Jump to content

Ateistlerin sorduğu bir soruya güzel bir cevap verilmiş.

Recommended Posts

4 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

örneğin; Allah  merhametlidir  demişler  sonra  Allah'ın  adalet  sıfatı  var  o yuzden bir  devletin  suçluları  cezalandirmasi  gibi  ceza  verir  demişler. Siz  ''hani  merhamet  sahibiydi  demişsiniz '' denmek  istenen  hak  edene  merhamet  sahibi  hak  edene  adalet  ve  gazab  sahibi.yoksa  sadece  merhamet  sıfatı  olurdu.

Pekâlâ...

Merhametli olmanın ne anlama geldiğini düşünelim istersen bu konsept icerisinde. 

Merhamet göstermek burada:

1-) Kişinin suçunu/günahını bağışlamak

2-) Sevecen olmak. Yükünü, icinde bulunduğu zorluğu hafifletmek.

Değil mi? 

Burada ikinci madde zaten yalan oldu. İtirazın varsa, soruma yanıt verirsin, nerede rızık???

Gelelim asıl konuya. Merhametli allah bize tuzak kuruyor. Zaten mümini borçlandırması, en baştan kurduğu tuzak ama konudan uzaklaşmayalım. Allah, seytan'ı kovuyor (şeytan-ı racim). Haksız yere şeytanı kovduğu gibi, üzerine de insanları yoldan çıkartmaya memur ediyor. Diyor ki "bak ben bunlara hoşlarına giden şeylerin çoğunu yasakladım. Yasakları cignememeleri konusunda işkence ile de tehdit ettim. Olur da bunlar benim tehditlerimden çekinirlerse, kombi boşuna yanmasın. Sen bunları ayart ki, ben de sadist dürtülerimi satisfy yapayım."

Bu davranış, merhametli bir varlığa uyar mı? Belli ki allah seni-beni yakmaya bahane arıyor. 

Devlet ile örneklendirdin ya, devlet merhametli falan değildir. Devlet; anayasa, medeni kanun, ceza kanunu gibi toplumsal sözleşmeler ile kural koyar. Bunları ihlal edeni de cezalandırır. Ancak devlet ne yapmaz biliyor musun? Vatandaşa suç işlemesi için tuzak kurmaz. Aksine, suç işlemesini zorlaştıracak önlemler alır. Bir vatandaşı ketenpereye getirmek hukuka aykırıdır. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

sürekli  yazıya  eleştiri  getireceginize  1-2 paragraf  haricinde  kişiye  saldırdığınız  için  çok  sağlam  eleştiri  bulamadım. 

Ortada bir şey olurda, biride çıkar eleştri falan kasar. Sıçılmış bir bok yığını bu yazdıkların, neyin eleştirisi olacak ki?

Bak, ateistlerin sorduğu soru istiyorsan, ne basitinden başlayalım: İnsanı yiyip içip sıçmak ve anası sikilmiş bir mahluk olmak zorunda bırakmanın nesi rahmettir? Kız evladını biri sikecek, bacını öteki sikecek, ablanı beriki sikecek, ananı siken zaten malum, işte allahın yarattığı düzen, bu mu yani?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, malta erigi yazdı:

Pekâlâ...

Merhametli olmanın ne anlama geldiğini düşünelim istersen bu konsept icerisinde. 

Merhamet göstermek burada:

1-) Kişinin suçunu/günahını bağışlamak

2-) Sevecen olmak. Yükünü, icinde bulunduğu zorluğu hafifletmek.

Değil mi? 

Burada ikinci madde zaten yalan oldu. İtirazın varsa, soruma yanıt verirsin, nerede rızık???

Gelelim asıl konuya. Merhametli allah bize tuzak kuruyor. Zaten mümini borçlandırması, en baştan kurduğu tuzak ama konudan uzaklaşmayalım. Allah, seytan'ı kovuyor (şeytan-ı racim). Haksız yere şeytanı kovduğu gibi, üzerine de insanları yoldan çıkartmaya memur ediyor. Diyor ki "bak ben bunlara hoşlarına giden şeylerin çoğunu yasakladım. Yasakları cignememeleri konusunda işkence ile de tehdit ettim. Olur da bunlar benim tehditlerimden çekinirlerse, kombi boşuna yanmasın. Sen bunları ayart ki, ben de sadist dürtülerimi satisfy yapayım."

Bu davranış, merhametli bir varlığa uyar mı? Belli ki allah seni-beni yakmaya bahane arıyor. 

Devlet ile örneklendirdin ya, devlet merhametli falan değildir. Devlet; anayasa, medeni kanun, ceza kanunu gibi toplumsal sözleşmeler ile kural koyar. Bunları ihlal edeni de cezalandırır. Ancak devlet ne yapmaz biliyor musun? Vatandaşa suç işlemesi için tuzak kurmaz. Aksine, suç işlemesini zorlaştıracak önlemler alır. Bir vatandaşı ketenpereye getirmek hukuka aykırıdır. 

