Jump to content

Recommended Posts

Ben döktüremeyeceğim, çünkü fazla bilgim yok.

Tek bildiğim, "sanat filmi" denilen kategoride dünyada en çok şöhrete kavuşmuş 2 yönetmenden birisi olduğu. (diğeri ise İsveç'li yönetmen Ingmar Bergman)

Kariyerinde çok az (yalnızca 11 tane) film çekmiş olan Sovyet yönetmen Tarkovsky'nin en ünlü filmleri ise şunlar:

Ivanovo detstvo (1962) (imdb puanı: 8.1)
Andrey Rublev (1966) (imdb puanı: 8.2)
Solyaris (1972) (imdb puanı: 8.1)
Zerkalo (1975) (imdb puanı: 8.1)
Stalker (1979) (imdb puanı: 8.2)
Nostalghia (1983) (imdb puanı: 8.1)
Offret (1986) (imdb puanı: 8.1)

Bu 7 filmin de imdb puanlarının çok yüksek oluşuna dikkatinizi çekerim!

Bir "auteur" (yaratıcı-yönetmen) olarak nitelendirilen Tarkovsky'nin başyapıtı ise, Stalker'dır diye biliyorum. Andrey Rublev, Solyaris ve Zerkalo filmleri onun ardından gelir...

"Sanat filmi" nedir? Bu konu çok tartışmalı olsa da şöyle bir tanım yapabiliriz: Genelde hiçbir ticari kaygı olmadan çekilen ve kendine has bir anlatım dili, alt metni olan, belirli ve kısıtlı bir izleyici kitlesine hitap eden, düşük bütçeli filmler... Bazen "festival filmleri" de dendiği olur... Ağır işlemesi, durağan ve kasvetli bir havaya sahip olması belirgin özelliklerindendir... Bu nedenle sıkıcı olmak gibi bir risk de barındırır bu filmler...

Ödüllü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın da hem Tarkovsky'den hem de Ingmar Bergman'dan çok etkilendiği söylenir...

Sitelerde Paylaş

filmlerini anlamak zordur,spritüel bir yönetmendir,sadece 5 filmini izledim bunlar 

1. katiller(kısa metraj)

2.ayna(Zerkalo)

3.kurban(Offret )

4.is sürücü(Stalker)

5.Solyaris

kendisine sinemanın babası denir,kurgucu bir yönetmen değildir,şiirsel dir ayna filmini  kendi çocukluğundan esinlenerek çekmiştir,ve nasıl çekebilmiştir anlamak zordur,çünkü kendi tarzı var hiçkimse gibi değil..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...