Jump to content

Ateist ile müslüman tartışması (kaos-düzen meselesi)

Recommended Posts

23 dakika önce, sağduyu yazdı:

1. Sana iyi ve kötüyü sormadım. Hangisi doğru hangisi yanlış diye sordum. Bunu anlamak bu kadar zor mu?

2. Sana tanrı gibi genel bir kavramı da sormadım, Allah var mı yok mu diye sordum.

İyi kötü doğru yanlış aynı şeyin karşılığıdır.

2- Bilmiyorum

3- Bilsemde söylemem.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

28 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

İyi kötü doğru yanlış aynı şeyin karşılığıdır.

2- Bilmiyorum

3- Bilsemde söylemem.

Kıvırmakta dincileri bile solladın.

İyi ve kötü, doğru ve yanlış aynı şey değildir, kavramları çorba ettin.

Bir sepetin içinde elma, armut ve ananas var. Birisi diyor ki, sepetin içinde ayva da var. Şimdi bu kişi doğru mu söylüyor, yanlış mı diye sorsam sen iyi mi kötü mü bilmiyorum mu dersin, yoksa yanlış ya da doğru söylüyor mu dersin?

1400 yıl önce bir arap bedevisi "Allah adında bir tanrı var, beni de elçi seçti, bana inanmayanları sonsuza kadar yakacakmış." şeklindeki iddiası hakkında tek söyleyeceğin şey bilmiyorum demek mi? Yani bu iddianın doğru mu, yanlış mı olduğunu ayırt edecek kadar zeka, akıl, mantık yok mu sende?

Bilsem de söylemem ne demek, çocuk musun sen?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Kıvırmakta dincileri bile solladın.

İyi ve kötü, doğru ve yanlış aynı şey değildir, kavramları çorba ettin.

Bir sepetin içinde elma, armut ve ananas var. Birisi diyor ki, sepetin içinde ayva da var. Şimdi bu kişi doğru mu söylüyor, yanlış mı diye sorsam sen iyi mi kötü mü bilmiyorum mu dersin, yoksa yanlış ya da doğru söylüyor mu dersin?

1400 yıl önce bir arap bedevisi "Allah adında bir tanrı var, beni de elçi seçti, bana inanmayanları sonsuza kadar yakacakmış." şeklindeki iddiası hakkında tek söyleyeceğin şey bilmiyorum demek mi? Yani bu iddianın doğru mu, yanlış mı olduğunu ayırt edecek kadar zeka, akıl, mantık yok mu sende?

Bilsem de söylemem ne demek, çocuk musun sen?

Muhammedin zırvası yada evrimcilerin zırvaları ... İkisinden birinin doğru olduğunu göstermez. Sizde bunu anlayacak zeka yok.

Bilsemde söylemem... Anlamayana hoşafın yerini söylemesem de olur.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Düşünen Hayvan said:

Muhammedin zırvası yada evrimcilerin zırvaları ... İkisinden birinin doğru olduğunu göstermez. Sizde bunu anlayacak zeka yok.

Bilsemde söylemem... Anlamayana hoşafın yerini söylemesem de olur.

İyice saçmalamaya başladın. Kıvır kıvır nereye kadar?

Sana hangisi doğru diye sormadım, sadece Muhammed'in iddiası doğru mu diye sordum? Bu kadar ıkınıp sıkınıp doğru dürüst cevap verememenin nedeni ne?

Ayrıca sen evrimci kaosçuyum dememiş miydin? Madem evrimciler zırvalıyor, neden zırvalayancıyım ben diyorsun?

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, sağduyu yazdı:

İyice saçmalamaya başladın. Kıvır kıvır nereye kadar?

Sana hangisi doğru diye sormadım, sadece Muhammed'in iddiası doğru mu diye sordum? Bu kadar ıkınıp sıkınıp doğru dürüst cevap verememenin nedeni ne?

Ayrıca sen evrimci kaosçuyum dememiş miydin? Madem evrimciler zırvalıyor, neden zırvalayancıyım ben diyorsun?

Biz ne diyoruz forumun başından beri. Bu kadar konuda evrimciyim demedim. Evrim olabilir ama olmayadabilir çünkü ispat edlmedi dedim.anlayamıyorsan zorlama ?

