Jump to content

Akıl ve mantık dini

Recommended Posts

• İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, Nuri Kara said:

Bir ateistin Kur-an'da hiçbir güzellik yoktur demesi yobazlığınımı gösterir? Kur-an'a hiçbir güzelliği yakıştıramıyorlar. Bir inanırın Allah katından geldi diyebilmesi için hiçbir yanlış yoktur demesi gerekirde, ateistlerin derdi ne? @sağduyu

Yok, gerçekçiliğini gösterir, Kuran'da  ne güzellik vardır, ne akıl, ne mantık. İlkel kurallardan, saçma sapan kıssalardan, gereksiz tekrarlardan oluşan düzensiz, karma karışık, beş para etmeyen insanların arasına inanan inanmayan, kadın erkek, köle hür diyerek kin ve nefret tohumları eken aşağılık, sapık bir metindir. İnanmıyor diye insanların sonsuza kadar yakılması gerektiğini söyleyen bir metinde ne güzellik olacak?

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, Nuri Kara said:

Bir ateistin Kur-an'da hiçbir güzellik yoktur demesi yobazlığınımı gösterir? Kur-an'a hiçbir güzelliği yakıştıramıyorlar. Bir inanırın Allah katından geldi diyebilmesi için hiçbir yanlış yoktur demesi gerekirde, ateistlerin derdi ne? @sağduyu

Elbette yobazlık tır...

Yobaz sadece dindarlarda olmuyor ...

Hatta şöyle soyliyim yobaz dindar ateist olsa yine yobazligi baki kalıyor...

Kuran'da bir harf reddeden kâfir derken ateist olunca bir harf kabul edenin ateistligi bozuluyor sanıyor...

Sitelerde Paylaş

@sağduyu, geri zekalıların bile anlayacağı şekilde gayet güzel açıklamış. Fazla bir şey eklemeye lüzum yok.

İslamın temeli, her bir kelimesi tanrı sözü iddiasında olan malum sözde kutsal kitaba dayanır ve bu dinin kitabı belli bir yaşam tarzını insanlara dikte etmeye çalışır, insanları ötekileştirir. Hele bir "hür - köle - kadın"  faciası vardır ki resmen evlere şenlik.  Meselenin yalın hali budur ki bu bile tek başına yobazlığın kralıdır.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, sağduyu yazdı:

Yok, gerçekçiliğini gösterir, Kuran'da  ne güzellik vardır, ne akıl, ne mantık. İlkel kurallardan, saçma sapan kıssalardan, gereksiz tekrarlardan oluşan düzensiz, karma karışık, beş para etmeyen insanların arasına inanan inanmayan, kadın erkek, köle hür diyerek kin ve nefret tohumları eken aşağılık, sapık bir metindir. İnanmıyor diye insanların sonsuza kadar yakılması gerektiğini söyleyen bir metinde ne güzellik olacak?

Sana neyi infak edeceklerini soruyorlar, de ki: ihtiyaç fazlasını. Kimse uygulamadığı için müslümanların değil Kur-an'ın güzelliği.

Dinde zorlama yoktur. Yine müslümanların çoğu uygulamadığı için Kur-an'ın güzelliği olurken müslümanlar aynı konuda iğrenç olabiliyorlar.

Daha sayabilirim. Gerçekçilik bir şeyi olduğu gibi görmektir. Tabiiki bu saydıklarım kadın erkek köle hür ayrımını bağışlatmaz. Mesele olduğu gibi görmek.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Nuri Kara said:

Sana neyi infak edeceklerini soruyorlar, de ki: ihtiyaç fazlasını. Kimse uygulamadığı için müslümanların değil Kur-an'ın güzelliği.

Dinde zorlama yoktur. Yine müslümanların çoğu uygulamadığı için Kur-an'ın güzelliği olurken müslümanlar aynı konuda iğrenç olabiliyorlar.

