Jump to content

Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

Recommended Posts

14 saat önce, sağduyu yazdı:

Sen de papa gibi cehaletin el kitaplarında anlatılan sapık, sadist, manyak putları dinsizlerin akıl, mantık, vicdanlarına kabul ettirebilmek için cennet mi vaat ediyorsun bize?

Bu Allah denen putun ne mal olduğu cahil, yapmacı çöl bedevisinin söylediği sözlerden yola çıkılarak yazılmış cehaletin el kitabında anlatılmış, senin nasıl düşündüğünün hiç bir önemi yok. Sen sadece bu sapığı aklını, vicdanını, mantığını devreye sokan dinsizlere pazarlamak için aklamaya çalışan bir sahtekarsın.

Bir sapığın bir çocuğa tecavüz edip öldürmesi şeklinde bir sahne tasarlayan bir sapığı neden böyle hararetle savunmak, onun adına bahaneler uydurmak zorunda hissediyorsun kendini?

Ayrıca bu imtihan iddiasına ancak aptallar inanır. Neymiş, her boku bilen bir tanrı varmış, bu her boku bilen tanrı ne yapacağını daha yaratmadan bildiği insanları imtihan ediyormuş. Bu kadar aptalca, salakça, geri zekalıca bir iddia mı olur?

Bu senin sapık Allah'ın mesela kendi tasarladığı sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edeceğini bilmiyor mu? Bile bile bu iğrenç sahneyi neden tasarlıyor?

Bu arada bu örnekteki bir sapık tarafından tecavüz edilip vahşice öldürülen çocuk neyin imtihanını oluyor? Bunu da bir anlatsana.

Allah  bildiği için adam tecavüz etmedi tecavüz edeceği için Allah biliyor. Bilgi tek  başına iş  yapmaz. Yani  arabalar  çarpışacak  diye  bilseniz  bu  zorlama  olmaz  sadece  biliyor  olursunuz  çarpışan  kişiler  gelip  sana  sen  bildiğin  için  yaptım  diyemez  kendi  hür  iradesiyle  yaptı. Güneş  örneğin de de; güneş  siz  dediğiniz  için mi  tutuldu  yoksa  tutulacağı  için  mi  siz  bildiniz.Yahut  sizin  bilmeniz  güneşi  zorluyor  mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 133
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

9 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Allah  bildiği için adam tecavüz etmedi tecavüz edeceği için Allah biliyor.

Tecavüz edeceğini bildiği bir insanı neden yaratıyor? Yaratmasa tecavüz de olmayacak o küçük çocuk da ömrü boyunca o travmayı yaşamayacak ya da tecavüzcünün elinde ölmeyecek. Bildiğin sadizm değil mi bu?

Böyle olduğunu iddia ettiğiniz bir Tanrı’ya inanmak vicdanınızı sızlatmıyor mu? Yoksa senin içinde kalmış sadist duygular mı var da vicdanını mı rahatlatıyorsun?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Tecavüz edeceğini bildiği bir insanı neden yaratıyor? Yaratmasa tecavüz de olmayacak o küçük çocuk da ömrü boyunca o travmayı yaşamayacak ya da tecavüzcünün elinde ölmeyecek. Bildiğin sadizm değil mi bu?

Böyle olduğunu iddia ettiğiniz bir Tanrı’ya inanmak vicdanınızı sızlatmıyor mu? Yoksa senin içinde kalmış sadist duygular mı var da vicdanını mı rahatlatıyorsun?

Neden  yaratmasın? Kimin  iyilik  yapıp  yapmayacağını  göstermek  için  ve  iradesinin  cezasını  alması  için  küçük  cocukta  cennetliktir  imtihan  olmadığı için 

Sitelerde Paylaş

Arap tanrısı taparlar, "Benim tanrım, bizim ahlak anlayışımıza göre kötüdür" deme ulviliği gösterse ve ălenen bunu itiraf etse sorun yok.

