Jump to content

Kâfirin Dünya İdamhanesi

Recommended Posts

akıl şuur örnekleriniz ve buradan sonuca varma noktanız çok zayıf. anlamlı cümleler ya da genel olarak "anlam" falan çok öznel şeyler. bilim tüm bilinçli davranışın modelini çıkartacağını iddia edebilir. yapay zeka bir yerde bunu taklit ediyor. ama arkada yaşayan eden bir "özne" yok. bence maddi süreçler ile açıklanayan şey bu özne kavramı. kendi bilincimizi yaşayan öznenin varlığını bence de reddemeyiz.  bu yaşamın ta kendisi. "demek ki bir şeyin varlığı onu görmeden ve labaratuvarda test etmeden de şüphesiz kabul ediliyor öyle değil mi.." ben bu noktada bu bilincin öznel deneyimi argümanı yüzünden evet diyorum. yoksa sizin delil diye iddia ettiğiniz şeyler delil falan değil. benim bu öznenin varlığını kabulüm de bilimsel delil değil. böyle iddialar ile geldiğinizde insanlar sizi ciddiye almıyor işte. ben başbaşka noktalardan sizinle aynı yere ulaştığım için konuyu uzatmıyorum kısaca şunu söyleyeyim bu materyalizme yapılmış bir eleştiridir. buradan tanrı ya da dinlerin varlığına kesin olarak şüpheye varılmayak şekilde ulaşılmaz. ama argümanlarınızı dinlemek isterim.

ben açıkçası kendimi %100 deist olarak görmüyorum, insan haklarınına, bilimsel düşünceye itibar ediyorum, illa bir kimlik oturtayım diye bir hedefim de yok, ama tartışmaya o varsayım üzerinden gidelim. 

30 dakika önce, ck789 yazdı:

şu:inandığınız tanrı, kendini size niçin tanıtmıyor ve bildirmiyor ve bu sizi bu dünyaya göndermesindeki hikmetleri size söylemiyor ve sizi bu konularda cahil bırakıyor?

Dinlerden bağımsız olarak insana akıl ve vicdan vermiş. Bunlara tüm samimiyetliyle güvenen insan doğru yolu bulabilir. Bir yerde dinler olmasa da fıtrat insanı şekillendirir ve doğruya yola götürecek temeli sağlar diyebiliriz. 

Siz dinlerin ilahiliğini neye göre değerlendiriyorsunuz? Önümüze konan bir kitabın ilahi olup olmadığnı değerlendirme kriterimiz nedir?

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

İslam tanrısı insanlara neden şuur vermiş onuda kısaca yazalım da yarım kalmasın...

Allah insanları imtahan edip ya sonunda hurilerin bulunduğu cenette içi süt ve şarap dolu ırmaklarla ödüllendirecek veya cehennemim kor ateşinde yakarak ve irin içirtirerek cezalandıracak.

Peki, iyi insanlar cennete kötüler cehenneme mi gidecek? Hayır, kafirlerin yaptıkları bütün iyilikler sayılmayacak. Yani ayırım müslüman-kafir diye olacak!

Şimdi... akıl ve şuur sahibi, mantıklı ve özgür düşünebilen birisinin buna "hayatın anlamı" diye inanmasını beklersiniz veya bunun da kızılderililerin veya antik Yunanın hayali tanrıları/mitleri gibi bir "masal" olduğuna mı?

Saygılar

Sitelerde Paylaş
Şimdi, ck789 yazdı:

Dinlerden bağımsız olarak insana akıl ve vicdan vermiş. Bunlara tüm samimiyetliyle güvenen insan doğru yolu bulabilir. Bir yerde dinler olmasa da fıtrat insanı şekillendirir ve doğruya yola götürecek temeli sağlar diyebiliriz. 

Siz dinlerin ilahiliğini neye göre değerlendiriyorsunuz? Önümüze konan bir kitabın ilahi olup olmadığnı değerlendirme kriterimiz nedir?

Niçin kendini bize tanıtmasın? Bizi bilerek ve isteyerek bu dünyaya gönderen bir zatın kendini bize tanıtmaması mümkün mü?Akıl ve vicdanınıza göre koca kainatın yaratılmasının ve insanın bu dünyaya gönderilmesinin ve hastalık ve ölümlerin gayesi nedir? Bu kainatı yaratan zat nasıl biridir?

Kur'anın bir çok mucizesi var..Yani, Allah Kur'anı ve peygamberlerini inkara bahane bırakmamış..o yüzden inkarın özrü yok..onlardan bazılarını sıra ile söyleyeceğim..

