Jump to content

Doğar doğmaz çeşme gibi akan süt

Recommended Posts

11 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Yanlışınız  var  evrenin  sırlarını da  aciklasaniz.Canliligida  aciklasaniz.Bunlari  Allah  yapıyor  demediginiz  için  arkadaş  tatmin. olmaz.Sizin  yazdiklarinizi  okumaz bile  okusa  bile Allah  var  demediginiz  için  yine  aynı  soruları sorar.Yani  bilimsel  olarak  ogreneyim neymiş  diye  sormuyor  ki  hikmeti  amacı  nedir  gibi  soruları  bilimsel  nasıl  izah  ederiz?

".Bunlari  Allah  yapıyor  demediginiz  için  arkadaş  tatmin. olmaz." Neden, çünkü senin gibi ilk önce inanıp sonra mı soru soruyor?

@İLİMCİK Anibal isminin üstüne geldiğinde anibal piçini yasakla diye bir buton göreceksin ona bas, o zaman kendi kendine sayıklıyor yazdıklarını bile görmüyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 163
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

58 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Evet sorumu tekrar ediyorum..Mesela Allahın yerçekimi kanunundan dolayı ben düşüyorum..Peki, Zerreler niçin hep birlikte hareket edip, süt gibi bir gıdayı meydana getiriyorlar..Niçin zerreler birbirlerini süt meydana getirecek şekilde çekip, itiyorlar? Ne zorları var?

Risalede  verilen  örnekti herhalde; Masayı  yapan  masa  cinsinden  değildir  veya  masayı  yapan  masadan  oncedir  gibi.Bu  örneklerde  öncelik  sonralik  zamansal ilişki  var  aynı  zamanda  masayı  yapanla  masa  arasında  (Zerre)lerin  benzeşimi  etkileşimi  mevcut. Sorum  ise şu; hiçbir  ama  hiçbir  ortak  yönü  olmayan  madde  ile  Allah  nasıl  bir  etkileşime  giriyorda  kainatı  veya  maddeyi  yapabiliyor  aralarındaki  tek  ortak  özellik  var  olmalarıdır fakat  bu  durum  esasa  müteallik  olarak  ortaklık  arz  etmez? Lütfen  yaratabiliyor  her  şeye  gücü  yeter  gibi  yanıtlarla  gelmeyin.Cunku  hiçbir  etkileşim  sağlayacak  ortak  yönü  yok!

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

".Bunlari  Allah  yapıyor  demediginiz  için  arkadaş  tatmin. olmaz." Neden, çünkü senin gibi ilk önce inanıp sonra mı soru soruyor?

@İLİMCİK Anibal isminin üstüne geldiğinde anibal piçini yasakla diye bir buton göreceksin ona bas, o zaman kendi kendine sayıklıyor yazdıklarını bile görmüyorsun.

ama  soruları  güzel  bence  nereden  biliyor  o  zerreler  sorusu 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

. Sorum  ise şu; hiçbir  ama  hiçbir  ortak  yönü  olmayan  madde  ile  Allah  nasıl  bir  etkileşime  giriyorda  kainatı  veya  maddeyi  yapabiliyor  aralarındaki  tek  ortak  özellik  var  olmalarıdır fakat  bu  durum  esasa  müteallik  olarak  ortaklık  arz  etmez? Lütfen  yaratabiliyor  her  şeye  gücü  yeter  gibi  yanıtlarla  gelmeyin.Cunku  hiçbir  etkileşim  sağlayacak  ortak  yönü  yok!

Kainat baştan sona Allahın sanatıdır ve kudretinin eseridir..Nasıl ki güneş sana ısısı ve ışığı ile sana gözbebeğinden daha yakındır..Sen ise ona ona milyonlarca kilometre uzaksın..Aynen bu temsil gibi, Cenab-ı Hak, kainata ve herşeye ilim ve kudreti ile sonsuz yakındır..Çünkü, kainatı ve herşeyi kudretiyle devam ettiren odur..Kainat ise ondan nihayetsiz uzaktır..

Elhasıl, kainat Allahın kudretinin eseridir..Bizzat mübaşereti yoktur..

