Jump to content

Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

Recommended Posts

6 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Sana diğer başlıkta kafana vura vura anlattım ya, araya doğmatik fikir girince akıl ve vicdan kaybolur!

Hala bataklığı otlak zanneden aptal bir öküzsün. Değişim yok çünkü öküz öküzdür.

Araya Tanrı’yı soktun mu tecavüz mağduru çocuğu da figüran olarak görürsün. Onu anlamak istemezsin. 

O çocuk ne sınavına tabi? 

O bir figüran mı!

Vicdanına sokayım senin.

Akıl ve vicdan Allahı reddedenler de insan diyor, aklını mı Allahı mı reddedeceksin?

sanırım  tecavüze  uğrayan  veya  öldürülen  çocuk  imtihana  tabi değil  o  fiili  işleyen  kişi  imtihana  tabi  çünkü  yaşı  aklı  baliğ  yaşı  olduğu  için 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 133
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

siz  engelliyorsanız  Allah  bu  kötülüğü  istememiş  oluyor  işte  engelleyemiyorsaniz  veya  kimsenin  haberi  yoksa  engellememiş  oluyor  maksadı da  cehennemlikleri  ortaya  çıkarmak elmasla  kömürü  ayırmak

Özgür iradenin içine sıçtığının farkındamısın?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

sanırım  tecavüze  uğrayan  veya  öldürülen  çocuk  imtihana  tabi değil  o  fiili  işleyen  kişi  imtihana  tabi  çünkü  yaşı  aklı  baliğ  yaşı  olduğu  için 

Çocuk aklı baliğ olunca ne olacak? Hafızasından silinecek mi?

Sitelerde Paylaş

Ben senin kafana sabaha kadar vursamda bir bok anlamazsın. Sevgi iyilik kaynağı demişim verdiği sümüğe bak:

14 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Sevgi rasyonel bir kavram değil, net bir tarifi yok. İyilik kavramı olarak nitelendirilemez.

İnsan annesini sever ama başka anneleri sevmez, başkalarıda senin anneni sevmez, halbuki anne annedir, gördüğün gibi bu işin bir standartı yok. 

cevap olarak nitelendirmiyorum çünkü; senin gözünden ise cevabım kalmadığı için sustum sanırım yani kafama vurmuşun fena.

16 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Araya Tanrı’yı soktun mu tecavüz mağduru çocuğu da figüran olarak görürsün. Onu anlamak istemezsin. 

1. kısım, figüran olarak görürsün, doğru. 2. kısım onu anlamak istemezsin, yanlış vede şahsıma atılan bir iftira.

17 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Vicdanına sokayım senin.

Bende senin.

18 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Akıl ve vicdan Allahı reddedenler de insan diyor, aklını mı Allahı mı reddedeceksin?

Seni reddedeceğim iki seçenekten fazlasını kafana vura vura anlatamam.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Evet figürandır diyorum.

Dinci mantığı bu değil, bu senin çarpık mantığın. Dinci herşeyi yaptıktan sonra elinden gelen birşey kalmayınca Allah'a bırakır.

Eğer figüransa nasıl özgür irade var dersin ahmak herif. Sen yönetmenin istediği gibi oynamak zorundasın rolünü. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, memjan21 yazdı:

Eğer figüransa nasıl özgür irade var dersin ahmak herif. Sen yönetmenin istediği gibi oynamak zorundasın rolünü. 

Her insan aynı zamanda figürandır. Başkalarının yaptıklarından etkilenir. Aynı zamanda başroldür, kendisi kararlar alır. Yeterince açıkmı?

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Her insan aynı zamanda figürandır. Başkalarının yaptıklarından etkilenir. Aynı zamanda başroldür, kendisi kararlar alır. Yeterince açıkmı?

Tecavüze uğrayan küçük çocuk da figüran mı? Bunu  inandığın Tanrı’nın mantığıyla açıkla bakalım embesil herif?

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Nuri Kara said:

Tipik dünyaperest mantığı, neden acı çekiyorum.

Sonunda kendi mantığın olduğunu kabüllendin, ilerleme için tebrikler. Aptal herif bana kendimi tekrarlatma, Allah bir otorite değil, devlet filanmı zannediyorsun Allah'ı.

