Jump to content

Alkol Beyni Rahatlatıp Ritme Sokabilir mi?

Recommended Posts

Anibal sarap da antidepresan olabilir gibi birsey demisti. Bilincli icilen sarap insani gevsetip beynini rahatlatabilir mi?

Bir ara beyaz ve kirmizi sarap ictim bi kac aksam yarim su bardagi. Ve anksiyetemde vucut agrilarimda goz agrilarimda bi duzelme oldu sanki.

Ama bir sitede alkol depresandir diyordu. Noratransmitter iletisimini keser. Depresif yapar falan diyordu.

Birileri bizi bu konuda aydinlatabilir mi? İse yariyor ise ara sira ilac gibi icelim. Sacmalamadan bilim adami gibi hareket ederek. 

Sitelerde Paylaş

Hiç ama hiç gereği yok. Alkol daha da depresif yapar seni, daha fazla zarar görürsün.

Geçici bir rahatlama, gevşeme, sahte bir güven vs olabilir tabii de etkisi geçtiğinde hepsi gider.

Emin ol her geçen gün dozu artıracaksın. Hiç böyle işlere girmeye ve beynine daha fazla zarar vermeye gerek yok. Ruh sağlığın pek iyi olmadığı için alkollü içecekler senin için daha da riskli. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, teogoni yazdı:

Anibal sarap da antidepresan olabilir gibi birsey demisti. Bilincli icilen sarap insani gevsetip beynini rahatlatabilir mi?

Bir ara beyaz ve kirmizi sarap ictim bi kac aksam yarim su bardagi. Ve anksiyetemde vucut agrilarimda goz agrilarimda bi duzelme oldu sanki.

Ama bir sitede alkol depresandir diyordu. Noratransmitter iletisimini keser. Depresif yapar falan diyordu.

Birileri bizi bu konuda aydinlatabilir mi? İse yariyor ise ara sira ilac gibi icelim. Sacmalamadan bilim adami gibi hareket ederek. 

Plasebo efekti olabilir mi ? Çünkü kırmızı şarapta en fazla %14 alkol oranı oluyor. Buda 75 cl bi şişede 10.5 cl alkol oluyor demek. Alkol merkezi sinir sistemini etkilediği için  ağrılarında azalma olmuş  olabilir ona  bişey  diyemeyeceğim  ama yarım bardak içtim diyorsun şişeyi diktim demiyorsun :).

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, teogoni yazdı:

Alkol hücreleri susuz bırakır:Hücrelerin hacmi küçülür.Geçici rahatlamanın sebebi bu.
Alkol ortadan kalktığında ise hücrelerin suyu emerek tam tersine şişer.

Deniz balığını tatlı suya atıldığında olduğu gibi dokuların şişerek  patlamaya başlar.

Gereksiz damarlanmalar oluşur falan filan.Beyin kanamasıda geçirebilirsin.

Sitelerde Paylaş

İlk başlarda iyi gelecek.

Sonra ufaktan içtiğin kadarının yetmediğini farketmeye başlayacaksın.

Bir sonraki adım aynı olacak.

İki-üç sefer kadeh yükselttikten sonra bağımlılık başlayacak.

Daha sonrası var olan dertlerinin üzerine içki içmediğinde yoksunluk krizi...

Sitelerde Paylaş

Biraz olaya acayip bakıyorsunuz.

Bizde, kültürün bir parçası, alkol değildir. Alkol ve diğerleri olarak iki hayatımız vardır. İşi gücü bırakırız, oturup alkol içeriz, ama şarap, ama rakı, her neyse.

Fakat, alkolün hayatın bir parçası olduğu bir tarz da vardır. İş yaparekn bir iki bira tekerlemek. Yemekte şarap içmek gibi. Bu öyle viski veya rakı gibi sert alkollerle yapılmaz. Şarap falan bu işin şeysidir. 