Daha sayabilirim. Gerçekçilik bir şeyi olduğu gibi görmektir. Tabiiki bu saydıklarım kadın erkek köle hür ayrımını bağışlatmaz. Mesele olduğu gibi görmek.

Bırak bu basmakalıp ifadeleri, ezberleri. Dinde zorlama yokmuş, sen onu külahıma anlat. Bir insan Kuran'da bir güzellik görüyorsa ya onun adalet, vicdan, güzellik, iyilik anlayışında sakatlık vardır ya doğru dürüst okumamıştır ya da beyni o kadar yıkanmış ve algısı o kadar bozulmuştur ki artık neyin ne olduğunu ayırt edemeyecek duruma gelmiştir.

Kehf 74, 80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Böyle bir kıssanın olduğu bir kitapta ne güzellik olacak?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Bırak bu basmakalıp ifadeleri, ezberleri. Dinde zorlama yokmuş, sen onu külahıma anlat. Bir insan Kuran'da bir güzellik görüyorsa ya onun adalet, vicdan, güzellik, iyilik anlayışında sakatlık vardır ya doğru dürüst okumamıştır ya da beyni o kadar yıkanmış ve algısı o kadar bozulmuştur ki artık neyin ne olduğunu ayırt edemeyecek duruma gelmiştir.

Kehf 74, 80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Böyle bir kıssanın olduğu bir kitapta ne güzellik olacak?

Bak şimdi; Kur-an inanmayanları yakacağını söylemez diyorum, bunu kabül eden inanırlar olabilir diyorum, sen ama Kur-an böyle söylüyor diyorsun. Şimdi Kur-an dinde zorlama yoktur diyor diyorum sen külahıma anlat diyorsun(müslümanlara bakarak). Bırak şu işine göre almayı!; Böyle bir kıssanın olduğu kitapta ne güzellik olacak diyerek zaten körlüğünü itiraf etmişssin bazı kıssalara bakarak iyilere bakmıyorsun. Öyle yazan bir kitapta güzellik olabilir. Akla zarar değil bu.

Sitelerde Paylaş

benim dinim bana sizin dininiz size ifadesi zaten din kavramının çok daha geniş olduğunu gösterir.

yine inandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız ibareleri de yaşam tarzının belli süre sonra inanç ve din haline gelmeye başladığını gösterir.

müslümanım  demek daha yüzeysel zahiri amelleri kapsa sada mümin olmak daha derin ve temel olan şeydir.

bir ayette mümin olduk demeyin müslim olduk deyin zira iman daha kalbinize yerleşmedi ifadesi müslümin kolay müminin zor ve süreç olduğunu vurgular

günümüzde müslüman Kur'anı açıp okuyorda yüzünden okuyor oda tam iletişimi sağlamıyor

bir nevi papağan gibi idrak etmeden yüzeysel sureleri okuyup anlmadan ibadet yapıyor

eskiden  kısa rekat namazlarda bile bitse de gitsek derdik

Kur'anı tam manası ile orjinal lafzından anlar hale geldikten sonra baştan sona Kur'an okunaraj hatm edilip namaz kılınsa asla bıkkınlık vermez zira her ayeti kelimeyi idrak edip anladığın vakit usanç vermez huzur ve tadmin verir.

Kur'an ile müslüman arasında dil bariyeri vardır o aşılmadık ça tam Kur'ana mutabık müslüman beklemek zordur.

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, Nuri Kara said:

Bak şimdi; Kur-an inanmayanları yakacağını söylemez diyorum, bunu kabül eden inanırlar olabilir diyorum, sen ama Kur-an böyle söylüyor diyorsun. Şimdi Kur-an dinde zorlama yoktur diyor diyorum sen külahıma anlat diyorsun(müslümanlara bakarak). Bırak şu işine göre almayı!; Böyle bir kıssanın olduğu kitapta ne güzellik olacak diyerek zaten körlüğünü itiraf etmişssin bazı kıssalara bakarak iyilere bakmıyorsun. Öyle yazan bir kitapta güzellik olabilir. Akla zarar değil bu.

