Jump to content

Tanrının işleyişi...

Recommended Posts

2 saat önce, kirec yazdı:

Doğru...

ben de özgür iradeli varlıkların seçimleri önceden bilinemez tanri da bilmez diyorum...

Tannri nasıl yapmış etmis bilemem ama bizi özgür irdeli kılmış ve bu yüzden de ne yapacağımızı merakla bekliyor ...

https://www.kuranvemeali.com/allah-her-seyi-bilir-ilim-ile-ilgili-ayetler

Yani surda geçen 49 ayetteki Allah herşeyi bilir yazan ayetleri yalan olduğu konusunda hem fikiriz. Allah bizim özgür irademizle napacagimizi bilmiyor. Buda demek oluyor ki Allah herşeyi bilmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 hours ago, Nuri Kara said:

Birşeyi bilebilecekken inanmam, bazı şeyler bilinemiyor bu konularda yine kolaya kaçmayıp akla en uygun olana inanıyorum. Hiçbirşeye inanmadığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Kesin olarak bilmeyipde benimsediğin herşey senin inancındır. Kolaya kaçsaydım müslüman kalırdım.m: Ahlaklı olanın cennete gideceğini düşünüyorum.

Bir arap bedevisinin "Bana inanmayan herkesi Allah adında bir tanrı sonsuza kadar yakacak." demesinin neresi akla uygun?

Hem Allah Allah deyip hem de ben müslüman değilim demek de ne oluyor?

Bir mekanizmanın nasıl çalıştığını bilmek alacağın sonucuda bileceğin anlamına gelmez. Çünkü o mekanizma kendinden bağımsız olabilir: biraz uzaktan alakası olabilir ama sen anahtarı kapıları açsınlar diye tasarlarsın biri gazoz açar.

Sen bu mekanizmayı Allah yaptı demiyor musun? Her boku bilen tanrı bir tek kendi yaptığı mekanizmanın nasıl çalışacağını, hangi sonuçları üreteceğini mi bilmiyor?

Verdiğin örnek alakasız, ben bütün sisteme ve bilgiye sahip değilim ama var olduğunu iddia ettiğiniz Allah sahipmiş.

Birşeyleri yamamayı seviyorsun, ben inanç özgürlüğünü savunuyor gibi bir hava oluşturduysam benim hatam, inanç özgürlüğünü savunuyormuş gibi konuşuyorsun gibi daha kesin ifadeler kullanmanı sağlayacak şekilde konuşmalıydım. İnancımı kafan almıyor herhalde. Olsun senide böyle kabül edeceğim: Ahlaklı olanın cennete gideceğini düşünüyorum.

İnancın İslam değil mi? Kitabı da orada, içinde yazanlar da.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, kirec said:

Doğru...

ben de özgür iradeli varlıkların seçimleri önceden bilinemez tanri da bilmez diyorum...

Tannri nasıl yapmış etmis bilemem ama bizi özgür irdeli kılmış ve bu yüzden de ne yapacağımızı merakla bekliyor ...

Belki sarhoş kafayla ya da gözü kapalı yapmıştır bu mekanizmayı? Telleri gelişigüzel bağlamıştır. Ya da özgür iradeyi yaparken ben bunlara nasıl işkence etsem diye düşünüyordur.

Bir pedofili küçücük çocuklara tecavüz edip öldürürken mal gibi seyreden bir tanrıdan başka ne beklenir?

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Salvolimpos said:

https://www.kuranvemeali.com/allah-her-seyi-bilir-ilim-ile-ilgili-ayetler

Yani surda geçen 49 ayetteki Allah herşeyi bilir yazan ayetleri yalan olduğu konusunda hem fikiriz. Allah bizim özgür irademizle napacagimizi bilmiyor. Buda demek oluyor ki Allah herşeyi bilmiyor.

Kader ajanları diye film izliyorum şu anda ...

Konu üzerine denk geldi ...

Tanrı yada başka hiçbir kimse özgür iradeli bireyin seçimlerini önceden bilemez....

Bilirse zaten özgür irade ortadan kalkmış olur...

Tanrı ne yapip edeceğini kendisinin bilmediği belirlemediği bireyleri tasarlayabilir..

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kirec said:

Tanrı ne yapip edeceğini kendisinin bilmediği belirlemediği bireyleri tasarlayabilir..