İnsanlar katlediliyor, kadınlar ve küçük çocuklar sikiliyor...evet hergün küçük çocuklar sikiliyorlar!
Ve bütün bunların böyle olacağını bilen bir tanrı varmış mış.
Ve bu tanrı, tekrar ediyorum, küçük çocukların sikileceğini bilmesine rağmen böyle bir düzeni inşa ettiği yetmiyormuş gibi bu sikiş eylemini de önlemiyor.

Hal böyle iken, Arap tanrısı taparlar buyursunlar da "Harbiden benim tanrımın ahlaksızlığını/eylemsizliğini midem kaldırmıyor" dobra dobra deme cesaretini göstersinler.

Ben bir çocuk babasıyım, dolayısıyla bu sözlerime ergenler ve çoluk çocuk sahibi olmayan dindarlar heeç yanıt vermeye yeltenmesinler.

Atalarımız ne demiş: "Davulun sesi uzaktan kulağa hoş gelir."

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Neden  yaratmasın? Kimin  iyilik  yapıp  yapmayacağını  göstermek  için  ve  iradesinin  cezasını  alması  için  küçük  cocukta  cennetliktir  imtihan  olmadığı için 

Dinci vicdansızlığına küçük bir örnek vermişsin. Tanrı fikri oldukça kötülük ortadan kalkmayacak demektir bu. Çünkü siz kötülüğü yadsımıyorsunuz aksine Tanrı kaynaklı olduğunu kabul edip normalleştiriyorsunuz.

Kimin iyilik yapıp yapmayacağını göstermek için planlı vahşet yaratmak ancak ilkel, manyak, vahşi, sadist insanların fikri olabilir, içinizdeki bu sadizm, vahşeti Tanrı fikri altında normalleştirmeye çalışıyorsunuz.

İyilik için kötülüğe ihtiyaç yoktur. Birileri acı çektiği için iyilik yapmıyoruz. İyi olduğumuz için iyilik yapıyoruz. İnsanları da iyi olmak için eğitmeli ve yetiştirmeliyiz. 

Sitelerde Paylaş

BİR MÜSLÜMANIN ACIKLI SONU , ..

1 Yanıt
?

Harun Koç Tamam madem mantıklı tartışma isTiyor sun ilk evrilen canlı neydi nasıl evrildi bide nasıl meydana geldi

Bunu gizle veya şikayet et

Beğen
· Yanıtla
· 39d

26 Yanıtı Gizle

?

doğuştan işşiz. ? 1: tek hücreliydi, 2: sudan meydana geldi, 3: bunlar ewrimcilerin iddiaları. ilk insan 20.000 önce yaratıldı. bunlarda dincilerin palavraları benim iddiamda şu bu iddiaları insanlar asla bilemez, bu iddialar insan aklını aşar. sadece yaratıcı bilebilir. işte benİm iddiam bu tüm iddiaları anında çürütür..

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 36d
· Düzenlendi

?

Harun Koç doguştan işsiz  Bi yaratıcının olduğu olmalı deyil mi darvinde kabul ediyor zaten kuran canlılığın suyla oluştuğunu anlatıyor bu durum da kuranı tastik ediyorsun

Beğen
· Yanıtla
· 33d

?

Harun Koç Peki dirilme olayı olurmu

Beğen
· Yanıtla
· 33d

?

doğuştan işsiz ? Harun Koç bu durumda hem bilimi hemde özelliklede kuranı çürütüyorum. :)))

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 31d

?

doğuştan işsiz ? Harun Koç olabilir bilemeyiz, bildiğimiz şeyler evrenle sınırlıdır..

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 30d

?

