Jump to content

Tanrının işleyişi...

Recommended Posts

• İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

37 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Dediğim gibi özgür iradeden bir miktar olması özgür irade var demek için yeterlidir. Kaldıki Allah insanı kendi iradesi dışında gerçekleşenlerden sorumlu tutmaz. Nekadardır? Hangi insan sevdiklerine zarar verir. Hangi insan hayatı boyunca peşinde gittiği şeye durup dururken ters birşey yapar. Savruk bir hayatımız yok. Tutarlı yaşıyoruz. Buda böyle bir müdahalenin olmadığını gösterir; atalarının yolunu takip etmeyen nice insanda var. Atalarının yolu belli olabilir, sonuçta hristiyan kendi atalarını takip edecek müslüman olan birinin atasını takip edecek değil! Atalarının yolunu takip etmeyen nice insanda var. Bu bile özgür iradenin varlığına bir işaret aynı şartlar hakkında farklı sonuçlar doğabiliyor. Herşeyi kapsayan bir özgürlüğe bende inanmıyorum. Ama bize bırakılmış olan kısımlar var zaten buralardan imtihan ediliyoruz. Bu kadarını söyleyebilirim fazlasını sorsanızda cevap veremem.

İnsanların beyinlerinin işleyişi, kapasiteleri, algıları, karakterleri, hormonları, kısacası biyolojik yapıları bir değilken, içine doğdukları koşullar, yaşadıkları bir değilken,  sen bunların hepsini aynı sınava sokuyorsun ve aynı sonuca ulaşmaları gerektiğini düşünüyorsun öyle mi?

Çocuğumun ölmesini istemem diyip, doğumuna neden olarak onu öldüren, ölüm nerede olursanız olun sizi bulur diyen tanrılara tapınan, zihinsel uyumsuzluk yaşayan kişilerden söz ediyoruz burada. Birisine zarar  vermekten söz etmişsin ya. Doğum birine zarar vermektir, acı çektirmektir. Doğum birini öldürmektir. Sevdiklerine zarar vermekten söz eden sen,  şimdi doğumu kutsayacak, yaşama acı çekecek  canlılar getirilmesini destekleyeceksin. Öldürülmeye karşı çıkacaksın, birinin öldürülmesi anlamına gelen doğumu destekleyeceksin. Sizlere acılar, hastalıklar vereceğim diyen allaha tapınacaksın birde. İşte bu zihinsel uyumsuzluğunuz sizin. Yaşam yanlısı doğum kutsayıcı bir zihin tutarsızdır.  Birde tutarlı yaşıyoruz demiş. Güler misin, ağlar mısın? 

İman eden ve nesilleri de iman konusunda kendilerinin yoluna uyanlar var ya, biz onların nesillerini kendilerine kattık. Bununla beraber onların amellerinden hiçbir şey eksiltmeyiz. Herkes kazandığı karşılığında rehindir.Tur 21

Ayrıca kuran bak ne diyor. İman konusunda atalarınıza uyun, atalarının dini islama iman edin diyip, bu durumu destekleyip, yüceltiyor. Atalarının inanç ve öğretilerine tutsak olma, islam paketi içinde ne yazıyorsa katılma ve savunma akılsızlığını övüyor. Tabi ortada dediğim gibi atalarının dinine uyma değil de, atalarının dinine inanmaya programlanma var. Ortada bir seçim bile yok. Hala gelmişsin özgür irade ile yapılan seçimden söz ediyorsun ya.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanın sorumluluğu varsa özgür iradesi vardır..

Özgür iradesi yoksa sorumluluğu da yoktur ...

Tanrı eğer insanı sorumlu tutacaksa onun ne yapip edeceğini önceden belirlememiş olmali yani bilmemelidir...

Önceden belirlenmiş olsa özgür irade olmaz...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

ALLAH'ın sıfatları içinde HAKİM sıfatı vardır.

ALLAH herşeye  hakim ise özgür irade yoktur.
Özgür iradem var demek ben ALLAH'a bağımlı değilim ALLAH'ın hakimiyeti dışındayım demektir.

Bağımlı olan özgür olamaz.

ALLAH'ın tasarladığı evrende  yaşayan kendiside ALLAH'ın tasarımı olan insan özgür olamaz.

Var olan herşeyi bilmek Hakim sıfatını hakketmesi için yeterli. Yapılmamış seçim ise var olmayan birşeydir.

