Jump to content

Japonların sırrı nedir?

Recommended Posts

Bilim, teknoloji ve fikirsel uçuşmaların oldukça uzağında, bir de çok farklı bir dil ve kültürü yaşayıp nasıl başarılı oldular? Aklım almıyor. Şimdiden değil, imkanların kısıtlı olduğu eskilerden bunu başardılar. 

Bu insanları bu hale getiren nedir? 

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Japonların başarılı olmaları hakkında bir takım ilgiç iddialar var.

İddialardan en ilginci japonların kahve tüketmeye başladıktan sonra sanayi devrimini yaptıkları.

Japonların yüzde 90 'ı kahve tiryakisidir.(ayrıca en fazla  yeşil çay içen millettir) 

Kahve hakkında epey araştırma yapmış biriyim.

Koyu kavrulmuş kahve  (dark roast coffee) en faydalı (beyne,bedene) ,en az zararlı(aflatoksin) ,en fazla antioksidana sahip kahveymiş.

Dark roast coffe içerek zihin gücünüz aktif hale getirebilirsiniz.(kakuleli kahvede önerilir) 

Kahve hakkında çelişkili haberlerde vardır.mesela kahvenin zeka üzerinde etkisi olmadığı ama yapılan testlerde çalışma performansını arttırmada etkisinin kanıtlandığıdır.

" şifalı bitkiler" kitabında zekayı geliştirmek için kahve önerilmekte.

Kahvenin hazırlanış şekli çok önemli.yüksek ateşte kaynatılmamalı.kısık ateşte pişirilmeli,köpük taşmaya yakın ocaktan indirilmeli...sade kahve "basur" yapabilir.şekerle içilmeli denir.fakat bu önerinin yapıldığı tarihte rafine şeker diye bir şey yoktu.doğal şeker vardı.belki "Bal" alternatif olabilir.veya tarçınla tatlandırılabilir.(yüksek ısıda bal önerilmez) .

Bir başka iddia japonların çok fazla balık tüketmeleri.bu ise Omega 3 demek.(Düzenli Ceviz tüketmekte çözüm.yapılan deneylerde her gün azda olsa ceviz yiyenlerin kanlarında ki omega 3 miktarının ciddi oranda arttığı gözlemlenmiş.ayrıca ceviz hiç bir besinde olmayan.,beyne son derece faydalı "gümüş iyonu "içerir) 

Beyne direk etki eden iki besin  vardır  : balık ve üzüm 

Bir ara derslerinizde başarılı olmak istiyorsanız ton balığı yiyin sloganlı bir reklam vardı,sonra kaldırıldı.söylenen o ki konserve balıklar yeterince veya hiç "omega 3" içermiyor  /elzem maddeler pişirme esnasında akan suyla yok oluyor.(bu doğruysa ton balığı konservelerin üzerinde niye omega 3 yazar anlamış değilim) 

Bir başka iddia Japonların üstün ırk olması.Japonlar kendilerini üstün ırk olarak görürlermiş  diye duydum ama hepsi mi böyle düşünüyor emin değilim.Amerika 'ya boyun eğdiksen sonra istediğin kadar üstün ol,beyhude.

Bknz : Big in Japan

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Bilim, teknoloji ve fikirsel uçuşmaların oldukça uzağında, bir de çok farklı bir dil ve kültürü yaşayıp nasıl başarılı oldular? Aklım almıyor. Şimdiden değil, imkanların kısıtlı olduğu eskilerden bunu başardılar. 

Bu insanları bu hale getiren nedir? 

japonların, farklı bir galaksiden gelen, üstün ırk olduğunu düşünüyorum, bu yüzden çok zekiler...kanki....:)

Sitelerde Paylaş

Japonların sırrı diye bir şey yok, başarılı olmaları ve nedeni çok açık, emperyalist olmalarına dayanıyor.

Avrupa diğer kıtalardan yüzlerce yıl önde olması nasıl emperyalist olmalarından ise Asyan'ın emperyalisti de Japonya idi.

