Jump to content

Antidepresanlar Vücuda Zararlı mı?

Recommended Posts

Hayatım boyunca en hafif antidepresanlardan birini kullansam bu benim bedenime çok zarar verir mi? Ya da zarar verir mi?

Nirmal hayatimda, alıngan, kararsız, sorumluluktan kaçan, özgüvensiz, çekingen, ürkek, panik, sosyal fobik, canı sıkkın, içi daralan, ataletini yenemeyen biriyim. Antidepresan kullaninca bu etkiler nerdeyse kayboluyor. 

Hal böyle olumca antidepresan kimyasal olduğu için kullanmaktan korkuyorum. Ama kullanmayınca da hayatım hayat değil. 

Hayatım boyunca en hafif antidepresanlardan birini kullansam bu benim bedenime çok zarar verir mi? Ya da zarar verir mi?

Lütfen yaşı kemale ermiş kişiler ya da içinizde bilime merakli olan olabilir, doktor olan olabilir cevaplarsa sevinirim. Lise çağı, üni cağı da yorum yapabilir ama biz kimin ne derecede bir hayat tecrübesi var bilmiyoruz burada. 

tarihinde teogoni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 ay kullandım. Şimdi bırakıyorum son dört tane kaldı.

Üç ay en yüksek dozda kullandım. Biraz gereğinden fazlaydı aslında, tekrar o dozda kullanmak istemem ama o yaşattığı ruh halini hiç unutamıycam ömrüm boyunca sanırım.

Bence herkes kullanmalı. İçme suyuna katılmalı hatta.

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, teogoni yazdı:

Terapi yolu ile kesin geçer mi ki?

Kesin diye bir şey yok. Her insan biraz hastadır ama sen bunu terapiyle kontrol etmeyi öğreneceksin. Aslında sende kaygı bozukluğu herkesteki kadar var belki hislerini kontrol etme kabiliyetin zayıf. Kendini ikna edebilmen lazım.

Sitelerde Paylaş

Antidepresanlar konusunda iki kesimle de yaşadım. Bir kısım doktor kesinlikle kullanman gerektiği konusunda diretirken bir kesim de ki iki tarafta psikiyatrist tir kesinlikle kullanılmaması yönünde oldu.

Kişisel deneyimlerim ile söyleyebilirim ki antidepresan kendinizsiniz. Eğer kullandığınızda iyi geldiğini düşünüyorsanız devam edin. Yok ben bunu kendimde başarabilirim derseniz ki ben başardım bana kalırsa en güzeli kullanmamak ...  

Sitelerde Paylaş
On 20.06.2019 at 21:42, teogoni said:

Nirmal hayatimda, alıngan, kararsız, sorumluluktan kaçan, özgüvensiz, çekingen, ürkek, panik, sosyal fobik, canı sıkkın, içi daralan, ataletini yenemeyen biriyim. Antidepresan kullaninca bu etkiler nerdeyse kayboluyor. 

Hal böyle olumca antidepresan kimyasal olduğu için kullanmaktan korkuyorum. Ama kullanmayınca da hayatım hayat değil. 

Lütfen yaşı kemale ermiş kişiler ya da içinizde bilime merakli olan olabilir, doktor olan olabilir cevaplarsa sevinirim. Lise çağı, üni cağı da yorum yapabilir ama biz kimin ne derecede bir hayat tecrübesi var bilmiyoruz burada. 

Eger ilacin iyi geliyorsa, iyi bir psikiyatristle tedaviye devam ediyorsun demektir. Bunu bir kalp hastasinin veya diabet hastasinin ilac kullanmasi gibi dusun. Dusun ki kalp veya bobrek hastasi ya ben ilac kullanmayim kimyasal diyor. Seninki de ayni sey. Imkanin varsa ilaca ek bir psikologdan psikoterapi al. Ama psikolojik hastaliklari, hastaliktan saymayan, 6 sene okuyup doktor olan psikiyatriatlere bir sey bilmiyorlar diyen cahilleri de kaale alma. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, karahande said:

Antidepresanlar konusunda iki kesimle de yaşadım. Bir kısım doktor kesinlikle kullanman gerektiği konusunda diretirken bir kesim de ki iki tarafta psikiyatrist tir kesinlikle kullanılmaması yönünde oldu.

