Jump to content

Din ve tanrı yalanı

Recommended Posts

İnsanların dinlere ya da tanrıya inanma ya da inanç hissinin, inançlı olmaya iten eb büyük sebebi tanrıya irade vermeleridir bence ve aslında harika bir çözümdür de. Eğer iradeyi tanrıya verirse, verdiği kişi de bir tanrı olacağı için onu istediği gibi kullanma yetkisi sahiptirr. Hiçbir şeyle uğraşmakta gerekmiyor ve her işlerini tanrıya yaptırıryorlar.. iyi kötüsünüde ona bırakmışlar. Mesela ateist bir iddia karşısında Kur'an'a uygun olmayan bir idaa paylaşıldığın da burada ki teistler Allah'a bir başka rahatlık veriyorlar.(Bunun sebebi de beyin yeni basmaya başlaması) Ben kendime göre yorumluyorum diyerek aslında kendisininde yorumcu olduğunu bilmiyor enailer. Tanrı eğer irade sahibi ise her şeyi istemelidir, de tanrının istekleri de bitmez, bitemez, bu işin kötü tarafı. Kendisini öldürmek isteyebilir bu da iyi tarafı. şaka falan bir tarafa istekleri bitmiyorsa ve sonsuz yaşama inanırsan da, tanrının saçma sapan hikayelerin birinde sikik bir hayat yaşayaksın. Ve buna razı olacaksın. Çünkü irade sahibi belli. Sen ben bir kuklayız, oynatılıyoruz desen yok canım olur mu öyle şey özgür irademiz var!!. Farkındayız burası bir sınav, sınavda olduğunumuza inanmayan kafirdir ve yanacaktir. Kabak gibi ortada ama enailer efsane arıyorlar kendine. Madem fakrındasın bir iradenin olduğundan niye kurallarla dolu bir paket ile seni kurallarla, cezalarla ve adaletsizliklerin olduğu bir sınava tabi tutar, asıl sınav yeride burası ya gel bilmem kaç bin yıl önceki kurallarrın olduğu bir kitab ile yaşa burada. Demiyorlar ki lan biz neyin kafasını yaşıyoruz. Bu nasıl kader amk. Bu nasıl iştir, teori ve pratik arasında ki ilişkiyi ve tanrıyı mantık ile açıklamak imkansızdır. . Nasıl ayak uyduracağında seni ilgilendirir.  (kafirlik ve şirk gibi) fena işler yaparsan, seni yakarım. bir irade verdim ama senin olmadı o, bunu bil diyor. İstediğim zaman oyundan alırım. Kurallara sike sike uyacaksın, yazdık bir kere diyor. Herkesin gönlünü edemem diyor bizim enailere. Düzenin olduğu yerde irade yoktur. Çünkü kaos var diye ilkin tanrı sora düzen var. Dolayısı ile irade falan hikaye.? Kaos var diye tanrı var. Yoksa biz o kadar aptal mıyız, başımıza tanrıyı salıyoruz.? Bunca işle uğraşıyoruz. Düzeni bozman veya bozmaman sorun değil yani. Sen hiçbir boka yaramıyorsun kısacası. Ama sen yinede tuhaf bir şekilde bundan zevk duyuyorsun. Şeytani bir his bu. Ve tanrı olduğu için hiçbir şeyin israfı olmaz, çünkü herşey onundur. Çünkü o irade sahibidir de ondan..ne yapmış olduğu seni ilgilendirmiyor ve ilgilendiremiyor.

Bu düzen herşey sırf biz oynayalım diye var zannediyorsunuz. Sahnedeyiz falan ama yazanın yönetmenin aynı varlık olduğuna inanmalısın, inanmalısında bu varlık zamansız olduğu için nerede olduğunu da bilmiyorsun ve mekanı olmadığı içinde yönünü bilmiyorsun, bulamıyorumsun. Yani yok. Asıl ateistler dincilerdir. Ateizmin yapmaya çalıştığıda bu. Tanrıyı değiştirmeye çalışıyor ama bunu akılla yapmaya çalışıyorlar. Böyle olması bence daha adil ve duyurucu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...