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Eleman istikrarlı şekilde zırvalayıp belki bu şekilde kaostan düzen çıkarmaya çalışıyor olabilir. :smashfreak:

Boş yapmak üzerine karamsar ile at başı gidiyorlar, hangisi daha iyi boş yapıyor karar veremedim

Adamın kafası öyle karışık ki kripto müsloş çıkarsa şaşmam..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Eleman istikrarlı şekilde zırvalayıp belki bu şekilde kaostan düzen çıkarmaya çalışıyor olabilir. :smashfreak:

Boş yapmak üzerine karamsar ile at başı gidiyorlar, hangisi daha iyi boş yapıyor karar veremedim

Adamın kafası öyle karışık ki kripto müsloş çıkarsa şaşmam..

Kaos varsa derdin ne o zaman. Bütün dinler ve tanrılar da bu kaosun ürünü. Bu durumda kaosu düzene sokmaya çalışan sen oluyorsun. ?

Sitelerde Paylaş
On 14.07.2019 at 18:10, akılsızşuursuzatom said:

ateizmin  ve  agnostizmin  insanı  ne  hallere  getirdiğini  izleyebilirsiniz.Tabi  videoya  eleştirileriniz  varsa  tartışabiliriz.

Muhtemelen  müslümanın  karşısındaki  kişi  size  göre  cahildir.Siz  olsaydınız  kim  bilir  nasıl  cevaplar  verirdiniz!!

Videoya baktım. Kahrolarak da olsa, öğürerek de olsa baktım. Tamamına değil, büyük bir kısmına, belli bir noktadan sonrasına bakmadım. Ömrümün en az ~15 dakikası boşa gitti. Şimdi küfür edebilir miyim?

Neyse..

Öncelikle şunu diyeyim:

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/68353-evrendeki-düzen-var-mı-yok-mu/

Hacı Bu ne?

Zaten bunu açmadın mı, sormadın mı, o başlığın videolu hali işte bu başlık, ötesi var mı? E o zaman bu videoyu da o başlığın altına eklesene bari be adam!

Aynı şeyin fransızcasını neden bir daha bir daha getiriyorsun?

O başlıkta yazılanlar ve ha keza benim bağlamında benim yazdıklarım, zaten bu videonun da cevabıdır. Otur onları oku, eleştirceğin bir yer varsa yaz. 

Özet olarak da diğer arkadaşların genel olarak yazdıklarına katılıyorum. Videodaki her iki kişi de bilgisiz. Olaya kafadan sadece kaos var, düzen yok falan diye girmek de abeslğin daniskası. Direk kendi topuğuna sıkmak oluyor. Agnostik midir nedir "Aslolan Kaos" diyeydi, "Düzen kaosun alt kümelerinde kendiliğinden ortaya çıkabilir ve sadece geçici bir süreçtir" diyeydi, arkasından da kendi kendisini böyle köşeye şıkıştırtmazdı.

- İş varsa, işi yapan olmalı diye bir kaide, mantık kuralı da yok. Doğal hadiselere bir bak bakalım, hepsi bir iş, peki bunun yapanı nerde? Yok.

- Ayrıca şunu da ekliyeyim; dinin tıpkı ahlakı gasp edip, sahiplenmesi gibi, düzeni alıp sahiplenmek, dine ve tanrıya mal etmek de nedir? Düzen var diyelim evet. Eeee...?

- O videodaki teiste şunu da sormak lazım, bakalım ne cevap verecek: 

Teist mantığına(daha doğrusu mantıksızlığına göre):

1-Her şeyin bir faili vardır.

2- Tanrının yoktur       ........?

2. önerme birincinin "değili". Yani "değili de" doğru olan bir önermeler silsilesi. Üzerinde durduğunuz şeyin temeli bu işte.

Yani mantıksızlık ve safsata. Yani daha temel yok.

Ve şu 5 maddelik özeti de ekleyeyim buraya. Daha önceki bir başlıktan:

1- Termodinamik bu evren yaratılmamıştır ve yok edilemez diyor. Bu evren derken yanlış anlaşılmasın, "içindeki herşeyle birlikte" bu evren. Güzel hatırınız için bu kaidenin bu  evrenin dışında geçerli olmayabileceğini varsayalım. Ki orası nasıl olacak o da ayrı mesele..Ama fark etmez. Bu evren yaratılmamış ve yok edlemez! Bitti! Eğer biri onu da dışarıdan yaratmışsa bile, bize içeriden "yaratılmamış", hatta "yaratılamaz" görünüyor. Bizlere göre ne onu yaratacak bir güç, ne de yok edecek bir güç var. Veri 1

