Jump to content

Recommended Posts

fikrim dahilinde olan konuyu soru başlığı şeklinde açarak kendi fikrimin kesin doğru olduğunu dayatmamak niteliğinde bir mesaj olmasını dilediğimden bunu açıklıyorum.  herkezin fikrine açık olması için bunu açıklamayı vicdanen yaptım.bana göre travma kişinin  yaydığı enerjinin  yetersiz oluşu daha baskın kişilerin onun üzerinde etkili olması(daha baskın kişilerin belki  kötü niyetli olmamasına rağmen bu farkındalıktan yoksun oluşu anne baba gibi) ve kendini bu etkiye karşı savunamaması ve etkiye tepki göstericek yeterli motivasyonu ve enerjisinin olmayaşından travmaya maruz kalmaktadır.. ve içe atarak bastırılmış olan artık buna ister öfke deyin ne derseniz deyin bir özgüven eksikliği meydana getirerek kişinin  üzerinde olumsuz korkulu düşünceler meydana gelmesine sebebiyet vermektedir ve kişi zihninde kendisini ürküten düşüncelerle bir çıkmaza girmiştir..dediğim gibi bu benim fikrim kesin doğru olduğunu idda edicek kadar egosantrik biri olmadığımı tekradan belirterek diğer bilirkişi arkadaşların düşüncelerini merak ettiğimden ve başka insanlarında aydınlanması ihtimaline karşı konuyu açmak istedim..

Sitelerde Paylaş
On 28.06.2019 at 18:06, Zihinsel Orgazm yazdı:

fikrim dahilinde olan konuyu soru başlığı şeklinde açarak kendi fikrimin kesin doğru olduğunu dayatmamak niteliğinde bir mesaj olmasını dilediğimden bunu açıklıyorum.  herkezin fikrine açık olması için bunu açıklamayı vicdanen yaptım.bana göre travma kişinin  yaydığı enerjinin  yetersiz oluşu daha baskın kişilerin onun üzerinde etkili olması(daha baskın kişilerin belki  kötü niyetli olmamasına rağmen bu farkındalıktan yoksun oluşu anne baba gibi) ve kendini bu etkiye karşı savunamaması ve etkiye tepki göstericek yeterli motivasyonu ve enerjisinin olmayaşından travmaya maruz kalmaktadır.. ve içe atarak bastırılmış olan artık buna ister öfke deyin ne derseniz deyin bir özgüven eksikliği meydana getirerek kişinin  üzerinde olumsuz korkulu düşünceler meydana gelmesine sebebiyet vermektedir ve kişi zihninde kendisini ürküten düşüncelerle bir çıkmaza girmiştir..dediğim gibi bu benim fikrim kesin doğru olduğunu idda edicek kadar egosantrik biri olmadığımı tekradan belirterek diğer bilirkişi arkadaşların düşüncelerini merak ettiğimden ve başka insanlarında aydınlanması ihtimaline karşı konuyu açmak istedim..

Travma, büyük kayıplar ya da yaşanan korku verici bir olay sonucu da oluşabiliyor ve içine düşülen çaresizlik hissinden kolay kolay kurtulmak mümkün olmuyor. Kişinin yaydığı enerjinin yetersiz oluşu derken ne demek istediğini pek anlamadım, nasıl bir enerjiden bahsediyorsun?

tarihinde Kafkaslı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanın hayatını etkileyen tedavi edilmemiş travmaların çoğu çocuklukta, ergenlikte yaşanmış olur yalnız. Bu yaşlarda, özellikle bebeklik ve çocuklukta yaşanan travmalara karşı kendimizi koruma, onlarla başetme, onlardan etkilenmeme şansımız pek olmaz. 

Her sıkıntı verici duruma travma diye bakan ve yetersizliğini veya eksikliğini o travmaya dayandırıp açıklayan insanlar var, ama onların yaşadığı zaten travma değil. Kişiler travmalarını pek tanımaz, farketmezler zaten. Sadece hayatları zorlaşır ve onlar o zorluğu yaşarlar.

Kısacası, travmaları olan insanları yargılamak pek doğru olmaz. Bana sanki onları biraz suçluyorsunuz gibi geldi.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Zihinsel Orgazm yazdı:

Neden size böyle geldi?

Bilmem? Öyle geldi ama yanılıyor olabilirim. Neyi tartışmak istediğinizi de tam olarak anlamadığım için pek bir şey diyemedim aslında.

