Jump to content

Böyle Demokraside Böyle Ceza Olur

Recommended Posts

4 saat önce, hemdemo yazdı:

Bu seçim hangi amaca hizmet etmek üzere yapıldı zannediyorsunuz?
Tayyip bu seçimi daha büyük bir puan farkıyla kaybedeceğini zaten tahmin etmiyor muydu? 
İç siyasetin kurdu olmuş, kompetanı olmuş Tayyip'ten bahsediyorum. 
Tabii ki kaybedeceğinin farkındaydı. Bildiği ama çıtlatmadığı bir gerçek var Tayyip'in. O da dış odakların bir piyonu olduğu gerçeği.
Zannedersem Ekrem de aynı Tayyip gibi bir piyon, bir devşirmedir. 
Devşirme dememden kasıt şu ki: Özgür iradesi dış odakların lehine ele geçirilmiştir. Tayyip'in de, Ekrem'in de. 
Seçimin yinelenmesinin altında yatan en temel sebep Ekrem'in profilini yükseltmek ve onu gelecek mevkisine hazırlamak. Bu da medya mutfağında zaten ısıtılıyor.
Şimdiden Ekrem için CHP'nin en olası cumhurbaşkanı adayıdır kulisleri yapılıyor. Medya da bunun goygoyunu yapıyor tabii ki. TR'de medya bir tekeldir.

Türkiye'deki seçimler demokrasiyi değil çobanları belirliyor. Daha önceden de sormuştum, siz halk olarak koyun olmaktan mi rahatsizsiniz yoksa çobanı mi begenmiyorsunuz.

Sosyolojik gerçekler bize sadece çoban değişikliğini işaret ediyor.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, hemdemo yazdı:

Bu seçim hangi amaca hizmet etmek üzere yapıldı zannediyorsunuz?
Tayyip bu seçimi daha büyük bir puan farkıyla kaybedeceğini zaten tahmin etmiyor muydu? 
İç siyasetin kurdu olmuş, kompetanı olmuş Tayyip'ten bahsediyorum. 
Tabii ki kaybedeceğinin farkındaydı.

Bence tahmin etmiyordu... Sonuçlar kendisi için soğuk duş etkisi yarattı...

Tayyip, başkanlık rejimini dayatırken de bir hesap yapıyordu aklınca...

Türkiye'nin % 70'i sağcıdır. Yanıma MHP'yi de aldım mı bu muhafazakar-milliyetçi tabanın oyları büyük ölçüde garantidir. Böylece maksimum % 30 bandındaki CHP'nin iktidara gelme şansı da sonsuza kadar yok edilecektir diye düşünüyordu... Kurnazca ve ilk bakışta isabetli bir plandı bu...

Fakat hesap daha ilk girdiği seçimlerde alt üst oldu! Başta çok önem verdiği İstanbul olmak üzere büyükşehirlerin, metropollerin büyük kısmını kaybetti.

Ekrem İmamoğlu gibi zeki, genç, dinamik, birleştirici, sempatik, umut vaadedici bir adayın karşısına çıkması faktörü, yeni neslin(genç nüfusun) AKP'ye ve İslamcılığa olan soğukluğu, MHP tabanının bir türlü Tayyip etrafında konsolide edilememesi (bloklaştırılamaması), İyi Parti'nin sağ oyların bir kısmını yanına çekmesi, suriyeli sığınmacılar meselesi, Kürt oyları faktörü, yakıcı ekonomik kriz, başkanlık sisteminin özünde varolan tıkanıklık (kötü siyasal yönetim, hukuk sistemindeki bariz aksaklıklar, liyakat sisteminin mahvolması, israfa, torpile, yandaş kayırmacılığına dayalı düzen, halkın kutuplaştırmadan yılması), saldırgan üsluplu Tayyip ve Bahçeli'nin artık halkın gözüne itici görünmeye başlaması vesaire, Tayyip'in kağıt üzerindeki bütün sandık hesaplarını bozdu... % 70'lik potansiyel oy havuzu artık paramparçadır...

Bence Tayyip rüyasında görse zor inanacağı bir durumla karşılaştı ve elindeki müthiş medya gücüne rağmen sandıkta CHP'ye kaybetti!

Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor... Tayyip artık statükoyu temsil ettiği için ve fazla da hareket alanı kalmadığı için bundan sonraki seçimlerde de işi zor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...