Jump to content

Sembolik matematik programı (CAS) kullanan var mı?

Recommended Posts

CAS = Computer Algebra System = Bilgisayarlı Cebir Sistemi

Hesaplarımı hep elden yaparım. Ancak saysal değerleri görmek veya grafik çizmek istediğimde excel veya visual basic kullanıyorum. Bazan internet üzerinden Wofram Alfa'ya integral çözdüğüm de olmuştur.

Hesaplar karmaşık ve uzun olduğunda (mesela 20 sayfalık bir vektör analizi içeren bir konuda) işlem hatalarını bulmak zor oluyor. Bu nedenle matematik programı kullanmayı denedim.

Bir kaç ay önce matematica'nın test sürümünü denedim. 3 hafta boyunca deneme imkanı veriyor. Bana göre çok hantaldı, kullanıcıdan çok şey istiyordu. Ve mesela; epey uğraşmama rağmen iki vektörün kesişme noktasını çözdüremedim.

Şimdi maple'nin test sürümü ile deniyorum. Memnun olduğumu henüz söyleyemem.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, DreiMalAli yazdı:

CAS = Computer Algebra System = Bilgisayarlı Cebir Sistemi

Hesaplarımı hep elden yaparım. Ancak saysal değerleri görmek veya grafik çizmek istediğimde excel veya visual basic kullanıyorum. Bazan internet üzerinden Wofram Alfa'ya integral çözdüğüm de olmuştur.

Hesaplar karmaşık ve uzun olduğunda (mesela 20 sayfalık bir vektör analizi içeren bir konuda) işlem hatalarını bulmak zor oluyor. Bu nedenle matematik programı kullanmayı denedim.

Bir kaç ay önce matematica'nın test sürümünü denedim. 3 hafta boyunca deneme imkanı veriyor. Bana göre çok hantaldı, kullanıcıdan çok şey istiyordu. Ve mesela; epey uğraşmama rağmen iki vektörün kesişme noktasını çözdüremedim.

Şimdi maple'nin test sürümü ile deniyorum. Memnun olduğumu henüz söyleyemem.

Sevgiler

Geogebra var ama kullanmasını bir türlü öğrenemedim. 

Kendi programını kendin yaz daha iyi. :)

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, mirasyedi yazdı:

90 yıllarda kullandığım hesap makinesi(casio fx 8700G)aklıma geldi.Rahmetli olunca çok üzülmüştüm. :)

Programlaması çok kolaydı.Piksel sayısı az olsada geniş ekranı vardı.

Günümüzde var olan grafik hesap makinelerinin ekranları çok küçük.

Oyun ve simulasyon bile yazmıştım bununla.

Casio%20fx-8700G.jpg

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, mirasyedi yazdı:

:)

Geobebra da güzel bir program. Özellikle geometri çizimleri için. Forum için de bir kaç sefer kullanmış postalamıştım. :)

Mesela

https://help.geogebra.org/topic/duvardan-kayan-merdiven

https://help.geogebra.org/topic/bir-cgende-ortadikme-ile-ac-ortay-n-kesim-noktas-?lang=gl

CAS programı yazmak benim yapabileceğim bir şey değil be yav!

CAS programı kullanmak istememin amacı kağıt-kalem ile yaptığım hesapları kontrol etmek, işlem hatalarımı çabuk bulmaktı. İşlem hataları doğaldır. Dalgınlıkla artı yerine eksi, a yerine b yazmak gibi. Hatayı baştan farketmezsem, bir kaç sayfa sonra farkına vardığımda, geri dönüp hata aramak uzun sürüyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, mirasyedi yazdı:

90 yıllarda kullandığım hesap makinesi(casio fx 8700G)aklıma geldi.Rahmetli olunca çok üzülmüştüm. :)

Programlaması çok kolaydı.Piksel sayısı az olsada geniş ekranı vardı.

Günümüzde var olan grafik hesap makinelerinin ekranları çok küçük.

Oyun ve simulasyon bile yazmıştım bununla.

Casio%20fx-8700G.jpg

Benim ilk göz ağrım da Texas Instrument'in "TI 51"i idi. Tek satır göstergesine rağmen tam bir akü oburuydu. :) Programlamak için 20 kadar komando verebiliyordum. Bununla armonik diziyi 100 000'e kadar hesaplatmıştım. Bir haftadan fazla bir sürede ancak bitirmişti. :)

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

maple programı da bana göre değil.

Güya internet sayfasında örnekler vermiş. Mesela vektörler için aynı basit örneği ve aynı kodları kullandığım halde, garip şeyler yazıyor ama ne bana beklediğim sonucu veriyor ne de internet sayfasında kendi çıkardığı sonucu.

Acaba hata benden mi kaynaklanıyor diye düşünsem de...

