Jump to content

Ateistler cevap veremedi ama buradaki ateistlerle henüz karşılaşmadılar.

Recommended Posts

Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

binlerce  kez  sormasina  rağmen  cevap  veren  çıkmadı  o  adamlara  buradaki  ateistlerinde  öyle  kişilerle  tartışacak  cesaretleri  yok

Ateistleri bilmemde videoda cevap verilemeyecek tekbir söylem bile yok, benim karşıma çıksalar keşke...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yaşı  falan  boşverinde  videodaki  elemanin  bilgisine  hitabetine  karşı  diliniz  tutulurdu  değil mi  doğru  söyleyin  dürüst olun!

Siktir lan, bilgisi ne? Atom gideceği yeri nereden biliyor gibi cahil, aptal konuşmalar. Sizin gibi cahilleri bunlar avutur.

Atom gideceği yeri bilmez, gideceği yer belli olduğu için gider, sonlu atom kombinasyonu sonsuz sayıda protein kombinasyonuna yol açar. Sonsuz kombinasyondan da hayat çıkması normaldir. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Siktir lan, bilgisi ne? Atom gideceği yeri nereden biliyor gibi cahil, aptal konuşmalar. Sizin gibi cahilleri bunlar avutur.

Atom gideceği yeri bilmez, gideceği yer belli olduğu için gider, sonlu atom kombinasyonu sonsuz sayıda protein kombinasyonuna yol açar. Sonsuz kombinasyondan da hayat çıkması normaldir. 

O zaman bu videodaki arkadaşın sıkıntısı ne ?

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

O zaman bu videodaki arkadaşın sıkıntısı ne ?

Hangi arkadaşın? Makinalı tüfek gibi konuşan müslümalı diyorsan, onun sıkıntısı bebekliğinden bu yana arap masallarının beynine entegre edilip düşünemeyen bir canlı haline gelmesi.

Genç ateistleri diyorsan hepsi daha öğrenci onların  evren ve biyoloji bilgisi yok,  genel olarak Türkiyede yok zaten. Dinden çıkmak için illa herşeyi bilmek gerekmez. Bir saçmalık görmüşsündür çıkarsın. 

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Hangi arkadaşın? Makinalı tüfek gibi konuşan müslümalı diyorsan, onun sıkıntısı bebekliğinden bu yana arap masallarının beynine entegre edilip düşünemeyen bir canlı haline gelmesi.

Genç ateistleri diyorsan hepsi daha öğrenci onların  evren ve biyoloji bilgisi yok,  genel olarak Türkiyede yok zaten. Dinden çıkmak için illa herşeyi bilmek gerekmez. Bir saçmalık görmüşsündür çıkarsın. 

yani demek istediğim bu arakdaşların atomla derdi ne atomun arkasındaki gücü iradeyi bilgiyi görebiliyorlarken biz niye göremiyoruz.Yani neyi eksik veya fazla yapıyoruz. 

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, Nuri Kara said:

Mükemmellik bir safsatadır, yok göz mükemmelmiş, yok anne sütüymüş falan filan... hepsi daha iyi olabilirdi, hatta bebeğin ve anne sütünün ne olduğu iyice anlaşılırsa belki ileride insanlar anne sütü yerine kendi yaptıkları besini kullanırlar.

Kamerayı birinin yaptığına neden inanıyormuşda göze inanmıyormuş. Kamerayı biri yapmamış olabilir, bir sistem kurarsın fabrika kurarsın kamera otomatik olarak üretilir. Evrim bir sistemdir ve gözü otomatik olarak üretir. Şöyle denilir tabii o fabrikayı kuranın olduğuna inanıyorsun neden evrimi kuranın olduğuna inanmıyorsun. Çünkü fabrikayla kamera üretmekle evrimin gözü üretmesi aynı şey değil, göz bir canlıya ait. Evrim ise canlılığa bağımlıdır. Rastgele olduğuna dair yaygın bir görüş var ama basit örnekler verirsem, ben kambur yürürsem kamburlaşırım, bütün insanlar kambur yürürse bizden sonra gelecek nesil olmasada birkaç nesil sonra insanlığın dna'sına işlenmiş olur kamburluk. Canlının davranışları evrimi etkiler, gözün gerekliliğide canlıların sürekli birşeyleri görebilmeleri için kendilerini zorlamalarına yol açmıştır. Akla ihtiyaç kalmadı, çünkü canlılık yeterlidir.

kamera evrimleşen bir paradigma.daha da evrimleşecek.https://www.sutori.com/story/the-evolution-of-cameras--4ngMoi3vasSuUmqorcAbxh7F

