Jump to content

Allahın ben yaptıklarımdan sorumlu değilim demesi

Recommended Posts

• İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 minutes ago, Buzul said:

O, yaptığından sorumlu değildir, onlar ise sorumlu tutulacaklardır. Enbiya 23

Bu ayette allah üçüncü tekil kişi olarak ben yaptıklarımdan sorumlu değilim, diyor.

Allah adlı çorap kuklasını Muhammed konuşturduğu için ara sıra ağzından bu gerçeği kaçırmış, "ben" zamiri yerine "o" zamirini kullanmış.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

mülk  sahibi  istediği  gibi  mulkunde  tasarruf eder.

Yani mülk sahibi acı verebilir, işkence edebilir, kötülük yapabilir, siz de ona karşı çıkamaz, eleştiremezsiniz, yaratıcı olması onu haklı ve eleştirilemez yapar diyorsun onursuz köle ?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Buzul yazdı:

Yani mülk sahibi acı verebilir, işkence edebilir, kötülük yapabilir, siz de ona karşı çıkamaz, eleştiremezsiniz, yaratıcı olması onu haklı ve eleştirilemez yapar diyorsun onursuz köle ?

evet  bizi  yaratan  can  veren  bir de  bize  sorarak  mı  iş  yapacaktı. Sonra  derdiniz  vay  bak  tanrı  ayağa  düşmüş  bize  danisiyor 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

evet  bizi  yaratan  can  veren  bir de  bize  sorarak  mı  iş  yapacaktı. Sonra  derdiniz  vay  bak  tanrı  ayağa  düşmüş  bize  danisiyor 

Yaratmak eylemi yaratan kişiyi eleştirilemez yapmaz, onu haklı da yapmaz, onun kötülüklerine ve acımasızlıklarına onay vereceğimiz, onun dediklerine katılacağımız, onu seveceğimiz anlamına da gelmez. 

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, sağduyu yazdı:

Allah adlı çorap kuklasını Muhammed konuşturduğu için ara sıra ağzından bu gerçeği kaçırmış, "ben" zamiri yerine "o" zamirini kullanmış.

Evet. Muhammed burada allah üzerinden ben yaptıklarımdan sorumlu değilim, beni eleştiremezsiniz diyor.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yani tüm müslümanları cehenneme atıp hepsinin kıçına bir kazık sokup sonsuza kadar kebap yapabilir diyorsun.

hayır yaratılış  açısından  istediği gibi tasarruf  eder.Fakat  adaletinden  ötürü  bunu  yapmaz .Yaratilista  yaparken  imtihan  sonucunda  hakkını  verir  herkesin 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

hayır yaratılış  açısından  istediği gibi tasarruf  eder.Fakat  adaletinden  ötürü  bunu  yapmaz .Yaratilista  yaparken  imtihan  sonucunda  hakkını  verir  herkesin 

"mülk  sahibi  istediği  gibi  mulkunde  tasarruf eder." diyen sensin, şimdi lafın nereye gittiğini görünce bu kıvırma neden? İstediği gibi tasarruf eder mi, edemez mi?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

mülk  sahibi  istediği  gibi  mulkunde  tasarruf eder.

Bıkmadınız mı, kendi kafanıza göre uyarladığınız böyle saçma sapan yorumlardan ?

Mülk sahibi ise hani nerede tapusu?!

Sizlerin habire o şöyledir böyledir falan filan minvali söylemlerinizle bir pire dahi şurdan şuraya zıplayamaz.

Kaldı ki sözde herşeye gücü yeten bir varlık söz konusu.

Git söyle ona, kendisi buraya tapusu ile beraber gelsin, tamam mı?

Onu ikna etmek için istediğin yöntemi kullanabilirsin ancak bunda pek başarılı olacağını zannetmiyorum.

Bekliyoruz...

