Jump to content
Yeni Üye

Ölüme Yakın Deneyimler Ölümden Sonrasına Delil Mi?

Recommended Posts

Bizim iş yerinde bir arkadaş küçükken boğulma tehlikesi atlatmış. Geçen, muhabbet arasında boğulurken kendimi yukarıdan seyrediyordum dedi, ilginç geldi. Sonra internette ölümden dönenlerle ilgili araştırma ve kitaplarıyla bilinen bir tıp doktorunun röportajına rastladım. O daha da ilginç geldi.

Röportaj şu adreste: https://goop.com/wellness/spirituality/1000s-near-death-experiences-can-teach-us-dying/

Bu doktor bu konuda bir araştırma vakfı da kurmuş: https://www.nderf.org/index.htm

Röportajda bana ilginç gelen soru ve cevaplardan birisini alıntılıyorum:

Soru: What were the other similarities in response to survey questions that reinforced your belief that these are so real?

Soru: Araştırmanızda, ölüme yakın deneyimlerin rüya değil de gerçek olduğuna dair inancınızı güçlendirecek deliller nelerdi?

Cevap: "İlk kitabımda ölüme yakın deneyimlerin(near death experience) rüya olmadığına dair dokuz tane delil sıraladım. Araştırmacı bir bilim adamı ve doktor olarak beni en çok ikna eden deliller halkı ikna eden delillerden biraz farklılık gösteriyor. Halk, doğuştan itibaren tamamen kör olan ancak ölümden dönme tecrübesi esnasında oldukça görsel şeyler yaşayan bir kişiden oldukça etkilendi. Bu, aynı zamanda o kişinin ilk defa bir şeyler gördüğü andı. Aynı şekilde vücudun dışına çıkma deneyimlerinden de etkilendiler. Araştırmaya katılanların yüzde kırkından fazlası fizik bedenlerine uzak olan ve bulundukları yerden fark edemeyecekleri şeyleri gördüklerini söyledi. Vücudunun dışına çıkarak ölüme yakın deneyim yaşayanların gördükleri ve duyduklarının yüzde 98 i gerçekten olan şeyler. Örneğin bir vakada ameliyat odasında kalbi durmuş bir hastanın bilinci (vücudunun durumundan habersiz bir şekilde) vücudunun dışına çıkarak hastanenin kafetaryasına gitmiş, ailesinin ve arkadaşlarının sohbet ettiğini izlemiş. Bu tür deneyimler normal insanlar için oldukça ikna edici.

Ancak benim gibi bilimsel, tıbbi altyapısı olanlar  için genel anestezi altındaki hastaların ölüme yakın deneyimleri daha ikna edici. Yeterli bir genel anestezi altında kalbin oksijenle beslenmesi dikkatlice takip edilir- aslında bir çok durumda bu dışarıdan müdahale ile kontrol edilir çünkü beyin aktiviteleri solunumu kontrol edemeyecek noktaya kadar durdurulur. Dolayısıyla kişiye suni solunum verilir. Genel anestezi altında iken kalp durduğunda hiç bir beyin aktivitesinin raporlanmadığından oldukça eminiz. Buna rağmen bu kişiler bir vücudun dışına çıkma tecrübesi yaşadıklarında anlattıkları gerçekten odada ve monitörlerde olan biteni yansıtıyor. Bu vücut dışına çıkma deneyiminden sonra bir de tipik bir ölüme yakın deneyim yaşadıkları da oluyor (ki bu da çifte imkansız bir şey). Bir kere genel anestezi altındalar. Herhangi bir bilinç aktivitesi ihtimalinin olmaması gerekiyor. ikinci olarak kalpleri durdu. ve kalp durduktan 10- 20 saniye sonra EEG tamamen dümdüz bir çizgi halini alır. Yani genel anestezi altında, kalbin durduğu bir noktada, ölüme yakın deneyim yaşamak, bana göre bu deneyimin fiziksel beynin bir fonksiyonu olması ihtimalini ortadan kaldırıyor. Bu bir rüya durumu ya da halüsünasyon değil. Tıbbi ve bilimsel bütün açıklamaların ötesinde bir durum.  "

Siz ne dersiniz? Bu olağanüstü durumlar ölümden sonraki hayatın varlığına dair bilime açılan bir kapı mı, yoksa uydurma mı?

