Jump to content
KuranMumini2698

Evren'deki İnce Ayarlar

Recommended Posts

Evren'de birçok hasas ayarlar mevcuttur. Bunlardan birkaç örneği şunlardır.

Büyük bir galaksiyi ayırmak için gerekli kütleçekim enerjisinin kütlesinin enerji eşdeğerine oranı, 10 −5 civarındadır . Çok küçükse, hiçbir yıldız oluşamaz. Çok büyükse, Rees'e göre evren çok şiddetli olduğu için hiçbir yıldız hayatta kalamaz. (Lemley, Brad. "Why is There Life?". Discover magazine. Retrieved 23 August 2014.)

Lambda yaygın olarak bilinen kozmolojik sabit , yoğunluğu oranını tarif eder karanlık enerji , örneğin koyu enerji yoğunluğu sabit olduğu positing gibi belirli makul varsayımlar verilen evrenin kritik enerji yoğunluğuna. Planck birimleri açısından ve doğal boyutsuz bir değer olarak, kozmolojik sabit −, 10 −122 düzeyindedir . Bu o kadar küçük ki, genelinde bir milyar ışık yılından daha küçük olan kozmik yapılar üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Kozmolojik sabit çok küçük olmasaydı yıldızlar ve diğer astronomik yapılar oluşamazdı. ( John D. Barrow The Value of the Cosmological Constant)

Elektromanyetizma gücü için yerçekimi gücünün bir proton çifti için, yaklaşık olarak 10 36 . Rees'e göre, eğer çok daha küçük olsaydı, sadece küçük ve kısa ömürlü bir evren olabilirdi.(Lemley, Brad. "Why is There Life?". Discover magazine. Retrieved 23 August 2014.)

Hidrojenden helyuma füzyonun nükleer etkinliğinin bir ölçüsü olan Epsilon (ε) 0.007'dir: dört nükleon helyumla kaynaşınca kütlelerinin 0.007'si (% 0.7) enerjiye dönüştürülür. Ε değeri, kısmen güçlü nükleer kuvvetin gücüyle belirlenir . Eğer ε 0.006 olsaydı, sadece hidrojen olabilirdi ve karmaşık kimya imkansız olurdu. Rees’e göre, eğer 0.008’in üstünde olsaydı, hidrojen yok olurdu, çünkü tüm hidrojen Büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra kaynaştı.( Morison, Ian (2013). "9.14: A universe fit for intelligent life". Introduction to astronomy and cosmology. Hoboken, N.J.: Wiley. )

Yoğunluk parametresi olarak bilinen Omega (Ω), evrendeki yerçekimi ve genleşme enerjisinin nispi önemidir. Bu, evrenin kütle yoğunluğunun "kritik yoğunluğa" oranıdır ve yaklaşık olarak 1'dir. Yerçekimi karanlık enerjiyle ve ilk metrik genişlemeyle karşılaştırıldığında çok güçlüyse, evren, yaşam gelişmeden önce çökmüş olurdu. Diğer taraftan, yerçekimi çok zayıf olsaydı, hiçbir yıldız oluşmazdı.( Sean Carroll and Michio Kaku (2014). How the Universe Works 3. End of the Universe. Discovery Channel )

Zayıf Nükleer Kuvvet . Bu, atomun çekirdeği içerisinde çalışan, doğanın dört temel kuvvetinden biridir, evrenin ilk oluşumu sırasında 10 ^ 100'den sadece bir kısmının değişmesini önleyecek kadar ince ayarlanmıştır. hayata izin veren evrenin oluşumu.

Kozmolojik Sabit . Yerçekimini önleyen ve evrenin genişlemesine neden olan itici bir kuvvet sağlayan kozmolojik sabitin değerindeki bir değişiklik - 10 ^ 120'de bir kısmın hassasiyetine ihtiyacı vardır; Aksi takdirde, evren hayatı yasaklayan hale gelirdi.

Işığın Hız . Bir vakumdaki ışığın hızı şimdi 299,792,458 metre / saniye olarak tanımlanmaktadır; Işık hızındaki küçük bir değişiklik bile diğer sabitleri değiştirir ve yeryüzündeki yaşam olasılığını engeller; bunun nedeni, diğer temel fizik sabitlerinin ve relatinozların birçoğunun türetilmesinde ışığın hızını içermesidir. Örneğin, Einstein'ın ünlü denklemi E = mc ^ 2'de tanımladığı enerji ve kütle arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurun - maddenin enerjiye dönüştürülmesiyle üretilen enerji miktarı ışığın hızı ile ilgilidir. Bu ilişki elbette güneşten gelen enerji miktarını belirlediği için çok önemlidir.

