Jump to content

Vicdan Herhangi Bir Topluma Ait Değil

Recommended Posts

3 saat önce, Abdülmalik yazdı:

doğmayı orada olmasına rağmen reddediyor. Bu ateizm işte. Dindar bilmeden ateizmin yoluna giriyor. 

dogmaları reddetmek = ateizm diye bir tanım yok. ateizm basitçe tanrıyı reddetmektir. dogmaları yok saymak ve reddetmek aynı şey değildir. laiklik tanrı yoktur demez. tanrı siyasetin konusu değildir der. pozitivist düşünce tanrı yoktur demez, doğru bilgi edinme yöntemi olarak tanrı argümanın geçerliliği yoktur der. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

38 dakika önce, ck789 yazdı:

dogmaları reddetmek = ateizm diye bir tanım yok. ateizm basitçe tanrıyı reddetmektir. dogmaları yok saymak ve reddetmek aynı şey değildir. laiklik tanrı yoktur demez. tanrı siyasetin konusu değildir der. pozitivist düşünce tanrı yoktur demez, doğru bilgi edinme yöntemi olarak tanrı argümanın geçerliliği yoktur der. 

Yapma yahu, ateizmin doğması mı var? Nerede bu doğma? Ateizm basitçe Tanrı’yı reddetmek değil, bu yanlış. Ateizm basitçe  kanıtsız bilgiyi reddetmek demektir. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, ck789 yazdı:

Agnostikler neden aklı dışlamış oluyor? Deistler de ateistler de bilimsel verilerle ve akıl yoluyla mutlak sonuca ulaşamayacakları bir konuda hüküm veriyorlar. Bunlar nasıl agnostiklerden daha akla uygun oluyor?

Deist biri ya da agnostik biri neden vicdansız olmak durumunda?

Sizin ateist ve/veya agnostik ve/veya deist olunmasıyla ilgili sıkıntınız aslında zararlı. Bence forum için de zararlı.

Biz Ateistforum olarak agnostiklerle ateistler, panteistler hatta ve hatta deistler arasında fark görmüyoruz. Tanrı ve Tanrı'ya yaklaşım konusunda farklar olması, dinlere karşı mücadelede bizi ayrı saflara çekiyor değil. 

Kısacası, ateist dendi mi biz agnostik, panteist vb kişileri de aynı algıyla değerlendiriyor, hepsini bir görüyoruz. Mesele din olunca aradaki Tanrı'ya yaklaşım farkı bir şey ifade etmiyor.

Dinsizlere genel olarak ateist derler, o yüzden sık sık "ama ya agnostikler" diye sormanız epeyce anlamsız olur.

Yani anladık, teknik olarak ateist değil agnostiksiniz. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, ck789 yazdı:

ateizmin böyle bir ön koşulu doktrini mi var. vicdansız biri ateist olduğunu söylüyosa diğer ateistler onu tekfir mi ediyor, aforoz mu ediyor :D .

Evet, gerçekten de öyle oluyor. "Sen ateist değilsin, olamazsın" demiyoruz, çünkü Tanrı yok diyen vb zırvalara inanmayan herkese  ateist dendiğini biliyoruz. Ama aramıza almıyor, dışlıyor, kabul etmiyoruz. Bildiğin aforoz ediyoruz. Bunu konuşarak da yapmıyoruz. Cahil, aptal, kötü niyetli, sapkın olduğunu çoğumuz hemen anlıyor ve onu dışlıyor.

Bu iyi ve gerekli bir davranış. Keşke din inanırları da böyle yapsa diyeceğim ama onların ahlak anlayışı da konuyla ilgili olarak vicdanları da epeyce sakatlanmış olduğu için bu davranışı pek göremiyoruz.

Hırsızlıkta, arsızlıkta, sapkınlıkta, cehalette kolayca buluşup örgütlenebilme gibi yetenekleri de var üstelik.

Ve siz agnostik biri olarak sürekli ateistlerin karşısında, onlarla tartışıp duruyor, ateizmle uğraşıyorsunuz.