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, İLİMCİK said:

Kainat baştan sona Allahın sanatıdır ve kudretinin eseridir..Nasıl ki güneş sana ısısı ve ışığı ile sana gözbebeğinden daha yakındır..Sen ise ona ona milyonlarca kilometre uzaksın..Aynen bu temsil gibi, Cenab-ı Hak, kainata ve herşeye ilim ve kudreti ile sonsuz yakındır..Çünkü, kainatı ve herşeyi kudretiyle devam ettiren odur..Kainat ise ondan nihayetsiz uzaktır..

Nerden biliyon, göt gözünle mi gördün? Neden Şiva'nın eseri değilde, allah dediğin, bedeviye karı kız ayarlamaktan başka işi gücü olmayan tanrının eseri olsun?

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, İLİMCİK said:

Bizim lağım kanalı bile senin ağzından daha temiz...yine fikirle değil, içindeki pislikleri saçarak konuşuyorsun..Böyle bir pislikte iman gibi bir nimet elbette barınamaz.

Hadi ordan, senle ne fikri? Bedevi bokuna tapan adamla, boktan başka ne konuşacaz? 

İmna dediğin amsatanlıkla zaten hiç işimiz olmaz, amsatanın evladı.

Ne o, yoksa cariye diye, mehir diye am alıp sattığınız hakikatini de mi inkar ediyorsun?

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Bizim lağım kanalı bile senin ağzından daha temiz...yine fikirle değil, içindeki pislikleri saçarak konuşuyorsun..Böyle bir pislikte iman gibi bir nimet elbette barınamaz.

Cihad diye insanları öldürüp karilarini köle yapmak tam da iman gibi bir nimetin ürünü . Senin beynin o lagim kanalından daha kirli de görmüyorsun. Kumar oynamış, işkence etmiş , evde 10 tane köle yapmış peygamberin var seninde böyle olman gayet normal.

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Salvolimpos yazdı:

Cihad diye insanları öldürüp karilarini köle yapmak tam da iman gibi bir nimetin ürünü . Senin beynin o lagim kanalından daha kirli de görmüyorsun. Kumar oynamış, işkence etmiş , evde 10 tane köle yapmış peygamberin var seninde böyle olman gayet normal.

Yani, bu adamın konuşmalarına taraftarsın öyle değil mi..ne diyelim it iti ısırmaz.(temsilde hata olmaz)

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Yani, bu adamın konuşmalarına taraftarsın öyle değil mi..ne diyelim it iti ısırmaz.(temsilde hata olmaz)

Hah ne güzel söyledin it iti isirmaz diye. Peygamberim kumar oynamadı , işkence ile adam öldürmedi, kendi 50 yaşındayken 9 yaşında çocuk sikmedi, evde 10 tane köle ayrıca 10 tane karı da besleyip her gün birtanesini sikmedi demiyorsun. Çünkü niye it iti isirmaz . Asıl lağım çukuru olan kitap diye elinde tuttugun o mitolojik yazılar.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Salvolimpos yazdı:

Hah ne güzel söyledin it iti isirmaz diye. Peygamberim kumar oynamadı , işkence ile adam öldürmedi, kendi 50 yaşındayken 9 yaşında çocuk sikmedi, evde 10 tane köle ayrıca 10 tane karı da besleyip her gün birtanesini sikmedi demiyorsun. Çünkü niye it iti isirmaz . Asıl lağım çukuru olan kitap diye elinde tuttugun o mitolojik yazılar.

Tamam..bütün bunlar şeytanın imanınızı çaldığı şeyler kabul ediyorum..fakat, bizim fikirlerimize karşı sağlam bir fikri yok ki ağzını bozuyor..fikirlerimizi çürüten birinin böyle lağım ağızlı olmasına gerek yok..aramızda sadece fikirle mukabele eden çok arkadaşlar var..

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

la  soruda  demişim  kudreti  diye  sayiklama  diye  adam  yine  oraya  getirmiş  mevzuyu. Ben  hiçbir  ortak  noktası  olmayan  madde  ile  senin  şu  meşhur  zerre  olayını  sordum  nasıl  etkileşim  içinde  yoksa  Allah'ın  bir  yönü de  maddi  mi?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

la  soruda  demişim  kudreti  diye  sayiklama  diye  adam  yine  oraya  getirmiş  mevzuyu. Ben  hiçbir  ortak  noktası  olmayan  madde  ile  senin  şu  meşhur  zerre  olayını  sordum  nasıl  etkileşim  içinde  yoksa  Allah'ın  bir  yönü de  maddi  mi?