İnanılmaz bir şey, hiç mantık kullanma diye bir şey yok, nasıl yapılabileceği hakkında hiç akıl yürütme yok, sadece papağan gibi aynı lafı tekrarlamak var.

Nasıl tasarlayacak bir tanrı kendisinin bile bilmediği şekilde çalışan bir insanı? NASIL? Elinde başka bir tanrıdan aldığı nasıl çalışacağını bilmediği aygıtlar falan mı var? Galiba düşünmek bazı insanlara çok ağır geliyor, papağan gibi aynı lafı tekrarlamak daha kolay.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kirec yazdı:

Tanrı yada başka hiçbir kimse özgür iradeli bireyin seçimlerini önceden bilemez....

Evet aynı şeyi söylüyoruz . Bu gayet mümkün. Ama Kur'an'ın anlatılarına göre ters. 49 farklı ayetteki Allah herşeyi bilir ayetlerini reddetmiş oluyorsun yani küfüre girmiş oluyorsun ve dinden cikiyorsun . Bunu bilinçli soyluyorsan senin adına sevinirim birseyleri çözmeye başladın demektir. 

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, sağduyu yazdı:

İnanılmaz bir şey, hiç mantık kullanma diye bir şey yok, nasıl yapılabileceği hakkında hiç akıl yürütme yok, sadece papağan gibi aynı lafı tekrarlamak var.

Nasıl tasarlayacak bir tanrı kendisinin bile bilmediği şekilde çalışan bir insanı? NASIL? Elinde başka bir tanrıdan aldığı nasıl çalışacağını bilmediği aygıtlar falan mı var? Galiba düşünmek bazı insanlara çok ağır geliyor, papağan gibi aynı lafı tekrarlamak daha kolay.

Adam enazindan kendi mantığına uygun birşeyler bulmaya çalışıyor . Buda kuran gibi içi çelişkilerle dolu bir kitaba koru koru e baglanmayacaktir demek. Zaten ona bağlanmış olsa bu cumleyi kurmaz. Kafasında kurduğu tanrı profili Kur'an'ın tanrısı olmadığı çok açık .

Sitelerde Paylaş

Şu forumda bu konuları belki yıllardır tartışıyorsunuz, Amerikan film senaristlerinin kılı kadar bile bir anlayışa ulaşamamışsınız.
Akılsız atom gibi nerde bir denyo var kendinizi tatmîn için dalarsınız.
Nerde tutarlı bir açıklama derin analizler var,, Anlamamaya çalışmak yerine,, Korkak tavuk gibi ya kaçar ya da sersem tavuk gibi bağırırsınız.
O yüzden ma'lumat furuşluktan öte anlayışınızı genişletemiyorsunuz.
50 kitap bitiren üniversite mezunu oluyor.
Öğrenmek için forumu kullansanız, Ordinaryus olmanız gerekir.
İnanmayabilrsiniz (Zâten Allah istemezse inanamazsınız Çünkü îmân, Allah'ın bir lûtfudur.)
Fakat ufkunuzu ve hayâl gücünüzü normal şartlarda geliştirebilmeniz gerekir di fakat çakılı yerinizde sayıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
On 05.09.2019 at 21:37, kirec yazdı:

İnsanın sorumluluğu varsa özgür iradesi vardır..

Özgür iradesi yoksa sorumluluğu da yoktur ...

Tanrı eğer insanı sorumlu tutacaksa onun ne yapip edeceğini önceden belirlememiş olmali yani bilmemelidir...

Önceden belirlenmiş olsa özgür irade olmaz...

Hakk Teâlâ tarafından olacak olan herşey Önceden belirlenmiştir. Buna Kazâ' ve Kader diyoruz.
Kazâ' ve Kaderi inkâr edilirse Allah inkâr edilmiş olur.
Özgür irâde inkâr edilirse sorumluluklar inkâr edilir ve zındıklığa götürür.
Kader de Haktır, Özgür irâde de Haktır.
Evet, Kader ile özgür irâde zıd ve birleştirilemezmiş gibi gözüküyor.
İkilikte kalan hiç kimse ve hiçbir akıl bunu birleştiremez.
Fakat, Varlıkta ikilik olmadığını bilen ve Varlığın gerçek sâhibinin Hakk teâlâ olduğunu bilen ârifler ancak mes'eleyi çözebilirler.
Kâinâtları, Hakk Teâlâdan ayrı mahlûklar olarak görenler bu mes'eleyi çözemez, bu zıddı birleştiremezler.
Kâinâtı Allah'ın gölgesi mesâbesinde görebilenler ve İnsânları da Allah'ın esmâsının tecellîleri olarak bilenler bu mes'eleyi Teklik potasında birleştirip çözebilirler.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 saat önce, kirec yazdı:

Kader varsa sorumluluk yoktur....