Kişisel deneyimlerim ile söyleyebilirim ki antidepresan kendinizsiniz. Eğer kullandığınızda iyi geldiğini düşünüyorsanız devam edin. Yok ben bunu kendimde başarabilirim derseniz ki ben başardım bana kalırsa en güzeli kullanmamak ...  

Oyle ben basaririm demekle olmuyor bu isler. Arkadas kullanmayinca kendimi berbat hissediyorum diyor. Belli ki sikintisi 3-5 gunluk ask acisi veya anlik bir kavga falan degil. Siz herhalde zannediyorsunuz ki 1 cesit psikolojik rahatsizlik var. Adam her gece sizana kadar iciyorum demiyorki, dedigi hafif bir antidepresan kullaniyorum. Kullandigimda da hersey daha iyi. Belki ilacin yaninda psikoterapi alabilir, ama ilaci kafasina gore keserse soyledigi berbat hisleri yasamasi muhtemel. Sonuc olarak muhtemeleb mutsuz yasamina devam edecek, bir cok konuda basarisiz olacak. Dikkat edelim boyle insanlarin tedavisi bitmeden ilaclarini birakmalarina sebep olmayalim. Aksi halde intihara kadar gidebiliyor boyle durumlar. 

Sitelerde Paylaş

İlaçları bırakmama rağmen bedenimde kasılmalar oluyor...kilo vermem zorlaştı.diyabete yakalandım.obez oldum.baş ağrılarım şiddetlendi ve daha sık ağrımaya başladı.okuduğum kitabı anlamakta artık zorlanıyorum.

"Yan tesir "dedikleri ilaçların olağan,olması gereken etkileridir.kişiyi rahatsız ettiği için "yan" tesir demişler..."yan" değil "düz" tesirdir.

Ereksiyon problemleri yaşamaya başladım. İlaç kullandığım dönemler cinsel isteksizlik ,duyarsızlık ,peniste hissizlik olurdu...tahmin ediyorum sinirler zarar  gördü.

Bazı ilaçların dişleri çürüttüğünü duydum.hayır duymadım  prospektüste yazıyordu.

Üstte 3 adet azı dişim artık yok.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, fezadabirtürk said:

İlaçları bırakmama rağmen bedenimde kasılmalar oluyor...kilo vermem zorlaştı.diyabete yakalandım.obez oldum.baş ağrılarım şiddetlendi ve daha sık ağrımaya başladı.okuduğum kitabı anlamakta artık zorlanıyorum.

"Yan tesir "dedikleri ilaçların olağan,olması gereken etkileridir.kişiyi rahatsız ettiği için "yan" tesir demişler..."yan" değil "düz" tesirdir.

Siz hangi ilaçları kullandınız acaba?

Anlama güçlüğü, sinirlerin zarar görmesi..falan önemli meseleler ve ilaç kullanımı ile aradaki ilişkiden emin olmak lazım öncelikle.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, fezadabirtürk said:

Ereksiyon problemleri yaşamaya başladım. İlaç kullandığım dönemler cinsel isteksizlik ,duyarsızlık ,peniste hissizlik olurdu...tahmin ediyorum sinirler zarar  gördü.

Bazı ilaçların dişleri çürüttüğünü duydum.hayır duymadım  prospektüste yazıyordu.

Üstte 3 adet azı dişim artık yok.

Hangi ilaci kullandiniz ve birakali ne kadar oldu?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, teflon yazdı:

Siz hangi ilaçları kullandınız acaba?

Anlama güçlüğü, sinirlerin zarar görmesi..falan önemli meseleler ve ilaç kullanımı ile aradaki ilişkiden emin olmak lazım öncelikle.