şeytani  haksız  yere  kovmuyor emre itaat  etmeyip  kibirlendigi  için  konuluyor.Ayrica  demişiniz  devlet  sizin  suç  işlemenizi  istemez  Allahta  şeytanı  musallat  ederken  bir  yandan  kitaplarla  bize  merhametini  gösteriyor  uyariyor  yol gösteriyor. 

Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

şeytani  haksız  yere  kovmuyor emre itaat  etmeyip  kibirlendigi  için  konuluyor.Ayrica  demişiniz  devlet  sizin  suç  işlemenizi  istemez  Allahta  şeytanı  musallat  ederken  bir  yandan  kitaplarla  bize  merhametini  gösteriyor  uyariyor  yol gösteriyor. 

Şeytan'ı kim tasarlayıp yarattı?

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Devlet yaratmaz ancak var olanı kullanır hem de kötü niyetlidir.

Şu Allah denen varlık insanların hayalinde yaşayan bir hayal arkadaşidir.cocukken zihnimize yerlestirilir. İlk olarak kim tasarladiysa zekice davranmış ama sonrakiler virüs gibi nesilden nesile habersiz olarak taşımışlar. hoca  kılıklı din adamları da bu hayalet adına konuşarak sizin zihninizi kontrol ediyorlar.

Olay bu , çok da abartmamak lazım.

Tamamen insanları kontrol etmek için psikolojik bir argumandir tanrı..

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Bu konuyu açan kişi belli ki kendi de inanmıyor ama içinde yaşadığı topluma karşı kendini buralarda takılarak tatmin etme yolunda. Ne zaman ikna olacak gibi hissetse hemen soruyu bu forumda paylaşıp cevabını alıyor.

ne  konuda  ikna  oluyormuşumda  sonra  bu  foruma  geliyorum??

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Buraya açtığın tüm konularda dincilerin söylemleri seni tatmin etmiyor ve burada cevap arıyorsun belli ki.

hayır  tatmin  olur  gibi  oluyorum. Burada  eleştirileri  görüp  mukayese  edip  sonuca  varıyorum 

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ateistin  biri  sizin  sorduğunuz  tarzda  hatta  baya  detaylı  olarak  sorusunu  sormuş  ve  güzel  bir  cevap  verilmiş.okuma  zahmetine  katlanirsaniz yazı  linkte  buyrun.

https://sorularlaislamiyet.com/cehennemin-ve-seytanin-yaratilisi-mukemmel-bir-yaratici-anlayisina-ters-degil-mi

Bu linkte, gerizekalı, sadist bir ortaçağ derebeyinin, kralının dağıttığı adalete benzer kesitler sunulmuş.

Size yaşam hakkı veren krala itaat ederseniz canınızı bağışlarız, etmezseniz yakarız gibi. Allah da aynı şeyleri söylüyor.

Mantık aranmıyor.

Bu çağ da bu kafaların olması çok tuhaf.

Sitelerde Paylaş

İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur.İnsana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.”*

İslamda doğum yüceltilir.İslamda annelik ve babalık yüceltilir.Allah ile birlikte anne ve babaya da şükür istenir,bu ayette olduğu gibi.Allahda varoluşa zorlar,yaşamı dayatır,anne,babada.Allah da sana nimet verdim,bana şükret et,sanki o yoksunluk çeken bedeni varoluşa zorlayan kendisi değilmiş gibi.Anne,babada seni yedirdik,içirdik,senin için herşeyi yaptık,hakkımızı ödeyemezsin der,şükür bekler,sanki o yoksunluk çeken bedeni varoluşa zorlayan kendileri değilmiş gibi.Allah var ederek öldürür,var ederek öldürdüğüne yaşatmak için verdiği ekmeğe şefkat ve merhamet der.Anne,babada var ederek öldürür,var ederek öldürdüklerine yaşatmak için verdikleri ekmeğe şefkat ve merhamet derler.Bu yedi katlı göğün üstünde oturan allahın insan yaratabilmesi için,yerdekilerin çocuk yapıp,allahlık yapması gerekiyor.Müslümanların allahı ve tapındığı yaşamdır.Dikkat ederseniz,müslümanlar yaratmak,yaratabilmek eylemleriyle dinlerine gelecek eleştirileri engellemeye çalışırlar.Mesela bu yazıda da ne diyor.Allah onları yoktan var edip,nimet vermiştir.Yani bu zihniyete göre,yarattığı için allah eleştirilemez.Yaratmak onu haklı ve eleştirilemez yapmalıymış.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Şeytan'ın kovulması haksızdır. 