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

binlerce  kez  sormasina  rağmen  cevap  veren  çıkmadı  o  adamlara  buradaki  ateistlerinde  öyle  kişilerle  tartışacak  cesaretleri  yok

Gözün nasıl evrimlestigiyle ilgili rasyonel bilgi istiyorsan izle . 10 bölümlük evrim belgeselinin ilk bölümü göz un evrimi ile ilgili. O çocuğun bilgisi hitabeti yazmissin da evrenin mükemmel noktada olduğunu duyduktan sonra kapattım. Sanırım 50 saniye fln izlemisim. Ha birde sanatkar i ortadan kaldiriyormusun lafı geçiyordu o 50 saniyenin içinde. Madem her sanatın bir sanatkarı olmak zorunda , Allah in yaratıcısı kim ? Hani hicbirsey yoktan olmaz ya , Allah'ı kim yarattı o zaman ? 

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yani demek istediğim bu arakdaşların atomla derdi ne atomun arkasındaki gücü iradeyi bilgiyi görebiliyorlarken biz niye göremiyoruz.Yani neyi eksik veya fazla yapıyoruz.

O atomu gören arkadaşıni getir de burda bı konu açsın cevabını verelim. Yada bizim açtığımız konulara cevabını versin de görelim. Muhammed'in kumar oynadığını görsün de sonra konuşsun .

Adam atom arkasindaki iradeyi görebildiğini iddia ediyor ama kuran içindeki 200 mensuh ayeti görmuyor. Din in içindeki çelişkileri görmüyor. Muhammed in kumar oynadığını görmüyor . Ayı ortadan ikiye yardigina inanıyor. Çamurdan oluştuğuna inanıyor .

21.yy da üzerinde düşünülmüş tartışılmış kafa yorulmuş laik sosyal hukuk devletinin toplum yaşamına kattığı Hayvan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları su götürmez bir gerçektir . Bu haklar laik sosyal hukuk devleti anlayisini benimsedikten sonra toplumda uygulanmaya başlanmıştır . Bu haklari dini ogretilerden almadik. Din in topluma kattığı tek şey daha çok savaş , daha çok acı, daha çok kutuplastirma , insanları törpüleme . Toplum yararına yaptığı hicbirsey yok. Nitekim Osmanlı da lale devrinden 100 sene önce matbaa tüm dünyada kullanilirken ecnebi icadıdır diye ülkeye girmemistir . Toplumu nasıl torpuledigi ortadadır . Cihad anlayışı yüzünden devlet sürekli savaş halinde olmuş, en zayıf zamanında bile fetih düşüncesiyle devleti savaşa sokmuslardir. Her yenilgide de kadınların giyimi kuşamı hakkında fetvalar verilmiş, yenilginin asıl sebebinin din den uzaklaştığına karar verilmiştir. Nitekim asıl sorunun din in içindeki cihad anlayışının olduğunu görmemişlerdir . E nihayetinde bir yerde dayanamayıp çökmüştür .

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, Salvolimpos yazdı:

Din in topluma kattığı tek şey daha çok savaş , daha çok acı, daha çok kutuplastirma , insanları törpüleme . Toplum yararına yaptığı hicbirsey yok. Nitekim Osmanlı da lale devrinden 100 sene önce matbaa tüm dünyada kullanilirken ecnebi icadıdır diye ülkeye girmemistir . Toplumu nasıl torpuledigi ortadadır . Cihad anlayışı yüzünden devlet sürekli savaş halinde olmuş, en zayıf zamanında bile fetih düşüncesiyle devleti savaşa sokmuslardir. Her yenilgide de kadınların giyimi kuşamı hakkında fetvalar verilmiş, yenilginin asıl sebebinin din den uzaklaştığına karar verilmiştir. Nitekim asıl sorunun din in içindeki cihad anlayışının olduğunu görmemişlerdir . E nihayetinde bir yerde dayanamayıp çökmüştür

Bunlar siyasi sonuçlar, bunlar olumlu olsaydı dinler ilahidir denecek miydi?  

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

nasıl cevaplar verirdiniz madde madde yazar mısınız ?

Videoda hep aynı şeyden bahsedilmiş, madde madde yazmaya gerek yok, sanatkar deyip duruyor, başka bir argümanı yok. Onada zaten cevap verdimde senin aklın almadı herhalde cevap bile yazmadın zaten.

Sitelerde Paylaş

Baştaki videoda gerçekten cevapsız kalan sorular var.. Onlardan birisi, neden zerreler intizam ve ölçüye ve gaye ve maslahatlara uygun hareket ediyorlar.. Mesela zerrelerin ne zoru var ki, hep birlikte hareket edip benim damarlarımı meydana getirsinler.. Zerreleri hep birlikte hareket ettirip bana bir dolaşım sistemi yapmaya zorlayan şey nedir..