Harun Koç doğuştan işsiz  nasıl çürüttün anlamadım

Beğen
· Yanıtla
· 29d

?

doğuştan işsiz ? Harun Koç çok basit, çürüttüm, yaratılan ve yaratan, insan aklı yaradan aklı, aynı diyemeyiz, ayrıca birşeyi daha çürütelim, yeri gelmişken her şekilde ispatlarım demiştim yaradan tek değildir. herşeye gücü yeten yaradan sonsuz kere sonsuz olabilir..1 rakamı insan aklının ürettiği akıldır.. 1 rakamı , yaradan için anlamsızdır,

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 27d
· Düzenlendi

?

Harun Koç Bunlara Bi delilin varmı mantıklı

Beğen
· Yanıtla
· 26d

?

Harun Koç Birden fazla olduna

Beğen
· Yanıtla
· 25d

?

doğuştan işsiz ? Harun Koç anlamıyorsun işte insan aklına göre 1 rakamı değil bu. birde nfazla veya eksi bile olabilir. herşeye gücü yettiğine göre her olasılık olabilir. hatta evrenin kendisi bile olabilir..herşey olabilir diyorum yada hiç olabilir diyorum.hatta sen bile tanrı olabilirsin, ama aklın sana ait olmaz sadece bedenın sana aittir.aklın sınrlı oldugu için, daha fazlasını anlıyamazsın..

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 23d
· Düzenlendi

?

doğuştan işsiz ? Harun Koç evet var anlatıklarımı, insanlar anlamakta zorlanıyor bu ispattır.

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 22d
· Düzenlendi

?

Harun Koç Biz Bi yaratıcı olduğuna bir ve tek sonsuz güce sahip olduğuna doğmadı doğruladı zaman mekandan uzak olduğuna inanırız

Beğen
· Yanıtla
· 21d

?

Harun Koç Tek olmalı çünkü birden fazla olsa her kafadan Bi ses çıkar

Beğen
· Yanıtla
· 20d

?

doğuştan işsiz .? Harun Koç işte bak gördünmü? hala anlıyamıyorsun senınle nasıl tartışabilirz ki..insan aklıyla 1 rakamı değildir yaradan.. bunu anlamak çokmu zor?tek bir akıl sonsuz kere sonsuz akıldır. tek bir akıl sonsuz kere sonsuzdur.

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 20d
· Düzenlendi

?

Harun Koç İnsan beyni onu algılayamaz şekillendirme yarattıklarını benzemez

Beğen
· Yanıtla
· 19d

?

Harun Koç  doğuştan işsiz  neyi anlayamadım

Beğen
· Yanıtla
· 19d

?

doğuştan işsiz ? Harun Koç tek bir akıl yok sonsuzkere sonsuz akılda yok herşey aynı anda hem tek hemde sonsuzdur bunu anlamak çokmu zor.

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 18d

?

Harun Koç Söylediklerinle İslamı tastik ediyorsun

Beğen
· Yanıtla
· 18d

?doğuştan işsiz .? Harun Koç islamla alakası yok islamda böyle bir tabir bile yokki yaradan tek değildir çokludur.veya yaradan teklı üçgendir. veya üçgen görünümlü bir yuvarlaktır.her olasılıga girip çıkabilir.

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 17d
· Düzenlendi

?

Harun Koç Ispatla
1

Hahaha
· Yanıtla
· 16d

?

doğuştan işsiz .? Harun Koç insan beynı onu algılıyamaz bende onu algılıyamıcak şekilde tarif ediyorum işte sana en gerçekçi ispat. :)))?

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 15d
· Düzenlendi

?

Harun Koç Allah’ın Zati Sıfatları
a) Vücut: Allah vardır, varlığı başkasından değil, kendisindendir, varlığı kendine hastır.

b) Kıdem: Varlığının başlangıcı yoktur, Başlangıç itibariyle sonsuzdur, ezelidir.

c) Beka: Varlığının sonu yoktur, ebedidir.

d) Vahdaniyet: Allah birdir, eşi, benzeri ve ortağı yoktur.

e) Muhalefetün lil havadis: Hiçbir varlığa benzemez. O, düşündüğümüz her şeyin ötesinde bir varlıktır.

f) Kıyam binefsihi: Varlığı kendisindendir. Var olmak, varlığını sürdürmek için hiçbir şeye muhtaç değildir.

