Jump to content

Tanrı veya evrim neden ağrı,acı ,haz duyumlarımızı oluşturdu?

Recommended Posts

2 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Doğru bir yaklaşım ancak şuan için geçerli. 

Örneğin şuan bir yerine saplanmış bir şey olduğunu varsayalım. Acı duymasan bile onun orada olmaması gerektiğini anlar ve çözüm için çabalarsın. 

Ancak geçmişte bu kadar zeki değildin. O şey seni rahatsız etmeseydi onu orada bırakıp umursamayabilirdin. Buda ölümüne giden yol olabilirdi. 

Doğru bir ifade bulamadığım için öğrenmek yazdım.
Hissetmek deseydim  daha doğru mu olurdu bilmiyorum.

Motor sargılarına yerleştirilen termistor motor sıcaklığı aşırı yükselince kontaktöre kumanda edip motora giden akımı kesiyor.

Bunun gibi çocukken elimi sobaya değdirince acı ağrı duymadanda elimi sobadan çekebilirdim.

Refleks hareketlerimiz için zaten zeka gerekmiyor.

Ayrıca zeki değilsen ağrı ve acı duyumununda sana bir faydası olmayacak.

Çevrendekilerde zeki olmayacağı için sana şapşal şapsal bakıp  duracaklar.İğneyi belki biraz zeki olan çıkarabilir.Ama iç organlarından kaynaklanan bir ağrıyı çözemeyecekler.
zeki olsada ben ağrıdan acıdan bağırıp dururken doktor gibi numara yapıyorda diyebilirdi.Benim duyumlarımı onlar duymuyor sonuçta.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

38 minutes ago, cengiz_han said:

Doğru bir ifade bulamadığım için öğrenmek yazdım.
Hissetmek deseydim  daha doğru mu olurdu bilmiyorum.

Motor sargılarına yerleştirilen termistor motor sıcaklığı aşırı yükselince kontaktöre kumanda edip motora giden akımı kesiyor.

Bunun gibi çocukken elimi sobaya değdirince acı ağrı duymadanda elimi sobadan çekebilirdim.

Refleks hareketlerimiz için zaten zeka gerekmiyor.

Ayrıca zeki değilsen ağrı ve acı duyumununda sana bir faydası olmayacak.

Çevrendekilerde zeki olmayacağı için sana şapşal şapsal bakıp  duracaklar.İğneyi belki biraz zeki olan çıkarabilir.Ama iç organlarından kaynaklanan bir ağrıyı çözemeyecekler.
zeki olsada ben ağrıdan acıdan bağırıp dururken doktor gibi numara yapıyorda diyebilirdi.Benim duyumlarımı onlar duymuyor sonuçta.

Bu konuda yazdıklarını gerçekten yakıştıramıyorum. Hiç evrimin abc'sinden bile haberin yokmuş gibi yazıyorsun. Evrime akıllı tasarım muamelesi yaptığının farkında mısın? 

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, malta erigi yazdı:

Bu konuda yazdıklarını gerçekten yakıştıramıyorum. Hiç evrimin abc'sinden bile haberin yokmuş gibi yazıyorsun. Evrime akıllı tasarım muamelesi yaptığının farkında mısın? 

Benim için zor olanı evrim yapabiliyorsa  evrime akıllı tasarım muamelesi yapmamın bir sakıncası var mı?

Forumda evrene canlı muamelesi yapanlar var.

Biraz daha ileri gitseler tanrı gibi üstün niteliklerde yükleyecekler. :)

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, cengiz_han said:

Benim için zor olanı evrim yapabiliyorsa  evrime akıllı tasarım muamelesi yapmamın bir sakıncası var mı?

Forumda evrene canlı muamelesi yapanlar var.