Kainatı yaratan ve varlığını devam ettiren ve zerreleri muntazam taburlar gibi idare eden Allahın kudreti..Kudret varken ve sonsuzken niçin haşa bir yönü madde olsun ki..ne lüzumu var..Mesela, bir komutan bir arş emriyle bir tek askeri hareket ettirdiği gibi, koca bir orduyu da aynı emirle hareket ettirebilir..Bu komutanın her bir askerle bizzat mübaşereti olması gerekmez..Mesela, güneş maddesiz aksi ile ışığını ve ısısını mukabilindeki her bir şeye ulaştırabilir...O şeyin bizzat o güneşin yanında olması gerekmez..Aynen öyle de Allah kudreti ile kainatı idare eder..O şey Allahın yanında olmasına lüzum yoktur..

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Salvolimpos yazdı:

Şapşal kumar Kur-an'da yasak, işkence ile adam öldürmüş, 10 köle, ben onbir diye hatırlıyorum... varmı başka iftiran?

13 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Tamam..bütün bunlar şeytanın imanınızı çaldığı şeyler kabul ediyorum..fakat, bizim fikirlerimize karşı sağlam bir fikri yok ki ağzını bozuyor..fikirlerimizi çürüten birinin böyle lağım ağızlı olmasına gerek yok..aramızda sadece fikirle mukabele eden çok arkadaşlar var..

Bütün bunlar şeytanın imanlarını çaldığı konularmı, bunları kabül edip iman edecek kadar vicdansızmısın?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Nuri Kara yazdı:

Bütün bunlar şeytanın imanlarını çaldığı konularmı, bunları kabül edip iman edecek kadar vicdansızmısın?

Yok..sadece mantığınızın ters çalışması..şeytan aklınızın muvazenesini bozmuş..çünkü, bunların cevapları yüzlerce kere verildi..şeytan, yüz kapılı bir sarayın sizin nazarınızda kapalı kalmış bir kaç kapısını göstererek diğer açık kapıları unutturuyor..imanınızı kaybettiriyor..

Mesela, bu zat eğer kadınlara meyli olsaydı o kadar tehlikeye ve maceraya ve şüpheli bir işe girmesine gerek yoktu..gençliğinde zaten 7-8 kadınla çok kolay beraber olabilirdi..fakat o ihtiyar tek bir kadınla iktifa etmiş..Yani, şeytan bile bu ihtimali size nasıl kabul ettirdiğine şaşıyordur..Çünkü, eğer aklınız doğru çalışsa, 7-8 kadınla çok kolay beraber olabilecekken gençliğinde ihtiyar tek bir kadınla iktifa eden bir kimsenin, ihtiyarlığında evlenmek için tek başına ortaya çıkıp, bütün dünyayı karşısına alarak bu kadar tehlikelere ve işkencelere katlanmasının ne kadar imkansız olduğunu anlardınız..şeytan böyle bir ihtimali kabul ettirerek en değerli malınızı çalmış ve dünya ve ahirette sizi cehenneme sokmuş..

Hem, bu zatın dost ve düşmanı tarafından medhedilen güzel ahlakı ve bazıları bir ordu huzurunda meydana gelen mucizeleri ve Kur'anın yedi yönden mucizelerine hep gözünüzü kapıyorsunuz..Niçin bu zataın ihtiyarlandığında evlendiğini kabul ediyorsunuz da bir ordu huzurunda meydana gelen mucizelerine ve mücadelesine  gözlerini kapıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Yok..sadece mantığınızın ters çalışması..şeytan aklınızın muvazenesini bozmuş..çünkü, bunların cevapları yüzlerce kere verildi..şeytan, yüz kapılı bir sarayın sizin nazarınızda kapalı kalmış bir kaç kapısını göstererek diğer açık kapıları unutturuyor..imanınızı kaybettiriyor..