Cevap:ben bunu düşünmüyorum.. Bilmek zorunda değilim.. Ne kadar zavallılar öyle değil mi

Sitelerde Paylaş
On 20.09.2019 at 22:46, Abdülmalik yazdı:

Gideceği yer belli diyorsun..trilyonlarca zerre niçin gidiyor.. Ne zorları var ki bana damar ağı döşemek için hareket etsinler.. Trilyonlarca zerrenin damar olmak için hep beraber hareket etmelerinin sebebi NEDİR? 

Sitelerde Paylaş
On 20.09.2019 at 13:47, sağduyu yazdı:

Getir, koy artaya, kabul edelim. Bak çözüm ne kadar basit. Bu kadar kıvırmanıza da gerek kalmaz, yapacağınız tek şey bir yolunu bulup bu yaratıcı dediğiniz zımbırtıyı sergilemek ya da kulağından tutup getiremiyorsanız doğal yolla oluşamayacak bir eser göstermeniz.

İnsanda sadece göz yok akıl da var.. Bu sebeple itirazın geçersiz.. Aklı iptal ederek bir yere varamazsın.. Senin yapacağın iş aklen ve mantıken videodaki delilleri çürütmek..mesela adam diyor ki, zerreler akılsız şuursuz ve kör oldukları halde, sanki akıllıymış ve şuurluymuş ve görüyormuş gibi hareket edip muntazam harika sanat eserleri meydana getiriyorlar.. Bundan aklen anıyoruz ki zerreler gören ve bilen bir zâtın kudreti ile hareket eden küçücük memurlardır...akli ve mantıki bu delili çürütecek karşı bir tezin varsa söyle.. Yoksa bir şeyin varlığını kabul etmek için illaki görmem lazım cümlesi sadece hayvanlara yakışır çünkü akıl yok.. 

Sitelerde Paylaş

On 20.09.2019 at 17:51, Hersey_Bilim_2014 yazdı:

Evrim böyledir. Ağırlık merkezlerinin çeşitli olması mutasyondur. Altı gelmeyen zarların çöpe atılması seleksiyondur. Evrim canlıların oluşumu için geliştirilmiş bir teori olsa da tüm varlığın en büyük gerçeğidir. İçinde yaşam oluşmamış sayısız evren de evrenler evriminin bir parçasıdır."  

Diyelim ki trilyonlarca zerre mutasyon sonucu tesadüfen hep birlikte hareket ederek benim damarlarımı meydana getirdiler.. Peki bu hadiseden sonra neden zerreler hep bunu devam ettiriyorlar.. Yani farzı muhal tesadüfi olarak trilyonlarca zerre bana fayda verecek şekilde dizilseler bile ne zorları var ki bunu devam ettiriyorlar.. Yani şu anda trilyonlarca zerrenin benim damarlarımı döşemek için hareket etmelerinin sebebi NEDİR.. Bu zerrelerin ağırlık merkezini söyler misin bana.. 

tarihinde İLİMCİK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

On 20.09.2019 at 17:51, Hersey_Bilim_2014 yazdı:

On 20.09.2019 at 15:55, bayşapka yazdı:

Şimdi soruyu doğru soruyoruz:

Bir topu 30 derece açıda bırakıyorsun, aşağı doğru gidiyor. Neden gidiyor?

a) Allah aşağı çekiyor.

b) Top kendi kendine aşağı gitmeye karar veriyor.

c) Yer çekimi

Öncelikle cevap şu:yerçekimi denen şey, Allah'ın kudretinin bir cilvesi olduğu için Allah aşağı çekiyor.. 

İkinci olarak, o topun aşağı düşmesi zorunlu diyorsun.. Bu mantıkla aynı şeyi zerreler için uygularsak trilyonlarca zerrenin benim damarlarımı döşemek için hareket etmeleri için hareket etmeleri için zorlayan nedir?

tarihinde İLİMCİK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 hours ago, İLİMCİK said:

Öncelikle cevap şu:yerçekimi denen şey, Allah'ın kudretinin bir cilvesi olduğu için Allah aşağı çekiyor.. 

İkinci olarak, o topun aşağı düşmesi zorunlu diyorsun.. Bu mantıkla aynı şeyi zerreler için uygularsak trilyonlarca zerrenin benim damarlarımı döşemek için hareket etmeleri için hareket etmeleri için zorlayan nedir?

Allahın kudreti falan yoktur. Hiç götveren bir bedevi tanrısının kudreti olabilir mi?