Evet, Kuran inanmayanları yakacağını söylüyor, senin ne dediğin önemli değil. Asıl anlamadığım şey bu kitapta yazmayan bir şeyi neden varmış gibi göstermeye çalışıyorsun? Nedir bu Kuran çok güzel, çok iyi ama inananlar kötü söylemi? Ben devamlı Kuran'dan örnek verirken senin dikkati kitaptan uzaklaştırıp inananlarına çekmeye çalışmanın nedeni ne?

Dinde zorlama yoksa bu müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, yakalayın, hapsedin, ancak namazı kılıp zekatı verirlerse serbest bırakın, kitap ehlinden haraç alın, din Allah'ın oluncaya kadar savaşın gibi ifadeler ne oluyor? Kim şimdi işine geldiği gibi bakmış oluyor?

Asıl körlük böyle aşağılık, rezil, deli saçması kitapta güzellik olabileceğini iddia etmektir, bu kitap baştan sona inanmayanlara kin ve nefret söylemi ile dolu.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, nogodbutAllah said:

Kur'anı tam manası ile orjinal lafzından anlar hale geldikten sonra baştan sona Kur'an okunaraj hatm edilip namaz kılınsa asla bıkkınlık vermez zira her ayeti kelimeyi idrak edip anladığın vakit usanç vermez huzur ve tadmin verir.

Yani şimdi putun cennette bir sürü huri vereceğine daha çok emin oldum diyorsun, bu hurilerin hayali ile namaz bile ağır gelmiyor artık diyorsun ya da bu sapığın, manyağın varlığından o kadar emin oldum ki bu sapık beni cehenneme atıp sonsuza kadar işkence etmesin diye kendimi ona yalakalık yapmak zorunda hissediyorum diyorsun. İnanana şişme kadın, inanmayana sonsuz işkence vaat eden bir sapığa inanırsan yapman gereken belli zaten, ona mümkün olduğu kadar yalakalık yapmak.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sağduyu yazdı:

Evet, Kuran inanmayanları yakacağını söylüyor, senin ne dediğin önemli değil. Asıl anlamadığım şey bu kitapta yazmayan bir şeyi neden varmış gibi göstermeye çalışıyorsun? Nedir bu Kuran çok güzel, çok iyi ama inananlar kötü söylemi? Ben devamlı Kuran'dan örnek verirken senin dikkati kitaptan uzaklaştırıp inananlarına çekmeye çalışmanın nedeni ne?

Dinde zorlama yoksa bu müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, yakalayın, hapsedin, ancak namazı kılıp zekatı verirlerse serbest bırakın, kitap ehlinden haraç alın, din Allah'ın oluncaya kadar savaşın gibi ifadeler ne oluyor? Kim şimdi işine geldiği gibi bakmış oluyor?

Asıl körlük böyle aşağılık, rezil, deli saçması kitapta güzellik olabileceğini iddia etmektir, bu kitap baştan sona inanmayanlara kin ve nefret söylemi ile dolu.

"Ben devamlı Kuran'dan örnek verirken senin dikkati kitaptan uzaklaştırıp inananlarına çekmeye çalışmanın nedeni ne?" aslında Kur-an hakkında ne düşündüğün umurumda değil. Öyle bir kitap tasviri yapıp sonra bütün inananları vicdansızlar, akılsızlar ilan etmene takılıyorum. Kuran'a her inanan inanmayanlara, hristiyanlara vs düşman kesilmiyor. Eğer bütün inananlar işid gibi olsaydı Kur-an'ın adını ağzıma bile almazdım. Karşılıklı anlayış sağlanamayacak birşey değil.

Aynı zamanda Kur-an'ı yazan dinde zorlama yoktur dedikten sonra ona çelişen şeyler söyleyecek kadar salak değil. Bu insanlar din adına savaş verdi yani savaştıkları müşriklerdi. Çok keyfi bakıyorsun.