çok çeşitli ilaçlar kullandım.prozac,lustral,laroxyl,cymbalta,paxil,cipralex,efexor xr, risperdal,norodol,abilify,cipram,Anafranil,..liste uzar gider.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, fumes yazdı:

Hangi ilaci kullandiniz ve birakali ne kadar oldu?

wellbutrin  kullandım en son 5 ay..2 aydır ilaç kullanmıyorum.debelenmekten bıktım.deneme tahtasına döndüm.tedavi edilmeyi ummak bir tarafa üstü kapalı hakaret yedim,alay edildim psikiyatrisler tarafından, önce kendilerini tedavi etsinler.psikoterapinin t sinden anlamayan ,kahvehane sohbetini terapi zannedenlere lafım.insana değer veren,işini bilen,zeki  doktorları tenzih ederim.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 hours ago, fezadabirtürk said:

wellbutrin  kullandım en son 5 ay..2 aydır ilaç kullanmıyorum.debelenmekten bıktım.deneme tahtasına döndüm.tedavi edilmeyi ummak bir tarafa üstü kapalı hakaret yedim,alay edildim psikiyatrisler tarafından, önce kendilerini tedavi etsinler.psikoterapinin t sinden anlamayan ,kahvehane sohbetini terapi zannedenlere lafım.insana değer veren,işini bilen,zeki  doktorları tenzih ederim.

Senin adina cok uzuldum. Ben de docent bir gastreontoloji doktoruna gitmistim. Endoskopide gastrit cikti bir mide koruyucu verdi o da kabiz yapti ve hemeroid olustu. Cok yakin zamanda sagigina kavusmani dilerim.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 21.06.2019 at 17:10, Kenopsia yazdı:

7 ay kullandım. Şimdi bırakıyorum son dört tane kaldı.

Üç ay en yüksek dozda kullandım. Biraz gereğinden fazlaydı aslında, tekrar o dozda kullanmak istemem ama o yaşattığı ruh halini hiç unutamıycam ömrüm boyunca sanırım.

Bence herkes kullanmalı. İçme suyuna katılmalı hatta.

Ben de öyleyim işte. Kullandigimda aklim daha iyi calisiyor. Dikkatim artiyor. Kendime guvenim artiyor. Enerjim artiyor. Odaklanmam iş bitirmem artiyor. Resmen insanligima geri donuyorum. Kullanmadigimda ezik buzuk kacan korkak kararsiz enerjisiz kafasi calismayan biri oluyorum.

Sitelerde Paylaş
On 21.06.2019 at 17:41, Düşünen Hayvan yazdı:

Kesin diye bir şey yok. Her insan biraz hastadır ama sen bunu terapiyle kontrol etmeyi öğreneceksin. Aslında sende kaygı bozukluğu herkesteki kadar var belki hislerini kontrol etme kabiliyetin zayıf. Kendini ikna edebilmen lazım.

Nasil kontrol edebilirim ki. Beynim calismiyor. Soyle dusunun. Siz diyorsunuz ki, soyle engeller var yolda sen bu engelleri gecmeyi bilmiyorsun. Aslinda bilirsen gecersin. Terapi sana bunu ogretecek. İlaca gerek yok. 

Ama benim ayagim topal. Bacagim topal. Beynim topal. Beynim uyanik degil. Nasil o engelleri gecicem.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, teogoni yazdı:

Ben de öyleyim işte. Kullandigimda aklim daha iyi calisiyor. Dikkatim artiyor. Kendime guvenim artiyor. Enerjim artiyor. Odaklanmam iş bitirmem artiyor. Resmen insanligima geri donuyorum. Kullanmadigimda ezik buzuk kacan korkak kararsiz enerjisiz kafasi calismayan biri oluyorum.

Hangi ilaçları kullanıyorsun?
Antidepresan kullananlar kendileri aptal uyuşuk hissederler.