2- Determinizm ve kaos, bu evren öngörülemez, yani tasarlanamaz diyor. Deterministik açıdan araya ne birşey girebilir, ne de kaotik açıdan onu planlayabilir. Mantıksal bir mümkünsüzlük bu. Yani biri bu evreni başlatmışsa bile, işte sadece başlatmış(*) olabilir. Planlamış olamaz. Varsa böyle bir hesap bulun getirin. Veri 2 ((*)Aslında aynı bakış açısı genellenecek olursa, başlatması dahi mümkün değil)

3- Yine kaos, termodinamik ve nano ölçekteki kuvvetler diyor ki: ne bilinç için bilinç, ne de düzen için zeka gerekir. Hatta ve hatta bilincin önsel olması mümkün değildir. Ancak "sonra" ortaya çıkabilir. Çünkü bu haliyle bilinç, duygu, vicdan vb. zaten maddeye, onun çeşitli şekillerde bir araya gelerek kompoze olmasına (yani canlılığa)muhtaçtır. Madde olmadan var olan, maddeyi önceleyebilecek bir bilinç, duygu vb. örneği varsa bulun getirin. Veri 3

4- Abiyogenez ve evrim diyor ki; inorganikten organik, oradan canlı ve devamında determine edilmiş, deterministik bir örgü(doğal seçilim) içerisinde karmaşık ya da tasarımlanmış zannettiğimiz şeyler kendiliğinden ortaya çıkabilir. Zaten bu evren tasarlanamayacağına, planlanamayacağına göre, yine zaten başka türlü de çıkmış olamaz. Veri 4

5- Mantık, evrensel mantık, önermeler mantığı diyor ki; sıfatları ile beraber gelen bir "tanrı şey" mümkünsüzdür. Paradoks üstüne paradoks. Zamandan münezzeh, Kare üçgen .Evli-bekar.. Veri 5

İki veri daha var aslında eklenebilecek. 1- Özgür irade. 2-Yetersizlik argümanı. Özgür iradeyi tartışmalı olduğu için geçiyorum.

Yetersizlik argümanı ise temel olarak, "bu evrendeki veriler bizi herhangi bir kesin yaratılmışlığa vb. götürecek nitelikte bile olsa, insanların neredeyse tamamı onu algılayabilecek kapasitede değil. Bu bağlamda bu evren bize göre ya da bizim için falan kurgulanmış değil. Bu evren bizi umursuyor değil. Bir gün ayrıca bir başlık açıcam bunun için.

Hasılı budur.

Eski yazılardan kolajla yaklaşık 5-10 dakika sürdü bunları toparlayıp yazması. Neden? Çünkü yaptığınız şeyin başı sonu temcit pilavı.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, teflon yazdı:

Videoya baktım. Kahrolarak da olsa, öğürerek de olsa baktım. Tamamına değil, büyük bir kısmına, belli bir noktadan sonrasına bakmadım. Ömrümün en az ~15 dakikası boşa gitti. Şimdi küfür edebilir miyim?

Neyse..

Öncelikle şunu diyeyim:

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/68353-evrendeki-düzen-var-mı-yok-mu/

Hacı Bu ne?

Zaten bunu açmadın mı, sormadın mı, o başlığın videolu hali işte bu başlık, ötesi var mı? E o zaman bu videoyu da o başlığın altına eklesene bari be adam!

Aynı şeyin fransızcasını neden bir daha bir daha getiriyorsun?

O başlıkta yazılanlar ve ha keza benim bağlamında benim yazdıklarım, zaten bu videonun da cevabıdır. Otur onları oku, eleştirceğin bir yer varsa yaz. 

Özet olarak da diğer arkadaşların genel olarak yazdıklarına katılıyorum. Videodaki her iki kişi de bilgisiz. Olaya kafadan sadece kaos var, düzen yok falan diye girmek de abeslğin daniskası. Direk kendi topuğuna sıkmak oluyor. Agnostik midir nedir "Aslolan Kaos" diyeydi, "Düzen kaosun alt kümelerinde kendiliğinden ortaya çıkabilir ve sadece geçici bir süreçtir" diyeydi, arkasından da kendi kendisini böyle köşeye şıkıştırtmazdı.

- İş varsa, işi yapan olmalı diye bir kaide, mantık kuralı da yok. Doğal hadiselere bir bak bakalım, hepsi bir iş, peki bunun yapanı nerde? Yok.

- Ayrıca şunu da ekliyeyim; dinin tıpkı ahlakı gasp edip, sahiplenmesi gibi, düzeni alıp sahiplenmek, dine ve tanrıya mal etmek de nedir? Düzen var diyelim evet. Eeee...?