Allah’ın Subuti Sıfatları
a) Hayat: Diri ve canlı olmaktır. Her türlü canlılığın kaynağı odur.

b) İlim: Bilmek demektir. Allah her şeyi bilir. Allah’ın bilmesi yaratılanların bilmesine benzemez. Onun bilgisi sınırsızdır.

c) Semi: İşitmek demektir. Allah hiçbir şart, sebep ve vasıtaya ihtiyaç duymaksızın her şeyi işitir.

d) Basar: Görmek demektir. Allah her şeyi görür; hiçbir şey Allah için gizli değildir.

e) İrade: Dilemek demektir. Evrendeki her şeyin durumu, konumu ve özellikleri Allah’ın sonsuz dilemesiyle gerçekleşir.

f) Kudret: Allah, sonsuz güç ve kuvvet sahibidir. Evrendeki her şey, Allah’ın güç ve kudretinin eseridir.

g) Kelam: Konuşmak, söz söylemek demektir. Allah’ın peygamberlere kutsal kitaplar indirmesi bu sıfatının sonucudur.

h) Tekvin: Yaratmak, yoktan var etmek demektir. Allah tek yaratıcıdır, dilediği bir şeyi yoktan var etmek için sadece “Ol!” demesi yeterlidir

Beğen
· Yanıtla
· 14d

?

doğuştan işsiz. ? Harun Koç bu iddiaları çürütmek büyük bir zevk olucak benim için. a: allahın  vücudu olmaz vücüt tanımı maddeseldir, tanrı ezeli ise soyuttur somut değildir.b: varlıgın başlangıcı vardır ezeli ise varlık değildir.c: varlıgın başı ve sonu vardır. varlık yokluk değildir. allah tek değildir. az önce açıkça ispatladım. anlıyamadın...e: yaradan bir şeye benzer oda kendine benzer eşi benzeri yoktur tanımı budur..f: insanlara muhtaçtır olmasaydı yaratılış olmazdı yaradan bilinmek istemiş bizlerde bunun için varolduk.g: allahın sıfatlardan bagımsızdır. sıfatı olmaz sıfatları yaratır.h: allahın bilgisi sınırsız değildir çünkü sınırsız kavramı matematıksel sayılardan oluşmaktadır. allah sınırsızlık kavramını yaratandır.l: allah birşeyi işitmez görmez ve duymaz allahın bu tür zayıflıklara ihtiyacı yoktur.5 duyu organı insanlar için yaratılmıştır...k: allah hiç birşey göremez görmek kavramı gözle alakalıdır insanlar görebilir, ama yaradan görmeyi yaratır. bunun için görmeye ihtiyacı yoktur..m: allah hiç birşey dileyemez dilediği an amacına ulaştıgı andır. çünkü allah zaman ve mekandan bagımsızdır.allah sonsuz giç sahibi  değildir. sonsuz gücü yaratandır.. zaman ve mekandan bagımsız bir allah sonsuz güçten daha fazlasıdır.o: bu iddianın ispatı gerçekten yoktur.. sadece iddiadır peygamber ve kitap iddiası en zayıf iddialardan biridir.p: ol deyince olmaz allah büyücü değildir. yaratılan herşeyin oluşması için ciddi anlamda zamana ve mekana ihtiyac vardır. işte ispat böyle olur...

Bunu düzenle veya sil

Beğen
· Yanıtla
· 13d
· Düzenlendi

?

Beğen
· Yanıtla
· 12d

?

