Jump to content

19 mucize iddiaları gerçek olsaydı inanç durumunuzu etkiler miydi?

Recommended Posts

Konuya yabancı arkadaşlar için 19 mucize iddiaları kuran matematiksel olarak incelendiğinde bir insanın o dönemin koşullarında yapamayacağı şekilde matematiksel bir desen ortaya çıkarttığını söylüyor. Forumda da zamanında tartışılmış 

Bu iddialar doğru değil tabi ki, çeşitli yöntemlerle bazı kelimeler sayılmış bazıları sayılmamış hatta mucize iddiaların tutarlı olmasın için hatta 2 sure yok sayılmış. Bununla beraber iddia yine de yeterli değil çünkü sayılan kelimeleri kullanmadan sure sonlarına ayet eklemek de mümkün yani kuranın değiştirilmesini de engellemiyor. Özetle mucize iddiaları yetersiz ve asılsız.

Sorum şu. Böyle bir mucize gerçek olsaydı ve kuranın her yerinden bariz bir şekilde herkesin anlayacağı şekilde ve kuranın bütününü kapsayacak şekilde matematiksel bir mucize olsaydı inancınızı ya da inançsızlığını etkiler miydi? Şahsen dinlere mesafeli biri olarak bu mucize iddialarını ilk araştırmaya başladığımda beni çok etkilemişti. Kızıl denizin yarılması, suyun şaraba çevrilmesi vs asla teyit edemeyeceğimiz mucizeler iken bu tarz bir mucize çok daha ideal bir mucizedir çünkü çok rahat teyit edilebilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Şuan gökten bir varlık inse, dese ki ben tanrıyım sizi ben yarattim kutsal kitaplarım da gerçek . Söyleyeceğim tek şey siktir git olur . Çünkü bu teknoloji dünyasında herhangi bir gezegenden gelen herhangi bir canlı olabilir. Napacaz ona damı kulluk edecez ? Ben hicbirseye kulluk etmem, ne puta ne tanrıya, ne yaraticiya. Bana canı o mu vermis? Vermeseymis o zaman  ! Oturup kendi salakligina yansin.

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet bugün herhangi bir mucize olsa ben de inanmam. Teknoloji ile insanlar çok rahat kandırılabilir. Göğü komple kaplayan haç işareti görsek adamlar 3d projeksiyon olayını çözmüş söylemiyorlar deriz. 

19 mucizesi bunun için enterasan çünkü 1400 yıl önce matematiksel olarak mükemmel bir kitap yazmak imkansız.  Bunlara rağmen 19 mucizesi esas olsaydı ve bugün teyit edebilseydik bence çok değerli olurdu. İnsanüstü bir durum olduğunu kabul etmemiz gerekirdi. Tabi yine ilahi değil uzaylılar getirdi vs de diyebilridik ama insanüstü olduğunu gösterirdi diye düşünüyorum. 

Bu arada 19 mucize iddialarının asıl olmadığını biliyorum. Olsaydı görüşünüzü etkiler miydi diye soruyorum. 

Sitelerde Paylaş

Her tarafından ilkellik, vahşet, bilim dışılık vb. akan bir kitabın içeriğinde bir takım matematiksel örüntüler olsa ne yazar olmasa ne yazar? 19 safsatası beyni küçüklükten itibaren islam inancı tarafından tecavüze uğramış zavallı insanların kutsal uyuşturucuları olan dine tutunmaya devam edebilmek adına kendilerini kandırdığı deli saçması bir zırvalıktan ibarettir. Bu tarz sayısal oyunlara yine tevratta, hintlilerin kutsal metinlerinde ve daha pek çok “kutsal” saçmalıkta rastlamak mümkün.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Her tarafından ilkellik, vahşet, bilim dışılık vb. akan bir kitabın içeriğinde bir takım matematiksel örüntüler olsa ne yazar olmasa ne yazar? 

evet benim de dinlere mesafeli durmamın sebebi vicdanen kabul edemeceğim ayetlerin bulunması. benim yaklaşımım şu: vicdanen tartığım şeyi rasyonel bir temele oturtmaya çalışıyorum. vicdanın öznel bir değer yargısı olduğunu biliyorum. rasyonel bir sonuç için öznel değil nesnel bir kriterimiz olması gerek. sözde 19 mucizesi tam olarak bunun iddiasında. matematikten daha rasyonel ne olabilir ki. insanların yapamayacağı matematiksel bir mucize bence kuranın insan ürünü olmadığını ispatlardı. vicdandan emin olamayız özneldir ama matematikten olabiliriz çünkü nesneldir. 19 bunu iddia ediyordu bunun için beni etkilemişti. tabi ki asılsız bir mucize iddiası. bunun gayet farkındayım. beni en çok etkileyen mucize iddiası bu olmuştu onun için foruma sormak istedim.