Mesela, bu zat eğer kadınlara meyli olsaydı o kadar tehlikeye ve maceraya ve şüpheli bir işe girmesine gerek yoktu..gençliğinde zaten 7-8 kadınla çok kolay beraber olabilirdi..fakat o ihtiyar tek bir kadınla iktifa etmiş..Yani, şeytan bile bu ihtimali size nasıl kabul ettirdiğine şaşıyordur..Çünkü, eğer aklınız doğru çalışsa, 7-8 kadınla çok kolay beraber olabilecekken gençliğinde ihtiyar tek bir kadınla iktifa eden bir kimsenin, ihtiyarlığında evlenmek için tek başına ortaya çıkıp, bütün dünyayı karşısına alarak bu kadar tehlikelere ve işkencelere katlanmasının ne kadar imkansız olduğunu anlardınız..şeytan böyle bir ihtimali kabul ettirerek en değerli malınızı çalmış ve dünya ve ahirette sizi cehenneme sokmuş..

Hem, bu zatın dost ve düşmanı tarafından medhedilen güzel ahlakı ve bazıları bir ordu huzurunda meydana gelen mucizeleri ve Kur'anın yedi yönden mucizelerine hep gözünüzü kapıyorsunuz..Niçin bu zataın ihtiyarlandığında evlendiğini kabul ediyorsunuz da bir ordu huzurunda meydana gelen mucizelerine ve mücadelesine  gözlerini kapıyorsunuz..

Mucizeler semavi dinlere ait değil, anlatılan hikayeler o kadar çokki... ordunun huzurunda gelen mucizelerde ben o ordunun içinde değildim. Yani gözlerimi kapadığım sadece hikayeler. Mücadelesine ise gözlerimi kapamıyorum, ahlakına söyleyecek tek bir sözüm bile yok. Zaten ahlaksız olduğuna inansaydım peygamber olduğuna inanmazdım. Siz sanki bu ahlaksızlıklar(salvolimposun söylediği) kabül edip sonra olur böyle bak onca iyilik güzellik var dermişsiniz gibi geldi. İyilikler kötülükleri düzeltmez yani bir iyiliğine bakıp bak artık bu yaptığıda iyi demezsiniz, onun yerine iyiye yorarsınız. Ateistler ölümüne kötüye yoruyorlar, bazılarının sınırı yok, iyiye yormakla kötüyü iyi yapmak farklıdır. Ne yani vicdansızlıklarla dolu bir dine inanırmıydınız? Akılsızlıklarla dolu bir dine inanırmıydınız? Bunlar bir dine inanmak için gerekli olan şeylerdir, bunlar yoksa ben inanmam.

Sitelerde Paylaş
28 minutes ago, Nuri Kara said:

ahlakına söyleyecek tek bir sözüm bile yok. Zaten ahlaksız olduğuna inansaydım peygamber olduğuna inanmazdım.

Her insanın ahlak anlayışı farklı tabii. Kimi bir adamın evlatlığının karısına sulanmasını, 9 yaşındaki çocukla evlenmesini, kocalarını ve akrabalarını öldürttüğü kadınları yatağa atmasını, cariye hediye alıp hediye etmesini, köleciliği, inanmayanların kılıçtan geçirip mallarına mülklerine el koyulmasını ahlaksızlık olarak değerlendirmez, bunu iyi ahlak olarak görür.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, İLİMCİK yazdı:

Mesela Allahın yerçekimi kanunundan dolayı ben düşüyorum..Peki, Zerreler niçin hep birlikte hareket edip, süt gibi bir gıdayı meydana getiriyorlar..Niçin zerreler birbirlerini süt meydana getirecek şekilde çekip, itiyorlar? Ne zorları var?