Onları yakaladığınız yerde öldürün; sizi çıkardıkları yerden sizde onları çıkartın. Mescid-i Haram civarında onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın. Şayet sizinle savaşmaya kalkarlarsa onları öldürün. İşte kafirlerin cezası böyledir!

Eğer onlar vazgeçerlerse, artık Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir.

devamındaki iki ayetde bununla bağlantılı. Ortada savaş olduğu o kadar açıkki, yoksa mescid-i haram civarında onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın denirmiydi?

İşid gibi yobaz pisliklerde senin gibi düşünüp senin gibileri öldürsün.

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, Nuri Kara said:

"Ben devamlı Kuran'dan örnek verirken senin dikkati kitaptan uzaklaştırıp inananlarına çekmeye çalışmanın nedeni ne?" aslında Kur-an hakkında ne düşündüğün umurumda değil. Öyle bir kitap tasviri yapıp sonra bütün inananları vicdansızlar, akılsızlar ilan etmene takılıyorum. Kuran'a her inanan inanmayanlara, hristiyanlara vs düşman kesilmiyor. Eğer bütün inananlar işid gibi olsaydı Kur-an'ın adını ağzıma bile almazdım. Karşılıklı anlayış sağlanamayacak birşey değil.

Kitap orada işte, okuduğunu anlamıyorsan yapacak bir şey yok. Sana Kuran'dan apaçık ifadeler getiriyorum, hala inkar ediyorsun, inkar etmekle yetinmeyip bir de açık açık yalan söylüyorsun Kuran'da senin dediğin yok diyerek.

23 minutes ago, Nuri Kara said:

Aynı zamanda Kur-an'ı yazan dinde zorlama yoktur dedikten sonra ona çelişen şeyler söyleyecek kadar salak değil. Bu insanlar din adına savaş verdi yani savaştıkları müşriklerdi. Çok keyfi bakıyorsun.

Kuran'ı yazanın tutarlı olmak, mantıklı olmak gibi bir derdi olduğunu nereden çıkardın? Onun derdi kendine inanacak salakları, uyanıkları, fırsatçıları etrafına toplayıp inanmayanları ezmek, sömürmek. Müşrik dediğin kimseler de "Bana inanmayan herkesi bir Allah adlı bir tanrı sonsuza kadar yakacak." diyen bir uyanığa inanacak kadar aptal olmayanlar.

29 minutes ago, Nuri Kara said:

Onları yakaladığınız yerde öldürün; sizi çıkardıkları yerden sizde onları çıkartın. Mescid-i Haram civarında onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın. Şayet sizinle savaşmaya kalkarlarsa onları öldürün. İşte kafirlerin cezası böyledir!

Eğer onlar vazgeçerlerse, artık Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir.

devamındaki iki ayetde bununla bağlantılı. Ortada savaş olduğu o kadar açıkki, yoksa mescid-i haram civarında onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın denirmiydi?

İşid gibi yobaz pisliklerde senin gibi düşünüp senin gibileri öldürsün.

Ortada bir savaş varsa bu Kuran'ı yazan kişinin kendi etrafına topladığı yağmacılarla çıkarttığı bir savaş. Karşı tarafın inancına devamlı hakaret, küfür ederek kışkırtıp karşı taraf karşılık verdiğinde de mazlum ayaklarına yatmak müslümanların tipik özelliği. Her türlü pisliği kendileri yaparlar, karşı taraf isyan edince de ama bizim zulüm yapmamıza direniyorlar diye zeytinyağı gibi üste çıkarlar.

Bu arada IŞİD gibi yobaz dediğin topluluğun değirmenine su taşıyanlar da senin gibi saflar, enayiler. Senin gibiler bu dini, kitabını kutsayıp yücelttikçe bu herifler de senin gibilerden cesaret alıp daha da azıyorlar. IŞİD senin yobazın, sen besliyorsun onu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...