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ölüm sonrasi diye bir şey yoktur, ruh olsaydı, insanlar uyumazdı, ruh olsaydı, uyurken bilincimiz yerinde olurdu,

şu soruya mantıklıcevap verebilirmisin? uyurken tüm bilncimizi kaybederiz, fakat uyurken tüm organlarımızı kontrol eden başka biri 

vardır.  kim dir bu biilnç? hadi bakalım... bizim ruhumuz olsaydı, uyumazdık, ruh kavramı teizmde bilnçtir..

o zaman  teizmin ruh kavramı sahte yada ruh  gerçekten var, ama bu farklı bir olgudur... 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, sincap yazdı:

Narkoz altındaki bir insan ameliyat odası  içindeki olaylardan belki haberi olabilir ama oda dışındakilerden nasıl haberi oluyor onu anlamış değilim.

Biri konu ile ilgili diğeri konu ile ilgili olmayan  sorularım olacak.

Yapay kalp ve akciğer makinesine bağlı bir insan ölü müdür?

Yapay akciğer nasıl çalışır?Kana akvaryumlarda olduğu gibi  direk hava mı veriliyor?Dalga geçmeyin cahilim bu konuda.

İkinci sorum için ayrı başlık açarsanız daha iyi olur?

tıbben ölü olması için beyin ölümü gerçekleşmesi gerekiyor, beyin hariç tüm organlar ölse bile , diğer organlar yapay 

cihazlarla çalışmaya devam edicektir.. yalnızca beynini yapayı olmaz, kalp akciger, mide, karaciger, hatta bagırsaklarını bile artık yapayı vardır...beyin ölümü gerçekleşirse, tüm organlar sağlam olsa bile tıbben ölmüş olursun. 

beyin ölümü gerçekleşmediği sürece, tıbben, yaşıyor gözüküyorsun, narkoz hücreleri dondurur, hücreleri öldürmez, hücreler dondugunda, o bölgeni hissetmezsin kısmı felç gibidir narkozun etkisi. 

her organ beyne  bağlı olarak , giriş çıkış sinyalleri gönderir, beyinde bu komutları algılar, ve 

vücüdü yönlendirir,, beyin olmasaydı, bilnçte olmazdı, ve bir bitkiden farkımız olmazdı. 

tıp beyin ölümüne bakar, diğer organların ölümü yada tahrif olması, demek, ölüm anlamına gelmez, böbreksiz biri diyalizde yaşıyabilr.

ama beyınsiz yaşıyamayız.

beyin aynı zamanda tüm organlarıda kontrol eder, fakat asıl soru şu, biz uyurken beynimizi 

kim kontrol eder? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 10.07.2019 at 12:39, karamsarhuman yazdı:

tıbben ölü olması için beyin ölümü gerçekleşmesi gerekiyor, beyin hariç tüm organlar ölse bile , diğer organlar yapay 

cihazlarla çalışmaya devam edicektir.. yalnızca beynini yapayı olmaz, kalp akciger, mide, karaciger, hatta bagırsaklarını bile artık yapayı vardır...beyin ölümü gerçekleşirse, tüm organlar sağlam olsa bile tıbben ölmüş olursun. 

beyin ölümü gerçekleşmediği sürece, tıbben, yaşıyor gözüküyorsun, narkoz hücreleri dondurur, hücreleri öldürmez, hücreler dondugunda, o bölgeni hissetmezsin kısmı felç gibidir narkozun etkisi. 

her organ beyne  bağlı olarak , giriş çıkış sinyalleri gönderir, beyinde bu komutları algılar, ve 

vücüdü yönlendirir,, beyin olmasaydı, bilnçte olmazdı, ve bir bitkiden farkımız olmazdı. 

tıp beyin ölümüne bakar, diğer organların ölümü yada tahrif olması, demek, ölüm anlamına gelmez, böbreksiz biri diyalizde yaşıyabilr.

ama beyınsiz yaşıyamayız.

beyin aynı zamanda tüm organlarıda kontrol eder, fakat asıl soru şu, biz uyurken beynimizi 

kim kontrol eder? 

Yahu kardeşim takmışsın uyurken bilinç kapalı diye uyumadan önce saati kurup saat çaldığında nasıl kalkıyorsun bilincin kapaliysa ?Demek ki kulağın beyine ses bilgisini göndermesi ve beynin seni uykudan kaldirmasi beynin hala aktif bir şekilde çalışmaya devam ettiğini gösterir.Uyurken etrafındaki sesleri bile kaydeder.Aciktiginda uykudan kaldiran,susadiginda yada tuvalet ihtiyacında uyanmani sagliyan nedir ? Bilincin yerinde olmasa bunu sağlayan nedir ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Yaratici yazdı:

Yahu kardeşim takmışsın uyurken bilinç kapalı diye uyumadan önce saati kurup saat çaldığında nasıl kalkıyorsun bilincin kapaliysa ?Demek ki kulağın beyine ses bilgisini göndermesi ve beynin seni uykudan kaldirmasi beynin hala aktif bir şekilde çalışmaya devam ettiğini gösterir.Uyurken etrafındaki sesleri bile kaydeder.Aciktiginda uykudan kaldiran,susadiginda yada tuvalet ihtiyacında uyanmani sagliyan nedir ? Bilincin yerinde olmasa bunu sağlayan nedir ? 