Akıl ve vicdan yapma der, menfaatler yap der. Allah onun yapılmasını isteseydi akıl ve vicdan vermezdi. Zayıf aklının alamayacağı birşey bu: yani böyle mantıklar kuruyorken çokzor. Çünkü aklın ve vicdanın yokluğundan kaynaklanır kötü işler, her insan menfaatlerine uygun olanı ister ama vicdanlı olanlar ket vurur, yaradılışında olanı kullanmayan kötülük yapar. Yani Allah iyiliği istiyor.

İlginç bir mantık, hem insanı Allah yarattı, her şeyini o tasarladı de, hem de insanda bir hata olunca tasarlayanın hiç suçu yok, tüm suç tasarlananda de. Gerçi insan Allah gibi tam bir sapık, manyak tanrıya inanınca nasıl ona laf söylesin ki? Sen de bilinçaltında inandığın Allah'ın nasıl bir sapık olduğunu, onunla zıtlaştığın zaman seni kazığa oturtup sonsuza kadar derini değiştire değiştire yakacağına inandığın için kendini bu sapığa yalakalık yapmak zorunda olduğuna inandırmışsın. Bu sizlerin kafasındaki Allah öyle bir sadist sapık ki, bundan hiç bir şekilde kurtuluş yok, bu sapığa hiç bir şekilde laf anlatamıyorsun, tam dediğim dedik bir zorba, üstelik bu sapığı şikayet edecek başka bir otorite de yok, tamamıyla esir almış sizleri.

Hele bir de Allah iyiliği istiyor demen yok mu, tam komedi. Ulan madem sonsuz kudrete sahip bu arap putu iyiliği istiyor, o halde neden sadece iyilik yok bu dünyada? Bu put iyilik istedi de başka bir tanrı elini mi tutuyor, engel mi oluyor bu puta?

Şimdi bu dincilere göre Allah denen put bir zamanlar yapayalnızmış, her boku biliyor, her şeye gücü yetiyormuş. Peki bu her boku bilen, her boka gücü yeten bu sapık, bu manyak put bir sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edip sonra da öldürdüğü bir sahne tasarlamış? Böyle iğrenç bir sahneyi tasarlamanın amacı ne? Nasıl bir varlık böyle bir sahneyi tasarlamayı akıl edebilir? Böyle bir sahneyi neyden ilham alarak tasarlamış?

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Kendisi kararlar aldığında günaha girmiş olacak. O zaman sikerler öyle başrolü demezler mi adama ahmak herif

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Sen diyorsun ki Allah bana bir irade vermiş, nasıl bir kaderim olduğunu biliyor ama yine de beni sınıyor. Bakacak ki bu kulum sınavımı geçecek mi? Şimdi diyelim ki sınavı geçemedim, hani herşeyi bilen oydu ya ben geçememiş olamam demi? Ya geçmişimdir ya da geçmemişimdir. Yani sınavın sonucu belli bir önemi yok senin burada nasıl bir insan olduğun. Kaderini burada değiştiremezsin, kaderini yaşarsın ancak. Bu yüzden özgür irade falan bir yalan. Bir ilizyon yani varmış gibi ama aslında yok. Konu bu siz bunu anlamazsiniz.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, sağduyu yazdı:

Gerçi insan Allah gibi tam bir sapık, manyak tanrıya inanınca nasıl ona laf söylesin ki? Sen de bilinçaltında inandığın Allah'ın nasıl bir sapık olduğunu, onunla zıtlaştığın zaman seni kazığa oturtup sonsuza kadar derini değiştire değiştire yakacağına inandığın için kendini bu sapığa yalakalık yapmak zorunda olduğuna inandırmışsın. 

Şimdi bu dincilere göre Allah denen put bir zamanlar yapayalnızmış, her boku biliyor, her şeye gücü yetiyormuş. Peki bu her boku bilen, her boka gücü yeten bu sapık, bu manyak put bir sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edip sonra da öldürdüğü bir sahne tasarlamış? Böyle iğrenç bir sahneyi tasarlamanın amacı ne? Nasıl bir varlık böyle bir sahneyi tasarlamayı akıl edebilir? Böyle bir sahneyi neyden ilham alarak tasarlamış?

Hiçde bile, bence Allah'a küfredende cennete girebilir, yalakalık yapan ise giremeyebilir, ben O'nu nasıl düşünüyorsam öyle anlatıyorum.