İşte bu bizde karıştırılır. İşi gücü bırakmış, oturmuş bir bardak şarap içerseniz, dediğiniz çok şey doğru olur. Ama kalsik hayat akışınız için, yemekle, iş yaparken, bilardo oynarken vs. alkol alırsanız, bu genelde öyle alkolizme falan götürmez, çok zamanda faydalı olur.

Bira, daha çok besindir. Yani, özellikle çalışırken falan, fındık fıstık, kurabiye atıştırmak gibi bir şeydir. Özellikle çağrı merkezi çalışanı,  ayakta çalışan kasyierler, tezgahtarlar vs. gibi enerji harcayan, yemek için zaman bulamayan insanlar için harika bir çözümdür. Normalde insanın 8-10 öğün yemesi lazım. Bu tabiki olamıyor. Az az yiyip, arada öyle abur cuburlar, bira falan, beslenmeyi düzene sokmanın iyi bir yoludur. 

Şarap ise, bir tür düzenleyicidir. Özellikle yemekle birlikte, rahat arkadaş ortamlarında falan iyi gider. Seks öncesi rahatlatma falan gibi harika işlevleri vardır. Bunu, alkolünün ne düşük, ne yüksek olması ile sağlar. 

Öncelikle, alkol, bir depresandır. Bir depresan, nasıl olurda anti depresan olabilir ki, mümkün mü bu?

Garip bir şekilde mümkündür. Biraz basit ve anlaşılabilir olarak yazayım. Açım, acıkıyorum, ne olacak, açlıktan ölecek miyim, gidip yemek bulmam lazım gibi daha kötü, daha berbat bir stres kaynağı yerine, bir bardak bira, minimal depresan etkisi, ama karşılığında o açlık baskısını kaldırmakla gayet antidepresan faydası getirebilir.

Bir arkadaş toplantısı, ya da klabalık bir yere giderken içilecek bir iki kadeh şarap, oradaki sosyal stresi yok edip, antidepresan işini gayet güzelce yapar mesela.

Önemli olan, bunları, kültürel bir durum olarak yapmaktır. Basitçe, işi gücü bırakıp oturup içmeyeceksiniz. Çalışırken, sohpet ederken, yemek arasında falan falan.

Ha, kalorisi şusu busu açısından, bira böyle kullanımı bir hayli sıkıntılı olabilir. Ama yemekle birlikte günde 1 bardak, hatta yarım bardak (100cc) şarap, ömrünüzü de uzatır, despresyonunuza falanda iyi gelir. Alkolün depresan etkilerinin ortaya çıkması, belli bir eşikten sonra gerçekleşir, o eşiğe ulaşmayın basitçe.

Alkol hücreleri elbette susuz bırakır. Ama alkolle birlikte bolca su da alıyorsan, ki bira ve şarap böyledir, bu genelde bir etki olarak kalır. 

Ve, layyyn, fetvayı aldık, koşun içelim moduna girmeyin. Alkolün faydalı olması, az kullanılmasına bağlıdır. Alkolün uzun dönem faydalı olması ise, hayatın detay bir parçası olmasına bağlıdır.

Basitçe örnek vereyim, her gün bir litre kahve içerseniz, alkolden daha çok bağımlı eder, daha çok her yerinizi telef eder. Bunun gibi bakın olaya. Dahası, çok adam/kadın, kahvekolik olduğunu bilmez, bu yüzden de strese de girer, depresyonda çeker.

Sitelerde Paylaş

Alkolü ilaç niyetiyle kullanamazsın çünkü rutin olarak her gün içmen gerekir. Sonra da bağımlı olur, amatem'i boylarsın. Ben akşamdan akşama içiyorum ama benim alkolden tek bekledim kafamı güzel yapması. Ilaç olmadığını ve ipin ucunu kaçırırsam hayatımı bok edeceğini biliyorum. Ayrıca yoksunluğu ölümcül olan 2 uyuşturucudan biridir (diğeri benzodiazepin) alkol ve bağımlılığı çok tehlikelidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...