Biraz daha ileri gitseler tanrı gibi üstün niteliklerde yükleyecekler. :)

Dünyamızın geçmişinde geçirdiği mutasyonların neslini sürdürmesine yeterli olmadığı ve soyu tükenen milyonlarca tür var. Evrim akıllı değildir. Mutasyonlar rastgele olur. Hayatta kalan devam eder, edemeyen yok olur. Evrim tanrı işi değildir. O yüzden evrim tanrı gibi eleştirilmez.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, malta erigi yazdı:

Dünyamızın geçmişinde geçirdiği mutasyonların neslini sürdürmesine yeterli olmadığı ve soyu tükenen milyonlarca tür var. Evrim akıllı değildir. Mutasyonlar rastgele olur. Hayatta kalan devam eder, edemeyen yok olur. Evrim tanrı işi değildir. O yüzden evrim tanrı gibi eleştirilmez.

kendini-izen-ressam.jpg

Daha önce birbirlerini çizen eller resmi atmıştım.
o resimde ayna görüntüsü gibi birebir çiziyordu.
Bu defa birbirlerini çizen ressam atayım.Bu resimde aynısını birebir çizmiyor.
Evrim bu resim gibi saçmalık üstüne kurulu.

Tasarlanmamış bir evrende evrim olmaz. 
Evrim eylemin adıdır sebebin değil.
Evrim için uygun ortam olmalı ki evrim olabilsin.
Evrimi açıklamak için bilgisayarı kullanmanızda tuhaf.
Doğada bilgisayar gibi ortam yok programcı yok.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, cengiz_han said:

Bir şeyler sayıklıyorsun ama ne sayıkladığını kendinin de bildiğini sanmıyorum. iddian ne?

Evrim saçmalık üstüne kurulu ve tasarlanmamış bir evrende evrim olmaz dediğine göre dünya bir milyar yıl önce nasılsa şimdi de aynı demiş oluyorsun. Böyle saçmalık mı olur?

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, cengiz_han said:

kendini-izen-ressam.jpg

Bak senin kafa bir oraya bir buraya savruluyor. Evrim, hatta evrenin kendisi mükemmel olmaktan çok uzak. Ortada bir tasarım olsa, bu tasarımcıyı gerizekalilar sınıfına göndermemiz gerekir.

"Tasarlanmamış bir evrende evrim olmaz" 

Ne boş bir laf bu. Ilk aklına geleni hiç düşünmeden yazıyorsun sanırım. Asıl tasarlanmış ekosistemde evrimin ne işi var? Bu kadarını düşünemiyor musun? Ürünün tasarımı yapıldığında basma kalıp gibi aynı şekilde üretilir. 

Senin evrimi anlamadığından artık eminim ve ne yazık ki anlayamayacaksın da. Çünkü oturup temelden öğrenmek işine gelmez. Her çakma türk enteli gibi bölük pörçük edindiğin bilgilerle uzmanlık taslıyorsun, kendini de buna inandırmışsın. 

1- evrimin bilinci yok

2- evrimin amacı da yok

3- evrimin canlıları daha iyi hale getirmek gibi bir derdi yok

Hiç değilse şu meşhur Galapagos kaplumbağaları ile ilgili 1-2 belgesel izle veya makale oku. Belki o zaman biraz anlarsın. Zürafanın boynu ağaç dallarına uzanabilmek için uzamadı, uzun boyunlu doğanlar yapraklara erişip hayatta kalabildi. Farkı anlayamıyor musun? 

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 saat önce, sağduyu yazdı:

Bir şeyler sayıklıyorsun ama ne sayıkladığını kendinin de bildiğini sanmıyorum. iddian ne?

Evrim saçmalık üstüne kurulu ve tasarlanmamış bir evrende evrim olmaz dediğine göre dünya bir milyar yıl önce nasılsa şimdi de aynı demiş oluyorsun. Böyle saçmalık mı olur?

Tasarlanmış bir evren zaman içinde değişebilir.
Bir milyar önceki dünya ile şimdiki dünya aynı olmaz.

Evrimi bilgisayar simulasyonu ile açıklamaya kalkınca tasarlanmış evrim olmuyor mu? :)

Evrim acı ağrı haz duyumlarını avantajlı olduğu için seçti diyende ben değilim.

10 saat önce, malta erigi yazdı:

Bak senin kafa bir oraya bir buraya savruluyor. Evrim, hatta evrenin kendisi mükemmel olmaktan çok uzak. Ortada bir tasarım olsa, bu tasarımcıyı gerizekalilar sınıfına göndermemiz gerekir.

"Tasarlanmamış bir evrende evrim olmaz" 

Ne boş bir laf bu. Ilk aklına geleni hiç düşünmeden yazıyorsun sanırım. Asıl tasarlanmış ekosistemde evrimin ne işi var? Bu kadarını düşünemiyor musun? Ürünün tasarımı yapıldığında basma kalıp gibi aynı şekilde üretilir. 

