Jump to content

BİZLER TANRIYIZ....

Recommended Posts

Hayır hepsinde de ruh var. Hinduizmde buna doğrudan ruh denirken budizmde ise bilinç denilmektedir. Hepsi de ruhçudur.

Budizm ve diğer öğretiler hakkında sizin hiçbir bilginiz yok.

Bilgili olan ise benim konu ile ilgili makalelerim de var.

Ama madem yeri geldi öğrenmeye başlayacaksınız. Hepsi de ruhçudur ve de panteisttir.

Bu arada Budizm ve Hindizmdeki cehennem inancı için:

https://en.wikiquote.org/wiki/Naraka_(Hinduism)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Hayır hepsinde de ruh var. Hinduizmde buna doğrudan ruh denirken budizmde ise bilinç denilmektedir. Hepsi de ruhçudur.

Ama madem yeri geldi öğrenmeye başlayacaksınız. Hepsi de ruhçudur ve de panteisttir.

Ve bu da Budist cehennemi:

https://www.learnreligions.com/buddhist-hell-450118

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Hayır Hacı, bir böcek veya bakteri ne ise evren de odur, insan da aynı şekilde öyle... Yani yaratılmış gariban bir kuldan başka birşey değildir. Diğer evrenler de öyle.. Bu evrenler "yoktan" yaratıldılar ve de ölecekler. Sadece Rabbin Katı adı verilen Ahiret Evreni ölümsüzdür ama o da yoktan yaratılan bir kuldur sadece ve de Allah istediği için yaşayacaktır. İnsanlar da aynı şekilde yoktan var edilmiş gariban kullardır ve de öleceklerdir.Sadece cennettekiler sonsuza dek yaşayacaktır ama yine bu da yüce Allah istediği için gerçekleşmektedir, O'nun tarafından var edilmektedir:

http://emre1974tr.blogspot.com/2016/05/goklerevrenler.html

Cennette ruh yok sadece benden olarak yaşanacak öyle mi? Ruh falan yok diyorsunuz. ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Hayır Hacı, bir böcek veya bakteri ne ise evren de odur, insan da aynı şekilde öyle... Yani yaratılmış gariban bir kuldan başka birşey değildir. Diğer evrenler de öyle.. Bu evrenler "yoktan" yaratıldılar ve de ölecekler. Sadece Rabbin Katı adı verilen Ahiret Evreni ölümsüzdür ama o da yoktan yaratılan bir kuldur sadece ve de Allah istediği için yaşayacaktır. İnsanlar da aynı şekilde yoktan var edilmiş gariban kullardır ve de öleceklerdir.Sadece cennettekiler sonsuza dek yaşayacaktır ama yine bu da yüce Allah istediği için gerçekleşmektedir, O'nun tarafından var edilmektedir:

http://emre1974tr.blogspot.com/2016/05/goklerevrenler.html

Cennette ruh yok sadece benden olarak yaşanacak öyle mi? Ruh falan yok diyorsunuz. ?

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Bana inanmıyorsan hacıya sor , hepsinde ruh yoktur.. budizmde ruh olmaz, budizm inanç değildir,

buda öğretilerini oku istersen, birazcık bilgi sahibi olmaya çalış. 

buda bir insandır, şiişman değildir, şişman figürü onu tanrı gibi göstermek için yapılmıştır, kısaca;

budistler ona taparlar ama tanrı değil insandır taptıkları buda..

1. Sizi kendinizden başka hiç kimse kurtaramaz. Kendi kendinize ışık olun.

2. Nefret hiçbir zaman nefretle yok edilemez. Nefret sevgiyle yok edilir bu ölümsüz kanundur.

3. Sağlık, en büyük hediyedir, doyumluluk en büyük zenginlik, güven en iyi akrabalıktır. Nirvana ise en büyük mutluluk.

4. Öfkeye sarılmak birine atmak için kavradığınız sıcak bir kömür parçası gibidir; yanan aslında sizsinizdir.