Boşuna vakit harcattığı için maple'den de vazgeçtim.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 30.08.2019 at 22:48, DreiMalAli yazdı:

:)

Geobebra da güzel bir program. Özellikle geometri çizimleri için. Forum için de bir kaç sefer kullanmış postalamıştım. :)

Mesela

https://help.geogebra.org/topic/duvardan-kayan-merdiven

https://help.geogebra.org/topic/bir-cgende-ortadikme-ile-ac-ortay-n-kesim-noktas-?lang=gl

CAS programı yazmak benim yapabileceğim bir şey değil be yav!

CAS programı kullanmak istememin amacı kağıt-kalem ile yaptığım hesapları kontrol etmek, işlem hatalarımı çabuk bulmaktı. İşlem hataları doğaldır. Dalgınlıkla artı yerine eksi, a yerine b yazmak gibi. Hatayı baştan farketmezsem, bir kaç sayfa sonra farkına vardığımda, geri dönüp hata aramak uzun sürüyor.

Sevgiler

Mahmut Tuncer bakkal amca türküsünün sözlerini sana uyarlamak lazım.

Dreimalali amca, Dreimalali amca ,(Ne var)
Matematik bilgin  var mı?(Var var)

Visual basic bilgin var  mı?(Var var)

Ne duruyorsun?(Ne yapayım)

Cas programı yazsana,cas programı yazsana vay vay cas programı yazsana.  :)

Alıntı

Mahmut Tuncer - Bakkal Amca Şarkı Sözü

Bakkal amca, bakkal amca (Ne var)

Yağın var mı (Var var)

Unun var mı (Var var)

Şekerin var mı (Var var)

Ne duruyorsun?

Helva yapsana, helva yapsana Helva yapsana vay vay helva yapsana

Şoför amca, şoför amca (Ne var)

Araban var mı (Var var)

Benzinin var mı (Var var)

Yolcular var mı (Var var)

Ne duruyorsun (Ne yapayım)

Gaza bassana, gaza bassana Gaza bassana vay vay gaza bassana

Kaynak: https://www.sozlerle.com/mahmut-tuncer-bakkal-amca/

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, mirasyedi yazdı:

Mahmut Tuncer bakkal amca türküsünün sözlerini sana uyarlamak lazım.

Dreimalali amca, Dreimalali amca ,(Ne var)
Matematik bilgin  var mı?(Var var)

Visual basic bilgin var  mı?(Var var)

Ne duruyorsun?(Ne yapayım)

Cas programı yazsana,cas programı yazsana vay vay cas programı yazsana.  :)

..

:D

5 saat önce, mirasyedi yazdı:

@DreiMalAli bilgisayar programlama dilleri ile aran iyi değilse    forumda @kavak  var.

Matematik bilginden biraz  destek verirsen yapamayacağı şey yok onun. :)

Yok be mirasyedi.

CAS programları öyle bir-iki kişiyle yazılacak programlar değil. Hele benim gibi yazılım ve matematikle amatör olarak ilgilenen birisi için hiç kolay değil. Profesyonel matematikçi ve profesyonel yazılımcı grupları ve yıllarca emek gerektiren bir çalışmadır.

Benim denediğim mathematica ve maple programları bu konuda piyasada önde gelen iki programdı. Bunları kendi amacıma göre kullanamadıysam, bu benden kaynaklanan bir durm olsa gerek.

Henüz denemediğim bir kaç profesyonel program haricinde onlarca amatör programlar da mevcut. Bunlara henüz göz atmadım.

İlle de bir program kullanmam şart değil elbette. Ama; dediğim gibi işlem hatalarımı bulmamda yardımcı olur ümidim vardı. Henüz ümidim kırılmış değil.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Yok be mirasyedi.

CAS programları öyle bir-iki kişiyle yazılacak programlar değil. Hele benim gibi yazılım ve matematikle amatör olarak ilgilenen birisi için hiç kolay değil. Profesyonel matematikçi ve profesyonel yazılımcı grupları ve yıllarca emek gerektiren bir çalışmadır.

Benim denediğim mathematica ve maple programları bu konuda piyasada önde gelen iki programdı. Bunları kendi amacıma göre kullanamadıysam, bu benden kaynaklanan bir durm olsa gerek.

Henüz denemediğim bir kaç profesyonel program haricinde onlarca amatör programlar da mevcut. Bunlara henüz göz atmadım.

İlle de bir program kullanmam şart değil elbette. Ama; dediğim gibi işlem hatalarımı bulmamda yardımcı olur ümidim vardı. Henüz ümidim kırılmış değil.

Sevgiler

işlem hatalarını nasıl bulacak program?

Kağıtta yaptığın işlem hatalarını mı?

İşlemi bilgisayara yaptırısan zaten hata olmaz.

