Jump to content

Arkadaşlar, Bir Konuda,Yardımınıza İhtiyacım var.

Recommended Posts

Arkadaşlar bir sorum, olucak bu sorunun cevabını bende bilmiyorum,diyelim ki bir binada 72 aile oturuyor.

deprem oluyor bina çatlıyor,bina boşaltılıyor   ve  yıkım kararı alınıyor.

Binanın yarısı zengin yarısı fakir ,zengin olanlar,

binayı tekrar yapma kararı alıyor, fakat diğer yarısı fakir ve durumu olmadıgı için,

binayı tekrar yapma kararına katılmıyor.

Sonuçta ne olur? fakirde olsa o binada hisse sahibi,insanlar

kalt mülkiyeti var ellerinde,

sonuçta o bina nasıl yapılıcak? veya yapılıcakmı? aranızda

bu konuyla derin bilgisi olanlar varsa , yorumluyabilirmi?

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Salvolimpos yazdı:

Zorunlu deprem sigortasıni, dask i yaptiran hane sahipleri zararının bir kısmını usulü neyse ona göre sigortadan alır, geri kalanlar da dask yaptıramadiği için kendi götunu avuçlar .

Sorduğum soru bu değildi, sanırım sorumu anlıyamadınız, ortak karar alınıdığında dask, size yardımcı olmaz, 

ortak yıkım kararı alındığında, durumu olmuyanlar için bir çözüm varmı? ,

durumu olmuyanların  imkanı yok ama, binada hak sahibi, kat mülkiyet tapuları var,

bu durumda, mutlak çözüm nedir? 

şöyle izah edim, imkanı olanlar, % 50 olmuyanlar % 50 ise , bina yıkılırmı? veya 1 kişinin bile imkanı

olmasa o bina yıkılırmı? 1 kişinin bile  binaya ortak hakkı olduğunu düşünürsek, sizce mutlak çözüm ne olur? 

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Doğuştan işşiz yazdı:

Sorduğum soru bu değildi, sanırım sorumu anlıyamadınız, ortak karar alınıdığında dask, size yardımcı olmaz, 

ortak yıkım kararı alındığında, durumu olmuyanlar için bir çözüm varmı? ,

durumu olmuyanların  imkanı yok ama, binada hak sahibi, kat mülkiyet tapuları var,

bu durumda, mutlak çözüm nedir? 

şöyle izah edim, imkanı olanlar, % 50 olmuyanlar % 50 ise , bina yıkılırmı? veya 1 kişinin bile imkanı

olmasa o bina yıkılırmı? 1 kişinin bile  binaya ortak hakkı olduğunu düşünürsek, sizce mutlak çözüm ne olur? 

zemin katta oturandan kullanmadığı asansör aydınlatma masraflarını alıyorlar.Buda onun gibi birşey.
Binayı yapan kişi masrafları ödeyemeyen  kişinin evine ya ortak olur yada komple alır. :)

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, mirasyedi yazdı:

zemin katta oturandan kullanmadığı asansör aydınlatma masraflarını alıyorlar.Buda onun gibi birşey.
Binayı yapan kişi masrafları ödeyemeyen  kişinin evine ya ortak olur yada komple alır. :)

3/ 2 çogunluk saglandı diyelim, bu seferde durumu olmuyanların hisseleri ne olur?raiç bedel üzerinden satılıp parasi hisse sahiplerine verilirmi? ne olur? net bir çözümü olan varmı?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Doğuştan işşiz yazdı:

3/ 2 çogunluk saglandı diyelim, bu seferde durumu olmuyanların hisseleri ne olur?raiç bedel üzerinden satılıp parasi hisse sahiplerine verilirmi? ne olur? net bir çözümü olan varmı?

payına düşen arsa bedeli bina yapım bedelinin altında kalacağı için havasını alır.

Borçlu çıkıyor. :)

Devlet gölcük depreminde gecekondu sahiplerinin  evlerini yıkıp arsalarına kat karşılığı el koydu.

Şimdi bu kat  sahiplerinin  elinde bina yapım bedelini ödeyecek arsada yok  bu dediğin durumda.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, mirasyedi yazdı:

payına düşen arsa bedeli bina yapım bedelinin altında kalacağı için havasını alır.

Borçlu çıkıyor. :)

Devlet gölcük depreminde gecekondu sahiplerinin  evlerini yıkıp arsalarına kat karşılığı el koydu.

Şimdi bu kat  sahiplerinin  elinde bina yapım bedelini ödeyecek arsada yok  bu dediğin durumda.

imkanı olmuyan kat maliklerinin hisseleri, sanırım satılıyor. başka biri bu hisseleri alıp bina yeniden yapılıyor ..başka  bir yolu oldugunu sanmıyorum..imkanı olmuyan kat malıkleri evinin degeri kadar parasını alıyor ve binayla ilişiği kesiliyor diye biliyorum.Eğer ellerinde bir kat mülkiyeti varsa devlet bir proje dahilinde bir yapıya ruhsat vermiş demektir. Bu yapıdan hisse alanlar o yapının sağlam olduğunu bilmek zorunda değildir. Devletin verdiği kat mülkiyetine bakarım ben. Devlet denetimi yada yapı ruhsatını düzgün yapamamış ve inceleyememişse, suç devletindir. Ben böyle bir şey yapsam devlet bana fatura eder, öyleyse bu faturayıda devlet ödemelidir.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Doğuştan işşiz yazdı:

imkanı olmuyan kat maliklerinin hisseleri, sanırım satılıyor. başka biri bu hisseleri alıp bina yeniden yapılıyor ..başak bir yolu oldugunu sanmıyorum..imkanı olmuyan kat malıkleri evinin degeri kadar parasını alıyor ve bınayla ilişiği kesiliyor diye biliyorum.

Kat sahibi evin değerinide alamaz.
Yapan müteahhit hayrına yapmayacak binayı.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Kat sahibi evin değerinide alamaz.
Yapan müteahhit hayrına yapmayacak binayı.

Bu konuda size katılıyorum, raiç bedelin altında binadaki imkanı olmuyan kat maliklerinin hissesi olanların tapuları satılır,  örnek verecek olursak,

binanın raiç bedeli, 500 milyar iken size verilicek miktar 400 milyar olucaktır. devlet 100 milyarını hibe ederek, 

size büyük bir kazık sokucaktır..

diğerleride yani imkanı olanlarda mütaitle anlaşıp binayı yeniden yapıcaktır... 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...