Rümeysa Nur Dağlıca? Bütün verilerin toplandıĝı merkez tek güç

Beğen
· Yanıtla
· 5d

?

doğuştan işsiz. ? Harun Koç aklın almıyorsa karşımda diz çöküceksin... sonsuza dek.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Dinci vicdansızlığına küçük bir örnek vermişsin. Tanrı fikri oldukça kötülük ortadan kalkmayacak demektir bu. Çünkü siz kötülüğü yadsımıyorsunuz aksine Tanrı kaynaklı olduğunu kabul edip normalleştiriyorsunuz.

Kimin iyilik yapıp yapmayacağını göstermek için planlı vahşet yaratmak ancak ilkel, manyak, vahşi, sadist insanların fikri olabilir, içinizdeki bu sadizm, vahşeti Tanrı fikri altında normalleştirmeye çalışıyorsunuz.

İyilik için kötülüğe ihtiyaç yoktur. Birileri acı çektiği için iyilik yapmıyoruz. İyi olduğumuz için iyilik yapıyoruz. İnsanları da iyi olmak için eğitmeli ve yetiştirmeliyiz. 

Tanrı  irade  vermese idi dediğiniz olabilirdi ama burada irade sahibi kötülük yapan adamda küçük  çocuk  irade  sahibi  olmadığı için imtihanda  olmuyor. Tanrı  kaynak li  kötülük  yok  kötülük  olmayadabilir iyilikte  olabilir  çünkü  irade  mevcut 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı  irade  vermese idi dediğiniz olabilirdi ama burada irade sahibi kötülük yapan adamda küçük  çocuk  irade  sahibi  olmadığı için imtihanda  olmuyor. Tanrı  kaynak li  kötülük  yok  kötülük  olmayadabilir iyilikte  olabilir  çünkü  irade  mevcut 

Şeytan içinde aynı şeyi söylüyebilirmisin? tek taraflı irade nasıl özgür oluyor? mantıksal bir açıklaman varmı? 

ayrıca şeytanın  neden sınavı yok? (cinler aleminde yanıcagı günü bekliyen  masum boynuzlu yaratık) bunuda açıklarsan, seviniriz.adı üstünde tanrı kaynaklı kötülük,ne yazdığının farkındamısın?  ??

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Sen bu konuyu anlamıyorsun.

Şöyle düşün. 

Senin çocuğunun katil olacağı doğmadan önce belli, sen bunu bile bile çocuk yapıyorsun ve çocuğun ileride katil oluyor. Bu durum da çocuk mu suçlu sen mi suçlusun? Hatta suçun en büyüğü senin. Bahsettiğin Tanrı’nın durumu da senin durumunla aynı. 

Tecavüzcünün iradesi de Tanrı’nın iradesine bağımlı. Çocuğun imtihanda olmadığını söylemen de senin de taptığın Tanrı’nın da vicdansızlığını tekrar ortaya koyuyor. Çocuk yıllarca bunun travmasını yaşayacak, bundan daha kötü bir imtihan olabilir mi?

Tekrar söylüyorum iyilik için kötü bir örneğe gerek yok. Kötü insanlara nispet olsun diye iyilik yapmıyoruz. İyi olduğumuz için iyiyiz. Bunu da çocuklarımızı düzgün yetiştirerek geliştirip, yaygınlaştırabiliriz. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Sen bu konuyu anlamıyorsun.

Şöyle düşün. 

Senin çocuğunun katil olacağı doğmadan önce belli, sen bunu bile bile çocuk yapıyorsun ve çocuğun ileride katil oluyor. Bu durum da çocuk mu suçlu sen mi suçlusun? Hatta suçun en büyüğü senin. Bahsettiğin Tanrı’nın durumu da senin durumunla aynı. 

Tecavüzcünün iradesi de Tanrı’nın iradesine bağımlı. Çocuğun imtihanda olmadığını söylemen de senin de taptığın Tanrı’nın da vicdansızlığını tekrar ortaya koyuyor. Çocuk yıllarca bunun travmasını yaşayacak, bundan daha kötü bir imtihan olabilir mi?