Sana nasıl bir sahne tasarladığını anlatayım, cinsel arzuların olduğu bir insan yarattı: iki tarafda isteyince sorun yok ama sorun tek taraf isteyince diğeri istemeyince başlıyor; bu sahne iki tarafın istediği durumlar için tasarlanmıştır, özgürlüğü kısıtlamak imtihana ters düşeceği için bundan kaynaklanacaklara izin verilmiştir, insanlar hayvanlara bile hallenebiliyorlar, yani gereklilik doğuyor.

21 dakika önce, memjan21 yazdı:

Kendisi kararlar aldığında günaha girmiş olacak. O zaman sikerler öyle başrolü demezler mi adama ahmak herif

Kendisi kararlar aldığında kendisi olacak, hiçkimse sikmez böyle işi... robotmu olmayı dilerdin? Kim kendisi olmak istemezki. Cehenneme gidecekler istemezler, kimse kimseyi zorla cehenneme atmıyor, cehennem kendinle başbaşa kalmaktır, bu dünyadaki gibi olmayacak kendilerinin bilgisine sahip olacaklar, gerçek değeri görecekler, değersizliklerini görecekler, kimse kimseyi kötü olanı yapmaya zorlamıyor.

8 dakika önce, memjan21 yazdı:

Sen diyorsun ki Allah bana bir irade vermiş, nasıl bir kaderim olduğunu biliyor ama yine de beni sınıyor. Bakacak ki bu kulum sınavımı geçecek mi? Şimdi diyelim ki sınavı geçemedim, hani herşeyi bilen oydu ya ben geçememiş olamam demi? Ya geçmişimdir ya da geçmemişimdir. Yani sınavın sonucu belli bir önemi yok senin burada nasıl bir insan olduğun. Kaderini burada değiştiremezsin, kaderini yaşarsın ancak. Bu yüzden özgür irade falan bir yalan. Bir ilizyon yani varmış gibi ama aslında yok. Konu bu siz bunu anlamazsiniz.

Saf insan biraz üstü okusaydında sonra yazsaydın, anlamazsın dediğin şeyi savunmuş olduğumuzu görürdün, akılsızşuursuzatomla.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Hiçde bile, bence Allah'a küfredende cennete girebilir, yalakalık yapan ise giremeyebilir, ben O'nu nasıl düşünüyorsam öyle anlatıyorum.

Sana nasıl bir sahne tasarladığını anlatayım, cinsel arzuların olduğu bir insan yarattı: iki tarafda isteyince sorun yok ama sorun tek taraf isteyince diğeri istemeyince başlıyor; bu sahne iki tarafın istediği durumlar için tasarlanmıştır, özgürlüğü kısıtlamak imtihana ters düşeceği için bundan kaynaklanacaklara izin verilmiştir, insanlar hayvanlara bile hallenebiliyorlar, yani gereklilik doğuyor.

Kendisi kararlar aldığında kendisi olacak, hiçkimse sikmez böyle işi... robotmu olmayı dilerdin? Kim kendisi olmak istemezki. Cehenneme gidecekler istemezler, kimse kimseyi zorla cehenneme atmıyor, cehennem kendinle başbaşa kalmaktır, bu dünyadaki gibi olmayacak kendilerinin bilgisine sahip olacaklar, gerçek değeri görecekler, değersizliklerini görecekler, kimse kimseyi kötü olanı yapmaya zorlamıyor.

Saf insan biraz üstü okusaydında sonra yazsaydın, anlamazsın dediğin şeyi savunmuş olduğumuzu görürdün, akılsızşuursuzatomla.

Hiç güleceğim yoktu ?

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Nuri Kara said:

Sen de papa gibi cehaletin el kitaplarında anlatılan sapık, sadist, manyak putları dinsizlerin akıl, mantık, vicdanlarına kabul ettirebilmek için cennet mi vaat ediyorsun bize?

Bu Allah denen putun ne mal olduğu cahil, yapmacı çöl bedevisinin söylediği sözlerden yola çıkılarak yazılmış cehaletin el kitabında anlatılmış, senin nasıl düşündüğünün hiç bir önemi yok. Sen sadece bu sapığı aklını, vicdanını, mantığını devreye sokan dinsizlere pazarlamak için aklamaya çalışan bir sahtekarsın.

14 minutes ago, Nuri Kara said:

Bir sapığın bir çocuğa tecavüz edip öldürmesi şeklinde bir sahne tasarlayan bir sapığı neden böyle hararetle savunmak, onun adına bahaneler uydurmak zorunda hissediyorsun kendini?