41 dakika önce, Buzul yazdı:

İnsanların beyinlerinin işleyişi, kapasiteleri, algıları, karakterleri, hormonları, kısacası biyolojik yapıları bir değilken, içine doğdukları koşullar, yaşadıkları bir değilken,  sen bunların hepsini aynı sınava sokuyorsun ve aynı sonuca ulaşmaları gerektiğini düşünüyorsun öyle mi?

Çocuğumun ölmesini istemem diyip, doğumuna neden olarak onu öldüren, ölüm nerede olursanız olun sizi bulur diyen tanrılara tapınan, zihinsel uyumsuzluk yaşayan kişilerden söz ediyoruz burada. Birisine zarar  vermekten söz etmişsin ya. Doğum birine zarar vermektir, acı çektirmektir. Doğum birini öldürmektir. Sevdiklerine zarar vermekten söz eden sen,  şimdi doğumu kutsayacak, yaşama acı çekecek  canlılar getirilmesini destekleyeceksin. Öldürülmeye karşı çıkacaksın, birinin öldürülmesi anlamına gelen doğumu destekleyeceksin. Sizlere acılar, hastalıklar vereceğim diyen allaha tapınacaksın birde. İşte bu zihinsel uyumsuzluğunuz sizin. Yaşam yanlısı doğum kutsayıcı bir zihin tutarsızdır.  Birde tutarlı yaşıyoruz demiş. Güler misin, ağlar mısın? 

İman eden ve nesilleri de iman konusunda kendilerinin yoluna uyanlar var ya, biz onların nesillerini kendilerine kattık. Bununla beraber onların amellerinden hiçbir şey eksiltmeyiz. Herkes kazandığı karşılığında rehindir.Tur 21

Ayrıca kuran bak ne diyor. İman konusunda atalarınıza uyun, atalarının dini islama iman edin diyip, bu durumu destekleyip, yüceltiyor. Atalarının inanç ve öğretilerine tutsak olma, islam paketi içinde ne yazıyorsa katılma ve savunma akılsızlığını övüyor. Tabi ortada dediğim gibi atalarının dinine uyma değil de, atalarının dinine inanmaya programlanma var. Ortada bir seçim bile yok. Hala gelmişsin özgür irade ile yapılan seçimden söz ediyorsun ya.

Aynı sınava sokuyorda nereden aynı sonuca ulaşmaları gerektiğini çıkardın. Hristiyanlar cehenneme müslümanlar cennete zırvasına dayanarakmı söylüyorsun?; gerçekten dediğin gibi olsaydı Allah'ın adaletli olduğundan söz edilemezdi. Adaleti umursamayan ahlaksızlarda iyiki Türkiye'de doğdum deyip kendilerine pay çıkarsınlar...

Çocuğunun genç yaşta ölmesini istemezde ölümsüz olmasını diliyormuş gibi konuşuyorsun, hayat sadece kötülüklerden ibaret olsaydı haklı olabilirdin, anneler babalar İyi bir hayat geçirmesini umud ediyorlar. Ek olarak çocuk sahibi olmak gerçekten harika birşey. Aynı şekilde kimse çocuğunun cehenneme gitmesini dileyerek çocuk yapmaya karar vermez. Cennetde var, belirsizlik var.

Bir saat önce, malta erigi yazdı:

@Nuri Karaöyle değil işte. Hayvan beslesen bilirdin. 

Kedi beslemeyi isterim kendi evime çıkınca. Bakalım?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Var olan herşeyi bilmek Hakim sıfatını hakketmesi için yeterli. Yapılmamış seçim ise var olmayan birşeydir.

Hakim sıfatı sadece herşeyi bilmek demek değil aynı zamanda  yönetmek demektir.

Yapılmamış seçimden bahsetmedim hiç.Nereden çıktı bu şimdi? :)

Allah'ın programı  yönetimi  dışına çıkamazsın.

Özgür olmak bağımlı olmamaktır.
Allah'ı kabul eden  cuzi özgürlüğü bile kabul edemez.

%1  bile özgürlük olamaz.Bu özgürlüğün kaynağı nedir?

Allah dışında başka tanrıların mı var?

Yoksa kendini mi tanrılaştırdın?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Aynı sınava sokuyorda nereden aynı sonuca ulaşmaları gerektiğini çıkardın. Hristiyanlar cehenneme müslümanlar cennete zırvasına dayanarakmı söylüyorsun?; gerçekten dediğin gibi olsaydı Allah'ın adaletli olduğundan söz edilemezdi. Adaleti umursamayan ahlaksızlarda iyiki Türkiye'de doğdum deyip kendilerine pay çıkarsınlar...

