Jump to content

19 mucize iddiaları gerçek olsaydı inanç durumunuzu etkiler miydi?

Recommended Posts

19 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Aslında böyle bir konuyu tartışmanın anlamı bile yok, koskoca Tanrı’nın kendini yazılı ifade edemeyebileceğini düşünüp bir de şifre koymuş olabileceği üzerinde çalışmak net bir gerizekalılık örneğidir. Gerçi dediğin gibi bir de keyfe keder şifre bulunuyor. Nereden tutarsan ahmakça. 

Tanrı kendini ifade etse de insan olarak şüpheye düşebilirdik. Günümüzün ahlaki kurallarına uymuyor, vicdanımıza uymuyor diyebilirdik. Bu tarz bir mucize olsa yani matematiksel olarak insan tarafından ortaya konamayacak kadar komplike bir kitap olduğu ispatlasa bence önemli bir delil olurdu. Diğer tüm mucizeler zamana bağlı, teyit edilemeyen iddialar iken bu tarz matematiksel bir mucize zamandan bağımsız reddedilemeyecek bir delil olurdu. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Niye? Mesela bakteri veya virüslerden bahsetse veya en azından ima etse al sana ifade ya da şifre. Ben şüpheye düşmem.

Evet o zamanlar bilinmeyen bir şeyi detaylıca anlatsa o da etkili olabilirdi ama yine yanan iskenderiye kütüphanesinde alındı bu çok gizli bilgiler vs. gibi iddialarda bulunabilirdi inanmayanlar.

Akla en hitap eden bilim bence matematik. Fiziği bile - ki herhalde evreni en kapsamlı açıklayan bilim dalıdır - matematik kullanarak modelliyoruz. Bunun için matematiksel mucize bence en ideal şüpheye yer bırakmayacak mucizedir. 

Sitelerde Paylaş
47 minutes ago, ck789 said:

Akla en hitap eden bilim bence matematik. Fiziği bile - ki herhalde evreni en kapsamlı açıklayan bilim dalıdır - matematik kullanarak modelliyoruz. Bunun için matematiksel mucize bence en ideal şüpheye yer bırakmayacak mucizedir. 

Böyle bir şey olsa bile bu dünya dışı varlıkların müdahelesi ile açıklanabilir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ck789 yazdı:

vet o zamanlar bilinmeyen bir şeyi detaylıca anlatsa o da etkili olabilirdi ama yine yanan iskenderiye kütüphanesinde alındı bu çok gizli bilgiler vs. gibi iddialarda bulunabilirdi inanmayanlar.

Böyle bir iddia da bulunmazdım, direkt Tanrı kelamı olduğunu kabul ederdim. İskenderiye kütüphanesinde bilimsel bir şey olduğunu sanmıyorum. Bilimsel bir şey olsa İskenderiye kütüphanesi yıkılmazdı. Bilimi kimse yıkamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...