Jump to content

KURAN SÜREKLİ HAKLI ÇIKMAYI SÜRDÜRÜYOR

Recommended Posts

2 saat önce, ateistdusunce yazdı:

Bakış açın ilginc ,  söylemlerin üzerinden bakarsak bile dışarıdan mantık cercevesine oturtulabiliyor.

Kur'an inananlara göre çok fazla benzetme yapan bir kitap 

Bu arada laf yıldızların ateşinden açılmışken şu Kuran mucizesini de tekrar hatırlayalım:

https://www.upi.com/Science_News/2016/10/06/Hubble-sees-star-shooting-cannonballs-into-space/9071475783632/

Yıldızların ışıktan/alevden  atışlar yaptığını  keşfedilmeden önce yazımda ayetlere bakarak söylemiştim:

http://emre1974tr.blogspot.com/2016/05/goklerevrenler.html

Selam

Sitelerde Paylaş
  • İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Zamane müslümanlarının Kuran'da olduğunu iddia ettiği sözde mucizelerle tek tek uğraşmak tamamen zaman kaybı ve insanı meselenin özünden uzaklaştırmadan başka bir işe yaramaz. En iyisi toptan bunların geçersiz olduğunu göstermek.

1. Yıl 1632. Kuran'ın tamamlanması üzerinde tam 1000 yıl geçmiş. Kuran'ın tüm zamanlara hitap ettiğini iddia ettiğinize göre bu sözde mucizeler bu yılda da geçerli olması lazım. Bu mucize iddiacıları acaba 1632'de bu sözde mucizeleri görebilecekler miydi? Kuran'ın tamamlanmasının üzerinden tam 1000 yıl geçmesine rağmen neden hiç kimse Kuran'da zamane müslümanlarının görebildiği mucizeleri göremedi?

Farz edelim ki, 1632 yılındayız. Dolayısıyla bu sözde mucizelerden ne sizin haberiniz olacaktı, ne de benim. Bu sözde mucizeler olmadan beni nasıl ikna edecektiniz Muhammed'in gerçekten doğruyu söylediğine?

2. Gerçek bir inanan olarak, Allah'ınız mucize olduğunu iddia ettiğiniz ayetlerdeki sözlerle anlatmak istediği şey gerçekten sizlerin anladığınız gibi mi? %100 emin misiniz bu iddialarınızdan? Hangi cüretle Allah bu ayetlerde aynen benim anladığım şeyi söylemek istedi diyebiliyorsunuz? Allah'ın gerçekte neyi kast ettiğini nasıl bilebilirsiniz?

Bakın, Allah ne diyor ayette:

Ali İmran 7. O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

Demek ki bazı ayetlerin gerçek manasını ancak Allah biliyormuş. Bu ayete rağmen nasıl "Hayır, Allah yanılıyor, o ayetlerin gerçek manasını ben de biliyorum." diyebiliyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

O ayette bazı ayetlerin birinci açık anlamı dışında ikincil üçüncül yan anlamlarının da olduğu söyleniyor. Yani tüm ayetler apaçık ve net, sadece bazı ayetler bu apaçık ilk anlamları dışında ilave olarak birden fazla anlama gelebiliyor ve bu yan anlamları üzerinde bizler sadece zihin jimnastiği yapabiliriz diyor. Bunu da anlattım:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/kuran-bir-semboller-kitab-degildir.html

tarihinde Emre Karaköse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Emre Karaköse said:

O ayette bazı ayetlerin birinci açık anlamı dışında ikincil üçüncül yan anlamlarının da olduğu söyleniyor. Yani tüm ayetler apaçık ve net, sadece bazı ayetler birden fazla anlama gelebiliyor ve bu yan anlamları üzerinde bizler sadece zihin jimnastiği yapabiliriz diyor. Bunu da anlattım:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/kuran-bir-semboller-kitab-degildir.html

O var olduğunu iddia ettiğin ikincil, üçüncül anlamlarının senin anladığın anlam olduğunu neye dayanarak iddia ediyorsun? Sen hangi cüretle Allah şu ayette aynen benim anladığım anlamı kastetmiştir diyebiliyorsun?