Kendisi gelemiyorsa, hiç boşuna kem küm etmeye kalkma.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Küçük bir çocuğa tecavüzü tecavüzcü değil Allah yapıyor o zaman. Canı öyle mi istiyor?

hayır  yarattığı  özgür  iradeli  varlıkların  fiillerine karışmıyor  bu  yaptığıda  mulkunde  istediği gibi tasarruf  etmesi  anlamına gelir. Yani  ozgur  iradeli  varlıklar  meydana  getirip  fiillerine  karışmamak

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hayır  yarattığı  özgür  iradeli  varlıkların  fiillerine karışmıyor  bu  yaptığıda  mulkunde  istediği gibi tasarruf  etmesi  anlamına gelir. Yani  ozgur  iradeli  varlıklar  meydana  getirip  fiillerine  karışmamak

Allah dilediğini saptırır ne demek? 

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

dileyeni  saptirir  o  ayette  geçen  men  edati  kişiye  gidebilir

Allah dilediğini saptırır diyor da olabilir, Allah dileyeni saptırır da diyor olabilir. Hani bu kitap apaçık, anlaşılırdı? Şimdi bu ayette ne denildiği belirsiz bu söyleme göre, bunlardan ikisinden biri olabilirmiş. İşte bu bir kuran mucizesi. Yalan, yanlış, tutarsızlık, saçmalık dolu fiyasko içeriğiyle kendine bağlı kalmak isteyenleri kuranı değiştirip, bozmaya itmesi, kuranla ters düşmeye itmesi ve dinden çıkartmasıdır. Böyle de diyor olabilir diyerek kuranı eleştirdiğinin farkında mısın acaba?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Atalarının dini hristiyanlığa programlanmış haçlı hristiyan askerleri kurmaca bir evrende islama inanmaya programlanmış olsalar islam için, atalarının dini islama inanmaya programlanmış müslümanlar, kurmaca bir evrende hristiyanlığa programlanmış olsalardı hristiyanlık için savaşacaklardı. Sen kurmaca bir evrende hazarların içinde olsaydın, bugün o öve öve bitiremediğin osmanın islam ordusuna karşı savaşabilecektin. Sasaniler içinde olsan, ömerin ordularına karşı savaşabilecektin. Koşullar değişirse taraf değişir, roller değişir. Sen kurmaca evrenlerden birinde muhammede yalancı diyen bir islam karşıtı olabilirsin mesela. Zihinler içine doğulan koşullara, ataların inanç ve öğretilerine göre yapılanıyorken, bu zihinlerin özgür iradesinden nasıl söz edilebilir? Atalarının dini islama inanmaya programlanan, atalarının inanç ve öğretilerine tutsak edilen biri olarak senin özgür iraden mi var şimdi? Atalarının dini islama inanmaya programlanmayı kendi seçimin de sanıyorsun sen şimdi.

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

dileyeni  saptirir  o  ayette  geçen  men  edati  kişiye  gidebilir

Dileyeni saptırır cümlesi mantıklı mı sence? Ben sapmayı diliyorum o da buna izin mi veriyor? İzin vermezse sapmıyor muyum? Sapmayı dilemek ne demek? 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Abdülmalik yazdı:

Dileyeni saptırır cümlesi mantıklı mı sence? Ben sapmayı diliyorum o da buna izin mi veriyor? İzin vermezse sapmıyor muyum? Sapmayı dilemek ne demek? 

evet  siz  istiyorsunuz  o  da  yaratıyor  yani  buna  kesbetme  denir.Kisi  fiili  kendi  iradesiyle  kesbeder  Allahta  buna  imtihan  olduğu için  izin  verir. 

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

evet  siz  istiyorsunuz  o  da  yaratıyor  yani  buna  kesbetme  denir.Kisi  fiili  kendi  iradesiyle  kesbeder  Allahta  buna  imtihan  olduğu için  izin  verir. 

İslamı özgür iradenle seçme sürecini bize anlatabilir misin? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...