Atmosferdeki Su Buharı . Atmosferdeki su buharı seviyeleri şu anda olduğundan daha büyük olsaydı, kaçak bir sera etkisi sıcaklıkların insan yaşamı için çok yüksek olmasına neden olur; daha az olsaydı, sera etkisinin yetersiz olması dünyayı insan yaşamını desteklemeyecek kadar soğuk yapardı.

Güneş Sistemindeki Büyük Gezegenler . Eğer Jüpiter şu anki yörüngesinde olmasaydı, dünya uzay malzemesiyle (kuyruklu yıldızlar ve göktaşları gibi) bombalanacaktı. Jüpiter'in yerçekimi alanı, uzay molozunu Dünya'dan uzağa çekmek için “kozmik bir elektrikli süpürge” gibi davranır.

Toprak Manto . Dünya kabuğunun kalınlığı daha büyük olsaydı, insan yaşamını desteklemek için kabuğa çok fazla oksijen aktarılırdı; daha ince olsaydı, volkanik ve tektonik aktivite hayatı imkansız hale getirirdi.

Dünya Rotasyonu . Dünyanın dönüşü yirmi dört saatten uzun sürerse, o zaman sıcaklıklar çok aşırı olur; alternatif olarak, eğer dönme süresi daha kısa olsaydı, atmosferik rüzgar hızları çok büyük olurdu.

Entropi ve Termodinamik Konular . Şimdi bildiğimiz tüm evreni - tüm yıldızları, gezegenleri ve galaksileri - 10 ^ -34 metre (mümkün olan en küçük mesafe) Planck uzunluğu denilen küçük bir noktaya sıkıştırılmış olarak düşünün . Evren mümkün olan en küçük noktaya sıkıştırıldığında, mevcut evrenden çok daha organize (daha az kaotik veya daha az entropik). Oxford Üniversitesi'nden Roger Penrose, bu düşük entropik devletin kendiliğinden tesadüfen ortaya çıkma şansının yaklaşık 10 ^ 10 ^ 123'te bir şans olduğunu hesapladı. - düşünülemez olacak kadar küçük bir sayı. Penrose, bu olasılığı 1 ve ardından sıfır yazarak tahmin etmeye çalışırsanız, evrendeki atomik parçacıklardan çok daha fazla sıfır yazmak zorunda kalacağınızı - açıkça imkansız bir görev olduğunu not eder. Adil olmak gerekirse, bu derece örgütlenme yaşam için gerekli değildir - ancak yine de bu, yaratılışın en erken anlarındaki durumdur. Penrose bu açıklamayı yapar,
 

Bu olağanüstü bir rakam. Bir kişi normal sıradaki gösterimde tam olarak tam sayı bile yazamadı: “1”, ardından 10 123 ardışık “0” olur! Her bir protona ve her bir nötronun üzerine bütün evrende bir '0' yazsak bile - ve diğer tüm parçacıklara iyi ölçmek için de atabiliriz - gereken rakamı yazmaktan çok uzağa düşmeliyiz . Evreni ilerletmek için gereken hassasiyetin, olayların andan itibaren davranışını yöneten süper dinamik denklemlerde (Newton, Maxwell, Einstein) alıştığımız olağanüstü hassasiyetten hiçbir şekilde aşağılık olmadığı görülüyor. şu an için.Nobel ödüllü Arno Penzias: "Astronomi bizi eşsiz bir etkinliğe götürür, hiçbir şeyden yaratılmayan ve yaşamı desteklemek için gereken koşulları sağlamak için hassas bir şekilde dengelenmiş bir evren. Saçma bir kaza olmadığında, modern bilimin gözlemleri, temelde söylenebilecek, doğaüstü bir plana işaret ediyor gibi görünmektedir .

Kozmolog Edward Robert Harrison: " İşte, Tanrı'nın varlığının kozmolojik kanıtı - Paley'in tasarım argümanı - güncellendi ve yenilendi. Unieter'in ince ayarlaması, fiili tasarımın ilk elden kanıtını sağlar."

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...