Jump to content

17 Ağustos 1999 Depremi ile ilgili efsaneler

Recommended Posts

Bu deprem gecesi yaşandığı iddia edilen pek çok saçma sapan hurafe dolaşıyor ortalıkta. Ama bunlardan en ciddi olanı ve hurafe olmama ihtimali olan denizden bir ateş topu çıktığı iddiası.

Bu ateş topunu gördüğünü söyleyen çok fazla insan var. Bunlardan bir tanesi de yazlıkta iken konuştuğumuz bir kadının kızıymış. Kız gecenin bilmem kaçında denizden çıkan bir ateş topu gördüğünü söyleyince annesi de dalga geçmiş olur mu öyle şey diye.

Bunun bilimsel bir açıklaması var mı, bu olay gerçek olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Denizden bir atşe topu çıkması gayet mümkündür. Yani, öyle bir deprem esnasında.

Deprem anında çekilmiş bazı kayıtlar mevcut. Burada, elektrikler kesildiği anda, lambalar söndüğü halde ortalığın hala ışıl ışıl olduğunu görüyoruz. Bunlar doğa üstü olaylar değil.

Mevzuyu basitçe şöyle izah edelim. Koca kıta plakalarının hareketinden bahsediyoruz. Bu hareketin oluşturduğu muazzam, devasa sürtünme, basınç vs. toprağın çeşitli katmanlarının öyle ısınmasına yol açar ki, bu da baya baya alev topuna falan kolayca sebep olur. Genelde bu ısı ve ışık, fay çatlağı boyunca görülür, havayı aydınlatır. 

Bir diğer etmende, fayn hatları civarında yaygın olan kuvars gibi minerallerin, kayaların, basınca karşı ilginç tepkiler vermesidir. Bu tepki genelde piezoelektrik olur. Sonuçta çok çok yüksek elektrik yükleri oluşur. Bu elektrikte, çeşitli gazların iyonize olmasına ve parlayarak atmosfere çıkmasına sebep olur. Şöyle düşün, tıkalı bir baca, bir an böyle plop diye duman atar, duman dağılmak yerine, küre, halka falan gibi şekillerde uçar gider. Benzer şekilde, yerin dibindeki çeşitli gazlar, ki radon falan gibi bu işe çok müsait gazlar vardır yeraltında, piezo elektrik ile yüklenmiş kayaların arasından geçerken iyoinze olup ışıldarlar. Ve o halleriyle denize, denizdede basınç vs. ile birikip, aynı şekilde bir bulut gibi havaya çıkabilirler. 

Kamuya açık, mevzuya dair en eli ayağı düzgün kayıt olarak şunu gösterebiliriz:

Depremlerin oluşu, olduğu yerin jeolojisi vs. vs. çok çok farklı oldukları için, her depremde benzer olgular farklı farklı şekilde gözlemlenebiliyor. Bazen bunlar depremden önce, günler önce, bazen depremden sonra da olabiliyor. Bazen hiç böyle bi olguda olmayabiliyor. 

Bazen bunların daha basit açıklamaları da olabiliyor, patlayan, alev alan yeraltı boruları falan gibi. Fakat, bu bir fenomen, başında tonla aslı var yok kavgası da sürüyor. 

Koca bir ilçenin, gayet sıradan şekilde anlattığı bir olayı not edeyim. Gediz depreminde, 1970 yılında, depremden bir kaç gün önce, bir ateş kuşu çıkar. Böyle baya ateş içindedir ve çok güçlü çığlıklar atar. Çıktığı yer bellidir, oradan çıkıp ilçenin üzerinde bir süre uçar, sonra kaybolur. Bilenler, bu kuşun 42 depremi denen, kayıtlara geçmemiş bir önceki depremden önce de görüldüğünü söyler. Hatta, baya bir yaşlı, ilçeyi terketmek için uğraşır, kimiside kaçar baya baya. Takriben, 3 gün sonra deprem olur, taş üstünde taş kalmaz. 1942 yılı gibi olduğunu düşündüğüm deprem ise, bir şekilde, bir sebeple kayıtlara geçmemiş. Ama o depremde yıkılan çeşitli binalar yerinde duruyordu enkaz halinde. Rivayete göre, evlerin basitliği, ölümleri az tutmuş o depremde. Ama 70 depreminde, sarsıntıyı takip eden büyük yangın, can kaybını feci boyutlara çıkarmış. Ahşap ev, hafi, ezip öldürememiş çok kişiyi ama, maalesef, yakarak öldürmüş.

Her neyse, konu o değil. Bu hikaye, belki bir masal, bir efsane gibi geldi elbette. Fakat, bu "kuş" resmi kayıtlara dahi geçmiş. Düşününce, benzer bir tür gaz topu veya özellikle küre yıldırımın ortaya çıkmış olması, çığlığa benzetilen sesler çıkarmış olması mümkün. Görgü şahidi olmayan nerdeyse yok gibi, ifade, "masmavi yanıyor gibiydi, tüp şavkı (gaz ocağı, tüpgaz ışığı) gibi yanıyordu guş, cirrrik, ciiiirrrk diye öte öte böyle her yere gitti, gittiği heryerler yandı evladım"

Bilimsel olarak, böyle bir kuş falan olmaz tabi. Ama hayatında o güne kadar uçak bile görmemiş yaşlıların öyle bir şimşek, ion bulutu vs. gibi şeyi, kuşa benzetmesi de yadsınacak bir şey değil. Elde, sadece yaşı 70 civarında bir sürü insanın anlattıkları, belediyenin zamanında jandarmaya yazdığı yazı ve bu "kuşun" görülmesinden sonra 3-5 günde deprem olup her yerin tarumar olmuş olmasından başka bir şey yok.