Sorumluluk varsa Kader yoktur...

Seçemedigim şeyden nasıl sorumlu tutulabilirim...

Sonradan senin seçmen ile Önceden (Kaderde) Allah'ın senin adına seçmesi arasında bir uyumsuzluk yoktur.
Allah'ın senin adına seçtiğini sen de zorlanmadan seçiyorsun.
Allah'ın kaderine uymaya mecbursun fakat zorlanmıyorsun. Küllî irâde ile cüz'î irâde arasında uyuşmazlık yok.
Zâten, kül ile cüz' birbirinden ayrılmaz.

Şimdi bak,,
Burada Ateistler var, Onlar Allah'ı hür irâdeleri ile hiç zorlanmadan inkâr ediyorlar. Ve Cenneti istemiyorlar,
Ve Allah (c.c.) da, ezelde, onlar için Cenneti istememiş.
Ortada bir zorlama yok. (Ateist şöyle i'tirâz edebilir: "Hayır, zorlama var. Çünkü ben kendi aklım ve kendi varlık kapasitem ile ateist inanca sâhip olabiliyorum, eğer farklı bir donanımda olsam, şu ân bana kolay gelen inkâr konumunda olmayabilirdim"
Evet doğru. Fakat, her insânın bulunduğu konumun sorumlusu da yine kendisidir. Çünkü Allah'ın yaratmasında zannedildiği gibi mahlûklar pasif değil, aktiftirler.)

Bir kişi namaz kılıyorsa, Allah onu huzurunda görmek istediği için namaz kılar.
Namaz kılmayan başka kişiyi ise Allah,, o ân için huzurunda görmek istememiştir.
Ama bizler kendi hür irâdemizle namaz kılarız veyâ kılmayız. Hangi tercîhi yaparsak yapalım.
Bizim tercîhlerimiz ile kader (Allah'ın meşiyeti) (Veyâ Hakk'ın (Hakedişlerin) tercîhi) arasında bir uyumsuzluk olamaz.

Burada uyumsuz gibi gözüken konular vardır. (Allah herkesin müslümân olmasını irâde eder (ister, diler) Fakat insânlar bu irâdeye karşı gelir (gelebilir),, bunun gibi...)
Uyumsuzluk, Allah'ın irâde sıfâtının (Kulları hakkındaki dileğinin) Kulların fiilleriyle uyumsuzluğudur.
Halbuki Allah'ın Zât'î irâdesinin ki buna Meşiyet denir,, kulların iilleriyle hiç bir uyumsuzluğu yoktur.
Bu meşiyet ve irâde arasındaki fark,,
Anlaşılırsa, Muhteşem konulardan biridir.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

Hakk Teâlâ her şeyi bilir ve görür.
Kâinâtın maddî varlığı yaratılmadan önce (ki maddenin varlığından önce zamân da yoktur, lafın gelişi "önce" diyoruz)
"Her şey"in hem görüntüsü hem de bilgisi mevcûd idi.
Ya'nî her şeyin bilgisi ve görüntüsü  ezelî olarak vardır. Daha yaratılmamışken vardır.
Ve Hakk Teâlâ hepsini bilir.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Salvolimpos said:

Evet aynı şeyi söylüyoruz . Bu gayet mümkün. Ama Kur'an'ın anlatılarına göre ters. 49 farklı ayetteki Allah herşeyi bilir ayetlerini reddetmiş oluyorsun yani küfüre girmiş oluyorsun ve dinden cikiyorsun . Bunu bilinçli soyluyorsan senin adına sevinirim birseyleri çözmeye başladın demektir. 

söylediklerimin yada dusunduklerimin akla mantığa bilime ve en önemlisi gerçeğe uygun olmasını daha çok isterim ..

Kitabı ezbere bildiğim halde bunları söylüyorum..

Bu konulari kitap aciklama tartışmasına çevirmek istemiyorum...

Ama benim gibi düşünen bir çok kitap inaniri da var...

Ama bunlar bence önemsiz...

Akıl mantık vicdan ve bilim yoluyla ulaştığımız sonuç kitaba uygun olsa da olmasa da onu benimsemeliyiz...

