intensity in the shock wave is high, physical damage to the system can occur.

The pressure spike in a pipeline caused by a closing or opening a valve can be estimated as

dp = 0.070 dv l / t                                      (1)

where

dp = increase in pressure - pressure spike (psi)

dv = change in flow velocity (ft/s)

t = valve closing time (s)

l = upstream pipe length (ft)

• 1 ft (foot) = 0.3048 m
  • 1 ft/s = 0.3048 m/s
  • 1 psi (lb/in2) = 6894.8 Pa (N/m2)

Example - Water Hammer generated when closing a Solenoid Valve

The pressure spike (water hammer) in a 100 ft water pipe where the water flow velocity is reduced from 6 ft/s to 0 ft/s when a solenoid valve closes in 0.1 s - can be estimated as

dp = 0.070 ((6 ft/s) - (0 ft/s)) (100 ft) / (0.1 s) 

= 420 (psi)

With a closing time of 1 s (solenoid valve with damper) - the pressure spike (water hammer) can be estimated as

dp = 0.070 ((6 ft/s) - (0 ft/s)) (100 ft) / (1 s) 

= 42 (psi)

Note! - it is important to

• open and close valves slowly
  • use soft starters to start / stop pumps

to avoid water hammers damaging piping systems.

Sitelerde Paylaş
On 30.06.2019 at 20:53, uygur yazdı:

Basınç aşağıdaki şekilde hesaplanıyor.:)

https://www.engineeringtoolbox.com/water-hammer-d_966.html

1 metreyükseklikten saniyede 100 litre akan suyu aniden kesersem ne kadar basınç oluşur diye sordun.

Linkteki verilere göre terimleri belirterek detayli bir sekilde Türkce olarak cevap paylasabilir misin?

Bana ici su dolu balon diye bir soru vermistin, onunda cevabi verebilirsin.

Balon dedigin icin bende kafa karismis. Tank diyelim.1 litre su dolu tank 1 metre yukaridan birakma cevabini yazar misin?

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 30.06.2019 at 04:21, John_Ahmet said:

@uygur Paylaştığın ilk videoda sağ taraftaki valfin nasıl olupta aynı basınçta açılabildiğini sormuşsun. Arada basınç farkı var ve bu farkı oluşturan ise kırmızı ve mavi taraftaki basıncı ileten boruların farklı ebatlarda olmasıdır. Burada elbette valf kapanabiliyorsa üstteki su kütlesinin sağdan gelen su basıncını engelleyebilecek kadar yeterli kütlede olmasıdır ancak bu, su tahliye olurken basınç azaldığında etkili olabilecek büyüklüktedir. Her halükarda sağdan gelen suyun basıncı kırmızı tarafın basıncından fazladır. Buna sebep olan bahsettiğim ebat farkıdır. Valflerin de belirli bir ağırlıkta olduğunu hayal et azalan basınç belirli bir değerin altında valfler ağırlığından dolayı aşağayıya düşüp suyun tahliyesine izin veriyor. Hazır satılan valflerle bu proje yapılamaz. Ağırlık dengesi gerektiren bir projedir.

Su-pompasi.png

Güneş enerjili sistemlere nazaran böyle bir proje uygun bir arazide maliyetleri oldukça düşürebilir faydalıdır. Sana devridaimle çalışacak bir şehir bile kurabilirim. Bu çok kolay ve uygulanabilir bir proje sevdim ancak sana çok daha iyilerinden bahsedebilirim.

Örneğin yerin 15-20 metre altı yaz kış yaklaşık 15 C'de sabit bir sıcaklıkta kalır. Bu durumdan faydalanıp yazın ve kışın ters yönde sürekli çalışan su devridaimi oluşturulabilir arazi çok fazla düzlüklerden oluşuyorsa bu yöntem daha etkili olabilir. Yerin 15 m altına büyükçe bir su deposu kurulur ve aynı büyüklükte zeminde de bir adet kurulur. Bu depolar birbirlerine bağlandığında  yüzeyin ve yerin altındaki deponun sıcaklık farkının büyüklüğüne göre su belirli bir süreden sonra devridaim olacaktır. Üstteki depoya su ilave etmeye devam edip yerin altından gelen suyu sulama için kullanabilirsiniz. Sistem bağlantı borularının belirli bir kalınlığa kadar olmasına izin verir. 

Bu proje aklına yatmadıysa yada anlamadıysan veya çalışmayacağı konusunda düşüncelerin varsa daha detaylı anlatabilirim.

Hatta bu proje ile doğrudan elektrik de üretilebilir. Konuyla ilgilenen olursa çok daha detaylı anlatabilirim. 

Bu dediklerin, devridaim makinası değildir. Bunlara "energy harvesting" makinaları denir. Gayette güzel çalışırlar, ama ürettikleri enerjinin maliyeti çok yüksektir. Yerin 15 metre altına su deposu kurulur deyivermekle, kuruluvermiş olmaz. Kazacan, hafriyat mafriyat derken, edeceğin masrafla sağlayacağın hayır, ürküttüğün kurbağaya bile değmez.