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

okudugumuz metnin herhangi bir kritere uygun olmasını gozetiyorsak  ...

o metnin anlamının mesajının bizim için akıl mantık vicdan adalet kriterine uygunluğu ilk sırada gelmeli...

Eğer bu kritere uymuyorsa her harfi ondokuza uygun olsa da geçersizdir...

Ondokuza hiç uymasa ama vicdana uygunsa onu alır baştacı ederiz...

Sitelerde Paylaş

19 diye bir mucize olsaydı ki  o kitapta kesinlikle öyle bir mucize yok. Bunun  o dönem çok yüksek iq lu bir kişi tarafından oraya konulduğunu, veya gelişmiş başka uzaylı medeniyetler tarafından yazıldığını yada evrenin başka bir köşesinde bir yapay zeka tarafından yazıldığını kabul ederdim. Tanrı varsa böyle saçmalıklarla uğraşmaz bu kadar kendini kanıtlamak istiyorsa gelir gösterir.

Ayrıca bu kitap , içinde bir tane bile ahlaksızlık,adaletsizlik,mantık dışılık ve bilim dışılık içeriyorsa değil 19 , bilinen ve bilinmeyen tüm fizik fenomenlerini birbirine bağlayan bir formülü barındırsa bile  tanrıdan gelmiş olamaz. Bir yanlış bütün doğruları götürür.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

okudugumuz metnin herhangi bir kritere uygun olmasını gozetiyorsak  ...

o metnin anlamının mesajının bizim için akıl mantık vicdan adalet kriterine uygunluğu ilk sırada gelmeli...

Eğer bu kritere uymuyorsa her harfi ondokuza uygun olsa da geçersizdir...

Ondokuza hiç uymasa ama vicdana uygunsa onu alır baştacı ederiz...

Geçersizdirden tam olarak nedir. O dönem yazılmış harfi harfine matematiksel mucize olsa insan üstü bir irade tarafından ortaya konduğunu göstermez miydi? Vicdanen uygun olup olmaması ayrı bir konu, vicdan öznel bir değer. 19 iddiası bence en ideal mucize oluyor çünkü insanüstü bir irade tarafından yazılmış bir eser olduğunu nesnel olarak ispatlayabilecek bir iddia. Buna katılmıyor musunuz?

3 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Daha miras hesabını yapamayan kitap da şifre varmış, evet.. Her kitapta, her cümlede  biraz uğraşma ile şifre bulunabilir. 

Şifre yok ama olsaydı ve ispatlansaydı ne olurdu. Bence en ideal mucize olurdu. Diğer mucizeler inanmayanlar için bir şey ifade etmiyor çünkü teyit edilebilri şeyler değil. Suyun şaraba döndürüldüğünü, denizlerin yarıldığını vs. bugün teyit edemeyiz. O günün koşullarında insan eliyle ortaya konması mümkün olmayan matematiksel bir desen bugün teyit edilebilse bence reddedilemez bir mucize olurdu.

1 saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

19 diye bir mucize olsaydı ki  o kitapta kesinlikle öyle bir mucize yok. Bunun  o dönem çok yüksek iq lu bir kişi tarafından oraya konulduğunu, veya gelişmiş başka uzaylı medeniyetler tarafından yazıldığını yada evrenin başka bir köşesinde bir yapay zeka tarafından yazıldığını kabul ederdim. Tanrı varsa böyle saçmalıklarla uğraşmaz bu kadar kendini kanıtlamak istiyorsa gelir gösterir.

Ayrıca bu kitap , içinde bir tane bile ahlaksızlık,adaletsizlik,mantık dışılık ve bilim dışılık içeriyorsa değil 19 , bilinen ve bilinmeyen tüm fizik fenomenlerini birbirine bağlayan bir formülü barındırsa bile  tanrıdan gelmiş olamaz. Bir yanlış bütün doğruları götürür.

ahlaksızlık,adaletsizlik ile mantık dışılık, bilim dışılık birbirinden tamamen farklı şeyler. ahlak ve adalet göreceli kişiden kişiye değişen değerler iken akıl, mantık, bilim nesnel yani kişiden kişiye değişmeyen olgulardır. 19 iddiaları tam da bunun için önemli, eğer gerçek olsaydı akla, bilime seslenen bir mucize olacaktı. O günün koşullarında mümkün olmayan bir matematiksel düzeni bugün teyit edebiliyor olacaktık. Bu yüksek iq ile mümkün olamaz. Belli bir desene uyan bir dizi üretmek, deseni teyit etmekten neredeyse sonsuz kat daha zordur. Gerçek dünyadaki örneği için bitcoin mining sistemlerine bakabiliriz :D . Bulanan şifreyi kontrol etmek milisaniyelik bir işlemken bu şifreyi, deseni üretmek için tüm dünya bilgisayarlarının belli bir süre (yaklaşık 15dk) çalışması gerekiyor. Uzaylı vs. olabilir tabi temel olarak 19 mucizesi gerçek olsa insanüstü bir irade tarafından yazıldığını ispatlardı diye düşünüyorum. Yapay zeka da mucizevi bir şey değil, o günün koşullarında da yok her türlü insanüstü bir iradeyi kabul etmek durumunda kalırdık.

