Jump to content

Yapay ışık ile bitki yetiştirmek

Recommended Posts

7 saat önce, yakışıklı yazdı:

Merhaba geçen gün TVde gördüm bazı kişiler tünel gibi yerde mavimsi bir ışık ile raflara koyulmuş bitki yetiştiriyordu. Bu konuda nette bilgi yok. 

Hangi kaynaklarda istifade etmeliyim? 

Bu şekilde kapalı bir alanda mesela çilek yetiştirebilir miyim?  

Onu bende izledim.ikinci dünya savaşından kalma sığınaklarda o işi yapıyorlardı

Orada enerji tüketimini söylemedi.

Ayrıca onların yaptıkları sadece  tohumları çimlendirip satmak.Çimlendirme süresi 1-2 hafta.
Çimlenirken tohumlar zaten depolarında besini kullanıyorlar.Işığı sadece çimler  yeşil görünümü kaybetmesin diye veriyorlar.
Sattıkları yerlerde yemek masrafından daha fazla bahşiş veren zenginlerin gittikleri  lokantalar .

Çilek için en az 3 ay gerekiyor.Harcadığın enerjiyi çilek satarak karşılayamazsın. :)

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, sinekcan yazdı:

1 yıldır yapay ışık ile bitki yetiştiriyorum.

Burada önemli faktör bitkinin türü ve ışığın  dalga boyu.

Bu konu başlığında  metrekare başına 250watt enerji harcandığını belirttin.
Bu seninde belirttiğin gibi led kullanırsan harcayabileceğin  en düşük  rakam.
Hangi ürünü yetiştirirsen harcadığın enerjiyi kurtarıp kar edebileceğini  belirtmemişsin.

Lambalar günde  ortalama 8-12 saat çalışıyorlar.
Pompa, dezenfekte işleminde kullandığın enerji gübre maliyetlerini saymıyorum bile.

Türkiye de  vergiler dahil elektiriğin kilowatt saati 70 kuruş civarında.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, bf1942 yazdı:

Bu konu başlığında  metrekare başına 250watt enerji harcandığını belirttin.
Bu seninde belirttiğin gibi led kullanırsan harcayabileceğin  en düşük  rakam.
Hangi ürünü yetiştirirsen harcadığın enerjiyi kurtarıp kar edebileceğini  belirtmemişsin.

Lambalar günde  ortalama 8-12 saat çalışıyorlar.
Pompa, dezenfekte işleminde kullandığın enerji gübre maliyetlerini saymıyorum bile.

Türkiye de  vergiler dahil elektiriğin kilowatt saati 70 kuruş civarında.

Gelir gider tablosu yapmaya kalkmadim ama ben.

Burada elektrik masrafindan zarar etmek mümkün lakin bu ticaret kafadindaysaniz geçerli. Yok ben keyif için zevk için yapicam derseniz maliyet hesabı ikinci planda kalır.

Autoflower bir bitki için bitki başına 150-200w doğru ışık rengi kullanmak yeterli olabiliyor.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sinekcan yazdı:

Gelir gider tablosu yapmaya kalkmadim ama ben.

Burada elektrik masrafindan zarar etmek mümkün lakin bu ticaret kafadindaysaniz geçerli. Yok ben keyif için zevk için yapicam derseniz maliyet hesabı ikinci planda kalır.

Autoflower bir bitki için bitki başına 150-200w doğru ışık rengi kullanmak yeterli olabiliyor.

Soru  hobi amaçlı sorulmuş soru değildi.

Benimde birden fazla hobim vardı çoğunu yüksek maliyetler yüzünden çoğunu bıraktım.

Hobide olsa gelir gider hesabı yapmak zorundasın.

Çevremde herhangi bir hobi ile ilgilenen  bir kişi bulamıyorum.
Sana denk gelmişken birkaç soru  sorayım.
Hangi bitkileri yetiştiriyorsun?

Kök çürümesi problemini nasıl çözüyorsun?

Bitki yetiştirmek için hangi ortamları  kullanıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Yahu burası türkiye, yılın her ayı ve günün her saati yeterince ve bol bol ışık var zaten, tepende duruyor, metrekareye 800W, yetmez mi?

Hollanda da falan olursun, güneş az, ekime uygun arazi pahalı, enerji de ucuz, bu maceralar iş görür. AmaTürkiye'de ışığa el koyarak çalışan hunhar toprak sahiplerinin emperyalizmi ile rekabet edemezsin. Kahrolsun emperyaliz, güneş hatta bağzı şeyler..

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar hepinize cevaplariniz için teşekkür ederim.Mesela 1 dönümlük araziye çilek eksem ve bunu raflı bir sistem ile yapsam 2-3 dönümlük araziden elde edeceğim verimi alır mıyım? Tahmini elektrik tüketimi ne olur? Işıklar sürekli kullanılaxak çünkü raflardan dolayı alttaki ürünler yeterli güneş ışığı alamaz.