Çocuğunun genç yaşta ölmesini istemezde ölümsüz olmasını diliyormuş gibi konuşuyorsun, hayat sadece kötülüklerden ibaret olsaydı haklı olabilirdin, anneler babalar İyi bir hayat geçirmesini umud ediyorlar. Ek olarak çocuk sahibi olmak gerçekten harika birşey. Aynı şekilde kimse çocuğunun cehenneme gitmesini dileyerek çocuk yapmaya karar vermez. Cennetde var, belirsizlik var.

Özgür iradeli kişilerin sınanması gibi bir durum söz konusu değildir, diyorum. Bu gerçekliği olmayan saçma bir söylemdir.

Şu çok yücelttiğiniz anne ve baba sevgisi var ya, işte o sevgi sizi varoluşa zorlayan, size acı, ızdırap, hastalık, ölümü dayatan sevgidir. Sizin şu anne, baba sevgisi dediğiniz şey de büyük bir kibir, bencillik ve pişkinlik vardır. Siz daha bunu anlayamamışsınız. Bu kişiler muhtaç, yoksunluk çeken bedeninizi varoluşa zorlayıp, sonra seni yedirdik, içirdik, hakkımızı ödeyemezsin, bize şükür et diyecek kadar kibirli, pişkin kişiler, sanki seni varoluşa zorlayan onlar değilmiş gibi. Aynısını allah da diyor. Muhtaç, yoksunluk çeken bedenini varoluşa zorlayıp, sonra size nimet verdim, bana şükür edin diye. Allah işte bu zihnin mitolojideki yansımasıdır. Ayrıca iyi bir yaşam geçirince ne oluyor, kurtuluşa mı eriyorsun, nirvanaya mı ulaşıyorsun. Ölüyorsun gün sonunda. Ölümde de derin bir alay, pişkinlik var zaten. O kadar yedin, içtin, çalıştın, çabaladın da ne oldu, hepsi boşaydı lan diyip kahkaha atıyor resmen ölüm. 

Allah şuna neden olmuş ya sana göre hani. Bak bakalım şu görüntüye. Burada allahın merhametini, sevgisini mi görüyorsun ? Zebranın acı çeken, çaresiz bakışlarında ne görüyorsun. Bize anlat. İşte yaşam olmasaydı, bu acımasızlık da hiç yaşanmazdı.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Bende bundan bahsediyorum, çelişkiler olduğu sürece Allah kurallara bağımlıdır. Allah gerçekleşmiş olan herşeyi biliyor. Gerçekleşmesi ihtimallere bağlı olmayan herşeyi biliyor ama özgür iradeyi bilemez. Bu onu sizin gözünüzde aciz yaparsa yapsın beni bağlamaz.

Geleceği düşünmezler, geçmişe takılı kalmazlar. Neden aksini düşünüyorsun?

Birader iyimisin sen ne dediğinin farkinda değilsin galiba. Şimdi Allah dediğin şey benim napacagimi biliyormu bilmiyor mu ? Sen diyorsun ki özgür iraden var sonucunda nolacagini tanrı biliyor o zaman özgür iradeden nasıl bahsederiz , bile bile onun iradesi altında herşeyi yapmış oluyoruz. Demekki herşey kısıtlı. Özgürlükten söz edilemez. Sen cumlelerinle özgür irade yoktur kavramıni kanitliyorsun resmen.

Ozgur irade demek seçim yapabiliyoruz anlamına gelmiyor mu ? Ben şimdi ailemi bile secemiyorsam bunun neresi özgür irade ? Ayrıca 1 TL varsa param var dersin nasıl bir örnekleme . Daldan Dala atlayıp laf ebeliği yapmanın anlamı yok. Gayet net özgür irade var diyorsan Allah herşeyi bilmiyor demektir. Özgür irade yok diyorsan herşey Allah'ın elinde bizde onun oyuncaklarıyiz demektir.