Hah, bu kuş belki bir efsane, olabilir, gayet, çok büyük ihtimalle mümkün. Ama büyük depremlerde, o tür fenomenlerin görüldüğü kayıtlara geçmiş bir şey, dahası bilimsel olarak çeşitli açıklamalarda mevcut. Ama tabi ki, ne yerin 7000 metre altında ne olup bittiğini görecek teknolojimiz var, ne de bir depremi önceden net tahmin edip, gerekli test düzeneğini kurabiliyoruz. Bunlara kesin bir bilimsel açıklama pek olası değil, ama olmasını sağlayacak çok fazla şey var jeolojinin elinde. 

Sitelerde Paylaş

Benzer olaylara dair, şöyle bir video kaydı var. 

Buradaki formasyon, baya farklı, ama beklenmeyen bir şey değil, malum her yerin jeolojisi, depremi farklı.

Ama işin içinde ruslar olunca, trolleme olması da akla geliyor, çok fazla güvenilmiyor haliyle. Ama, şu var ki, olmaması için hiç bir sebep yok, bunu biliyoruz en azından. Olması durumunda da, doğaüstü bir şeyler aramanın da manası yok. 

Sitelerde Paylaş

Küçük depremler tecrübe etmiş insanlar 99 depremini tam olarak kavrayamaz. Çok acayip birşey, ufak depremler gibi sağa sola sallamıyor. Alttan müthiş bir kuvvetle vuruyor ve ayakta durmak, yürümek mümkün olmuyor. Kaçmak falan imkansız. İnsanı duvardan duvara çarpıyor. Denizde çok büyük dalgaların arasında sabit durmaya çalışmak gibi. O zamanlar bir bodrum katında, bekar evinde yaşıyordum. O gürültü ve sarsıntıyı asla unutamam. 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Faşist Ateist yazdı:

Bu deprem gecesi yaşandığı iddia edilen pek çok saçma sapan hurafe dolaşıyor ortalıkta. Ama bunlardan en ciddi olanı ve hurafe olmama ihtimali olan denizden bir ateş topu çıktığı iddiası.

Bu ateş topunu gördüğünü söyleyen çok fazla insan var. Bunlardan bir tanesi de yazlıkta iken konuştuğumuz bir kadının kızıymış. Kız gecenin bilmem kaçında denizden çıkan bir ateş topu gördüğünü söyleyince annesi de dalga geçmiş olur mu öyle şey diye.

Bunun bilimsel bir açıklaması var mı, bu olay gerçek olabilir mi?

Ben alev topu görmedim.Denizin üstü izmit körfezi boydan boya kıpkırmızı ışık olmuştu.Neon lamba ışığı gibi.

Birde sahilde kumda küçük delikler görmüştüm.Çevresindeki kumlar bile erimişti.

Hadi ben imkansızlıktan kayıt altına alamadım.Bilim adamları neden kayıt altına almıyor bu tür olayları anlamıyorum.Yattıkları yerden maaş alıyorlar.

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, mirasyedi said:

Ben alev topu görmedim.Denizin üstü izmit körfezi boydan boya kıpkırmızı ışık olmuştu.Neon lamba ışığı gibi.

Birde sahilde kumda küçük delikler görmüştüm.Çevresindeki kumlar bile erimişti.

Hadi ben imkansızlıktan kayıt altına alamadım.Bilim adamları neden kayıt altına almıyor bu tür olayları anlamıyorum.Yattıkları yerden maaş alıyorlar.

14 hours ago, mirasyedi said:

Birde  o ışıklardan bazıları deprem esnasında trafoların üstünde bulunan elektrik  kesicilerden kaynaklanıyor.
Oluşan ark bir metreye kadar uzuyor. :)

Bunları kayda alabilmek, çok kolay değil. Mesele, teknik olmaktan ziyade, zamanı tutturmak meselesi.

Evet, elektrik trafoları, elektrik hatları vs. bu ışıklara sebep olabiliyor. Ama bu ışıklara dair ilk kayıtlar, elektriğin icadına en az 1400 yıl falan varken düşülmüş. 

Bunları mistik, metafizik falan birşeyler olarak düşünmemek gerekiyor. Dediğim gibi, jeolojinin bunları yapmak zilyon çeşit yolu var. 

Daha ilginç şeylerde olur depremlerde. 17 Ağustosta, fayın üstünde kalan ağaçların, ortadan ikiye ayrıldığı, köke yakın kısımlarının falan baya baya ateşe maruz kaldığına dair fotoğraflar var mesela. Bunun yanında, deprem olurken, koca bir gölün kaybolduğu, yerden kum fışkırdığı, kayaların yerden çıktıkları falan çokca görülmüştür. 

Ama patlayan trafo veya kısa devre yapan yüksek gerilim hatları gibi, çok çok daha basit hallerde elbette var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...