Ayrıca bu imtihan iddiasına ancak aptallar inanır. Neymiş, her boku bilen bir tanrı varmış, bu her boku bilen tanrı ne yapacağını daha yaratmadan bildiği insanları imtihan ediyormuş. Bu kadar aptalca, salakça, geri zekalıca bir iddia mı olur?

Bu senin sapık Allah'ın mesela kendi tasarladığı sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edeceğini bilmiyor mu? Bile bile bu iğrenç sahneyi neden tasarlıyor?

Bu arada bu örnekteki bir sapık tarafından tecavüz edilip vahşice öldürülen çocuk neyin imtihanını oluyor? Bunu da bir anlatsana.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen de papa gibi cehaletin el kitaplarında anlatılan sapık, sadist, manyak putları dinsizlerin akıl, mantık, vicdanlarına kabul ettirebilmek için cennet mi vaat ediyorsun bize?

Bu Allah denen putun ne mal olduğu cahil, yapmacı çöl bedevisinin söylediği sözlerden yola çıkılarak yazılmış cehaletin el kitabında anlatılmış, senin nasıl düşündüğünün hiç bir önemi yok. Sen sadece bu sapığı aklını, vicdanını, mantığını devreye sokan dinsizlere pazarlamak için aklamaya çalışan bir sahtekarsın.

Bir sapığın bir çocuğa tecavüz edip öldürmesi şeklinde bir sahne tasarlayan bir sapığı neden böyle hararetle savunmak, onun adına bahaneler uydurmak zorunda hissediyorsun kendini?

Ayrıca bu imtihan iddiasına ancak aptallar inanır. Neymiş, her boku bilen bir tanrı varmış, bu her boku bilen tanrı ne yapacağını daha yaratmadan bildiği insanları imtihan ediyormuş. Bu kadar aptalca, salakça, geri zekalıca bir iddia mı olur?

Bu senin sapık Allah'ın mesela kendi tasarladığı sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edeceğini bilmiyor mu? Bile bile bu iğrenç sahneyi neden tasarlıyor?

Bu arada bu örnekteki bir sapık tarafından tecavüz edilip vahşice öldürülen çocuk neyin imtihanını oluyor? Bunu da bir anlatsana.

Sikimdemisin, ben kendi inancımı paylaşıyorum, sana inan diyen yok, istediğine inan.

Neden olamasın, sende bilemiyoruz öyleyse Allah var diyenlerden farklı değilsin, argümana bak nasıl yaratmış, yaratamazmış, neden olmasın, bilgisizlikten nemalanmaya devam.

Sırf sen okuduklarını anlamıyorsun diye ve okuduklarını beğenmiyorsun diye kendimi tekrarlamayacağım, cevapları görmezden gelip aynı şeyleri sayıklamayı huy edinmişsin.

Sitelerde Paylaş

Normalde şu görüntülere bakıp, şuna neden olan merhametli, şefkatli, iyi bir tanrı var diyemezsin. Şuna neden olan bir tanrı varsa, o ancak ve ancak merhametsiz, acımasız ve kötüdür. Başka bir seçenek söz konusu bile olamaz. Ama atalar beynini yaşamı var eden merhametli ve şefkatli tanrı öğretisine, bu oksimoron, yanlış düşünceye göre yapılandırırlarsa, atalarının inanç ve öğretilerine tutsak edilmiş, atalarının inanç ve öğretilerine göre programlanmanın bir seçim bile olmadığının farkında olmayan farkındalıksız zombiler buraya gelir ve bu yanlış düşünceyi doğru diye pazarlar. Neymiş efendim insanların özgür iradeleri varmış ve sınanıyorlarmış. Hani insanın özgür iradesi sözüm ona, sınanıyorlar. Eee bunların özgür iradesi yok ya hani, bu acımasızlıkların, kötülüklerin sorumlusu kim? Kim lan bunları tasarlayan? Ama o yaptıklarından sorumlu değildir, değil mi? Ne de olsa o yaratıcı. Yaratmak eylemi ona haklı, eleştirilemez yapıyor. Bunların sorumlusu da mı insan ?