Sen ise tam tersini söylüyorsun çok ilginç.

Sitelerde Paylaş
On 24.06.2019 at 16:39, karahande yazdı:

Kendim nasil basaricam. Televizyonda birseye bakiyorum. Baktigimi anlayamiyorum. Okudugumu anlayamiyorum. Okuduguma odaklanamiyorum. Beynim uyanik degil. 

Normal seviyede serotonin salgilayan beyin miyelin kilifli hizli yag gibi calisan beyin. Benim ki serotonin yetersiz parcalar birbirine surtuyor. Burada fizyolojik bir sorum var.

Bu is bilissel olarak telkinle dusunceyle dusunce davranis ogrenmekle nasil cozulecek. Beyin ogrenemiyor zaten. Surunuyor. Antidepresan icince serotonin seviyesi normale donuyor ve senin bisikletin araban tekrar yola cikiyor. Yuruyor. Patlak tekerlerin tamir ediliyor. Dusunce gucuyle araba tamir edilir mi?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, cengiz_han yazdı:

Hangi ilaçları kullanıyorsun?
Antidepresan kullananlar kendileri aptal uyuşuk hissederler.

Sen ise tam tersini söylüyorsun çok ilginç.

Bazi basit antidepresanlar. En basitlerinden. Uyusturma muyusturma yok. Basta ilk 1 hafta ilac senin beynine etki ediyor basinda hissediyorsun bunu 1 hafta biraz dalgin oluyosun. Sonra zehir oluyosun. Aklin beynin calismaya basliyor. Libidon artiyor. Hayat enerjin artiyor. İcinde birseyleri yapma istegi artiyor. Kullanmadiginda en basitinden film izliyorsun zevksiz. Bisi yapiyorsun zevksiz. Gulmuyorsun. Eglenemiyorsun. Hep donuk beynin. 

Sitelerde Paylaş
On 24.06.2019 at 17:47, fumes yazdı:

Eger ilacin iyi geliyorsa, iyi bir psikiyatristle tedaviye devam ediyorsun demektir. Bunu bir kalp hastasinin veya diabet hastasinin ilac kullanmasi gibi dusun. Dusun ki kalp veya bobrek hastasi ya ben ilac kullanmayim kimyasal diyor. Seninki de ayni sey. Imkanin varsa ilaca ek bir psikologdan psikoterapi al. Ama psikolojik hastaliklari, hastaliktan saymayan, 6 sene okuyup doktor olan psikiyatriatlere bir sey bilmiyorlar diyen cahilleri de kaale alma. 

Yakinimda arkadasim var. Psimologa gittim iyi geldi diyor. Halbuki ilac da kullaniyor. Etki ilacin etkisi. İlaci birakinca gene ayni eskiye donecek. Bunu bilmiyor. İlaca mahkum oldugunu kabul edemiyor. Madem bu is ilacsiz da oluyor. Bu tip insanlar bu hastaligi neden cekiyor. Depresif hal, kaygili hal, zayif guven, kacarak yasama korkarak yasama, hayattan zevk almama. Bunlarin vucutta bir kaynagi olmali. Dedigin gibi bobrek karaciger gibi. Ruh muh yok. Bilissel terapi cart curt yalan. Beyin duzgun calisiyorsa sen zaten herseyi cozuyorsun. Beynin guclu. 4 carpi 4 arac ise sana yollar bulut. Ama senin araba el arabasiysa zangur zungur yollarda yuvarlan dur. İstedikleri kadar martaval uydursunlar inanmiyorum. O el arabasini sen yok boyle tennik kullan kendini tani soyle tut diyerek sen bu adama asama atlatamassin. Bos goy goy  yapip miletin parasini aliyorlar. Bir insan varsa burada bana da yardimci olur ciksin desin. Hayatim buydu. Eziktim asosyaldim korkaktim yasam enerjim zayifti kaygi duzeyim yuksekti. Gittim psikologa bambaska biri oldum. Bana da yardimci olur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...