Tekrar söylüyorum iyilik için kötü bir örneğe gerek yok. Kötü insanlara nispet olsun diye iyilik yapmıyoruz. İyi olduğumuz için iyiyiz. Bunu da çocuklarımızı düzgün yetiştirerek geliştirip, yaygınlaştırabiliriz. 

kötülüğü  yaratan  kötü  değil  kötülüğü  işleyen  kötüdür. Sen  secmeyedebilirsin  ama  sen  secersen Allah  yaratır  

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Nuri Kara said:

Mr. Keriz, ben tartışmaya girmemek için demedim, herzamanki gibi iftira formunda olduğun için kendimi açıklama ihtiyacı hissettim, tabiiki başka bir formun okuduğunu anlamamak olduğundan, neyse...

Yine iftira sakızını çiğnemeye başlamışsın, kuyryğuna takıldığını arap bedevisine herkes iftira ediyor di mi? Oysa onu en iyi tanıyan sensin, çocukluk arkadaşın.

Ateistler zaten aptallığımı farkediyorlar, abdülmalik mesela. Bence bu kadar çaba harcama.

Ateistler senin ne olduğunu zaten biliyor, dinli olup da dinde bir şeylerin ters olduğunu düşünmeye başlayanlar için.

Örnek versene, uzaktan atıp tutma öyle, al sana fırsat kullan beni...

Örnekleri sen kendin veriyorsun zaten, ne zaman Kuran'da bir pislik gösterilse canla başla savunmaya geçip o pisliği aklama gayretindesin.

Bide şunu yapmadığını söylesene, sonra aynı şeyle karşıma çıkıp duruyorsun.

Onu yapan sensin.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

kötülüğü  yaratan  kötü  değil  kötülüğü  işleyen  kötüdür. Sen  secmeyedebilirsin  ama  sen  secersen Allah  yaratır  

Ezbere konuşup duruyorsun, farklı düşünemiyorsun. Kalın kafalı idiyotsun.

Kötülüğe izin veren de kötü kadar hatta çok daha fazla suçludur. Cinayet işleyecek  adamın eline silah verirsen yardım ve yataklıktan yargılanıp kodese atılırsın. Ha Tanrı ha sen ne farkı var? Bunu bile akıl edemiyorsun. 

Benden size çözüm önerisi. Tanrı’nızı her şeyi bilmeyecek şekilde yeniden tasarlayın, kötülüğü ve iyiliği de insanların üzerine atıp  Tanrı’dan bağımsız hale getirip öyle tapının. İlla Arap öyle dedi diye öyle olacak değil. Daha mutlu olursunuz

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Ezbere konuşup duruyorsun, farklı düşünemiyorsun. Kalın kafalı idiyotsun.

Kötülüğe izin veren de kötü kadar hatta çok daha fazla suçludur. Cinayet işleyecek  adamın eline silah verirsen yardım ve yataklıktan yargılanıp kodese atılırsın. Ha Tanrı ha sen ne farkı var? Bunu bile akıl edemiyorsun. 

Benden size çözüm önerisi. Tanrı’nızı her şeyi bilmeyecek şekilde yeniden tasarlayın, kötülüğü ve iyiliği de insanların üzerine atıp  Tanrı’dan bağımsız hale getirip öyle tapının. İlla Arap öyle dedi diye öyle olacak değil. Daha mutlu olursunuz

bunu  mutezile. mezhebi  yapmış  zamaninda  insan  kendi  fiilerini kendisi  yaratır  demiş. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Allah  bildiği için adam tecavüz etmedi tecavüz edeceği için Allah biliyor. Bilgi tek  başına iş  yapmaz. Yani  arabalar  çarpışacak  diye  bilseniz  bu  zorlama  olmaz  sadece  biliyor  olursunuz  çarpışan  kişiler  gelip  sana  sen  bildiğin  için  yaptım  diyemez  kendi  hür  iradesiyle  yaptı. Güneş  örneğin de de; güneş  siz  dediğiniz  için mi  tutuldu  yoksa  tutulacağı  için  mi  siz  bildiniz.Yahut  sizin  bilmeniz  güneşi  zorluyor  mu?