Senin evrimi anlamadığından artık eminim ve ne yazık ki anlayamayacaksın da. Çünkü oturup temelden öğrenmek işine gelmez. Her çakma türk enteli gibi bölük pörçük edindiğin bilgilerle uzmanlık taslıyorsun, kendini de buna inandırmışsın. 

1- evrimin bilinci yok

2- evrimin amacı da yok

3- evrimin canlıları daha iyi hale getirmek gibi bir derdi yok

Hiç değilse şu meşhur Galapagos kaplumbağaları ile ilgili 1-2 belgesel izle veya makale oku. Belki o zaman biraz anlarsın. Zürafanın boynu ağaç dallarına uzanabilmek için uzamadı, uzun boyunlu doğanlar yapraklara erişip hayatta kalabildi. Farkı anlayamıyor musun? 

Evrim geri zekalı ise bana ağrı acı haz duyan bir robot yapsana?

Yaptığın şey  sadece ağrı acı haz duyumlarını yaşayan insanı taklit eden bir robot olacak.
Senin gibi ağrı acı haz duymayacak. :)

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, cengiz_han said:

Tasarlanmış bir evren zaman içinde değişebilir.
Bir milyar önceki dünya ile şimdiki dünya aynı olmaz.

Evrimi bilgisayar simulasyonu ile açıklamaya kalkınca tasarlanmış evrim olmuyor mu? :)

Evrim acı ağrı haz duyumlarını avantajlı olduğu için seçti diyende ben değilim.

Evrim geri zekalı ise bana ağrı acı haz duyan bir robot yapsana?

Yaptığın şey  sadece ağrı acı haz duyumlarını yaşayan insanı taklit eden bir robot olacak.
Senin gibi ağrı acı haz duymayacak. :)

4,5 milyar yıl zaman ver, yapayım. 

Sitelerde Paylaş
On 08.08.2019 at 23:07, cengiz_han said:

Diyosun ki, salaklıkta sınır tanımam...

Evet, evrim eylemdir. 

Ama sınrı tanımayan salaklığın, evrimin, var olan ortamın ta kendisi olduğunu anlamanı elbette ki önlüyor. Salak işte, şurda şu taş duruyor ve onun şarkı söyleyip dans etmesini sağlayacak ortm mı yok, yoksa, mevcut ortam zaten o taşı orda durduruyor mu?

Tam bir geri zekalısınız. Evrim, mevcut haldir, herşeyde bu mevcut hale şak diye adapte olur. Güneş patlasa, tüm canlılar hemencecik adapte olur, o kuşullara dair evrmi gerçekleşir: Hepsi ölür, kül olur falan. Ve işte o da evrimdir geri zekalı.

Ama kasma kendin, sende bunu koyacak yer yok aklen, zira sınrısız salaklığından başka şeye yer kalmamış ortada.

Sitelerde Paylaş

adapte olma  bir plan bir programlı halin adıdır.yani geniş bir dairede hangi şartta ne yapacağını bilme ve ona göre davranma halidir ki içinde sistem akıl bilinç ilim şuur barındırır.

göz bebeğinin az ışıkta genişlemesi çok ışıkta daralması adaptasyondur ancak ilim şuur bilinç gerektiren akllı planlı bir uyumdur mutabakattır

öyle tesadüfe boşluğa evrime verielemeyecek kadar mükemmeldir

güneş patlaması ile canlıların ölmesi nasıl bir adaptasyon anlamadım

adaptasyon  canlının canlılığını değişik şartlarda ölmeden ayakta kalması için   meydana gelen uyumdur

ölen canlı kül olan canlı güneşe nasıl bir adaptasyon sağlar anlamış değilim

haydi fazla güneşte olan kişi yüzü kızarır derisi dökülür filan ama kişi yine hayattadır bir nevi buna adaptasyon diyebiliriz

komple ölme nasıl bir uyum ?

kaldı ki dünyada hayat kaynağımız olan güneşin dünyaya uzaklığı tam bir adaptasyon ve canlıların yaşamasına yönelik bir plan dahilindedir

zira dünyadan sonraki gezegenlerin soğuk ve öncekilerin çok sıcak olması zaten hayatı imkansız kılmıştır