Ayrıca şöyle birşey diyeyim hayvanlar geleceği düşünür geçmişi de bilir. Bir jako sahibiyim ve jakolar özellikle bebekken yaşadığı travmaları çok korktukları veya çok sevdikleri heyecanlandiklari olaylari unutmazlar. Bebekken sevdiği birini yıllar sonra görünce tanırlar . Veya sevmediği birini yıllar sonra görünce yine yaklasmazlar. Veya herhangi birisiyle arasında olumsuz bir olay geçtiyse örneğin ona bagirdiysa vurduysa falan asla o kişiye yaklasmazlar hep kaçarlar. Yani gecmiste yaşadığı olaylara çok bağlıdırlar. insandan daha fazla duyuları vardır . Ayrıca senin dilini konuşabilen bir tür dür. Ayrıca yunusların balinaların veya birçok hayvan sayabilirim ebeveynlerinden öğrendiği avlanma yöntemlerini birkaç nesil aktardıkları gözlemlenmiştir. Bir grup balinanın deneme yanılma yoluyla öğrendiği avlanma şekli sadece o gruba ozeldir. Yani gecmiste deneyimlediklerini çocuklarına aktarıp çocuklarının geleceğini düşündüğünü gösterir.

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Nuri Kara yazdı:

1 TL ' en varsa param var dersin 100 bin TL ' en yok diye param yok demezsin: özgür iraden var diyorumda herşeyi sen seçiyorsun demiyorum.

Bende bundan bahsediyorum, çelişkiler olduğu sürece Allah kurallara bağımlıdır. Allah gerçekleşmiş olan herşeyi biliyor. Gerçekleşmesi ihtimallere bağlı olmayan herşeyi biliyor ama özgür iradeyi bilemez. Bu onu sizin gözünüzde aciz yaparsa yapsın beni bağlamaz.

Geleceği düşünmezler, geçmişe takılı kalmazlar. Neden aksini düşünüyorsun?

Dediğim gibi özgür iradeden bir miktar olması özgür irade var demek için yeterlidir. Kaldıki Allah insanı kendi iradesi dışında gerçekleşenlerden sorumlu tutmaz. Nekadardır? Hangi insan sevdiklerine zarar verir. Hangi insan hayatı boyunca peşinde gittiği şeye durup dururken ters birşey yapar. Savruk bir hayatımız yok. Tutarlı yaşıyoruz. Buda böyle bir müdahalenin olmadığını gösterir; atalarının yolunu takip etmeyen nice insanda var. Atalarının yolu belli olabilir, sonuçta hristiyan kendi atalarını takip edecek müslüman olan birinin atasını takip edecek değil! Atalarının yolunu takip etmeyen nice insanda var. Bu bile özgür iradenin varlığına bir işaret aynı şartlar hakkında farklı sonuçlar doğabiliyor. Herşeyi kapsayan bir özgürlüğe bende inanmıyorum. Ama bize bırakılmış olan kısımlar var zaten buralardan imtihan ediliyoruz. Bu kadarını söyleyebilirim fazlasını sorsanızda cevap veremem.

Birader iyimisin sen ne dediğinin farkinda değilsin galiba. Şimdi allah dediğin şey benim napacagimi biliyormu, bilmiyor mu ? Sen diyorsun ki özgür iraden var; sonucunda nolacagini tanrı biliyor. Bu durumda özgür iradeden bahsedemeyiz. Onun iradesi altında herşeyi yapmış oluyoruz. Demekki herşey kısıtlı. Sen cumlelerinle özgür irade yoktur kavramıni kanitliyorsun resmen.

Ozgur irade demek seçim yapabiliyoruz anlamına gelmiyor mu ? Ben şimdi ailemi bile secemiyorsam bunun neresi özgür irade ? Ayrıca 1 TL varsa param var dersin nasıl bir örnekleme . Daldan Dala atlayıp laf ebeliği yapmanın anlamı yok. 

Özgür irade var diyorsan Allah herşeyi bilmiyor demektir. Buda allahini aciz olduğunun kanıtıdır. Ayrıca Allah herşeyi bilir diye yazılan ayetleri hadisleri de çürütür bir kanıttır.  Özgür irade yok diyorsan herşey Allah'ın elinde bizde onun oyuncaklarıyiz demektir. Sadistliginin kanıtıdır. 

