Jump to content
dursun

Peygamber başarılı oldu mu?

Recommended Posts

500-600 lü yıllarda Allah tarafından bir peygamber seçildi. Tüm insanlığın sınava tabi tutulduğu bir yapıda, Peygamber'in sınavsız olarak seçilmesi çok adil gelmedi bana; evet ayrı bir konu bu. Bu görevi belki çok daha iyi birine verebilir miydi? Sonuçta insanlık Allah'ın tüm emir ve yasaklarına uymuyor, Müslüman olsa da olmasa da ortada yapılması emredilen şeyler ya yapılmıyor yada eksik yapılıyor. Sizce peygamber seçilen kişi bu görevi tam anlamıyla yerine getirdi mi?

tarihinde dursun tarafından düzenlendi
.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Peygamberin başarılı olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Adam evlatlığının karısı dahil hamuduyla karıları götürmüş, amaçlarına güzelce ulaşmış. Daha nasıl başarılı olmasın ki?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

7. yüzyıl arap çöllerinde garip, şizofrenik davranışlar sergileyen, tanrıdan vahiy aldığını iddia eden insanların ciddiye alınmasını çok yadırgamamak lazım.

Sonuçta temporal lob epilepsi hastalığı tanısı koymaları zamanın ilkel şartlarında henüz mümkün değildi.

Hadislerden de anlaşıldığı üzere vahiy gelirken sara nöbetleri geçirip titreyen, garip sesler çıkarıp ağzından köpükler gelen muhammed gerçekte sara hastası bir zavallıydı.

Günümüzde bu şizofrenik hastalık (tıpta adı peygamberlik sanrısı) için kullanılan antipsikotik ilaçlar sayesinde nöbetlerin önüne geçip hastaların vahiy alması kesilmektedir.

Muhammed (yaşadıysa) bu talihsiz hastalığını avantaja çevirmeyi başarmış yarı kurnaz yarı şizofren bedeviden ibaret birisiydi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İlginçtir; ilk 10 senedeki misyonerliğin tamamen bir hezimet olduğu ortada. Herşeye gücü yeten taş gibi bir tanrının tüm desteğine rağmen, taş çatlasın sadece 100 civarında kafadarı kendi cenahına çekebilmiş. Bunu ben söylemiyorum, İslam tarihi bunu böyle yazıyor. N´olduysa ondan sonra olanlar olmuş ve peşinden gelenlerde deyimi yerindeyse patlama olmuş. Bunun elbette bir açıklaması olmalı.

Benim spontane aklıma gelenler şunlar:

-  İlk 10 sene hem malum elçinin hem de tanrısının çıraklık devri idi. Gerçi bu menem tanrı bir türlü çıraklık devrinden çıkamıyor, ancak bu başka bir hikaye.

-  İlk 10 senede bunların ikisini pek umursayan olmayınca, ikna yöntemlerini değiştirmişler (yeni yöntemleri, okuyanların hayal gücüne bırakıyorum...)

-  İslam tarihinin ilk yüzyılları sonradan uyarlanmıştır.

Sadece günümüzdeki rakamlara bakarsak, bu malum elçinin başarısız olduğu söylenemez. Ancak tanrısı için aynısını söylemek pek mümkün değil, çünkü bir türlü azıcık sevecen olmayı becerememiş.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anibal haklı. Erkeğin başarılı olma (para, iktidar, galibiyet) hırsını kamçılayan dürtü sekse ulaşmaksa, muho başarılı olmuştur diyebiliriz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Başarıyı kendi lehine çevirdiği düşünülürse evet başarılı olmuştur. Lakin Allah gözüyle bakıldığında hüsran yaşamış olduğu kesin. Zira dünya nüfusunun büyük bir kısmı islamiyeti kabul etmemiş, edenlerden de sadece %10 luk bir kesim ( iyimser düşünceyle) tam manasıyla bu dine uymaktadır. Dolayısıyla Peygamber bu konuda başarısız görünmektedir. Şahsi düşüncemdir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...