İlginçtir, bazı agnostikler bunu ille de yapıyor... Din inanırları sizi bu yüzden de seviyor zaten. 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, ck789 said:

İnsan teist kafa yapısından kurtulamazsa işte böyle ateistlere en azından bir tanrı ihtimalini kabul ettirmek için yırtınıp durur. Oysa apaçık bir gerçek var, tanrı denen şey hayal ürününden başka bir şey değil, ihtimali bile yok. Bu gerçeği kabul etmek dinle beyni yıkanmışlara çok zor geliyor, dinden kurtulsalar da bu tanrı virüsü beyinlerinin bir köşesinde duruyor. Bu tanrı denen hayal ürünü karakteri ne bilimsel olarak ne de mantıksal olarak açıklayamıyorlar, sadece papağan gibi tanrı olabilir deyip duruyorlar. Hadi bilimsel olarak açıklamanız imkansız bari mantıksal bir zemine oturtun, o da yok, ne var, sadece boş laf var.

Ortada hiç bir şey yokken sadece tanrı varken, bu tek başına takılan tanrı tüm evreni ve canlılığı tasarlayıp yaratacak bilgiye nasıl sahip? Nasıl elde etmiş bunca bilgiyi etrafta kendinden başka hiç bir şey yokken?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Evet, gerçekten de öyle oluyor. "Sen ateist değilsin, olamazsın" demiyoruz, çünkü Tanrı yok diyen vb zırvalara inanmayan herkese  ateist dendiğini biliyoruz. Ama aramıza almıyor, dışlıyor, kabul etmiyoruz. Bildiğin aforoz ediyoruz. Bunu konuşarak da yapmıyoruz. Cahil, aptal, kötü niyetli, sapkın olduğunu çoğumuz hemen anlıyor ve onu dışlıyor.

Bu iyi ve gerekli bir davranış. Keşke din inanırları da böyle yapsa diyeceğim ama onların ahlak anlayışı da konuyla ilgili olarak vicdanları da epeyce sakatlanmış olduğu için bu davranışı pek göremiyoruz.

Hırsızlıkta, arsızlıkta, sapkınlıkta, cehalette kolayca buluşup örgütlenebilme gibi yetenekleri de var üstelik.

Ve siz agnostik biri olarak sürekli ateistlerin karşısında, onlarla tartışıp duruyor, ateizmle uğraşıyorsunuz.

İlginçtir, bazı agnostikler bunu ille de yapıyor... Din inanırları sizi bu yüzden de seviyor zaten. 

Benim ateist bir arkadaşım var, ateist olduğu için dışlamıyorum, sizin saydığınız özellikler, cahil, aptal, kötü niyetli, sapkın ateizmle bağlantısı yok, siz bildiğiniz karakterinden dolayı dışlıyorsunuz, merak ettiğim bir ateistin dindar bir arkadaşı olabilirmi?; cahil, aptal, kötü niyetli, sapkın olmayan.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Benim ateist bir arkadaşım var, ateist olduğu için dışlamıyorum, sizin saydığınız özellikler, cahil, aptal, kötü niyetli, sapkın ateizmle bağlantısı yok, siz bildiğiniz karakterinden dolayı dışlıyorsunuz, merak ettiğim bir ateistin dindar bir arkadaşı olabilirmi?; cahil, aptal, kötü niyetli, sapkın olmayan.

Evet, tabii kişilik ve karakterinden ötürü dışlıyoruz. Ateist diye sarıp sarmalamıyoruz yani.

Bir ateistin dindar bir arkadaşı olabilir, oluyor da. Ateist biri başı kapalı, bildiğin koyu dindar biriyle de evlenebilir. Evlenenlerini gördük burada. Olabiliyor elbette.

Benim, şahsen benim dindar bir arkadaşım olmadı, hala da yok. Dindar biriyle arkadaşlık edebilecek ortak noktam yok çünkü. Kafalar bambaşka şekilde çalıştığı için sohbet de olamıyor ya da zevk vermiyor. Bu, hiç dindar tanıdığım yok, hiç dindar birileriyle sohbet etmedim demek değil. Ama hani arkadaşlık etmek başka bir şey. 