Burada akla şu soru gelir "Bu kadar kalkınmak mümkün ise o halde emperyalist olmak iyi bir şey mi?

Kendin için iyi bir şey ama dünya için çok kötü bir şey.

Sömüreceksin, işgal edeceksin, diğerlerine fırsat vermeyeceksin, modern köle haline getireceksin, teknoloji üretilecekse sen üreteceksin, diğerlerine avuçlarını yalatacaksın.

Japonya yüz yıllarca bunu yaptı, şimdi de kaymağını yiyor.

Yani emperyalist bir ülkeye atom bombası atılmış olması veya Hitler gibi birinin kendi ülkesini yerle bir etmesi malum sonucu değiştirmez.

O ülkenin tarihi birikimi ne ise ve aksaklığa maruz kalsa da yine o yolda devam eder.

Bu konuda soru-cevap şeklinde bir örnek vereyim.

Afrika ülkeleri açlıktan ölürken, Güney Afrika neden ilerde?

Çünkü Güney Afrika vatandaşı olan beyaz emperyalistler var, azınlıkta olsa oradaki farklılığı yaratan onlardır.

Tekrar hatırlatayım, kalkınmak için emperyalist olmak şart değil, emperyalizm içinde kan ve gözyaşı barındıran bir modeldir, kalkınmak için mutlak değildir.

Sitelerde Paylaş

Japonlar yada diğerleri çok akıllı olduklarından değil istikrarlı ve kurallı çalıştıkları için başarılilar.

Musloslar gibi yada Kemalistler gibi boşver deyip geçmezler.

Hesap 1 mm hassasiyet gerektiriyorsa onu yapar. Bizimkiler ise amaaaan bisiii olmaz , salla gitsin...seklindeler.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Japonlar yada diğerleri çok akıllı olduklarından değil istikrarlı ve kurallı çalıştıkları için başarılilar.

Musloslar gibi yada Kemalistler gibi boşver deyip geçmezler.

Hesap 1 mm hassasiyet gerektiriyorsa onu yapar. Bizimkiler ise amaaaan bisiii olmaz , salla gitsin...seklindeler.

Cok titizler. Herseyi en ayrintisina kadar inceliyorlar. En iyisi olsun istiyorlar. Bu yüzden Japanlara ve USAya gönderdigimiz cihazlar, digerlerine gönderdiklerimizden 10 kat daha kaliteli ve dayanikli.

Sitelerde Paylaş

Bakın size bir olay anlatayım.  

Japon mühendis geldi. İngilizce konuşuyoruz ama konu teknik olunca bazı noktalarda anlaşamıyoruz. İçimizden biri çok iyi japonca biliyor. Ama japonyali ısrarla İngilizce konuşuyor. Çünkü müdürü ona İngilizceden başka dil kullanmaması için talimat vermiş. Müdürüne yazıp , japonca konuşmak için izin istiyor.  

Olay komik görülebilir. Ama daha önceden dil farkı yüzünden başlarına sorun çıkmış. Bu yüzden müdüründen izin istiyor.  

Biz olsak , enseye şaplak göte parmak kanka oluruz. Sonra seksen tane hata çıkınca küfür edip , ne kadar moron herifler, diyerek arkasından alay ederiz.  

Bir de adamların ufacık bir hatasını bulsak kendimizi göklere çıkarıyoruz ya , tam komedi ..

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bilgivehis yazdı:

Japonların sırrı diye bir şey yok, başarılı olmaları ve nedeni çok açık, emperyalist olmalarına dayanıyor.

Yok hocam bu kadar ezbere bir cevap veremezsin. Adamların mayası değişik, değişik bir tür bunlar, 

Sitelerde Paylaş

Herşeyi sürekli kapitalizme bağlamak ne derece şağlıklı, orası tartışılır bence.

Uzak doğuluların, bilhassa Japonların metalitesinin bizlere nazaran çok farklı olduğu belli.

Disipline ve kaliteye çok önem veriyorlar ve teknik delisi bir millet.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Ünlü faşist Hitler’in şöyle bir iddiası var, katılırmısınız bilmem. “Japonlar çok iyi bir taklitçidir, yeni bir şey icat edemezler,” 

Bu yüzden Japon’ları aşağılamıştır.