Senin gibi dinci argümanlarının avukatlarının ve dincilerin anlamadığı şey şu: Allah sadece bilmekle yetinmiyor, sahneyi bizzat kendisi hazırlıyor, senaryoyu oynayacak karakterleri bizzat kendisi tasarlıyor.

Mesela bir sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edip öldürdüğü sahneyi ele alalım:

Burada sahneyi yazan kim? Allah.

Çocuğa tecavüz edip öldüren sapığı tasarlayan kim? Allah.

Tecavüz edilip öldürülen çocuğu tasarlayan kim: Allah.

Bu sahnede Allah'tan başka kimi sorumlu tutacaksın?

1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

Bu irade denen şeyin olabilmesi için ille de kötülük mü olmasa lazım? Kötülük yaratmadan irade yaratamıyor mu put?

Küçük çocuk neden imtihanda olmuyor? Hani bu dünya imtihan dünyası idi? Küçük çocuk insandan sayılmıyor mu?

Haydi bunları geçelim, insan imtihan oluyor diyelim, peki hayvanların suçu ne? Bunlar neden acı çekiyor?

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bunu  mutezile. mezhebi  yapmış  zamaninda  insan  kendi  fiilerini kendisi  yaratır  demiş. 

Mutezile filan siktir et, illa bir şeye bir tapacağım diyorsan daha iyi kurgulanmış dinler var git onlara tap. Arap dini gibi  çelişkili, tutarsız, aptalca kurgulamış dinlere bas tekmeyi..Kafanın çalıştığını az da olsa ispatla. Öküz geldik öküz gideceğiz modundan çık.

Sitelerde Paylaş
On 02.10.2019 at 11:31, akılsızşuursuzatom yazdı:

anladım  ne  dendiği  sonda. önemli  değil  şu an  benim  için de araba  örneğin de; Hesap  yapan  birisi  elbette  yanılabilir. Benim  kastettiğim  Allah'ın  bilgisine  çıkamayacağımiz  üzerine  idi.Gunes. örneği. o  yüzden  verildi  güneş  gibi  iradesiz  varlık  olmasakta  Allah  bütün  her şeyi  ihtimalleri  dahil  bildiği için  aslında  güneşten  farkımız  yok  anlamında  dedim.

17 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Saf insan biraz üstü okusaydında sonra yazsaydın, anlamazsın dediğin şeyi savunmuş olduğumuzu görürdün, akılsızşuursuzatomla.

3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Geri aldım, yalnız ben savunuyormuşum.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin gibi dinci argümanlarının avukatlarının ve dincilerin anlamadığı şey şu: Allah sadece bilmekle yetinmiyor, sahneyi bizzat kendisi hazırlıyor, senaryoyu oynayacak karakterleri bizzat kendisi tasarlıyor.

Mesela bir sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edip öldürdüğü sahneyi ele alalım:

Burada sahneyi yazan kim? Allah.

Çocuğa tecavüz edip öldüren sapığı tasarlayan kim? Allah.

Tecavüz edilip öldürülen çocuğu tasarlayan kim: Allah.

Bu sahnede Allah'tan başka kimi sorumlu tutacaksın?

Bu irade denen şeyin olabilmesi için ille de kötülük mü olmasa lazım? Kötülük yaratmadan irade yaratamıyor mu put?

Küçük çocuk neden imtihanda olmuyor? Hani bu dünya imtihan dünyası idi? Küçük çocuk insandan sayılmıyor mu?

Haydi bunları geçelim, insan imtihan oluyor diyelim, peki hayvanların suçu ne? Bunlar neden acı çekiyor?

senaryo  falan  yok  ortada  kişinin  seçimi  var  sahneyi  yaratmasının  arkasındaki  neden  zaten; kimin  ne  bok  yiyeceğini  ortaya  koymak  için 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kavak yazdı:

Arap tanrısı taparlar, "Benim tanrım, bizim ahlak anlayışımıza göre kötüdür" deme ulviliği gösterse ve ălenen bunu itiraf etse sorun yok.