- O videodaki teiste şunu da sormak lazım, bakalım ne cevap verecek: 

Teist mantığına(daha doğrusu mantıksızlığına göre):

1-Her şeyin bir faili vardır.

2- Tanrının yoktur       ........?

2. önerme birincinin "değili". Yani "değili de" doğru olan bir önermeler silsilesi. Üzerinde durduğunuz şeyin temeli bu işte.

Yani mantıksızlık ve safsata. Yani daha temel yok.

Ve şu 5 maddelik özeti de ekleyeyim buraya. Daha önceki bir başlıktan:

Hasılı budur.

Eski yazılardan kolajla yaklaşık 5-10 dakika sürdü bunları toparlayıp yazması. Neden? Çünkü yaptığınız şeyin başı sonu temcit pilavı.

iş  varsa  işi  yapan  vardır ilkesi  neden  doğru  değil görüp  gormememizden  bağımsız  olarak?

2.olarak  videoda ki  çocuk  özellikle  çok  hararetli  tartışıyor  bu  forumdan  onunla  tartışacak  birileri  çıkar  mı  sizce  canlı  falan  

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

iş  varsa  işi  yapan  vardır ilkesi  neden  doğru  değil görüp  gormememizden  bağımsız  olarak?

2.olarak  videoda ki  çocuk  özellikle  çok  hararetli  tartışıyor  bu  forumdan  onunla  tartışacak  birileri  çıkar  mı  sizce  canlı  falan  

Bak gene hiçbir halta cevap vermeden sorup durmaya devam etmişsin. Akabinde yine aynı çayırda otlamaya devam edeceksin.

"İş" dediğin nedir? Bir tanımını yapsana şuraya bakalım. Fizikte falan..

Videodaki dinci "iş" derken aslında üzeri örtülü olarak bir amaç, erek bağlamında "yapanına" gönderme yapıyor.

Ama her "iş", bir amaç, erek barındırır mı? Doğadaki olaylara bak..Ver bir kaç tane iş örneği olmadı?

Her "yapan", bir amaca, ereğe; buna istinaden bir bilince mi sahiptir?

Ayrıca her işin bir yapanı vardır, yani bu bağlamda "herşeyin" bir yapanı var idi ise;

Hepsinden daha büyük bir işe karşılık gelen tanrı mertebesindeki bir şeyin de yapılması, yapanının olması gerekmiyor mu?

Herrrşeyin bir faili vardır, ama tanrının yoktur. Ölme eşeğim ölme.

~5 madde verdik. Bu işin özetinin özeti orda işte.

Canlısını cunlusunu bilmem. Bu adamların iç yüzünü ve nasıl kaypak olduklarını, işlerine gelen videoları yayımladıklarını, işlerine gelen soruları cevapladıklarını, kalanını sildiklerini biliyoruz. Büzüğü yiyen gelir burda orda şurda tartışır. Videodaki "çocuk", almış karşısına bir garip, kendi çalıp kendi oynuyor. Oynayamadıklarını yayınlayacak mı sanki?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

İş varsa faili var, fail varsa onun faili de var ama en baştaki failin faili yok!

Tanrının faili olmadığını nereden biliyorsun? Buna kanıtın ne?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

Bak gene hiçbir halta cevap vermeden sorup durmaya devam etmişsin. Akabinde yine aynı çayırda otlamaya devam edeceksin.

"İş" dediğin nedir? Bir tanımını yapsana şuraya bakalım. Fizikte falan..

Videodaki dinci "iş" derken aslında üzeri örtülü olarak bir amaç, erek bağlamında "yapanına" gönderme yapıyor.

Ama her "iş", bir amaç, erek barındırır mı? Doğadaki olaylara bak..Ver bir kaç tane iş örneği olmadı?

Her "yapan", bir amaca, ereğe; buna istinaden bir bilince mi sahiptir?

Ayrıca her işin bir yapanı vardır, yani bu bağlamda "herşeyin" bir yapanı var idi ise;

Hepsinden daha büyük bir işe karşılık gelen tanrı mertebesindeki bir şeyin de yapılması, yapanının olması gerekmiyor mu?

Herrrşeyin bir faili vardır, ama tanrının yoktur. Ölme eşeğim ölme.

~5 madde verdik. Bu işin özetinin özeti orda işte.