Mesela kişinin yaydığı enerjinin düşüklüğü demiş ve bunu onun bilinç, farkındalık ve uyanıklık durumunun düşüklüğü şeklinde açıklamışsınız. Eğer kişi böyle biri olmasa travmaya maruz kalmaz veya daha kolay başederdi mi demek istediniz?

Çok fazla karmaşık olmuş kısacası. Daha iyi anlasam ben de daha derli toplu yazabilirdim.

Sitelerde Paylaş

.bana göre travma kişinin  yaydığı enerjinin  yetersiz oluşu daha baskın kişilerin onun üzerinde etkili olması(daha baskın kişilerin belki  kötü niyetli olmamasına rağmen bu farkındalıktan yoksun oluşu anne baba gibi) ve kendini bu etkiye karşı savunamaması ve etkiye tepki göstericek yeterli motivasyonu ve enerjisinin olmayaşından travmaya maruz kalmaktadır..

Burayı şöyle açıklayabiliriz...Bir çocuğun maruz kaldığı travmatik duruma nasıl tepki vereceği onun yaşı, arka planı, ebeveynlerinin davranışı vb birçok faktörle birlikte değişir. Çocuklar, özellikle de 0-6 yaş arası çocuklar duygularını kontrol edemezler. Anne babanın, travmaya neden olan durumu ona mutlaka hemen doğru biçimde açıklaması ve durumu kontrol altına alıp kendi stresini ve çaresizliğini hissettirmemesi hayati önem taşır. Çocuk kendini güvende hissederse travmanın etkisi düşük olur, onunla başetmesi de kolaylaşır.

Yani sorun sizin düşündüğünüz gibi değildir pek.

Yetişkinlerin yaşadığı travmalar, anladığıma göre sizin konunuza pek girmiyor. Çünkü siz erken yaş travmalarının sonraki hayatı nasıl etkilediğiyle ilgileniyorsunuz. Yukarıdaki alıntının devamını okuyunca öyle olduğu anlaşılıyor.

Alıntı

ve içe atarak bastırılmış olan artık buna ister öfke deyin ne derseniz deyin bir özgüven eksikliği meydana getirerek kişinin  üzerinde olumsuz korkulu düşünceler meydana gelmesine sebebiyet vermektedir ve kişi zihninde kendisini ürküten düşüncelerle bir çıkmaza girmiştir..

Sitelerde Paylaş
On 30.06.2019 at 20:12, Zihinsel Orgazm yazdı:

kastettiğim şey kişinin farkındalık ,bilinç, uyanıklık  durumunun düşük olması..

Bu daha doğru bir deyim olmuş. Kişinin teslimiyetten kaynaklanan çaresizliğidir bence travma denen olay. Farkındalığının düşük olması da cehaletten kaynaklanıyor, çıkış yolu bulamıyor.

Türkiye'de 15 temmuz olayı halkın üzerinde travma yaratmıştır örneğin. Herkes bildiği halde susmuş ve akp nin yalanlarina CHP bile  teşne olmuştur.

Şarkıcı Sıla kadar cesur davranamistir.

Halbuki sıcağı sıcağına Kemal bey ve ekibi bastirsaydi akp seçmeni bir aydınlık görecekti.

Silahlar niye kayboldu

Halka ateş edenler kimlerdi

Askeri öğrenciler ve 2 günlük erler niye tutuklandı?

Köprüde boğazı kesilen teğmeni kim öldürdü.

Keskin nişancılarla  kim ateş etti

Erdoğan o gün niye cumaya gitmedi

Neden Binali gazetecilere " en kotu projemiz 15 Temmuz du" dedi.

Neden Erdoğan ve damadı darbe gecesi hakkında 5 tane çelişkili açıklama yaptı

Neden darbe gecesi Albayrak kameralar karşısında siritirken Erdoğan onu uyardı ve hemen somurtmaya başladı

Neden öldürülen insanların adlı tıb incelemeleri ve mermilerin balistik raporları yayınlanmadı

Neden Suriyeliler genel kurmay binasını ilk olarak işgal etti.

Gen.kur.bask. nin kafasına silah dayanmadığını yaveri söylediği halde neden ısrarla silah dayandığını iddia ettiler. O gece kullanılan helikopterlerin seri numaraları TSK envanterinde varmiydi?

Binlerce soru boşta kaldı.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 01.07.2019 at 23:46, Türk Ateist yazdı:

Bilmem? Öyle geldi ama yanılıyor olabilirim. Neyi tartışmak istediğinizi de tam olarak anlamadığım için pek bir şey diyemedim aslında.