Herşey meici restorasyonu ile oldu.

Atatürk gibi batının ekonomik sistemi ve yönetim şeklini kopyala yapıştır yaptılar.

Onlar birlik olup  mitsibushi gibi fabrikalar açtılar.

Biz   ise ne osmanlı döneminde ne de cumhuriyet döneminde mitsubishi ayarında fabrikalar  açamadık.

Bizimkiler hep dışa bağımlı şirketler temsilcilikler açtılar. 

Ekonomik milliyetçilik yok yani bizde.:)

Sitelerde Paylaş

Japonlar inovatif millettir, taklitle pek işleri olmaz. Çin halk cumhuriyeti ile karıştırıyor olabilirsiniz. 

Onlar eşek gibi çalışıyorlar. O kadar çalışmaya her millet gelemez. Mesailer çok uzun. Öğrenciler evde dahi saatlerce ders çalışıyorlar. Okullarda tuvaletleri öğrencilere temizlettiriyorlar. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, malta erigi yazdı:

Japonlar inovatif millettir, taklitle pek işleri olmaz. Çin halk cumhuriyeti ile karıştırıyor olabilirsiniz. 

Onlar eşek gibi çalışıyorlar. O kadar çalışmaya her millet gelemez. Mesailer çok uzun. Öğrenciler evde dahi saatlerce ders çalışıyorlar. Okullarda tuvaletleri öğrencilere temizlettiriyorlar. 

Japonlar da taklitle kalkindilar. 60- 70 li yıllarda çin gibi herşeyin sahtesini üretip işi öğrendikten sonra kalite üzerinde yogunlastilar. O zamanlarda da japon malına Çin malı gözüyle bakmislardir. Benim yaşım o yıllara gitmeyi elvermiyor ama büyükler öyle anlatıyorlar.

Fransa ve İtalya da öyleymiş.

Sanayinin kaynağı İngiltere ABD ve Almanyadan geliyor.

Sitelerde Paylaş
Just now, Düşünen Hayvan said:

Japonlar da taklitle kalkindilar. 60- 70 li yıllarda çin gibi herşeyin sahtesini üretip işi öğrendikten sonra kalite üzerinde yogunlastilar. O zamanlarda da japon malına Çin malı gözüyle bakmislardir. Benim yaşım o yıllara gitmeyi elvermiyor ama büyükler öyle anlatıyorlar.

Fransa ve İtalya da öyleymiş.

Sanayinin kaynağı İngiltere ABD ve Almanyadan geliyor.

Bak; ingiltere, ABD ve almanya endüstri devrimi ülkeleri. Bunlar ile herhangi bir ülkeyi karşılaştırmak tuhaf olur. Öyle 3 ülke saydın ki, bunların zaten bir dördüncüsü yok. Bu bakış açısı ile her ülke taklitçi olur. 

Ben 60'lar ve 70'ler olarak detaya giremem, çünkü bilmiyorum. Şimdi sırf bir mesaja cevap vermek için de 4-5 saatimi bunu araştırmaya ayıramam. Ancak Japonlar'ın elektronik olsun, otomotiv endustrisi olsun, pek çok inovatif çalışmaları olmuştur. Onlara, Çin gibi taklitçi demek çok büyük haksızlık olur. Yalnızca Toyota bile Japonlar'ı G.Kore ve Çin'den üstün kılar.

Ben Japon tarzından pek hoşlanmam. 2 tane Japon kız arkadaşım oldu ama onlar tatilciydi, sayılmaz. Ben bu insanları fazla disiplinli, robotik buluyorum. Ancak sezar'ın hakkı sezara demişler. Başarıları ortada bu minik insanların. Her geçirdikleri büyük deprem sonrası çabucak şehirlerini tekrar inşa ediyorlar. 1994-1995 civarı büyük bir deprem olmuştu. O zaman gazetede dikkatimi çekmişti, japon yeni 2 kat değer kaybetmişti. Bunu düzeltmeleri o kadar çabuk oldu ki, inanamazsınız. Fazla detay veremiyorum çünkü ben de 14-15 yaşında ergendim. Hafızam da çok kuvvetli değildir. 