Canlısını cunlusunu bilmem. Bu adamların iç yüzünü ve nasıl kaypak olduklarını, işlerine gelen videoları yayımladıklarını, işlerine gelen soruları cevapladıklarını, kalanını sildiklerini biliyoruz. Büzüğü yiyen gelir burda orda şurda tartışır. Videodaki "çocuk", almış karşısına bir garip, kendi çalıp kendi oynuyor. Oynayamadıklarını yayınlayacak mı sanki?

evrenin  kaos  halinde  olduğuna  spesifik  olarak  ne  gibi  örnekler  verilebilir sizce? Mesela  videoda ki  adama  göre  yıldız  patlamalari da  düzeni  gösteriyor  sonuçta  her şey  gibi  onlarda  ölümü  tadiyor  veya  dönüşüyor vs.Gezegenlere  meteor  düşse  sanırım  bu da  düzene  işaret  edecek  bu anlamda  ne  örnekler  verebilirsiniz?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

evrenin  kaos  halinde  olduğuna  spesifik  olarak  ne  gibi  örnekler  verilebilir sizce? Mesela  videoda ki  adama  göre  yıldız  patlamalari da  düzeni  gösteriyor  sonuçta  her şey  gibi  onlarda  ölümü  tadiyor  veya  dönüşüyor vs.Gezegenlere  meteor  düşse  sanırım  bu da  düzene  işaret  edecek  bu anlamda  ne  örnekler  verebilirsiniz?

Videodaki herifin kıçına kazık soksan onda da bir düzen görür, herif her yerde bir düzen görüyor. Böyle tipler 1400 yıl önceki araplar neyi görmesini istiyorsa onu görürler.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, sağduyu yazdı:

Videodaki herifin kıçına kazık soksan onda da bir düzen görür, herif her yerde bir düzen görüyor. Böyle tipler 1400 yıl önceki araplar neyi görmesini istiyorsa onu görürler.

peki  sizce  neler  var  örnek  olarak  düzensizliğe?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Düzensizlik mi ne düzensizliği yav her şey mükemmel ! 

Mülk 3: Rahmân’ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin.

https://www.google.com/search?q=Bizarre+Birth+Defects&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwit5aSsm73jAhVQ2aYKHbt5A4oQ_AUIESgB&biw=1745&bih=852

Ben göremiyorum bi düzensizlik , uyumsuzluk , bozukluk , sen görebiliyor musun? ?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Canlılar alemine bak, doğaya bak. Yeni doğan iki bebeğe bak, biri bütün organları yerli yerindeyken birinin bazı organları eksik ya da hatalı. Bu mu düzen?

Peki düzene dair hangi örnekler var?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Canlılar alemine bak, doğaya bak. Yeni doğan iki bebeğe bak, biri bütün organları yerli yerindeyken birinin bazı organları eksik ya da hatalı. Bu mu düzen?

Peki düzene dair hangi örnekler var?

gezegenlerin  sistemli  bir  şekilde  dönmesi  olabilir.Kusursuz canlılar da  var  onlar  olabilir.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Düzensizlik mi ne düzensizliği yav her şey mükemmel ! 

https://www.google.com/search?q=Bizarre+Birth+Defects&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwit5aSsm73jAhVQ2aYKHbt5A4oQ_AUIESgB&biw=1745&bih=852

Ben göremiyorum bi düzensizlik , uyumsuzluk , bozukluk , sen görebiliyor musun? ?

bunları  anlıyorum  ama  konu  gezegenlere  veya  güneş  sistemimize  gelince  tam  anlamiyla  nasıl  bir  duzensizlik  var  onu  anlayamiyorum 

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

gezegenlerin  sistemli  bir  şekilde  dönmesi  olabilir.Kusursuz canlılar da  var  onlar  olabilir.

Hangi kusursuz canlılar? İsim alalım.

Gezegenler de düzenli bir şekilde dönmüyor, zamanla güneşten uzaklaşıyorlar, bir zaman gelecek ki güneş ömrünü bitirip kızıl deve dönüştüğünde gezegen falan da kalmayacak. Belli bir zaman dilimi içinde düzen olarak görünmesi durumu var, daha geniş açıdan bakınca düzen müzen yok.

2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

bunları  anlıyorum  ama  konu  gezegenlere  veya  güneş  sistemimize  gelince  tam  anlamiyla  nasıl  bir  duzensizlik  var  onu  anlayamiyorum 

Bir örnek bile yeter bu iddiayı çürütmeye, ki örnek sürüsüyle. Sen bir doğru gösterdim diye iddiayı kanıtlamış olmazsın. Ne diyor ayet? Hiç bir uyumsuzluk göremezsin, ee, gördük işte hem de sayılamayacak kadar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...