Mesela kişinin yaydığı enerjinin düşüklüğü demiş ve bunu onun bilinç, farkındalık ve uyanıklık durumunun düşüklüğü şeklinde açıklamışsınız. Eğer kişi böyle biri olmasa travmaya maruz kalmaz veya daha kolay başederdi mi demek istediniz?

Çok fazla karmaşık olmuş kısacası. Daha iyi anlasam ben de daha derli toplu yazabilirdim.

yazının karmaşık olduğunun bende farkındayım,yazdıktan sonra editlemek zor geldi silersemde birdaha yazmam  diye öyle bıraktım, asıl merak ettiğim şeyi açıklıyım eğer bir bireye  bir uzman  travma teşhisi koyduysa o uzmanın koyduğu teşhisin doğruluğundan nasıl emin olabilir. travma  zihinsel duygusal ve ruhsal diye üçemi ayrılır? kısaca şimdilik bukadar sorayım çünkü zor ve  karmaşık bir konu..

Sitelerde Paylaş
On 06.07.2019 at 06:33, hemdemo yazdı:

Karşim önce nokta nedir, virgül nedir bir öğrenip yazılarında kullanmayı denesen, ve de cümlelerini paragraf ayırsan iyi olur.
Zira ne dediğin anlaşılmıyor.

valla haklısın ama ,noktalama işaretlerinden gerçekten hiç anlamıyorum asıl kötü olan nasıl öğrenebileceğim konusundada hiçbir fikrim yok,soru işareti ve ünlemden başkasını bilmiyorum bird e nokta . :)

Sitelerde Paylaş
On 06.07.2019 at 10:59, Düşünen Hayvan yazdı:

Bu daha doğru bir deyim olmuş. Kişinin teslimiyetten kaynaklanan çaresizliğidir bence travma denen olay. Farkındalığının düşük olması da cehaletten kaynaklanıyor, çıkış yolu bulamıyor.

Türkiye'de 15 temmuz olayı halkın üzerinde travma yaratmıştır örneğin. Herkes bildiği halde susmuş ve akp nin yalanlarina CHP bile  teşne olmuştur.

Şarkıcı Sıla kadar cesur davranamistir.

Halbuki sıcağı sıcağına Kemal bey ve ekibi bastirsaydi akp seçmeni bir aydınlık görecekti.

Silahlar niye kayboldu

Halka ateş edenler kimlerdi

Askeri öğrenciler ve 2 günlük erler niye tutuklandı?

Köprüde boğazı kesilen teğmeni kim öldürdü.

Keskin nişancılarla  kim ateş etti

Erdoğan o gün niye cumaya gitmedi

Neden Binali gazetecilere " en kotu projemiz 15 Temmuz du" dedi.

Neden Erdoğan ve damadı darbe gecesi hakkında 5 tane çelişkili açıklama yaptı

Neden darbe gecesi Albayrak kameralar karşısında siritirken Erdoğan onu uyardı ve hemen somurtmaya başladı

Neden öldürülen insanların adlı tıb incelemeleri ve mermilerin balistik raporları yayınlanmadı

Neden Suriyeliler genel kurmay binasını ilk olarak işgal etti.

Gen.kur.bask. nin kafasına silah dayanmadığını yaveri söylediği halde neden ısrarla silah dayandığını iddia ettiler. O gece kullanılan helikopterlerin seri numaraları TSK envanterinde varmiydi?

Binlerce soru boşta kaldı.

valla güzel tespitler yapmışsın,ben 15 temmuz günü  sabah altıda kalkıp işe gittiğimden eve gelir gelmez yatıp uyumuşum uyandığımda ortalık karışmıştı kendi kendime bu internet çağında ne darbesi dedim bana bir şaka gibi gelmişti ,fakat 12 eylül darbesini yaşayan insanlar için durum  farklı olabilir ve  japonyaya atılan atom bombasıda toplumsal travmaya örnek gösterilebilir..

tarihinde Zihinsel Orgazm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...

Deprem, sel gibi doğal felaketler, savaşlar, cinsel ya da fiziksel saldırıya uğrama, işkence, cinsel taciz, çocuklukta yaşanan istismar, trafik kazaları, iş kazaları, yaşamı tehdit eden bir hastalığın tanısının konması, tehlikeli bir olaya tanık olmak gibi zorlayıcı ve kişinin başa çıkma yeteneğini aşan olaylar ruhsal açıdan travmatik olaylardır. Ancak her yaşanılan sıkıntı verici olay ''ruhsal travma'' olarak adlandırılamaz.Olayın niteliği kadar olay karşısında verilen tepkiler de önemlidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...