şans eseri ve tesadüfen mi dünya evrimeleşerek o sıraya yerleşti?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, nogodbutAllah said:

adapte olma  bir plan bir programlı halin adıdır.yani geniş bir dairede hangi şartta ne yapacağını bilme ve ona göre davranma halidir ki içinde sistem akıl bilinç ilim şuur barındırır.

göz bebeğinin az ışıkta genişlemesi çok ışıkta daralması adaptasyondur ancak ilim şuur bilinç gerektiren akllı planlı bir uyumdur mutabakattır

öyle tesadüfe boşluğa evrime verielemeyecek kadar mükemmeldir

güneş patlaması ile canlıların ölmesi nasıl bir adaptasyon anlamadım

adaptasyon  canlının canlılığını değişik şartlarda ölmeden ayakta kalması için   meydana gelen uyumdur

ölen canlı kül olan canlı güneşe nasıl bir adaptasyon sağlar anlamış değilim

haydi fazla güneşte olan kişi yüzü kızarır derisi dökülür filan ama kişi yine hayattadır bir nevi buna adaptasyon diyebiliriz

komple ölme nasıl bir uyum ?

kaldı ki dünyada hayat kaynağımız olan güneşin dünyaya uzaklığı tam bir adaptasyon ve canlıların yaşamasına yönelik bir plan dahilindedir

zira dünyadan sonraki gezegenlerin soğuk ve öncekilerin çok sıcak olması zaten hayatı imkansız kılmıştır

şans eseri ve tesadüfen mi dünya evrimeleşerek o sıraya yerleşti?

Bana cahillik ve anlama kıtlığı nedir diye sorsalar, örnek olarak na işte üstteki bu yazıyı örnek veririm.

Sitelerde Paylaş

Hipnoz altında ağrı duyumunu ortadan kaldıranlar var.

Bunu açıklayabilirmisiniz?

Alıntı

https://en.wikipedia.org/wiki/Self-hypnosis

Braid'in Öz Hipnotizma Hesabı

Yaygın görmenin inanmak olduğu söylenir, ama hissetmek çok gerçek. Bu nedenle, hipnotizma deneyimimin sonucunu kendi kişimde vereceğim. 1844 Eylül'ünün ortasında, en ciddi romatizma atağı geçirdim, boyun ve göğsün sol tarafını ve sol kolunu ima ettim. İlk başta ağrı orta derecede şiddetliydi ve onu gidermek için biraz ilaç aldım; ama, bunun yerine, gittikçe daha şiddetli bir hal aldı ve üç gün boyunca bana işkence yaptı ve o kadar dayanılmazdı ki, beni tamamen üç gece boyunca uykudan mahrum bıraktı ve üç gecenin sonunda kalamadım Herhangi bir duruşta, ağrının şiddetinden beş dakika. Ertesi gün forenoonunda hastalarımı ziyaret ederken, vagonun her sarsıntısı sadece omuzlarımın, boynumun ve göğsümün içinden geçen birkaç keskin aletle karşılaştırabildi. Plörezide yaşandığı gibi bıçaklama ağrıları ile birlikte tam bir ilham kaynağı olmuştur. Eve akşam yemeği için döndüğümde ne başımı çeviremedim, ne de kolumu kaldırabiliyorum, ne de nefes alabiliyorum, aşırı acı çekmeden. Bu durumda hipnotizmanın etkilerini denemeye karar verdim. Mevcut olan ve her ikisini de anlayan iki etkiden etkilerini izlemelerini ve bu duruma yeterince geçtiğimde beni uyarmasını istedim; ve suçlamalarına çok dikkat edeceklerine dair güvenceleriyle, uzuvları uzatarak oturdum ve kendimi hipnotize ettim. Dokuz dakikalık bir sürenin bitiminde beni uyandırdılar ve kabul edilebilir bir sürprizle, acılardan tamamen kurtuldum, herhangi bir şekilde mükemmel bir şekilde hareket edebiliyordum. Bu hesapta kabul edilebilir bir şekilde şaşırdım diyorum; Birçok hasta ile benzer sonuçlar gördüm; ama acıyı duymak, diğeri hissetmek bir şeydir. Acı çekicim o kadar mükemmeldi ki, o zamanlar kendim kadar yoğun bir şekilde acı çeken birini hayal bile edemezdim; ve bu nedenle, sadece hafifletmeyi bekledim, bu yüzden kendimi acı çekmekten tamamen arındırdı.Bütün öğleden sonra oldukça kolay devam ettim, bütün gece rahatça uyudum ve ertesi sabah biraz sertlik hissettim, ama acı hissetmedim. Bundan bir hafta sonra kendimi bir kez daha hipnotize ederek çıkardığım hafif bir geri dönüş aldım; ve o zamandan beri, altı yıldan beri romatizmadan tamamen kurtuldum.