Sitelerde Paylaş
Şimdi, poiuz yazdı:

.

Alıntı

Allah insanları imtahan edip ya sonunda hurilerin bulunduğu cenette içi süt ve şarap dolu ırmaklarla ödüllendirecek veya cehennemim kor ateşinde yakarak ve irin içirtirerek cezalandıracak.

Elbette..sonsuz kudret ve merhamet sahibi bir zatın insan gibi aciz ve fakir mahluklarını sevindirmek için onlara ebedi seyrangahlar ve ziyafetler hazırlaması ve kötülere cezasını vermesi onun kudretinin ve merhametinin ve adaletinin gereğidir.

Alıntı

Peki, iyi insanlar cennete kötüler cehenneme mi gidecek? Hayır, kafirlerin yaptıkları bütün iyilikler sayılmayacak. Yani ayırım müslüman-kafir diye olacak!

Elbette iyi-kötü diye ayrılacak..Fakat, kafir az bir zamanda nihayetsiz bir cinayet işlediği için, onu cehenneme atmak adalettir..Yani, küfür ve inkar küçük gibi görünse de kapsadığı şey çok büyüktür..Çünkü, Koca kainatı vazifesizlikle, manasızlıkla suçlayan biri kainatın manevi hukukuna tecavüz etmiş olur..Elbette nihayetsiz cinayet nihayetsiz azabı gerektirir...Fakat küfrün ve kafirin mertebeleri olduğu gibi cehennemin de dereceleri var..yani cehennemde de olsa hiç bir iyilik mükafatsız kalmayacak.

Alıntı

Şimdi... akıl ve şuur sahibi, mantıklı ve özgür düşünebilen birisinin buna "hayatın anlamı" diye inanmasını beklersiniz veya bunun da kızılderililerin veya antik Yunanın hayali tanrıları/mitleri gibi bir "masal" olduğuna mı

Şimdi, poiuz yazdı:

Ahiretin varlığı dünyanın varlığı kadar kesin ve şüphesiz olduğu ve kainatın zerreleri adedince delilleri olduğu için bu cümle anlamsızdır.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, ck789 yazdı:

Mesela, Kur'anın bir mucizesi kısa bir süresine nazire istemesidir ki, bu meydan okuma şimdi de devam ediyor..Öyle ayetler var ki, bu ayetleri bir insanın ve özellikle okuma yazma bilmeyen bir insanın söylemesi imkansızdır..Bunun örnekleri çok..Bu konuda ben nazire edebilirim diyen biri varsa karşıma çıksın.. ben çok kısa bir sure söyleyeceğim o da ona mukabele edecek..var mı cesareti olan..

Sitelerde Paylaş

hristiyan iyi biri ya da deist iyi biri de yaradılışı reddetmiyor. yani sizin tabirinizle koca kainati vazifesizlikle, manasızlıkla suçlayıp manevi hukuku tecavüz etmiyor. bu bile zorlama bir gerekçe ama dediğim gibi hristiyan ya da deist de bunu yapmıyor. insan hakları bildirgesini ortaya koyanlar kötü insanlar mı mesela? açıkça ateist olduklarını falan söylemiyorlar, hristiyanlığa ya da deizme daha yakın oldukları şeklinde zorlama bir yorumda bulunabilirizama islam adına yapmadıklarını söyleyebiliriz. 

bunlar bir kenara önümüze konan kitabın ilahl olup olmadığını nasıl değerlendireceğiz sorusuna cevap yok. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Mesela, Kur'anın bir mucizesi kısa bir süresine nazire istemesidir ki, bu meydan okuma şimdi de devam ediyor..Öyle ayetler var ki, bu ayetleri bir insanın ve özellikle okuma yazma bilmeyen bir insanın söylemesi imkansızdır..Bunun örnekleri çok..Bu konuda ben nazire edebilirim diyen biri varsa karşıma çıksın.. ben çok kısa bir sure söyleyeceğim o da ona mukabele edecek..var mı cesareti olan..

böyle delil mi olur. nasıl ispatlayacaksın okuma yazma bilmediğini vs. 19 mucizesi gibi bir şey olaydı iyiydi. objektif, matematiksel ve kesin olurdu. nazire iddiası nedir neye göre değerlendirecez hangisinin daha nazire olduğunu yine öznelliğe kayıyor konu objektif delil olmaktan uzaklaşıyor. 

dinlerin ilahiliğini ispatlayan delil olarak ortaya cidden nazire argümanını mı koyuyorsunuz?  