Ayrıca şöyle birşey diyeyim hayvanlar geleceği düşünür geçmişi de bilir. Bir jako sahibiyim ve jakolar özellikle bebekken yaşadığı travmaları çok korktukları veya çok sevdikleri heyecanlandiklari olaylari unutmazlar. Bebekken sevdiği birini yıllar sonra görünce tanırlar . Veya sevmediği birini yıllar sonra görünce yine yaklasmazlar. Veya herhangi birisiyle arasında olumsuz bir olay geçtiyse örneğin ona bagirdiysa vurduysa falan asla o kişiye yaklasmazlar hep kaçarlar. Yani gecmiste yaşadığı olaylara çok bağlıdırlar. insandan daha fazla duyuları vardır . Ayrıca senin dilini konuşabilen bir tür dür. Ayrıca yunusların balinaların veya birçok hayvan sayabilirim ebeveynlerinden öğrendiği avlanma yöntemlerini birkaç nesil aktardıkları gözlemlenmiştir. Bir grup balinanın deneme yanılma yoluyla öğrendiği avlanma şekli sadece o gruba ozeldir. Yani gecmiste deneyimlediklerini çocuklarına aktarıp çocuklarının geleceğini düşündüğünü gösterir.

Bir önceki mesajımı modlar silerse sevinirim. Düzenle.butonu çıkmadı o yüzden tekrar post girmek zorunda kaldım.

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
İmla
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Nuri Kara said:

Eğer bebekler hakkında konuşacaksan kendini onların yerine koyman lazım, çünkü acıyı kendilerine göre algılayacaklar, benim elimdede bu var çünkü bebekliğimi herkes gibi hatırlamıyorum. Sen kendi açından acıya bakmaya devam edersen farklılıkları göremezsin. Allah kurallara bağımlıdır, çelişki diye birşey var olduğu sürece gereklilikler vardır. Allah canının istediğini yapan bir sapık değil. Bir insan yaratıp inanmıyor diye yakmak nedir ya beraber sövelim. Özgür iradede birşeyi sunarsın vede cevaplamasını beklersin.

Allah'ın bağlı olduğu kuralları kim koydu acaba?

Kuran'a göre Allah yakacağını bile bile insan yaratmıyor mu? Yakacağını bile bile insan yaratmak sapıklıktan, sadistlikten başka ne?

Ayrıca bebek ilerde nasıl olsa hatırlamayacak diye acı çekmesini mazur göstermeye çalışmak da sapıklıktan, psikopatlıktan başka bir şey değil. Din işte böyle bir şey, sapıklığı, sadistliği bir savundurtur insana.

2 hours ago, Nuri Kara said:

Gerçekleşmesi ihtimallere bağlı olmayan herşeyi biliyor ama özgür iradeyi bilemez.

Bu Allah kendi tasarladığı özgür irade dediğin mekanizmanın nasıl çalışacağını bilemeyecek kadar salak mı? Sarhoş kafayla falan mı yapıyor bu mekanizmayı?

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Salvolimpos yazdı:

Birader iyimisin sen ne dediğinin farkinda değilsin galiba. Şimdi allah dediğin şey benim napacagimi biliyormu, bilmiyor mu ? Sen diyorsun ki özgür iraden var; sonucunda nolacagini tanrı biliyor. Bu durumda özgür iradeden bahsedemeyiz. Onun iradesi altında herşeyi yapmış oluyoruz. Demekki herşey kısıtlı. Sen cumlelerinle özgür irade yoktur kavramıni kanitliyorsun resmen.

Ozgur irade demek seçim yapabiliyoruz anlamına gelmiyor mu ? Ben şimdi ailemi bile secemiyorsam bunun neresi özgür irade ? Ayrıca 1 TL varsa param var dersin nasıl bir örnekleme . Daldan Dala atlayıp laf ebeliği yapmanın anlamı yok. 

Özgür irade var diyorsan Allah herşeyi bilmiyor demektir. Buda allahini aciz olduğunun kanıtıdır. Ayrıca Allah herşeyi bilir diye yazılan ayetleri hadisleri de çürütür bir kanıttır.  Özgür irade yok diyorsan herşey Allah'ın elinde bizde onun oyuncaklarıyiz demektir. Sadistliginin kanıtıdır. 

Bir önceki mesajımı modlar silerse sevinirim. Düzenle.butonu çıkmadı o yüzden tekrar post girmek zorunda kaldım.

Birader okuduklarını anlayacak yetkinlikte değilsin galiba. Aileni seçemiyorsun tamamda eşinidemi seçemiyorsun.

9 saat önce, sağduyu yazdı:

Allah'ın bağlı olduğu kuralları kim koydu acaba?

Kuran'a göre Allah yakacağını bile bile insan yaratmıyor mu? Yakacağını bile bile insan yaratmak sapıklıktan, sadistlikten başka ne?