Sitelerde Paylaş

Örnek olarak birini varoluşa zorlamak, onu acı, hastalık, keder dolu bir yere sürmek ve yaşama içgüdüsü olan, ölümden korkan canlılara ölümü yaşatmak oldukça vicdanlı bir davranıştır. Yaşam yanlılarının vicdan anlayışı da bir tuhaf. Kavramları ters yüz eder, vicdansızlığa vicdan, merhametsizliğe merhamet der bu zihin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Evet, tabii kişilik ve karakterinden ötürü dışlıyoruz. Ateist diye sarıp sarmalamıyoruz yani.

Bir ateistin dindar bir arkadaşı olabilir, oluyor da. Ateist biri başı kapalı, bildiğin koyu dindar biriyle de evlenebilir. Evlenenlerini gördük burada. Olabiliyor elbette.

Benim, şahsen benim dindar bir arkadaşım olmadı, hala da yok. Dindar biriyle arkadaşlık edebilecek ortak noktam yok çünkü. Kafalar bambaşka şekilde çalıştığı için sohbet de olamıyor ya da zevk vermiyor. Bu, hiç dindar tanıdığım yok, hiç dindar birileriyle sohbet etmedim demek değil. Ama hani arkadaşlık etmek başka bir şey. 

Aslında müslümanlığın, ateistliğin ötesinde bir kimlik var, iyi veya kötü bir ahlaka sahip olmak, dünyada iki tür insan vardır, iyi insan ve kötü insan, bu sözü seviyorum.

Bence karşılıklı saygı olduktan sonra insanlar birbirleriyle geçinebilirler.

Tabiiki iki ateistte iyiyse, bir iyi ateistle bir iyi dindarın paylaşabileceklerinden daha çok şey paylaşırlar, ama bence iyi insanlar iyiliğe din kimliğinden daha çok önem verirler. Kendileri farketmese bile.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Nuri Kara said:

Aslında müslümanlığın, ateistliğin ötesinde bir kimlik var, iyi veya kötü bir ahlaka sahip olmak, dünyada iki tür insan vardır, iyi insan ve kötü insan, bu sözü seviyorum.

Tabiiki iki ateistte iyiyse, bir iyi ateistle bir iyi dindarın paylaşabileceklerinden daha çok şey paylaşırlar, ama bence iyi insanlar iyiliğe din kimliğinden daha çok önem verirler. Kendileri farketmese bile.

Dindarlar iyi olamaz.

Din, tarih boyu süzüle süzüle, her tür pislik ve kötülüğü biraraya getirmiş bir şeydir. Dinlerde pislik ve kötülükten başka hiç bir şey bulamazsın. 

Dinlerin mantalitesi basittir: Aman iyilik yap, kötü olma. 5 yaşındaki çocuğu sikmek kötü değildir. Adam kellesi kesmek iyidir. 

İşte, git bak, dinlerin iyilik adına gösterdiği hiç bir şey yokken, her tür pisliği aklayan, her kötülüğü iyi gösteren bir şeyi vardır. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Dindar demek dinine epeyce bir bağlı kimse demek. Türklerin çoğu laf olsun dindarıdır, dinlerini de pek bilmezler. Onları dindardan saymıyorum ve evet, içlerinde elbette çokça iyi insan var. Arkadaşlarımızın hepsi silme ateist olamıyor, light Müslüman dediğimiz bu insanlar bizim arkadaşlarımız işte.

Ama genel olarak dindar; dinini bilen ve ona bağlı olan, söz ve emirlerini dinleyen veya dinleme eğiliminde olan insandır. Aidiyet duyduğu dinini ve o dinin içeriğini iyi bilince o insanın iyi insan olma şansı pek kalmıyor. Ahlak anlayışımız en baştan çelişiyor mesela. Bu insan iyi olmaktan öte, fikirleriyle mücadele edilmesi gereken kişi oluyor. En azından değişmesi beklenen...

Arkadaşlıkta, dostlukta iyi insan olmaktan öte özellikler bekliyorum ben. İyi insan olmak bir artı değil, basit bir standart, beklenen bir durum. Ama arkadaşlık etmek için yeter gerekçe değil.