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, İLİMCİK said:

Ne diye habire cesareti olan var mı diye meydan okuyorsun? Yaz işte arabın sana ezberlettiklerini, engel olan mı var? Zaten en iyi yaptığın şey papağan gibi arabın palavralarını tekrar etmek değil mi?

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, ck789 yazdı:

dinlerin ilahiliğini ispatlayan delil olarak ortaya cidden nazire argümanını mı koyuyorsunuz?  

Nazire önemli çünkü, o zamanda da inatçı münkirler ve taraftarları çoktu.. Böyle bir kaç kelamla davasını çürütmek varken, onlar savaşı ve perişaniyeti kabul ettiler.. Benim istediğim nazire objektif olacak.. Mesela, bir satırlık öyle bir kelam söyleyiniz veya bulunuz ki, her bir kelimesi birbirlerine hem delil, hem de netice olsun.. Buyurun.. 

Sitelerde Paylaş

Bu nasıl delil oluyor, allahın sıfatları islamdan önce hiç var olmayan kavramlar mıydı? bir şeye ezeli dersen hem sebebi hem sonucu o olmuş olur. islamdan önce materyalist düşünürler var. bunlar ezeli ve ebedi olarak maddeyi görmüşler. bunlar nazire sayılmıyor mu?

nazire ile objektifliğin ne ilgisi var? nazire nasıl dinlerin ilahiliğini ispatlıyor? objektif nazire nedir, subjektif nazire nedir?

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, İLİMCİK said:

Nazire önemli çünkü, o zamanda da inatçı münkirler ve taraftarları çoktu.. Böyle bir kaç kelamla davasını çürütmek varken, onlar savaşı ve perişaniyeti kabul ettiler.. Benim istediğim nazire objektif olacak.. Mesela, bir satırlık öyle bir kelam söyleyiniz veya bulunuz ki, her bir kelimesi birbirlerine hem delil, hem de netice olsun.. Buyurun.. 

Her kim ki bana inanmayanları bir tanrı sonsuza kadar yakacak der, o kişi aşağılık bir yalancı ve sahtekardır.

Sitelerde Paylaş
Alıntı

milyarlarla bilinçin arasından yalnız birini sana tecrube ettiren maddeden ayrı öznenin varlığını nasıl reddedersin, işte o özne ki iradeyi var etmiştir. özne olmadan irade olmaz, irade olmadan özne olmaz. 

üzerinde çalışabilir. bilgisayarla uğraşsak 19 a da uydurabiliriz :D

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, İLİMCİK yazdı:

Ben tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım, Kur-an'dan böyle bir satırı yazarmısınız?

tarihinde Nuri Kara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben de anlamadım. nazireden tam olarak kast edilen nedir ve bu iddialaşma nasıl oluyor da dinlerin ilahiliğini ispat ediyor? 

biri ortaya bir iddia atsa ve bu iddianın aksi ispatlanmasa ilk iddaayı ortaya atan haklı mı oluyor? ateistler de "tanrı varsa hani nerde bilimsel olarak ispatla" diyor. dini argümanların hiçbiri bilimsel değil. ne oldu adamların iddiasını cevaplayamadın diye inançlar yalan mı oldu? bunun karşığı "asıl siz nazire yapın da ispatlayın metnin ilahi olmadığını" mıdır? nazire ne ilahilik ile ne ilgisi var hiçbir tutarlılık yok.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, İLİMCİK yazdı:

Hangi dilde ? Ve nazire edilebildiğini ve tamam bu olmuş diyecek olan merci kim olacak alimler kurulu toplanacak mı ?

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, İLİMCİK said:

....

Kafir...
"...Koca kainatı vazifesizlikle, manasızlıkla suçlayan biri kainatın manevi hukukuna tecavüz etmiş olur."

Evet, tabii ki kafirlerin bu büyük suçunu aklı, şuuru olan herkes rahatça görebilir ve bu kişilerin cezalandırılmasını onaylar.

Ahlak, vicdan, akıl gibi bütün bu özellikler sadece müslümanlarda olduğu için bu tecavüzü sadece ve sadece müslümanlar görebilir ve cezalandırmayı destekler.

Bu AKIL ve MANTIK dini islamdır!

Ateistlerin problemi cahille tartışmaya girmek zorunda kalmaladır, ne yazık hiç yenme şansları yoktur ;)

İyi günler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...