Ayrıca bebek ilerde nasıl olsa hatırlamayacak diye acı çekmesini mazur göstermeye çalışmak da sapıklıktan, psikopatlıktan başka bir şey değil. Din işte böyle bir şey, sapıklığı, sadistliği bir savundurtur insana.

Bu Allah kendi tasarladığı özgür irade dediğin mekanizmanın nasıl çalışacağını bilemeyecek kadar salak mı? Sarhoş kafayla falan mı yapıyor bu mekanizmayı?

Kendi kendine oluştu kurallar. Birşeyi yaparsan ondan dolayı başka şeyleri yapmak zorunda kalırsın...

Yanmak istemiyorsun anladıkda zalimlerin azaba atılması umurumda değil.

Çok uzağa gittin, çocuklar acı çekiyorlarki bu bir vahşet bence. Bebekler yerine çocuklar üzerinden konuşayımda daha açık olsun... Kabülleniyorum. Kendi çocuğum acı çekecek olsa içim kan ağlaya ağlaya kabüllenirdim. Senin aksine herşeyi anlamayı beklemiyorum. Anladıklarım anlamadıklarımın üstünü örtmeye yetiyor.

Sen özgür irade mekanizmasının ne olduğunu anlamayacak kadar bilgisizsin.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Birader okuduklarını anlayacak yetkinlikte değilsin galiba. Aileni seçemiyorsun tamamda eşinidemi seçemiyorsun.

Kaza ve kader inancına göre hayattaki evleneceğin kadin sen doğmadan alın yazına yazılır. Yani inandığın özgür irade de eşini de sen secmiyorsun ! 

Sitelerde Paylaş
50 minutes ago, Salvolimpos said:

Kaza ve kader inancına göre hayattaki evleneceğin kadin sen doğmadan alın yazına yazılır. Yani inandığın özgür irade de eşini de sen secmiyorsun ! 

Kader varsa sorumluluk yoktur....

Sorumluluk varsa Kader yoktur...

Seçemedigim şeyden nasıl sorumlu tutulabilirim...

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, kirec yazdı:

Bizde onu soyluyoruz zaten . Ama yok ille de Özgür irade vardır diyor arkasından da Allah herşeyi biliyor senin kaderini yazdı diyor. Halbuki gayet açık Allah herşeyi biliyor diyorsan özgür irade diye birşeyi savunamazsin. 

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Nuri Kara said:

Kendi kendine oluştu kurallar. Birşeyi yaparsan ondan dolayı başka şeyleri yapmak zorunda kalırsın...

Yani arabın, yahudinin putuna ihtiyacı yok kuralların.

Yanmak istemiyorsun anladıkda zalimlerin azaba atılması umurumda değil.

Oradan bakınca bir arap bedevisine inanmadığım için yakılacağımı sanacak kadar aptal, geri zekalı mı görünüyorum?

Benim asıl merak ettiğim, sizlerin bir insana inanmadığınız takdirde sonsuza kadar yakılacağınıza hangi mantıkla inandığınız?

Çok uzağa gittin, çocuklar acı çekiyorlarki bu bir vahşet bence. Bebekler yerine çocuklar üzerinden konuşayımda daha açık olsun... Kabülleniyorum. Kendi çocuğum acı çekecek olsa içim kan ağlaya ağlaya kabüllenirdim. Senin aksine herşeyi anlamayı beklemiyorum. Anladıklarım anlamadıklarımın üstünü örtmeye yetiyor.

Peki bir tanrı neden bu vahşeti yaratır? Amacı ne? Bu vahşetten ne kazanmayı umuyor?

Sen özgür irade mekanizmasının ne olduğunu anlamayacak kadar bilgisizsin.

Madem sen çok bilgilisin, anlat o zaman Allah bu mekanizmayı yaparken nasıl yapmış? Kendi yaptığı mekanizmanın nasıl çalışacağını bilmiyor mu?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Salvolimpos yazdı:

Yazılan şey sınırlıdır, insanın kendi kriterleri vardır ve bu kriterlere uymayan biriyle evlenmez, aile seçiminden çok farklı anlayacağın.

1 saat önce, kirec yazdı:

Kader insanın kendisinden bağımsız yazılıyorsa böyledir, bir karaktere uyan birden fazla şey vardır, uyanlar arasından onun dilediğinin karşına çıkması sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

Bence kaderin yazarı hem Allah'tır hem insanın kendisidir, ikisinin olması insanın sorumlu olması demektir.