Her ne ise, sonuç olarak bu arkadaşları Çinliler ile karşılaştırmak haksızlıktır. 

Not: merak eden ergen arkadaşlar varsa, şehir efsaneleri gerçek değil. Kukuları her kadın gibi dikey ?

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, malta erigi yazdı:

Bak; ingiltere, ABD ve almanya endüstri devrimi ülkeleri. Bunlar ile herhangi bir ülkeyi karşılaştırmak tuhaf olur. Öyle 3 ülke saydın ki, bunların zaten bir dördüncüsü yok. Bu bakış açısı ile her ülke taklitçi olur. 

Ben 60'lar ve 70'ler olarak detaya giremem, çünkü bilmiyorum. Şimdi sırf bir mesaja cevap vermek için de 4-5 saatimi bunu araştırmaya ayıramam. Ancak Japonlar'ın elektronik olsun, otomotiv endustrisi olsun, pek çok inovatif çalışmaları olmuştur. Onlara, Çin gibi taklitçi demek çok büyük haksızlık olur. Yalnızca Toyota bile Japonlar'ı G.Kore ve Çin'den üstün kılar.

Ben Japon tarzından pek hoşlanmam. 2 tane Japon kız arkadaşım oldu ama onlar tatilciydi, sayılmaz. Ben bu insanları fazla disiplinli, robotik buluyorum. Ancak sezar'ın hakkı sezara demişler. Başarıları ortada bu minik insanların. Her geçirdikleri büyük deprem sonrası çabucak şehirlerini tekrar inşa ediyorlar. 1994-1995 civarı büyük bir deprem olmuştu. O zaman gazetede dikkatimi çekmişti, japon yeni 2 kat değer kaybetmişti. Bunu düzeltmeleri o kadar çabuk oldu ki, inanamazsınız. Fazla detay veremiyorum çünkü ben de 14-15 yaşında ergendim. Hafızam da çok kuvvetli değildir. 

Her ne ise, sonuç olarak bu arkadaşları Çinliler ile karşılaştırmak haksızlıktır. 

Not: merak eden ergen arkadaşlar varsa, şehir efsaneleri gerçek değil. Kukuları her kadın gibi dikey ?

Başlangıç noktaları öyle ama bir gerçek.

Ayrıca Japon yeni dolar karşısında bilinçli olarak düşük tutulur. Hatta TL den bile daha düşük değerde şu anda. Bu onların politikasıdır.

Çin de artık Japonya gibi kaliteye dönmeye başladı. Çin malları markalaşmaya başladılar. Yakın gelecekte de tıpkı japon malı gibi kaliteli çin markaları piyasayı doldurur.

AB ve ABD'nin korkusu da bu zaten. Bu yüzden habire Çin'e yaptırım uygulamaya çalışıyorlar. Ve bu yüzden Türkiye gibi pazar haline gelmiş ülkelerde kalitesiz çin mallarını sattirip Çin'in imajını karşılamaya çalışıyorlar. Böylece kaliteli çin malları da imaj kaybedip pazar bulamaz hale geliyor. Ama AB ve ABD de kaliteli ürünlerini bile Çin'e yaptırıp sonra marka basıp bizim gibi ülkelere gazliyorlar. Bu sahtekarlık tır. AB nin sahtekarlığıdir. Böylece Avrupa malı kaliteli imajı uyanıyor zihinlerde. Halbuki o da çin malı...

Aynı taktik yerli mallarına da uygulanıyor. Tekstilde çoğu kaliteli marka etiketsiz olarak Avrupa'ya gönderiliyor. Orada sadece etiket ve paketleme yapılıp bize Jack wolfsikin olarak 20 katına gazlaniyor.

Bu da AB nin sahtekarlığıdir. Ayrıca bizim milletin marka budalası olması ve Avrupa özentisi olması da çok etkili tabiki.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...