Yer çekimi ile sütun oluşumun bilimsel yöntem açısından hiçbir farkı yok. Tamamen mekanik süreçler ikisi de. İlla biyolojiden örnek vereceksek fotosentezi de verebiliriz daha basit bir örnek olarak. Bitkilerin ne zoru var da su ve karbondioksiti alıp oksijen ve şeker üretiyor diye. bilimsel açıdan fotosentezin nasıl gerçekleştiği hücre seviyesinde tüm detaylarla açıklanabiliyor. süt de aynı şekilde. sütün açıklaması bundan daha karmaşık olduğu için buradan bir ilahi kudret çıkarıyorsunuz. tek bakışta arkasındaki mekanik süreci göremiyorsunuz anlayamıyorsunuz diye ilahileştirmek doğru bir anlayış değil. bilgisayarı, interneti de bundan 2bin yıl öncesine götürsek insanlar karmaşıklığını anlamayarak onu da doğa üstü bir şey sanabilir. bilgisayar bilimleri elektronik ise 100-200 yıllık disiplinler ortaya bu kadar karmaşık şeyler koyuyorlar. evrim ise milyonlarca yıl sonucu oluşan karmaşıklığı anlatıyor. 

yer çekimine, kütle çekime, fotosenteze, sütun oluşuma öyle emrettiği için o şekilde olduğunu iddia edebilirsiniz. bu öznel bir görüştür. yer çekimine mekanik, biyolojik olaylara ise ilahi kudret demek iste tutarsızdır. bunların hepsi mekanik süreçler, ha bu mekanik süreçlerin arkasında bir anlam bir irade vardır dersiniz o sizin yorumunuzdur. bilimle falan alakası yoktur. bilimn gözünde bunların hepsi gözlemlenebilir maddi süreçlerdir. 

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, sağduyu yazdı:

Her insanın ahlak anlayışı farklı tabii. Kimi bir adamın evlatlığının karısına sulanmasını, 9 yaşındaki çocukla evlenmesini, kocalarını ve akrabalarını öldürttüğü kadınları yatağa atmasını, cariye hediye alıp hediye etmesini, köleciliği, inanmayanların kılıçtan geçirip mallarına mülklerine el koyulmasını ahlaksızlık olarak değerlendirmez, bunu iyi ahlak olarak görür.

Bizimki aynı ama. Çünkü bunların hiçbirini iyi ahlak olarak görmüyorum, şu dilinden düşürmediğin inanmayanları cehenneme atmaksa tam nefret edilecek birşey, ahlaksızlığın zirverlerinden biri... Farklı olan yorumlarımız.

Sitelerde Paylaş

Anne, baba: Varoluşa zorlarlar. Acı, ızdırap, hastalık, ölümü dayatırlar. Muhtaç, yoksunluk çeken bedenleri varoluşa zorlayan sanki kendileri değilmiş gibi, sizi yedirdik, içirdik, hakkımızı ödeyemezsin diyip şükür beklerler birde pişkin pişkin. Var ederek öldürürler, ama yaşatmak için verdikleri ekmeğe şefkat, merhamet derler.

Allah: Acı, ızdırap, hastalık, ölümü dayatır. Muhtaç, yoksunluk çeken bedenleri varoluşa zorlayan sanki kendisi değilmiş gibi, sizleri yedirdim, içirdim, verdiğim nimetlerle yoksunluğunuzu giderdim diyip şükür bekler pişkin pişkin. Var ederek öldürür, ama yaşatmak için verdikleri ekmeğe şefkat, merhamet der.

Müslümanların allahı yaşamdır. Müslümanların allahı anne, babadır. Müslümanlar yaşama tapınırlar. Zaten islamda anne, baba ile birlikte allaha da şükür istenir, lokman 14de olduğu gibi. Alçak tanrılar ilk önce yokluktan koparıp, muhtaç ederler, sonra da şükür beklerler. Şu çok övülen, yüceltilen anne ve babası sevgisinde büyük bir kibir, bencillik ve pişkinlik vardır. Bunların sevgi dediği şey de büyük bir acımasızlık vardır. İşte allah gibi yaşam yarattığı için övgü bekleyen bu tanrıları da bu yaşam yanlısı, anne, baba kutsayıcı zihin uydurdu.  Süt vermişler. Ben yokluğumda süt yoksunluğu çekiyordum ya, sağolun lan, var ettiniz de, yokluğumda çektiğim yoksunluklarımı giderdiniz. Ben de düşünüyordum yokluğumda, nasıl süt içsem de, yoksunluğumu gidersem diye. Yavşak yaşam tapıcıları sizi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...