Bir saat önce, Salvolimpos yazdı:

Bizde onu soyluyoruz zaten . Ama yok ille de Özgür irade vardır diyor arkasından da Allah herşeyi biliyor senin kaderini yazdı diyor. Halbuki gayet açık Allah herşeyi biliyor diyorsan özgür irade diye birşeyi savunamazsin. 

Allah'ın herşeyi bildiğini söylüyorum vede özgür irade vardır diyorum. Ek olarak Allah insan seçim yapmadan bilemez diyorum. Herşeyi bilmek olmuş ve olması kesin olan şeyleri bilmek demektir. Sen istediğin gibi inan. Senin inancın sana benimkisi bana tartışılacak birşey kalmadı. Ben senin inancını beğenmiyorum sende benimkisini inançları tartışamayız. Birisi biliyorum yerine inanıyorum dediğinde bildiklerimizle çelişen birşey olmayınca ona birşey sunulamaz. O kadar. İnançların mantığa uygunluğu ahlaka uygunluğu tartışılabilir, bu inancımda buna ters birşey bulamazsın, beni kendi halime bırak. Bende senin herşeyi bilmek konusundaki inancında ahlaka ve mantığa ters birşey bulamadım. Kendi haline bırakıyorum.

Bir insan inancının ahlaksız olduğunu vede akla ters düştüğünü kabul ettiği halde inanıyorsa zaten ona söylenecek birşey kalmaz. Ama kimse bunu yapmıyor, dünyanın düz olduğunu söyleyip bunun inançtan fazlası olduğunu düşünüyor, mantığa oturtmaya çalışıyor, gözlerini kapatmak isteyen kapatıyor kimse başkasının gözlerini zorla açamaz. Buda fıtrat işte veya evrim deyin. Ben yanlış olana inanıyorum diyen bir kişi bile bulunamaz. Ancak ben yanlış olana inanmışım diyen insanlar vardır.

İnsanların kendi inançlarını paylaşmasını delice arzulayan insanlar inançlara saygısızdırlar, aynı zamanda inançlarının peşinden körü körüne giden insanlar başka inançlara katlanamazlar. Neyseki ben başkaları paylaşmasada inançlarımı sahipleniyorum ve ahlakı, gerçekleri gözetiyorum, o yüzden inançlarımı beğenmeyenler umurumda değiller. Hayatımdan sorumluyum, kimseye hayatımı emanet etmem. Birşeydaha söyleyeyim: ateistlerle alıp veremediğim yok, bir kişi ateist diye ona cehennemi layık görmem. Ahlaksızlarla sorunum var. Buda benim inancım varmı itirazı olan? adelet anlayışından yoksun zihinler itirazlarını kendilerine saklasınlar. Ahlaksız olanlar ahlaksızı önerirler... insan değişebilir. Bir insanın inançları kendisini şekillendiren şeylerdendir, hristiyanları cehennemlik görenden onlara saygı duyması beklenemez, ateistleri aşağılık görenden onlara saygı duyması beklenemez, inananları aşağılık görenden onlara saygı duyması beklenemez. Ben ahlaksızları aşağılık görüyorum, bütün dinlerden vede ateistlerden ahlaklı insanların olduğunu düşünüyorum. İtirazı olan varmı?.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Nuri Kara said:

Sen istediğin gibi inan.

İşte hata burada, sen inandığın için herkesin de bir inancı olması gerektiğini sanıyorsun. Mesele inanmak değil, bilmek, akıl ve mantık yürütmek, kavramak. İnanmak kolay, herhangi bir çaba gerektirmiyor, ben böyle inanıyorum deyip işin içinden çıkıyorsun, zor olan anlamaya çalışmak, beyni çalıştırmak.

Özgür irade meselesi. Bazı dinciler Allah özgür irade vermiştir deyip öyle bırakıyor, bir tanrının bizzat kendi tasarladığı mekanizmanın nasıl özgür olabileceği üzerine asla kafa yormuyor.

Bir tanrı var ve kendisinden başka bir hiç bir şey yok ve bu tanrı tüm bilgiye sahip. Sonra bu tanrı bir karar verme mekanizması tasarlıyor, bu karar verme mekanizmasının bu tanrının tasarladığı şekilden farklı bir şekilde çalışması mümkün mü?