Yok illa kudreti var diyorsan, buyursun, hadi kaldırsın o yerçekimini götü sıkıyorsa, gücü yetiyorsa, o ibne tanrı. 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, İLİMCİK said:

Aklı iptal ederek bir yere varamazsın..

Bu lafı 1400 yıl önceki araplara tapan birinin söylemesi tam ironi. Sen ne zaman akıl kullandın da bana aklı iptal etmekten bahsediyorsun? Arap yat diyor sen yatıyorsun, kalk diyor kalkıyorsun, git şu taşı öp diyor, koşa koşa gidip öpüyorsun. Eğitilmiş bir hayvandan farkın ne, ha?

Sitelerde Paylaş
On 26.09.2019 at 06:52, İLİMCİK said:

Demek istediğim şuydu: Size iki seçenek verip hadi düşünmeden kısa sürede cevapla bakalım diyen yalan söylüyordur. 

Bunu ateist yaparsa da yalan söylüyor, videodaki gibi bir dinci yaparsa da yalan söylüyor. Video insanı yalan ve yanlış yönlendirmelerle kandırma konusunda eğitim niteliğinde olduğu için cevap veriyorum. 

Şimdi senin merak ettiğin konuya gelirsek:

Allah yerçekimiyle topu aşağı çekiyor.

Yerçekimi yüzünden top aşağı gidiyor.

Oraya allah koymak hiç bir açıklama getirmiyor, çünkü cevap zaten keşfedilmiş. Yer çekimi cevap. 

Ortaya yeni bir açıklama koyamıyorsa o ekleri mantıken atıyoruz. Çünkü 1 + 0 = 1. Bu sadeleştirmeye felsefede occam'ın usturası deniyor. Felsefenin dilini kullanırsanız iletişim kurmak kolaylaşır. Fakat bu yeterli değil, iletişim kurabilmek için felsefi olarak düşünmeniz de gerekir. Felsefi düşünce de felsefi hatalara düşmemek için elimizde olan bir araç.

* Yalancı ikilem, yani sadece iki seçenek olduğunu iddia ederek yönlendirmek bu felsefi hatalardan birincisi. Videoda bu var. Ben de bunu dile getiriyorum. 

* Occam'ın usturası etkisiz elemanları fikirlerden çıkarttığınızda hiç bir şey değişmiyorsa kullanılıyor. Allah yerçekimiyle çekiyor derken etkisiz elemanı ortaya çıkartıp gerçeğe yaklaşmamızı sağlıyor.

Kan damarlarını oluşturan şey evrimsel biyoloji. Aldığın ilaçların neredeyse hepsi evrimsel biyoloji sayesinde "ecnebiler" tarafından sentezlenip üretiliyor. 

Şimdi diyelim ki evrimsel biyoloji keşfedilmedi, mekanizması da bilinmiyor. Yani kan damarlarını oluşturan şeyi bilmiyoruz. Hatta trilyonlarca atom olduğunu bile bilmiyoruz. Atomdan bile haberimiz yok. Şeylerin nelerden oluştuğu hakkında hiç bir fikrimiz yok. Biri size gelip diyor ki bu kan damarları nasıl oluşmuş olabilir? Bunu kimin yaptığını biliyorum. Siz de soruyorsunuz kim yapmış? O da diyor ki Allah yaptı. Kim o Allah? Efendim Allah, 1500 yıl evvel adını nihayet arabistan'da islamın çıkması ile öğrendiğimiz evrenin yaratıcısı. Tabii ki de o yaptı. Başka kim olabilir ki? 

Yani sorulması gereken sorunun "kim yaptı?" olduğunu iddia etmek. Bu da felsefede bir hata. Sorulması gerekenin "kim" olduğu iddia ediliyor. Fakat buna alternatif "nasıl?" sorusu da var. Hatta "nasıl" sorusu bizi bilgisayara, hastalıklardan korunmaya, uzak gezegenlere yolculuğa götürüyor. "Nasıl" sorusunu gözardı etmeniz isteniyor. Biri size yaklaşıp "şimdi soru şu" derse sizin düşünmenizi belli bir yöne çekmeye çalışıyor demektir. İşte felsefi hata budur. 

Bu araçları doğru kullandığımız zaman başkalarının fikirlerimizi değiştirmesine, bizim doğru dürüst düşünmemizi engellemelerine mani olmuş oluruz. 

Size bunları bedava veriyorum. Bunları ateistlere karşı kullanın. Sizin düşünce şeklinizi engellemelerine izin vermeyin. Fakat siz de düşünmeyi ve nasıl başkalarını etkilemeye çalıştığınızı görün. Videoyu tekrar seyredin ve dincinin yaptığı hataları bulmaya çalışın. Çünkü belli ki o eğitimli bir konuşmacı. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...