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, kirec yazdı:

söylediklerimin yada dusunduklerimin akla mantığa bilime ve en önemlisi gerçeğe uygun olmasını daha çok isterim ..

Kitabı ezbere bildiğim halde bunları söylüyorum..

Bu konulari kitap aciklama tartışmasına çevirmek istemiyorum...

Ama benim gibi düşünen bir çok kitap inaniri da var...

Ama bunlar bence önemsiz...

Akıl mantık vicdan ve bilim yoluyla ulaştığımız sonuç kitaba uygun olsa da olmasa da onu benimsemeliyiz...

Bilmeni isterim ki bu inandığın şeye İslam adını veremezsin. Çünkü İslam'la bagdasmiyor . Ama İslam'la bağdaşan akla mantığa uygun şeyler zaten yok. Senin gibi düşünen kitap inanırlari da inanmak istedikleri gibi anliyorlar, Kur'an'a toz konduramiyorlar ama kitapta mantığa yaramayan birden çok konu olduğu bir gercek .eğer tanrı varsa (bence yok) bu kitapta anlatıldığı gibi bir tanrının olmadığını mantık gözüyle bakınca zaten görüyorsun . 

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, memjan21 said:

.

Özgür irade bir ilizyon. Aslında yok ama var gibi de. Doğada bir şeyler oluyur ve olan her şey davranışlarımızı belirliyor. Davranışlarımızdan sorumlu değiliz. Beynimiz alıyor kararlarımızı, yani bizden bağımsız yapıyor bu işi. Hiçbir şeyi değiştirmiyoruz, esasen değiştirdiğimizi sandığımız her şey bizim kaderimiz oluyor. Kendi başımıza olduğumuza inanıyorum, izleyen, bekleyen, merak eden falan yok gibi.

Eğer özgür irademiz yok ise dediğiniz gibi davranışlarimizdan sorumlu olmayız...

Hatta iyilik kötülük diye bir şey de yoktur...

Olan herşey olması gerektiği için öyle oluyordur...

Kimse ne iyidir ne kötü sadece robottur...

Tanrı bile..

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, HATEM said:

Hakk Teâlâ her şeyi bilir ve görür.
Kâinâtın maddî varlığı yaratılmadan önce (ki maddenin varlığından önce zamân da yoktur, lafın gelişi "önce" diyoruz)
"Her şey"in hem görüntüsü hem de bilgisi mevcûd idi.
Ya'nî her şeyin bilgisi ve görüntüsü  ezelî olarak vardır. Daha yaratılmamışken vardır.
Ve Hakk Teâlâ hepsini bilir.

Hatem sen benim yirmi yıl önceki halimsin...

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, HATEM yazdı:

Nerde tutarlı bir açıklama derin analizler var,, Anlamamaya çalışmak yerine,, Korkak tavuk gibi ya kaçar ya da sersem tavuk gibi bağırırsınız.

Sehven yazmışım, düzeltiyorum.
"Anlamamaya" kelîmesi "Anlanmaya" olacak.
"Nerde tutarlı bir açıklama derin analizler var,, Anlamaya çalışmak yerine,, Korkak tavuk gibi ya kaçar ya da sersem tavuk gibi bağırırsınız."

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, HATEM yazdı:

Sonradan senin seçmen ile Önceden (Kaderde) Allah'ın senin adına seçmesi arasında bir uyumsuzluk yoktur.
Allah'ın senin adına seçtiğini sen de zorlanmadan seçiyorsun.
Allah'ın kaderine uymaya mecbursun fakat zorlanmıyorsun. Küllî irâde ile cüz'î irâde arasında uyuşmazlık yok.
Zâten, kül ile cüz' birbirinden ayrılmaz.

Şimdi bak,,
Burada Ateistler var, Onlar Allah'ı hür irâdeleri ile hiç zorlanmadan inkâr ediyorlar. Ve Cenneti istemiyorlar,

Tabi canım hiçbir uyumsuzluk yok. Ben zaten Türkiye'de doğup büyümeyi doğmadan önce kendim seçtim. Sperm halinde olmadan önce dedim ki ben gidip Türkiye'de bir erkeğin tasaklarinda sperm olayım sonra Müslüman ülkede dogayim, sonra o müslüman ülkede ateist olayım. Sonra cehennemde yanarım bir güzel . Herşey benim elimde Allah bana hiç zorlama yapmadı sağolsun .