Tabi girdileri yanlış girmezsen. :)

Sitelerde Paylaş

Ben hesabımı zaten kağıt-kalem ile yapıyorum. Önce sadece sembollerle. Ancak sonucu formüllerle ifade ettikten sonra sayısal değerler veriyorum. İşlemler uzun olursa (mesela 23 sayfalık bir işlem), yanlış yazmalar doğal olarak (artı yerine eksi, çarpı yerine üs, x yerine y vs.) ortaya çıkıyor. Bir kaç sayfa sonra veya son sayfada bir şeylerin yanlış gittiği anlaşılıyor, dönüp baştan kontrol etmek gerekiyor. Bu ise uzun sürüyor.

CAS programlarına da sembolik olarak işlem yaptırabiliyorsun. Amacım aynı işlemleri programa da yaptırmaktı. Elden yaptığım işlemin aynısını satır-satır programa da yaptırmak ve her satırın sonucunu karşılaştırmak istiyorum.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Ben hesabımı zaten kağıt-kalem ile yapıyorum. Önce sadece sembollerle. Ancak sonucu formüllerle ifade ettikten sonra sayısal değerler veriyorum. İşlemler uzun olursa (mesela 23 sayfalık bir işlem), yanlış yazmalar doğal olarak (artı yerine eksi, çarpı yerine üs, x yerine y vs.) ortaya çıkıyor. Bir kaç sayfa sonra veya son sayfada bir şeylerin yanlış gittiği anlaşılıyor, dönüp baştan kontrol etmek gerekiyor. Bu ise uzun sürüyor.

CAS programlarına da sembolik olarak işlem yaptırabiliyorsun. Amacım aynı işlemleri programa da yaptırmaktı. Elden yaptığım işlemin aynısını satır-satır programa da yaptırmak ve her satırın sonucunu karşılaştırmak istiyorum.

Sevgiler

El yazısını tanıyan program yazmak lazım. :)

Bunu başarabilirsek gerisi kolay.

@Bir Buçuk  yapabilir belki.

çoktandır foruma uğramıyor.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mathematica falan, biraz oyuncakvari şeyler.

Mathcad, mühendisliğin matematik yanı için.

Size lazım olan, numpy ve python, tabi bunun arkasındaki tonla diğer uygulama, scipy falan gibi. Bunlarda linux ile kolay olur, ama windowstada baya baya var zaten.

Ha, maalesef, öyle basit tıkla falan olayları yok pek. Tamam, gene var, gene bir takım çözümler var. Ama en temizi, bahsettiğim gibi çalışmak.

Mesela

from shapely.geometry import LineString

if __name__ == "__main__":
    line1 = LineString([(4, 0), (6, 10)])
    line2 = LineString([(0, 3), (10, 7)])
    print(line1.intersection(line2))

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Maple ile devridaim kutusuna etki eden kuvvetlere örnek.

Benim sadeleştirmelerim maple sadeleştirmelerinden daha iyi. Şimdilik.

Ama 3 gün sonra maple'in deneme süresi bitiyor. Artık maple'e de veda etme zamanı.

..

Siyahlar formül olarak yazılım. Maviler maple'in hesap sonucudur.

924712309_Forumiin_45.gif.e025cff7e1e30e5ec93f9b86aaa94028.gif528918000_Forumiin_46.gif.6453470e913f558a184ebb24eecb81a2.gif

281656890_Forumiin_47.gif.78b722d547be5e778571fe6a8a34682a.gif986372281_Forumiin_48.gif.9b48aee84db02ea6fb012d7b2f4422a8.gif

1636590304_Forumiin_49.gif.575417833cc66c7059ecb387d125f075.gif1715676231_Forumiin_50.gif.407d13d89a3645ee67601119ba38d897.gif

1331384447_Forumiin_51.gif.4f0260193a2df42c0a16f92975fdd62f.gif20169166_Forumiin_52.gif.7f57bdfb63a4c4bef7b903018e62a53f.gif

Sadeleştirmeden sonra benimle aynı sonucu çıkardığı tek denklem, yukarıdaki kuvvetlerin toplamıydı. Toplam kuvvet dönme açısından bağımsız suyun kaldırma kuvvetine eşit olması gerekiyordu. Bu konuda maple ile hemfikirmişiz. :)

34997499_Forumiin_53.gif.39281a7662840cc95e9142b4ed241147.gif1105503304_Forumiin_54.gif.5058c12c358a1c29ffbec22abe85d05d.gif

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 07.09.2019 at 21:50, mirasyedi yazdı:

http://www.fluiditysoftware.com

Bunu buldum ama  para istediği için  deneyemedim. :)

Zaten linux kullanıyorum.Windowsu çalıştırmaz oldu  bilgisayarım.

Mathematica ve maple'nin yerini tutmasa da şimdi şu siteyi buldum:

http://mathstud.io/

Ve sık kullanılanlara kaydettim!

Bedava, program yüklemeye gerek yok, direk online işlem yapabiliyorsun ve daha da önemlisi: Peş peşe işlem yaptırmak mümkün. Wolfram Alfa sitesindeki gibi tek satırlık işlemle sınırlı  değil... İstediğin kadar işlem yaptırabiliyorsun. Satır sayısına sınır koymamışlar. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...