Burada arkadaşlıktan kastım dost olmaya benzer bir durum. Hani selam verip almak, arada bir karşılaştığında iki satır laflamak cinsinden bir arkadaşlıktan bahsetmiyorum. 

Benim en iyi, en güvendiğim arkadaşlarım hep ateistlerden olmuştur, hala da öyle. Evlilik vb için de aynısı geçerli.

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Sana açıkladık ya mankafa! Doğmalar insanı kötü yapar diye. Daha ne yazıp duruyorsun. Senin iyi bildiğin çoğu dindar kutsal paçavrasındaki doğmaları akılcı bulmaz. Kitaplarını inkar ederler. Sen bunlara iyi diyorsun. Gerizekalılık var mı sende?

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Sana açıkladık ya mankafa! Doğmalar insanı kötü yapar diye. Daha ne yazıp duruyorsun. Senin iyi bildiğin çoğu dindar kutsal paçavrasındaki doğmaları akılcı bulmaz. Kitaplarını inkar ederler. Sen bunlara iyi diyorsun. Gerizekalılık var mı sende?

Mankafa kabül ettim ya bende. Gerizekalılık yokda ilk önce yazdığıma cevap ver.

On 25.09.2019 at 11:36, Nuri Kara yazdı:

"Doğmaları reddetmenin ( ateizm) hiçbir kötü yanı olamaz." Katılıyorum. Din temelli olmayan dogmalarda olabilir, bir ateist bu dogmaları kabul edebilir. Ateistlikten çıkmaz, senin ateizm tanımını ilk defa duydum ve bence ateizm bu değil, genel kanı bu değil. Sen ateizm bu dersen saygı duyarım. 

İyiliğin yüz tane kaynağı varsa birisi dogmaları reddetmektir, yani sırf birisi yüzünden ateizmin yolundan gidiyor diyemezsin. Sevgi akılla açıklanamaz, aklını kullanarak sevmez insan, sevgi dogmaları reddetmekten daha büyük bir kaynaktır.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Dindar demek dinine epeyce bir bağlı kimse demek. Türklerin çoğu laf olsun dindarıdır, dinlerini de pek bilmezler. Onları dindardan saymıyorum ve evet, içlerinde elbette çokça iyi insan var. Arkadaşlarımızın hepsi silme ateist olamıyor, light Müslüman dediğimiz bu insanlar bizim arkadaşlarımız işte.

Ama genel olarak dindar; dinini bilen ve ona bağlı olan, söz ve emirlerini dinleyen veya dinleme eğiliminde olan insandır. Aidiyet duyduğu dinini ve o dinin içeriğini iyi bilince o insanın iyi insan olma şansı pek kalmıyor. Ahlak anlayışımız en baştan çelişiyor mesela. Bu insan iyi olmaktan öte, fikirleriyle mücadele edilmesi gereken kişi oluyor. En azından değişmesi beklenen...

Arkadaşlıkta, dostlukta iyi insan olmaktan öte özellikler bekliyorum ben. İyi insan olmak bir artı değil, basit bir standart, beklenen bir durum. Ama arkadaşlık etmek için yeter gerekçe değil.

Burada arkadaşlıktan kastım dost olmaya benzer bir durum. Hani selam verip almak, arada bir karşılaştığında iki satır laflamak cinsinden bir arkadaşlıktan bahsetmiyorum. 

Benim en iyi, en güvendiğim arkadaşlarım hep ateistlerden olmuştur, hala da öyle. Evlilik vb için de aynısı geçerli.

Fikirleriyle mücadele varsa zaten arkadaşlık biraz zor olur. Benim ilk başta dediğim ateist arkadaşımla hiç tartışmıyoruz biz. Zaten bunun ismi saygı olmaz, birisini değiştirmeye çalışıyorsanız o sizin kabüllenmediğiniz birisidir; aynı şeyleri tekrarlamak yerine bir kere söylersiniz, o zaman tartışmasız bir evlilik, arkadaşlık vs. olabilir. Yani bende iyi olduğunu düşündüğüm bir insanla beni kabüllenmediği için ilişkimi bitirmiştim. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...