İnsanlar katlediliyor, kadınlar ve küçük çocuklar sikiliyor...evet hergün küçük çocuklar sikiliyorlar!
Ve bütün bunların böyle olacağını bilen bir tanrı varmış mış.
Ve bu tanrı, tekrar ediyorum, küçük çocukların sikileceğini bilmesine rağmen böyle bir düzeni inşa ettiği yetmiyormuş gibi bu sikiş eylemini de önlemiyor.

Hal böyle iken, Arap tanrısı taparlar buyursunlar da "Harbiden benim tanrımın ahlaksızlığını/eylemsizliğini midem kaldırmıyor" dobra dobra deme cesaretini göstersinler.

Ben bir çocuk babasıyım, dolayısıyla bu sözlerime ergenler ve çoluk çocuk sahibi olmayan dindarlar heeç yanıt vermeye yeltenmesinler.

Atalarımız ne demiş: "Davulun sesi uzaktan kulağa hoş gelir."

Küçük çocuklara tecavüz olayı büyük bir acı olarak yorumlanabilir. Küçük çocuklar başka yönlerdende acı çekebilirler. Nihayetinde sizin yediremediğiniz bu dünyada acı çekmesi ve küçük çocuklarında bu acılara maruz kalabilmesi. Büyük acılar tatmış biri olarak davulun sesi hiçde uzak değil, nihayetinde herşeyi acı olarak ele alıyorum, küçük bir çocuğun yanması belkide değil bundan daha kötüdür. İnsanların özellikle küçük çocukların yanmasını izlemek, bunun gerçekleşmesi elbetteki hoşuma gitmiyor, kimsenin başına gelmesinide istemem. Sevdiklerimin ve kendimin başına gelmesinide istemem. Benim yaşantımda başkalarına acı çektirmeyi meşrulaştırmak yok, birçok dindarın yaşantısındada bu böyledir. Bu dünyayı geçici olarak görmemiz sizin ise bu dünyadan ibaret olduğunu düşünmeniz aramızdaki büyük fark, bu yüzden sineye çekiyoruz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Yine iftira sakızını çiğnemeye başlamışsın, kuyryğuna takıldığını arap bedevisine herkes iftira ediyor di mi? Oysa onu en iyi tanıyan sensin, çocukluk arkadaşın.

Seninle konuşurken tabi iftira, iftira deyip durcam, bir iftiracıyla konuşurken ne dememi bekliyorsun?, sen bana ve dincilere iftira atıyorsun, Muhammed'i kurtarmaya çalışan yok, anlamazdın anlamazdın kaderede inanmazdın... sana gelsin bu müzik.

Örnekleri sen kendin veriyorsun zaten, ne zaman Kuran'da bir pislik gösterilse canla başla savunmaya geçip o pisliği aklama gayretindesin.

Şimdi ben akla ve vicdana ters şeyleri savunmuyorumki akılsız ve vicdansız olarak nitelendirileyim. Ben o öyle olmayabilir deyip inancımı paylaşıyorum. Anlamazdın anlamazdın kaderede inanmazdın.

Onu yapan sensin.

Kurulaf sen yaptın sebebini söyledim, sebeplerle konuşmadığın zaman o kuru laftır. Anlamazdın anlamazdın kaderede inanmazdın.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Nuri Kara said:

Şimdi ben akla ve vicdana ters şeyleri savunmuyorumki akılsız ve vicdansız olarak nitelendirileyim. Ben o öyle olmayabilir deyip inancımı paylaşıyorum. Anlamazdın anlamazdın kaderede inanmazdın.

Allah, Kuran diye sayıklayıp duran kim?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...