Özetle 19 olayı bence salt rasyonel düşünenler için en ideal mucize olurdu. Tabi ki dini metinlerdeki vicdanen kabul edilemeyecek ayetlerin farkındayım fakat vicdan göreceli bir kavramdır. Açıkçası akla dayalı rasyonelizm temelli dünya görüşünün bu tarz bir mucize iddiasına önem vermesi gerekirdi diye düşünüyorum. Yani 19 mucizesi gerçek olsaydı bence en çok dinden uzak, akla ve bilime önem veren kişilere hitap ederdi. Doğrudan teyit edilebilen bir mucize akla ve bilime önem verenler tarafından reddedilemezdi. 

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayat çok garip, böyle kuşlar böcekler falan...

Ve hayat üzerine bilmediğiniz bir şey, hayatın örüntülerle var olduğu. Rahmetli Lorentz, bunu çok güzel anlatmıştı. 

Dilbilgisi diye bir kural listesi var. Alfabe diye bir kurallar daha var. Bu ikisi birlikte bir sonlu uzay ulaştırırlar. Bu kuralların karşılıklı polinomları, her zaman belli bir eğri üzerinde olacaktır. Bu eğrinin kuvveti, çarpanı vs. 19, 25, 3 vs. çıkıyor diye, bu bir mucize olmaz, tam tersine, sıradanlığını gösterir. Yani, eğer bir kitabı alır, o kada kafa kırarsanız, muhakkak o şekilde bir örüntü bulursunuz. Bu, rasgele olduğunu sandığınız, hemen her tür doğal fenomen içinde geçerlidir.

Yani, 19 mucizesi iddiaları tamamen balondur, boştur, osuruktan teyyaredir. Ha, bu bağıntı aslı astarı çıkmamış bir mevzudur, o ayrı, ama çıksaydı da, sıçılımış bir boktan daha başka bir şey olmazdı.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, 322 yazdı:

19 denilen şey aslında Edip Yüksel'in bir tarafından uydurduğu, Numerolojiden ibaret olan ve insanlara "Mucize" diye uydurduğu bir sayı sisteminden fazlası değildir.

evet tabi ki uydurmadın ama konuda ondan bahsetmiyorum. Gerçek olsaydı ve kuranın tamamını kapsasaydı inancınızda bir değişikliğe yol açar mı diye soruyorum. Çünkü diğer mucizelerden farklı olarak bu teyit edilebilir bir mucize olacaktı.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, ck789 yazdı:

evet tabi ki uydurmadın ama konuda ondan bahsetmiyorum. Gerçek olsaydı ve kuranın tamamını kapsasaydı inancınızda bir değişikliğe yol açar mı diye soruyorum. Çünkü diğer mucizelerden farklı olarak bu teyit edilebilir bir mucize olacaktı.

Kuran'ın içinden türlü türlü sayı sistemleri çıksa bile bu Kuran'ı kurtarmaya yetmez. Kuran'ın içerisinde yüzlerce kötü ayet(vurun, öldürün, esir alın, cariye alın) olduktan sonra o kitap benim için Tanrı kelamı filan olamaz. Bu kötü ayetler bu kitabın içerisinde olduktan hangi sayı sistemi olursa olsun Kuran'ı kurtarmaya yetmez.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, 322 yazdı:

Kuran'ın içinden türlü türlü sayı sistemleri çıksa bile bu Kuran'ı kurtarmaya yetmez. Kuran'ın içerisinde yüzlerce kötü ayet(vurun, öldürün, esir alın, cariye alın) olduktan sonra o kitap benim için Tanrı kelamı filan olamaz. Bu kötü ayetler bu kitabın içerisinde olduktan hangi sayı sistemi olursa olsun Kuran'ı kurtarmaya yetmez.

Anladım. Vicdanın önde tutmak da bir tercih. Bu 19 mucize iddiasının en büyük özelliği akla, mantığa hitap etmesiydi. Vicdan kişiden kişiye değişen bir şey. Kurandaki vicdanı zorluyan ayetlerin ben de farkındayım ama herşeyden önce bunun benim kişisel görüşüm olduğunu kabul etmem gerekiyor çünkü vicdan özneldir. Eğer 19 mucizesi gerçek olsaydı Kuran'ın insan üstü bir irade tarafından yazıldığını ispatlamış olacaktı. Bu bence vicdan gibi kişisel görüşten öte bir durum. Akla mantığa mı yoksa kişisel vicdana mı önem verdiğimizi gösteriyor. 

Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Nasıl bir şifre çıksa ikna olurdun? Bu kesin Tanrı’dan derdin?

Rasyonel olacaksak hiçbir koşul altında tanrıdandır diyemezdik. Belli koşulları sağlasa insanüstü bir irade tarafından yazıldığını kabul etmek zorunda kalırdık.

19'un Kuran'ın tamamını kapsayan tutarlı bir hali yeterli olurdu. Bence şu anki iddiaları yetersiz, kefke keder kelime belirleyip istediklerini sayıp istediklerini saymıyorlar. Şu haliyle 19 un katı olacak şekilde onların belirledikleri kelimeleri kullanmadan surelerin sonuna ayet ekleyip çıkartmak vs. de mümkün yani iddaalar tutarsız olmanın yanında yetersiz de. Bu gibi sorunlar olmasa 19cuların iddialarından çok daha fazlası daha kapsamlı bir şekilde ve herkes tarafından teyit edilecek şekilde mevcut olsa bence yeterli olurdu. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, ck789 yazdı:

Anladım. Vicdanın önde tutmak da bir tercih. Bu 19 mucize iddiasının en büyük özelliği akla, mantığa hitap etmesiydi. Vicdan kişiden kişiye değişen bir şey. Kurandaki vicdanı zorluyan ayetlerin ben de farkındayım ama herşeyden önce bunun benim kişisel görüşüm olduğunu kabul etmem gerekiyor çünkü vicdan özneldir. Eğer 19 mucizesi gerçek olsaydı Kuran'ın insan üstü bir irade tarafından yazıldığını ispatlamış olacaktı. Bu bence vicdan gibi kişisel görüşten öte bir durum. Akla mantığa mı yoksa kişisel vicdana mı önem verdiğimizi gösteriyor. 

19 mucizesi gerçek olsaydı sadece Kuran'ın "Kötü" bir Tanrı tarafından yazıldığı ispatlamış olacaktı. İçerisinde bunca kötü ayetler(vurun, öldürün, esir alın, cariye alın) olan bir kitabı ancak "Mazoşist" bir Tanrı veya "Ruh hastası" bir insan yazmış olabilir.

tarihinde 322 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, 322 yazdı:

19 mucizesi gerçek olsaydı sadece Kuran'ın "Kötü" bir Tanrı tarafından yazıldığı ispatlamış olacaktı. İçerisinde bunca kötü ayetler(vurun, öldürün, esir alın, cariye alın) olan bir kitabı ancak "Mazoşist" bir Tanrı veya "Ruh hastası" bir insan yazmış olabilir.

öyleyse kişisel vicdanımızı her koşul altında her şeyden üstün tutuyoruz demektir. yani bizim bugünkü ahlak anlaşıyımız elimizde delil olmasına rağmen ilahi ahlak anlayışından daha üstün olmuş olacaktı. bu kolayca ortaya sürülebilecek bir iddia değil. vicdanın öznel olduğunu kişiden kişiye değiştiğini biliyoruz. bunu nasıl ilahi olduğunu kabul ettiğimiz bir anlayıştan üstün tutacaktık? referansımız ne olacaktı?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ck789 yazdı:

Rasyonel olacaksak hiçbir koşul altında tanrıdandır diyemezdik. Belli koşulları sağlasa insanüstü bir irade tarafından yazıldığını kabul etmek zorunda kalırdık.

19'un Kuran'ın tamamını kapsayan tutarlı bir hali yeterli olurdu. Bence şu anki iddiaları yetersiz, kefke keder kelime belirleyip istediklerini sayıp istediklerini saymıyorlar. Şu haliyle 19 un katı olacak şekilde onların belirledikleri kelimeleri kullanmadan surelerin sonuna ayet ekleyip çıkartmak vs. de mümkün yani iddaalar tutarsız olmanın yanında yetersiz de. Bu gibi sorunlar olmasa 19cuların iddialarından çok daha fazlası daha kapsamlı bir şekilde ve herkes tarafından teyit edilecek şekilde mevcut olsa bence yeterli olurdu. 

Aslında böyle bir konuyu tartışmanın anlamı bile yok, koskoca Tanrı’nın kendini yazılı ifade edemeyebileceğini düşünüp bir de şifre koymuş olabileceği üzerinde çalışmak net bir gerizekalılık örneğidir. Gerçi dediğin gibi bir de keyfe keder şifre bulunuyor. Nereden tutarsan ahmakça. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...