Uyurken bunlar icin bilincimiz acik ama cok sarhos olan biri tuvaletini de bilmez. Peki o zaman bilinc gidiyor diyebilirmiyiz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Uyurken bunlar icin bilincimiz acik ama cok sarhos olan biri tuvaletini de bilmez. Peki o zaman bilinc gidiyor diyebilirmiyiz. 

İçki içen birisiyim.Bunu cevabı basit değil mi sence kardeşim ? İçmeyen birisi için bile çok basit 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Yaratici yazdı:

sagır!! biri nasıl oluyorda, uyanıyor o zaman madem sesten uyanıyor, çalar saat var, verdiğin örneklemelere dikkat et lütfen, 

iyice saçmaladın, farkındamısın? 

bak gördünmü senin tezini anında çürüttüm, verdiğin örneklemeler çok basit kalıyor , zihnimin yanında, 

iyice mantığını yor  bakalım, ne olucak? 

benim iddiam çok güçlüdür, aksini ispatlayın o zaman ne bekliyorsun? 

ben 7 yıldır kulaklık takıyorum, 7 yıl öncede aynı saatte uyanıyordum, şimdide aynı saatte uyanıyorum,

ayrıca, uyku anında, bilinç olsaydı, rüyalarda bilnçli olurdu, sen rüyalarını kontrol edebilirmisin?

rüyalarını senmi senmi seçiyorsun? örnegin seç bakalım bu gece , beni görmeyi dene eğer

başarabilrsen, burdakı herkes şahit atheist olucamm hemde ne atheist . atheistlerin kralı olucam söz veriyorum..  

buyur ispatla ,, zeki çocuk...  aksine rüyalar seni kontrol ediyor, umarım bunu ölmeden çok net

anlarsın.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

çok basit bir cevabı var, dostum, alkolde narkozun hammaddesi vardır, Anestezi, narkoz, lokal anestezinin hammeddesi olan...  ... (poppy), hyoscyamus (banotu), alkol ve adamotunun (mandragora) kullanılmasıyla elde edilmiştir.

bu  yüzden alkol içen birinin zamanla hücreleri donar ve bilinç kaybı yaşar.. hatta aşırı alkol tüketmiş birinin öldürsen acı hissetmez!  çok basit sorular bunlar.. daha zor soru varsa alırım bi dal.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sagir uyanamiyor dedik mi biz ? Çalar saat kurup işitsel algılaması açık olan bir insanın uyurkende bu sisteminin çalıştığını söylüyorum.Gercekten sağır insanın işitme problemi gibi senin beyninde de algima problemi var.Saati kurmayan işitme engelli yada isitebilen insanda uyku ihtiyacını karşıladığı anda beyin kaldiriyor seni bu kadar basit.Uyurken koluna dibine kadar iğne batirsam uyanirmisin uyanmaz mısın ? Şimdi süper zekanla bana kolunda his olmayan insan ne yapacak dersin.Kolunda his olmayan insan o hissi algilayamadigi yani tanımadığı için evet uyanmaz sagirin çalar saate uyanmayacagi gibi 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Yaratici yazdı:

İçki içen birisiyim.Bunu cevabı basit değil mi sence kardeşim ? İçmeyen birisi için bile çok basit 

O zaman suna geliyor bütün yollar, insan beyninde herşey baştan beri var zaten. İnsan onlarin içinden secebildiklerini yaşıyor secemediklerinin de hayalini görüyor. Ornegin uykuda gördüğün rüyada hiç gitmediğin yerleri ve hiç tanimadigin kisileri görüyorsun. Beyin bunlari hard diskten çıkarıp rüyada görüyor o zaman. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

O zaman suna geliyor bütün yollar, insan beyninde herşey baştan beri var zaten. İnsan onlarin içinden secebildiklerini yaşıyor secemediklerinin de hayalini görüyor. Ornegin uykuda gördüğün rüyada hiç gitmediğin yerleri ve hiç tanimadigin kisileri görüyorsun. Beyin bunlari hard diskten çıkarıp rüyada görüyor o zaman. 