5. Öfkeyi sevgiyle, kötülüğü iyilikle yen. Açgözlülüğü cömertlikle, yalanı gerçekle yen.

nirvana kısaca, en tüksek ruh olduğun trans halidir.

ama bu ruh tanımı teizm gibi ölüm sonrası için değil, yaşam için verilmiştir.

o zaman biz  bu ruha ruh diyemeyiz, ruh tanımı mantık hatası olur.

beni haklı çıkartıyorsun!

budada ki ruh tanımı insan değil tanrıdır... insan tanrıdır.. 

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, memjan21 yazdı:

Elbette, ruhlar(ya da ölümsüz bilinçler inancı) ruhçuluğun safsatasıdır.

İslam'da böyle bir inanç olmadığı gibi , İslam hep bu batıl öğretilerle mücadele etmek için gelmiştir.

Ama hadisler ve tasavvuf yoluyla sonradan müslümanlara ruhlar inancı benimsetilmeye çalışılmıştır:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/islamda-canllarn-ruhu-hayaleti-yoktur.html

tarihinde Emre Karaköse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Saçmalamayı kes Doğuştan İşsiz, hepsi de ruhçu ve de cehenneme inanan dinlerdir. Kaynakları da verdim.

Dediklerimin hepsi doğru, sende biliyorsun sadece sakin olmaya çalış... verdiğin kaynakları anlıyarak  okumalısın, beni destekliyor budizmde ki ruh tanrının ruhudur.. insan tanrıdır.. buda tanrı değil insandır, bilge kişidir.

gerekirse aklın almıyorsa ispatlarım... 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Saçmalamayı kes Doğuştan İşsiz, hepsi de ruhçu ve de cehenneme inanan dinlerdir. Kaynakları da verdim.

budizm konusunda çok zayıfsın, balon gibi patladın karşımda...

Gotama Buda, MÖ 563-483 arasında Hindistan'da yaşadığı tahmin edilen ruhani öğretmen ve Budizm'in kurucusu. Doğduğunda adı Sidarta Gautama'dır. (Sanskrit; Pali: Siddhāttha Gautama). Prens Sidarta ya da Śākyamuni (Sakya kabilesinden gelen bilge) adlarıyla da anılır.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Hadi ağlamayı bırak da bana teşekkür et Doğuştan İşsiz/Bilgisiz.

Sayemde Hinduizm ve Budizmi öğrenmeye başladın.

acıdım sana bu yüzden bu son iletim, paramparça ettim seni... (verdiğin kaynakları anlamadan alıntılarsan olucagı bu) 

Sitelerde Paylaş

Aslında İslam'da sadece Cennet sonsuz iken,  buna karşılık cehennem içindekilerle birlikte birgün yok olacak ayetlerde gördüğüm kadarıyla. İslam'ın ahiret evreninin en büyük farkı fiziksel maddi evren olmasıdır. şöyle demiştim:

Ayetlerde cennettekilerin cehennemdekilerden farklı olarak, ilk ölüm dışında ölümü tatmayacakları vurgulanıyor. Cennettekiler sonsuza dek yaşarken, cehennemdekiler ise bir gün cehennemin kendisiyle birlikte yok edilecek olabilirler.

Saffat 55. Baktığında, onu cehennemin ortasında bulur. 56. "ALLAH'a andolsun, az kalsın sen beni de mahfedecektin," der. 57. "Rabbimin nimeti olmasaydı, ben de şimde seninle birlikte olurdum." 58-59. Biz ilk ölümümüzden başka ölecek değiliz ve biz azaba uğrayacak da değiliz.