O yaptıklarından sorumlu değildir.Enam 123

Hadi sürekli insandan söz eden, insanı söz konusu ederek rablerine gelen eleştirileri engellemeye çalışan tipitipler, eleştirin şunları. Buna neden olan rabbinizmiş ya hani, ona birkaç söz edin be onurlu varlıklar sizi. Edebilir misiniz? Edemezsiniz, eğer müslüman olarak kalmak istiyorsanız. Ederseniz, müslüman olarak kalamazsınız. Çünkü sizin allahınız yaşam lan. Siz yaşama tapınıyorsunuz. Allah yaşam kutsayıcı bir zihnin mitolojideki yansımasından başka bir şey değil. Gerçek bu işte.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Nuri Kara said:

Sikimdemisin, ben kendi inancımı paylaşıyorum, sana inan diyen yok, istediğine inan.

Neden olamasın, sende bilemiyoruz öyleyse Allah var diyenlerden farklı değilsin, argümana bak nasıl yaratmış, yaratamazmış, neden olmasın, bilgisizlikten nemalanmaya devam.

Sırf sen okuduklarını anlamıyorsun diye ve okuduklarını beğenmiyorsun diye kendimi tekrarlamayacağım, cevapları görmezden gelip aynı şeyleri sayıklamayı huy edinmişsin.

Herkes burada kendi inancını, bildiğini, fikrini paylaşıyor, amaç paylaşmak kadar doğru mu yanlış mı, mantıklı mı mantıksız mı olduğunu tartışmak, anlamak. Madem fikir tartışmasına giremeyecek, kendi fikirlerini akıl ve mantık çerçevesinde değil de ister inan, ister inanma seviyesinde kalacak şekilde dile getirecek kadar sığ ve güvensizsin ne diye milletle tartışmaya girmeye yelteniyorsun, git evinde arabın putuna doğru yönel, yüzünü yere yapıştırıp kıçını havaya dik, putuna memeleri yeni çıkmış huri vermesi için yalvar dur.

Bu arada sanma ki, burada yazdıklarımı seni ikna etmek için yazıyorum, dogmatik kafalara bir şey anlatılmaz, senin gibiler sadece bir araç, bu din denen zırvalığın insanları ne kadar aptallaştırdığını, akıl, mantık, bilim ve vicdandan uzaklaştırdığını göstermek için senin gibiler iyi bir örnek oluyor sadece.

Sen hiç ben akıllıyım, vicdanlıyım diye geçinme, bir arap bedevisi senin aklını ve vicdanını alıp bunların yerine çarpıtılmış bir mekanizma koymuş, sen ancak o arap bedevisinin izin verdiği kadar aklını ve vicdanını kullanırsın.

Tevbe 111. Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah, bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak va’detmiştir. Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren? O hâlde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır.

Alışverişin hayırlı olsun.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, sağduyu yazdı:

Herkes burada kendi inancını, bildiğini, fikrini paylaşıyor, amaç paylaşmak kadar doğru mu yanlış mı, mantıklı mı mantıksız mı olduğunu tartışmak, anlamak. Madem fikir tartışmasına giremeyecek, kendi fikirlerini akıl ve mantık çerçevesinde değil de ister inan, ister inanma seviyesinde kalacak şekilde dile getirecek kadar sığ ve güvensizsin ne diye milletle tartışmaya girmeye yelteniyorsun, git evinde arabın putuna doğru yönel, yüzünü yere yapıştırıp kıçını havaya dik, putuna memeleri yeni çıkmış huri vermesi için yalvar dur.

Mr. Keriz, ben tartışmaya girmemek için demedim, herzamanki gibi iftira formunda olduğun için kendimi açıklama ihtiyacı hissettim, tabiiki başka bir formun okuduğunu anlamamak olduğundan, neyse...

Bu arada sanma ki, burada yazdıklarımı seni ikna etmek için yazıyorum, dogmatik kafalara bir şey anlatılmaz, senin gibiler sadece bir araç, bu din denen zırvalığın insanları ne kadar aptallaştırdığını, akıl, mantık, bilim ve vicdandan uzaklaştırdığını göstermek için senin gibiler iyi bir örnek oluyor sadece.

Ateistler zaten aptallığımı farkediyorlar, abdülmalik mesela. Bence bu kadar çaba harcama.

Sen hiç ben akıllıyım, vicdanlıyım diye geçinme, bir arap bedevisi senin aklını ve vicdanını alıp bunların yerine çarpıtılmış bir mekanizma koymuş, sen ancak o arap bedevisinin izin verdiği kadar aklını ve vicdanını kullanırsın.

Örnek versene, uzaktan atıp tutma öyle, al sana fırsat kullan beni...

Bide şunu yapmadığını söylesene, sonra aynı şeyle karşıma çıkıp duruyorsun.

13 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...