Ama ne diyorum biliyormusun allahina :

"al o cennet senin olsun. Onu istediğin gibi doldur. İstemiyorum senin o cennetini ! Napacaksin ? beni ateşle mi korkutuyorsun, yakacak misin? Yak !  Yakmassan tanrı değilsin ! Naparsan yap seni tanımıyorum ! Sana en korktuğun şeyle gelip, seni aciz bırakmanın tadını çıkariyorum ! Çünkü istediğin kadar yakabilirsin beni ama o verdiğin iradeyle seni düşürdüğüm aciz durumu geri ceviremeyeceksin. Ben de senin o acizliğini izleyip bedenim yanarken dahi keyif alacağım ! "

Ve siz onun saksakcilari müminler de o herşeye kadir tanrinizi nasıl aciz duruma düşürdüğumu göreceksiniz. Ama bilmeyeceksiniz ki onu bu duruma düşüren kendi kuralları !

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

Hatem sen benim yirmi yıl önceki halimsin...

Yirmi yıl önce Kendini beğenip, Öğrenmeyi bırakıp ukâlâlığa mı başladın? Şimdi yaptığın gibi...
Yirmi yıldır geriye gidiyormuşsun.
İleriye gitmek istyorsan Bebekleri ve çocukları taklîd et, İlk fıtrat hâline dön.
Öğrenmeye anlamaya çalış. Bebekler, çocuklar gibi...

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, Salvolimpos yazdı:

Tabi canım hiçbir uyumsuzluk yok. Ben zaten Türkiye'de doğup büyümeyi doğmadan önce kendim seçtim. Sperm halinde olmadan önce dedim ki ben gidip Türkiye'de bir erkeğin tasaklarinda sperm olayım sonra Müslüman ülkede dogayim, sonra o müslüman ülkede ateist olayım. Sonra cehennemde yanarım bir güzel . Herşey benim elimde Allah bana hiç zorlama yapmadı sağolsun .

Ama ne diyorum biliyormusun allahina ; al o cennet senin olsun. onu istediğin gibi doldur. İstemiyorum senin o cennetini ! Napacaksin ? beni ateşle mi korkutuyorsun , yakacak misin? yak!  yakmassan tanrı değilsin. Naparsan yap seni tanımıyorum ! Sana en korktuğun şeyle gelip seni aciz bırakmanın tadını çıkarıyorum ! Çünkü istediğin kadar yakabilirsin beni ama o verdiğin iradeyle seni düşürdüğüm aciz durumu geri ceviremeyeceksin ve ben senin o acizligini izleyip yanarken dahi keyif alacağım ! Ve siz de o herşeye kadir tanriniz nasıl aciz duruma düşürdüğumu göreceksiniz.

Evet Kendin (de) seçtin.
Ve câhilliğin sebebiyle en berbat suçu işliyorsun.
Asıl problem, Öğrenme meye kilitlenmişsiniz.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, kirec yazdı:

Eğer özgür irademiz yok ise dediğiniz gibi davranışlarimizdan sorumlu olmayız...

Hatta iyilik kötülük diye bir şey de yoktur...

Olan herşey olması gerektiği için öyle oluyordur...

Kimse ne iyidir ne kötü sadece robottur...

Tanrı bile..

Mesele şöyle bir örnek vereyim, İstanbul gibi bi metropol de bir süre yaşadıktan sonra, bir köyde yaşamaya devam ettiniz mi hiç bilmiyorum ama insan 360 derece değişiyor. Çünkü toprağın nefes aldığı, gökte yıldızların parıldadığı, suyu, havası, ekmeği gibi bir sürü şey yazabiliriz ama kısacası coğrafya desek daha doğru olur. Coğrafya sizin ahlakınızı değiştiriyor. Başka bir insan oluveriyoruzsunuz. Kısacası demek istediğim şey şu ki, doğanın ahlakı yoktur. Ahlak olmadığı için aslında iyi ve kötü de yoktur. Bütün dinlerin temel fikri şudur ki, iyi ve kötü arasındaki kavga. Şeytan ve Allah gibi. Ama her ikisi de aynı şeydir. Bazı insanlar kendini mutlu, huzurlu vs hissetmek için iyilik yapıyor, bazıları da kötülük yapıyor. Ama tüm bu duyguları veren doğadır. Ha dersen tüm evreni kapsayan başka bir ışık var, vahi ışığı, olabilir derim. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...