Bir de şöyle bir durum var, böyle söylemekle sanki inanç özgürlüğünü savunuyormuş gibi bir hava oluşturuyorsun ama inandığın inanç başka inançlara, karşı görüşlere şiddetle karşı olan, onları her türlü baskı, zulüm ve zorbalıkla yok etmek isteyen bir inanç, kendisinden başka inancın, düşüncenin olmasına tahammülü olmayan bir inanç. Bunu bu inancın kitabında açıkça görüyoruz. Din Allah'ın oluncaya kadar savaşın diyen bir inanç.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

İşte hata burada, sen inandığın için herkesin de bir inancı olması gerektiğini sanıyorsun. Mesele inanmak değil, bilmek, akıl ve mantık yürütmek, kavramak. İnanmak kolay, herhangi bir çaba gerektirmiyor, ben böyle inanıyorum deyip işin içinden çıkıyorsun, zor olan anlamaya çalışmak, beyni çalıştırmak.

Özgür irade meselesi. Bazı dinciler Allah özgür irade vermiştir deyip öyle bırakıyor, bir tanrının bizzat kendi tasarladığı mekanizmanın nasıl özgür olabileceği üzerine asla kafa yormuyor.

Bir tanrı var ve kendisinden başka bir hiç bir şey yok ve bu tanrı tüm bilgiye sahip. Sonra bu tanrı bir karar verme mekanizması tasarlıyor, bu karar verme mekanizmasının bu tanrının tasarladığı şekilden farklı bir şekilde çalışması mümkün mü?

Bir de şöyle bir durum var, böyle söylemekle sanki inanç özgürlüğünü savunuyormuş gibi bir hava oluşturuyorsun ama inandığın inanç başka inançlara, karşı görüşlere şiddetle karşı olan, onları her türlü baskı, zulüm ve zorbalıkla yok etmek isteyen bir inanç, kendisinden başka inancın, düşüncenin olmasına tahammülü olmayan bir inanç. Bunu bu inancın kitabında açıkça görüyoruz. Din Allah'ın oluncaya kadar savaşın diyen bir inanç.

Birşeyi bilebilecekken inanmam, bazı şeyler bilinemiyor bu konularda yine kolaya kaçmayıp akla en uygun olana inanıyorum. Hiçbirşeye inanmadığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Kesin olarak bilmeyipde benimsediğin herşey senin inancındır. Kolaya kaçsaydım müslüman kalırdım.

Bir mekanizmanın nasıl çalıştığını bilmek alacağın sonucuda bileceğin anlamına gelmez. Çünkü o mekanizma kendinden bağımsız olabilir: biraz uzaktan alakası olabilir ama sen anahtarı kapıları açsınlar diye tasarlarsın biri gazoz açar.

Birşeyleri yamamayı seviyorsun, ben inanç özgürlüğünü savunuyor gibi bir hava oluşturduysam benim hatam, inanç özgürlüğünü savunuyormuş gibi konuşuyorsun gibi daha kesin ifadeler kullanmanı sağlayacak şekilde konuşmalıydım. İnancımı kafan almıyor herhalde. Olsun senide böyle kabül edeceğim: Ahlaklı olanın cennete gideceğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Salvolimpos said:

Doğru...

ben de özgür iradeli varlıkların seçimleri önceden bilinemez tanri da bilmez diyorum...

Tannri nasıl yapmış etmis bilemem ama bizi özgür irdeli kılmış ve bu yüzden de ne yapacağımızı merakla bekliyor ...

Sitelerde Paylaş

.

11 dakika önce, kirec yazdı:

Doğru...

ben de özgür iradeli varlıkların seçimleri önceden bilinemez tanri da bilmez diyorum...

Tannri nasıl yapmış etmis bilemem ama bizi özgür irdeli kılmış ve bu yüzden de ne yapacağımızı merakla bekliyor ...

Özgür irade bir ilizyon. Aslında yok ama var gibi de. Doğada bir şeyler oluyur ve olan her şey davranışlarımızı belirliyor. Davranışlarımızdan sorumlu değiliz. Beynimiz alıyor kararlarımızı, yani bizden bağımsız yapıyor bu işi. Hiçbir şeyi değiştirmiyoruz, esasen değiştirdiğimizi sandığımız her şey bizim kaderimiz oluyor. Kendi başımıza olduğumuza inanıyorum, izleyen, bekleyen, merak eden falan yok gibi.

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...