Diyelim ki babanın evinde yaşıyorsun ve onun kurallarına uymak zorundasın. Bir gün baban eve bir kedi getiriyor ve sana diyor ki "Ben bu keratayı çok sevdim. Hadi kediye secde et." Tabii olarak kabul etmezsin. Burada evden kovulman haklı mı?

Şeytan ile açıkça tuzak kuruyor. Kullanmayı seçtiğin kelime (musallat) bile bunu açıkça gösteriyor.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, malta erigi yazdı:

Şeytan'ın kovulması haksızdır. 

Diyelim ki babanın evinde yaşıyorsun ve onun kurallarına uymak zorundasın. Bir gün baban eve bir kedi getiriyor ve sana diyor ki "Ben bu keratayı çok sevdim. Hadi kediye secde et." Tabii olarak kabul etmezsin. Burada evden kovulman haklı mı?

Şeytan ile açıkça tuzak kuruyor. Kullanmayı seçtiğin kelime (musallat) bile bunu açıkça gösteriyor.

kedi ile insan arasında fark var ama Insan üstün meziyetleri ile değerli olmaya namzet bir varlık statüsünde olduğu için secde edilebilir görülmüş. Yoksa  makamı  sabit  kalırdı  melekler  gibi . Fakat  şeytan  kibrini  yenilmiş  Allah'ın  rahmetinden  ümit  kesmiş ve de  emre  itaat  etmemıştir.Bu  anlamda  direk  cehennemi  hak  etmiş.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

kedi ile insan arasında fark var ama Insan üstün meziyetleri ile değerli olmaya namzet bir varlık statüsünde olduğu için secde edilebilir görülmüş. Yoksa  makamı  sabit  kalırdı  melekler  gibi . Fakat  şeytan  kibrini  yenilmiş  Allah'ın  rahmetinden  ümit  kesmiş ve de  emre  itaat  etmemıştir.Bu  anlamda  direk  cehennemi  hak  etmiş.

Doğum,ademler ile havvaların yeryüzünde yaratılması anlamına geliyor ya hani.Doğum,aynı zamanda ademler ile havvaların tuzağa düşürülüp,yeryüzüne sürülmesi anlamına gelir.Yani şeytani bir eylemdir.Ama neden olduğu doğuma bakıp,şeytan da tuzağa düşürüp,yeryüzüne sürülmeye neden oldu diyeni göremezsin.Siz şeytana ne kadar söverseniz,sövün.O sizin içinizde.Allahlık adı altında işini yine yapıyor.Hadi,doğuma karşı çık.Ademler ile havvaların tuzağa düşürülüp,yeryüzüne sürülmesi anlamına gelen doğuma.Karşı çıkabilir misin?Çıkamazsın.Çıktığın an allaha da karşı çıkmış olursun.Çünkü allah ile şeytan aynı.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
36 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Şeytan'ın gözünde de sen kedisin. Bu tamamen subjektif bir durum. "Şu yaratığa secde et, yoksa defol!" tavrının mantıklı açıklaması olamaz ve burada kibir gösteren kesinlikle allah. Üstelik sadece de kovulmuyor.  Pis işlere alet edildiğini de unutmamak gerekir.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Masala göre Adem'in ne üstünlüğü var ki? Cennet denen bahçede mal mal dal taşak dolaşan birisi işte.

İşin asıl komik tarafı bu Allah denen her boku bilen, her şeye gücü yeten bir tanrının kendi yarattığı bir canlıya kızıp yakmak istemesi. Cahilin tasarladığı tanrı da bu kadar olur işte.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Neymiş şu insan denen hayvan türünün üstün meziyetleri?

Anlat hele bir...

Şu aşağıdakiler kimlerin üstün(!) meziyetleri acaba ?

Yalan söylemek, sahtekărlık yapmak, tecavüz etmek, başkasının canına kastetmek, bol keseden sallamak, trollük yapmak, sağ gösterip sollamak vs.

Sitelerde Paylaş

@akılsızşuursuzatom

kendi aklını kullanıyor olsaydın yazının tamamına katılmazdın. Belki ana fikri senin düşünce şekline uygun olabilir, ama söylenen her şeye katılman aklını kullanan biri için mümkün değil.  

buradan okumadığın ve tembel bir zihnin olduğu ortaya çıkıyor. 

Ayrıca

""Şuna eminiz ki, bu konuda Bediüzzaman Hazretlerinin şu altın değerdeki ifadelerini ön yargısız okuyan herkesin vicdanı, cehennemin varlığına taraftar olacaktır.""

Bunlar bildiğin nurcu, yani aklı başında adamlar değil. Sokakta "ateistlere" mikrofon uzatan ve deist argümanlarını sanki islami argümanmış gibi getiren tipler. Türkiye'de fetullahçılığın temelini de bunlar kurdu. 

Bence burada kopyala yapıştır yapmak yerine okumayı ve düşünmeyi öğrenmen gerek. 

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...