Orada, ilk ölüm dışında ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur.(Duhan Suresi 56. ayet)

tarihinde Emre Karaköse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 saat önce, haci yazdı:

Madde antimadde ile karşılaşınca ortaya çok parlak bir ışık çıkmakta ve her ikisi de saf enerjiye dönüşerek yok olmaktadırlar. Yok olan madde ve onun karşıtı olan antimaddedir. Enerji hala vardır. Enerji yok olmamaktadır. İncil ve Tevrat'a göre Sodom ve Gomore'nin tahribi sırasında bir ışık ortalığı aydınlatmış ve oradan kaçarken geriye dönüp bakanları yakarak yok etmiştir. Ayrıca Tanrı let there be light demiş ve evren ortaya çıkmıştır. İslam'a göre ise evrenin oluşması için Allah'ın ol demesi yetmiştir. 

Tanrı evreni neden yaratmıştır? Amacı nedir?

Tanrı neden Big Bang gibi muhteşem bir başlangıcı yeğlemiştir? Herşey neden müthiş bir şölenle başlamıştır? 

Aslında Big Bang görkemli ve sesli bir patlama ve genişlemedir. Evren ol demeye bile zaman kalmadan bir anda  yeni doğan bir bebek gibi ağlayarak doğmuştur.  Evren yaratıldığı andan bugüne kadar  enerji maddeye dönüşürken sayısız devinimlere, süpernovalara,  sahne olmuştur. Yaşamın ortaya çıkması ile bu devinimler farklı bir boyutta devam etmeye başlamışlardır. Biri dışında biz canlıları oluşturan atomların hepsi yıldızların merkezindeki fırınlarda sentez edilmiş ve süpernovalarla evrene dağıtılmışlardır. Tek istisna hidrojen atomudur ki o, Big Bang sırasında sentez edilmiştir. Çok sonraları dünyada bir araya gelen ve yıldız tozundan başka bir şey olmayan bu gizemli elementler biz canlıları oluşturmuş, ortaya çıktığımızdan uzunca bir zaman sonra bize can veren aynı atom ve moleküller, bilinçli olmamızı da sağlayarak bizi gökyüzüne bakmaya zorlamıştır. İşte o bakış evrenle ve bizle ilgili hemen herşeyi değiştirmiştir. 

Bizde bilince kavuşan nedir?

Bizi bilince kavuşturan ne ise, bizde bilince kavuşan da odur. Evren midir bizde bilince kavuşan?

Panteistlerin tanrısı mıdır?

Tanrı mıdır?

İnsan mıdır bilince sahip olan?

Yoksa bilinç midir insanda ortaya çıkıp ona sahip olan?

Tanrı varsa eğer insanda bilinci neden yaratmıştır?

Yoksa evren insanı ve insanda bilinci onun aracılığı ile kendini görmek,tanımak, anlamak, görkemini algılamak için mi yaratmıştır? 

Ben başka bir neden düşünemiyorum. Bizler belki de evrenin  yıldız tozundan, kendini tanıma, anlama ve görme merakı ile yarattığı, onun hayalinden oluşan varlıklarız. Bizlerde yarattığı bilinç ve akıl ile kendini tanımaya çalışan evren aslında bizden başka birşey değildir. Bizi yaratan bir Tanrı olan evren belki de kendisini bize sorarak tanımak, ne olduğunu, neden ve nasıl var olduğunu anlamak ve ögrenmek istemektedir. Evren bize kim ve ne olduğunu sormakta, bizler de onu yanıtlamaya çalışmaktayız. Bunu bizden başka hiçbir canlı yapamaz. Çünkü bizler evrenin yarattığı en akıllı varlıklarız. Onun en mükemmel eseriyiz.

Tanrı var mı?

Elbette var!

Kendisi ile birlikte bizi yaratan O değil mi?

Nasıl olur da O olmaz?

Biz varsak, O da var. Kendimizi nasıl reddedebiliriz?

Bizler O'yuz. O'nun bir parçası ve manifestasyonuyuz.

O'nun en mükemmel eseriyiz.

O da var olduğu için varız.