Mesela, yazın güneş ile ısınan suyu, yer altındaki borulardan geçirip, kil tabakasını ısıtırsın. Kışın da, aynı borularda soğuk suyu geçiri, o ısıyı geri alır, evin ısıtmasında kullanırsın. Ama tesisin maliyeti, ilave bir ev parasına çıkar, tamiri, tıkanan borularla boğuşmak falan dertlerini sayma hiç. Sonuçta, verimli olmaz, kombi yada kaloriferle mis gibi ve ucuza ısınıyor olursun. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, deadanddark yazdı:

1 metreyükseklikten saniyede 100 litre akan suyu aniden kesersem ne kadar basınç oluşur diye sordun.

Linkteki verilere göre terimleri belirterek detayli bir sekilde Türkce olarak cevap paylasabilir misin?

Bana ici su dolu balon diye bir soru vermistin, onunda cevabi verebilirsin.

Balon dedigin icin bende kafa karismis. Tank diyelim.1 litre su dolu tank 1 metre yukaridan birakma cevabini yazar misin?

o sorduğum soruları  ram pompasının nasıl çalıştığını öğrenmek için sormuştum.
onların cevabını bilmiyorum.:)

Verdiğim linkteki formülü anladım ama burada anlatamıyorum.
momentum formülünden türetilmiş.
sadece yükseklik  ve debi ile bulunacak şey değil.
Depodan pompaya gelen borunun uzunluğuda  lazım.Aynı debide akan suda boru uzadıkça  formüle göre basınç artıyor.kısaldıkça basınç düşüyor.
valfin kapanma süresi t suyun hızı dv gibi şeyleri hesap yolu bulmak benim için imkansız.En yisi deneme yanılma ile bulmak.:)

@Sütlü Kase ile @DreiMalAli   gibi  matematik bilgimde yok zaten.Kulladnıkları türev integral simgelerini gördükçe iyi deliriyorum. :)

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Oradaki pistonlar neci, suyu yeterli yüksekliğe çıkaran o pistonların basıncı değil mi?

onlar check valf.piston değil.

suyun ileri gitmesi izin veren geriye dönmesine izin vermeyen kapak yani.

elektronik devrelerdeki diyot gibi.

Sitelerde Paylaş
On 06.07.2019 at 23:46, uygur yazdı:

...

Verdiğim linkteki formülü anladım ama burada anlatamıyorum.
momentum formülünden türetilmiş.
sadece yükseklik  ve debi ile bulunacak şey değil.
Depodan pompaya gelen borunun uzunluğuda  lazım.Aynı debide akan suda boru uzadıkça  formüle göre basınç artıyor.kısaldıkça basınç düşüyor.
valfin kapanma süresi t suyun hızı dv gibi şeyleri hesap yolu bulmak benim için imkansız.En yisi deneme yanılma ile bulmak.:)
...

Sevgili uygur.

Newton'un kuvvet-ivme denklemi:

F = m*a

F: Irmaktan/gölden gelen borunun kesit yüzeyine (A) etki eden kuvvet.

m: borudaki su miktarının tamamının kütlesi

a: borudaki suyun ivmesi (valf kapanırken hız azalacağı için ivme negatifdir.)

Kütleyi (m) hacım (V) çarpı yoğunluk ( ρ ) olarak (m = V* ρ) ve hacmı borunun kesit alanı (A) ve uzunluğu (L) cinsinden yazarsak (V = A*L)

F = ρ*A*L*dv/dt buluruz.

Basınç p ise kuvvetin alana bölümü olduğundan, akan suyun basıncı

p = F/A = ρ*L*a

olur.

İvme a'yı hızın türevi olarak yazalım

a = dv/dt

v: borudaki suyun anlık hızı ve t tabiki  zamandır. 

İvme a her zaman olduğu gibi elbette birim zamandaki hız değişimidir. Bu hız değişimi valfın özelliğine bağlıdır ama biz bu hız değişimini lineerdir yani doğru orantılıdır diye kabul edersek büyük bir hata yapmış olmayız. Bu nedenle

a = dv/dt = v/T_v

T_v: valfın kapanma zamanı.

Toplam olarak oluşan basınç için (daha doğrusu basınç değişimi için)

p = ρ*L* v/T_v

bulmuş oluruz.

Sayısal örnek:

v için borudaki suyun ortalama hızını alalım mesela v = 3 m/s normal bir hızdır.

Borunun uzunluğu L = 10 m olsun.

Valfın kapanma süresi bir kaç milisaniyedir mesela T_v = 20 ms = 0,02 s olsun.

Bu durumda basınç değişimi aniden

p = 15 bar olur.

Yanı basınç 15 bar artar.

Valfın kapanma süresi 10 ms olsaydı -ki küçük valflar için normal bir süredir- bu durumda basınç

p = 30 bar artardı.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...