Sitelerde Paylaş

23 saat önce, anibal yazdı:

Diyosun ki, salaklıkta sınır tanımam...

Evet, evrim eylemdir. 

Ama sınrı tanımayan salaklığın, evrimin, var olan ortamın ta kendisi olduğunu anlamanı elbette ki önlüyor. Salak işte, şurda şu taş duruyor ve onun şarkı söyleyip dans etmesini sağlayacak ortm mı yok, yoksa, mevcut ortam zaten o taşı orda durduruyor mu?

Tam bir geri zekalısınız. Evrim, mevcut haldir, herşeyde bu mevcut hale şak diye adapte olur. Güneş patlasa, tüm canlılar hemencecik adapte olur, o kuşullara dair evrmi gerçekleşir: Hepsi ölür, kül olur falan. Ve işte o da evrimdir geri zekalı.

Ama kasma kendin, sende bunu koyacak yer yok aklen, zira sınrısız salaklığından başka şeye yer kalmamış ortada.

Evrim nesne değil eylemdir. Güneş bu verdiğin örnekde eylemin sebebi olan nesnedir.
Eylemler nesneler olmadan tek başına anlamları yoktur.

Bu yüzden evrim şuna yol açıyor buna yol açıyor demek aptallıktır. 

Sınırsız salaklığını verdiğin örnek ile göstermişsin. :)

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, mirasyedi said:

Evrim nesne değil eylemdir. Güneş bu verdiğin örnekde eylemin sebebi olan nesnedir.
Eylemler nesneler olmadan tek başına anlamları yoktur.

Bu yüzden evrim şuna yol açıyor buna yol açıyor demek aptallıktır. 

Sınırsız salaklığını verdiğin örnek ile göstermişsin. :)

Ne diyon lan sen, siboppp...

Okumak için, gözlerini ve kafanı kullanacan, götünü değil. Eğer böyle götünle okumaya, anlamaya çıkarsan, çok telef olur o dübürün, hatırlatayım.

Ha, tabi evvelden ibnelik denen, bugün gay, top veya homoseksüel gibi havalı adları olan bir müessese de mevcut, bir tarafını bafiletmekten mutlu ve mesutta olabilirsin böyle, o senin zevkin, tercihin, kimseyi bağlamaz.

Sitelerde Paylaş
On 14.08.2019 at 23:12, mirasyedi said:

Niye vereyim?

Sen evrimden daha geri zekalımısın? :)

Akıllı isen evrimden daha kısa sürede yapabilmen gerekiyor.

Ne kadar kısa sürede mesela? Robot teknolojisi henüz 100 yıllık bile değil. Zaten evrime oranla inanılmaz hızlı ilerliyor. Sen istedin diye 4,5 milyarlık iş 4,5 senede olmaz. Haybeden osuruyorsun. 

Sitelerde Paylaş
On 14.08.2019 at 23:12, mirasyedi said:

Niye vereyim?
Sen evrimden daha geri zekalımısın? :)

Akıllı isen evrimden daha kısa sürede yapabilmen gerekiyor.

Tenten senin kafa bunları alacak şekilde evrilmemiş, o yüzden boşuna kafayı yorma. Anlamıyorsun, anlamayacaksın.

Kurduğun mantığın seni yolladığı limit sonsuza giden silsile, yani mantıksızlık bile seni durduramıyor..oradan hesap et.

Anlasan şimdiye anlardın. 

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 19.08.2019 at 19:39, Birko said:

Ateistler işi gene hakarete sarmışlar, mantıklı argümanlar yerine. Güneş patlar canlılar kül olur, o da adaptasyondur, evrimdir diye argüman mı olur allaasen...

Bak bir saftorik daha gelmiş; hesapta ateistlerin ne dediğini anlamış, ama onu da yanlış anlamış, sonra da kalkıp yanlış anladığının üzerinden yorum yapıyor, eleştiriyor ..?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...