Doğa varsa dünya var olduğu için var.

Dünya varsa evren var olduğu için var.

Evren varsa Tanrı var olduğu için var.

Bu doğal bir sonuç...

Diğer bir doğal sonuç da Tanrı'nın biz olduğudur.

Biz doğanın bir parçasıyız, doğa dünyanın, dünya evrenin, evren tanrının.....

O halde bizler de, kendisi değilsek bile, Tanrı'nın bir parçasıyız.

Bizler birer yıldız tozuyuz.

Doğanın en değerli birikimi, milylarlarca yıllık çabasi sonucu yaratılan ve bir araya getirilen atomlardan oluşan değerli ve görkemli bir varlığız.

Bizler yıldız topluluğuyuz...

Galaksileriz.

Bizler kayan, sönen yıldızlarız.

Bizler süpernovalarız.

Bizler bitkiyiz, hayvanız.. canlıyız..

Bizler insanız, evreniz..

Bizler Tanrıyız...

Ateistforumun yöneticisi @haci kendini tanrı ilan etti. 

Forumun adını değiştirin. :)

www.naylonateistlerforumu.org

naylon:sıfat, mecaz Düzme, düzmece, sahte.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Ateistforumun yöneticisi @haci kendini tanrı ilan etti. 

Forumun adını değiştirin. :)

www.naylonateistlerforumu.org

naylon:sıfat, mecaz Düzme, düzmece, sahte.

Böyle aptalca, ilkel, basit, hakaretamiz ve ucuz bir sonuca ulaşmadan önce kendimize şu soruyu soralım....

Tanrı neden var?

Bu sorunun cevabı sizin ateizm konusunda tutumunuzu ortaya koyacaktır. Ve bu cevap sanıldığından çok daha sofistike olmak durumundadır.

Yalnız her birey için değil, her felsefi ekol için Tanrı'nın varlığı farklı nedenlere bağlıdır.

Tanrı yokluğu ilkesine bağlı ateizmde bile olmayan bir Tanrı'nın varlık nedeni önce tartışılır, sonra reddedilir.

Tanrı neden göstermeden, yakından ve bilimsel olarak incelenmeden, fevri bir davranışla yok edilmez. Edilemez.

Önce Tanrı'nın neden var olması gerektiği kurgulanır. Ardından o neden çürütülür.

Aramızda bu konuyu doğru dürüst ve iyi niyetle tartışmaktan aciz olanlar varsa bu başlık onları ortaya çıkaracaktır.

Birini yukarda ben ifşa ediyorum.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, haci yazdı:

Böyle aptalca, ilkel, basit, hakaretamiz ve ucuz bir sonuca ulaşmadan önce kendimize şu soruyu soralım....

Tanrı neden var?

Bu sorunun cevabı sizin ateizm konusunda tutumunuzu ortaya koyacaktır. Ve bu cevap sanıldığından çok daha sofistike olmak durumundadır.

Yalnız her birey için değil, her felsefi ekol için Tanrı'nın varlığı farklı nedenlere bağlıdır.

Tanrı yokluğu ilkesine bağlı ateizmde bile olmayan bir Tanrı'nın varlık nedeni önce tartışılır, sonra reddedilir.

Tanrı neden göstermeden, yakından ve bilimsel olarak incelenmeden, fevri bir davranışla yok edilmez. Edilemez.

Önce Tanrı'nın neden var olması gerektiği kurgulanır. Ardından o neden çürütülür.

Aramızda bu konuyu doğru dürüst ve iyi niyetle tartışmaktan aciz olanlar varsa bu başlık onları ortaya çıkaracaktır.

Birini yukarda ben ifşa ediyorum.

Sayın hacı sizi tanrının varlığına ikna eden asıl neden nedir. Biz varız, doğa, dünya, evren var diye tanrı da olmak zorunda mıdır? Her şeyi var eden birinin olması kaçınılmaz mıdır? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...