Nasıl ona geliyor ben anlamadım yani.İcki içen bir insanın içkinin etkisi ile beyninin uyuşması ve düzgün kontrol edememesi durumundan dolayı,insanın beyninde tüm bilgiler var diyebilir misin.Genetik olarak ister istemez aldığın şeyler var elbette.İstedigin kadar al bunlarida hayatında karşılaşarak teşhis eder ve tanırsın.Senin dediğin gibi olsa anasından yeni doğmuş bir çocuğun kimseden ogrenmessizin konuşması gerekmez mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Yaratici yazdı:

Nasıl ona geliyor ben anlamadım yani.İcki içen bir insanın içkinin etkisi ile beyninin uyuşması ve düzgün kontrol edememesi durumundan dolayı,insanın beyninde tüm bilgiler var diyebilir misin.Genetik olarak ister istemez aldığın şeyler var elbette.İstedigin kadar al bunlarida hayatında karşılaşarak teşhis eder ve tanırsın.Senin dediğin gibi olsa anasından yeni doğmuş bir çocuğun kimseden ogrenmessizin konuşması gerekmez mi ?

Kesfettikce konuşuyor. Zihninde karşılığını buldukça anlam veriyor. 

Örneğin konuşmasını hiç beceremeyenler de var ama birşeyler anlatmak icin çabalıyorlar. Ömründe hic duymamış sağır doğmuş ama kemkum birseyler söylemek istiyor. Onun beynindeki nedir o zaman.

Hic duymayan biri konuşmaya çalışmaz. Sadece ağzıyla yemek yer. Demek ki gordugu nesnelerin beyninde bir karsiligi var.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Kesfettikce konuşuyor. Zihninde karsiligini buldukça anlam veriyor. 

Ornegin konusmasini hic beceremeyenler de var ama birşeyler anlatmak icin cabaliyorlar. Omrunde hic duymamış sağır doğmuş ama kemkum birseyler soylemek istiyor. Onun beynindeki nedir o zaman.

Hic duymayan biri konuşmaya çalışmaz. Sadece ağzıyla yemek yer. Demek ki gordugu besnelerin beyninde bir karsiligi var.

Sagir insanda da beyin var ve görüyor ve karşısındaki işitme problemi olmayıp konuşan bir insanın ne yaptığını anlayabiliyor.Ve onu ağız hareketlerini taklit ediyor işitme sorunu olduğu için nasıl bir ses cikardiginin farkında olmadığından senin kem kum dediğin sesleri çıkarmış oluyor.Kardesim bizim daha cevap bulamadığımız ama araştırmaya ve cevap bulmaya çalıştığımız o kadar çok şey var ki.mesela şu konuyu okumani tavsiye ederim ne demek istediğimi anlamanda daha çok yardımcı olur.Her insanin renkleri ve sesleri tanımlaması aynı iken algılaması farklıdır.https://www.bbc.com/turkce/ozeldosyalar/2015/03/150302_vert_fut_renkleri_farkli_gormek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Yaratici yazdı:

Sagir uyanamiyor dedik mi biz ? Çalar saat kurup işitsel algılaması açık olan bir insanın uyurkende bu sisteminin çalıştığını söylüyorum.Gercekten sağır insanın işitme problemi gibi senin beyninde de algima problemi var.Saati kurmayan işitme engelli yada isitebilen insanda uyku ihtiyacını karşıladığı anda beyin kaldiriyor seni bu kadar basit.Uyurken koluna dibine kadar iğne batirsam uyanirmisin uyanmaz mısın ? Şimdi süper zekanla bana kolunda his olmayan insan ne yapacak dersin.Kolunda his olmayan insan o hissi algilayamadigi yani tanımadığı için evet uyanmaz sagirin çalar saate uyanmayacagi gibi 

anladımki senin kafa gerçekten almıyor, yada dalga geçiyorsun benimle...sen ne yazıdıgını anlamıyacak kadar zekisin. bravo sana.... saate göre değil ses göre kalkıyormuş bu senın iddian pek isagır nasıl uyanıyor , saati kur oda aynı satte kalkıyor.. farkı ne? 

20 saat önce, Yaratici yazdı:

Yahu kardeşim takmışsın uyurken bilinç kapalı diye uyumadan önce saati kurup saat çaldığında nasıl kalkıyorsun bilincin kapaliysa 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Karamsarhuman bir çok insanın senin sarıya işaretledigin yeri gayet net algiladigindan eminim.Algilayamayip yazilanda problem olduğunu düşünmen normal yadirgamiyorum seni.Bu kadar kapasiten demek ki.Dini düşünce ile olduğu kadar olmadığı kader be gülüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...