Sizce bu işe yaramayacak bir plan mı?

Sitelerde Paylaş
53 minutes ago, yakışıklı said:

Arkadaşlar hepinize cevaplariniz için teşekkür ederim.Mesela 1 dönümlük araziye çilek eksem ve bunu raflı bir sistem ile yapsam 2-3 dönümlük araziden elde edeceğim verimi alır mıyım? Tahmini elektrik tüketimi ne olur? Işıklar sürekli kullanılaxak çünkü raflardan dolayı alttaki ürünler yeterli güneş ışığı alamaz.

Daha düşük kalite ve miktarda ürün, çok daha düşük verim alırsın. Kaç defa diyecez, o işler iklimi falan uygun olmayan yerlerde makul olur.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, yakışıklı yazdı:

1000 m2 x 0.25kw/mx 10saat = 2500 kwh

2500kwh  x 0.70 tl = 1750 tl

Raf başına her gün 1750 tl elektrik harcarsın.Ayda 52500 tl yapar.3 raf olursa x 52500 = 157500 tl yapar.

1 dönümden kaç kilo çilek yetiştireceksinde bu parayı ödeyeceksin? :)

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sinekcan yazdı:

1- autoflower bitkiler yetistiriyorum.

2- kumaş saksı yada robot pot saksı kullanıyorum kök sorunu sıfır 

3- diy bitki yetiştirme kabini kullanıyorum.

Ortam denilince yanlış anladın.

Benim demek istediğim tohumları bitkileri neyin içinde yetiştiriyorsun?Taş yünü, kil topları vb

grow-medium.jpg?resize=736,276

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, anibal said:

Daha düşük kalite ve miktarda ürün, çok daha düşük verim alırsın. Kaç defa diyecez, o işler iklimi falan uygun olmayan yerlerde makul olur.

Cilek uretiminden bahsedersek. Oralarda

bile devlet tesviki falan olmadan pek makul gibi gozukmuyor. Cunku ithal edildiginde daha ucuza mal olur.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, SatanistDeğilim. yazdı:

Yapay ışık ile bitki yetiştirmek caiz değildir.

Andrei Sergeyevich Famintsyn  hazretlerine Allah 1868 yılında  yapay ışık ile bitki yetiştirmenin caiz olduğunu Cebrail aracılığı ile bildirmiştir.

Kendisi nur yüzlü aksakallı bütün gününü ibadet ile geçiren  biridir.

Maalesef 1918 yılında aramızdan ayrılmıştır. :)
800px-Famintsyn.JPG

tarihinde bf1942 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 hours ago, fumes said:

Cilek uretiminden bahsedersek. Oralarda

bile devlet tesviki falan olmadan pek makul gibi gozukmuyor. Cunku ithal edildiginde daha ucuza mal olur.

yahu devlet teşviği denen şey, ancak bir takım kişilere kaynak aktarma hüllesinden ibarettir. Devlet, doğru düzgün regülasyon yapıp, milletin sırtına yük olmasın yeter.

Fransa'da, meztoun üstünde bizdeki gibi, %200 vergi var. Çiftçiden vergi almıyor, amanda teşvik oluyor adı ondan sonra. bunun gibi, olan vatandaşta vergi ödeyecem diye canı çıkıyor. 

Oysa herkesten almasa vergiyi, herkesin parası olur, gıda pahalı olsa biel gider güzel güzel alır millet. Ama olmaz, illa devlet yiyecek.

Ha, mevzu, oralarda, o vergilerin bizdeki gibi saraylarda ejder meyvesi yemek için harcanmadığı genel olarak, hepsi bu. 

Oralarda, geçmiş için en azından, zirai üretim bizdeki kadar uygun rakamlara olmaz. Ama buna, italya, ispanya, fransa gibi akdeniz kuşağı ülkeleri dahil değil. Daha kuzeye gitmen gerek. Velakin küresel ısınma, oralarda ilginç sonuçlara yol açabiliyor. Mesela, ingiltere de baya baya şarap üretecek bollukta üzüm üretilmeye başlandı. 

Türkiye'de, temel sorun, malum şu vergiler. Elektrik vs. hepsi çok çok aşırı pahalı. BU maliyetlerle uygun fiyatlı üretim zor. Ama şansımıza, görece verimli, sulaması kolay bolca arazi var. Velakin, mesela konya ovası kurudu. Aptal aptal işler yapıp, harran ıvası gibi bir bölgeyi sulamaya çıktılar, tuzlanma oldu, ot bitmez hale geldi. Biz, burada aptal yöneticleri seçen moron göt kıllarının ceremesini çekiyoruz. Şu ara, onlar iyi kötü elinden iş gelenleri vergilerle soyup onunla geçiniyorlar, ama haliyle bu da çok sürmez. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...