Ali İmran 7. O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

Ne diyor bu ayette Allah? Onun gerçek manasını ancak ben bilirim diyor. Sen hangi cesaretle oradan atılıp "Hayır, o ayetlerin manasını ben de biliyorum." diyorsun? Bu senin yaptığın şirke girer. Hemen tövbe et.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Ateşe plazma, ışık veya magma adını vermen birşeyi değiştirmiyor erikçik.

Ayetler mükemmel bir şekilde veriyor bilgiyi.

Şu mikemmel ayetlerinizi herkes bir ucundan tutup çekebildiği yere kadar çekiyor. İsteyen istediği gibi anlam veriyor oh mis. Sonrada apaçık değiştirilemez gibi salakça iddialarda bulunursunuz.

Şu yaratıcınız kimsenin eğip bükemediği evrensel olarak herkesin aynı anlamı çıkardığı tartışmaya yer vermeyecek şekilde bir kitap göndermeyi becerememiş ama herşeyi bilir ve herşeye gücü yetermiş ?

Sitelerde Paylaş

Bu sözde mucizeler müteşabih denilen ayetlerden çıkarılıyor, di mi? Peki Kuran ne diyor bu konuda?

Gerçek bir inanan ortada bu ayet varken hangi mantıkla "Bu ayette aslında şu kastediliyor, bu da bir mucizedir." diyebiliyor?

Sitelerde Paylaş

Kuran’ın tek gerçek mucizesi; böylesine ilkel, vahşi ve sapık bir dinin en ufak kanıt ve somut veri olmadan bir milyarın üzerinde insanı kendine bağlayabilmiş olmasıdır.

Bu aynı zamanda insanların aptallığının bir sınırının olmadığının da açık göstergesidir.

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, Emre Karaköse said:

Hayır müteşabih lafını çıkaran sensin.

Yani bu ayet aslında Kuran'da yok diyorsun. İyi cesaret, ha!

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Emre Karaköse said:

Hayır burada bahseden sensin diyorum.

Zaten böyle saftoron olmasanız Hıristiyan veya ateist olmazdınız.

Kuran denen şu zırvalık olmasa, helvadan put yapıp tapacak, sonra da oturup yiyecek salaklardan olmayacak mısınız sanki?

Ki, zamanında öyle yapan salakların kandığı bir masala kanıyorsunuz işte, onlardan daha salak olduğunuz için elbette.

Sitelerde Paylaş
On 21.08.2019 at 16:01, akılsızşuursuzatom yazdı:
77:32 Gerçekten o, sanki her biri saray olan bir kıvılcım saçar.

77:33 O kıvılcım sanki sarımtırak bir halat / bir deve kervanı / bakırdan bir ip gibidir

Ben şahsen yukarıdaki ayetleri okumadan önce, sadece resimlere bakarak, şekilleri sanki bir saray gibi olan kıvılcımlar gördüm. Sonra daha dikkatli bakınca sarımtırak bir halatı çağrıştırdı. Ama sonra, deve kervanı da olabilir dedim kendi kendime. Tıpkı bakırdan bir ip gibiydi çünkü. Bu konuda Emre arkadaşımıza katılıyorum. 

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, dursun said:

Ben şahsen yukarıdaki ayetleri okumadan önce, sadece resimlere bakarak, şekilleri sanki bir saray gibi olan kıvılcımlar gördüm. Sonra daha dikkatli bakınca sarımtırak bir halatı çağrıştırdı. Ama sonra, deve kervanı da olabilir dedim kendi kendime. Tıpkı bakırdan bir ip gibiydi çünkü. Bu konuda Emre arkadaşımıza katılıyorum. 

Boş laf olunca...

Soru şu: "O" ne?

Bildiğin odun ateşini anlatıyor bedevi işte, ltında mucize arıyorsunuz.

Eğer mucize lazımsa, şuraya sıçayım, bu laflardan daha büyük mucizedir, ahada allahın ispatı dersiniz, daha akla fikre hizmet etmiş olursunuz.

Sitelerde Paylaş

Ben de ayetleri okumadan önce, sadece resimlere bakarak, şekilleri ilk bakışta kobranın başına benzettim. Sonra, devenin toynağını çağrıştırdı, daha sonra Düriye'min güğümleri de olabilir dedim kendi kendime, en sonunda da daha dikkatli bakınca eşşeğin z.kine benzettim. Emre arkadaşa hak veriyorum.

Tööbe yareppim....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...