Jump to content

Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

Recommended Posts

• İleti 133
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

senaryo  falan  yok  ortada  kişinin  seçimi  var  sahneyi  yaratmasının  arkasındaki  neden  zaten; kimin  ne  bok  yiyeceğini  ortaya  koymak  için 

Nasıl senaryo yok? Bu put ortada kendisinden başka hiç bir şey yokken her boku bilmiyor muydu? Her şeyi benim put yapıyor deyip senaryoyu insan yarattı demek nasıl bir mantık?

Kimin ne bok yiyeceğini derken putu kastediyorsun herhalde.

1 hour ago, Nuri Kara said:

Küçük çocuklara tecavüz olayı büyük bir acı olarak yorumlanabilir. Küçük çocuklar başka yönlerdende acı çekebilirler. Nihayetinde sizin yediremediğiniz bu dünyada acı çekmesi ve küçük çocuklarında bu acılara maruz kalabilmesi. Büyük acılar tatmış biri olarak davulun sesi hiçde uzak değil, nihayetinde herşeyi acı olarak ele alıyorum, küçük bir çocuğun yanması belkide değil bundan daha kötüdür. İnsanların özellikle küçük çocukların yanmasını izlemek, bunun gerçekleşmesi elbetteki hoşuma gitmiyor, kimsenin başına gelmesinide istemem. Sevdiklerimin ve kendimin başına gelmesinide istemem. Benim yaşantımda başkalarına acı çektirmeyi meşrulaştırmak yok, birçok dindarın yaşantısındada bu böyledir. Bu dünyayı geçici olarak görmemiz sizin ise bu dünyadan ibaret olduğunu düşünmeniz aramızdaki büyük fark, bu yüzden sineye çekiyoruz.

Yani diyorsun ki, put bize cennet verecek, o yüzden acı çektirmesinde sorun yok, gelecek ödül büyük olduğu için başka canlılar acı çekmiş kimin umurunda.

Bu mantıkla gidersek sen bir çocuğa eziyet edip sonra da ona yüklü bir para vererek yaptıklarını telafi ettiğini mi düşünüyorsun?

Madem Allah kalıcı dünyada daha iyi bir sistem kurabiliyor, neden baştan yapmamış? Neden önce yarattıklara canlılara acı çektirmeyi tercih etmiş? Derdi ne bu Allah'ının?

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

sizsiniz  bir  tanridan  bahsedince  aklınıza  kuran  ve  arap  sözlerinden  başka  bir  şey  gelmiyor  kafa  orda  kalmış. 

Bunu da her fırsatta arap putunun propagandasını yapan videolar koyan sen söylüyorsun. Normalde insanın tutarlı olması, dürüst olması beklenir ama konu din falan olunca dincilerden tutarlılık beklemek kırmızı kar yağmasını beklemek gibi bir şey.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

sizsiniz  bir  tanridan  bahsedince  aklınıza  kuran  ve  arap  sözlerinden  başka  bir  şey  gelmiyor  kafa  orda  kalmış. 

İslamiyet de çelişkili ve tutarsız konular görüyor musun? Varsa bunları yaz bakalım.

Sitelerde Paylaş

Bazen bazı eylemleri olduğu gibi yazmak gerekli diye düşünüyorum, çünkü acı, tecavüz ve benzeri kelimeler bu çocukların başına gelenleri bire bir yansıtmıyor. Hatta bu olayın vahametini azaltmaktadır  ve olsa olsa bilinçli olarak gözlerden ırak tutmaya çalışanların işine gelir.

Şimdi yine sadede gelelim...

Bu dünyada hergün küçük çocuları sikiyorlar mı, evet sapına kadar sikiyorlar. Hayatın ta kendisi bu ki bu eylemler bilhassa tanrı güzellemesi yapanları rahatsız etmiyorsa, demek ki mideleri bayağı genişmiş ya da taptıkları tanrıyı eleştirmekten ödleri kopuyor. Ben bugüne kadar hem bu eylemlerden rahatsız olup hem de taptığı tanrısını eleştirme cesaretini bulan dindara denk gelmedim. Vardır mutlaka bir sebebi!

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, sağduyu yazdı:

Allah, Kuran diye sayıklayıp duran kim?

Yobaz, senin gibi anlamayı reddedenlerede denir. Senin zihnindeki iğrenç şey Kuran olmadığı gibi, ben o iğrenç şeye inanmıyorum. Beni akılsız ve vicdansız olarak nitelendireceksen benim söylediklerimden örnekler getir. Kuranı kendine göre anlamlandırıp beni ve bütün dincileri ona mal ediyorsun, senden ala iftiracımı var?

43 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yani diyorsun ki, put bize cennet verecek, o yüzden acı çektirmesinde sorun yok, gelecek ödül büyük olduğu için başka canlılar acı çekmiş kimin umurunda.

Hayır öyle demiyorum, belkide vermez, geçici diyorum.

46 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bu mantıkla gidersek sen bir çocuğa eziyet edip sonra da ona yüklü bir para vererek yaptıklarını telafi ettiğini mi düşünüyorsun?

Ben Allah'mıyım kendimi onun yerine koyup eziyet edip ödül falan vereyim, çarpık mantık.

47 dakika önce, sağduyu yazdı:

Madem Allah kalıcı dünyada daha iyi bir sistem kurabiliyor, neden baştan yapmamış? Neden önce yarattıklara canlılara acı çektirmeyi tercih etmiş? Derdi ne bu Allah'ının?

İmtihan kelimesinin neresini anlamıyorsun, sen anlayışsız birisin ve kendini tekrarlamaktan keyif alıyorsun sanırım, birde karşı tarafı dinlemiyorsun, seninle işim bitti. Yazsanda cevap vermem artık. Ne uğruna yoruyorumki kendimi?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Nuri Kara said:

Yobaz, senin gibi anlamayı reddedenlerede denir. Senin zihnindeki iğrenç şey Kuran olmadığı gibi, ben o iğrenç şeye inanmıyorum. Beni akılsız ve vicdansız olarak nitelendireceksen benim söylediklerimden örnekler getir. Kuranı kendine göre anlamlandırıp beni ve bütün dincileri ona mal ediyorsun, senden ala iftiracımı var?

Kuran'ın iğrenç olduğunun ittirafıdır bu, çünkü benim yaptığım sadece Kuran'da yazan ayetleri göstermek. Kuran işte orada, görmek isteyen ne kadar iğrenç, rezil, kepaze bir kitap olduğunu görüyor. Ama senin gibi araba tapanların görmesini beklemek hayal.

4 minutes ago, Nuri Kara said:

Hayır öyle demiyorum, belkide vermez, geçici diyorum.

İstemem, yan cebime koy tavrı ha?

Belki derken umudunun olduğunu, bu umutla yaşadığını itiraf ettiğinin farkında mısın? Belki putum beni cennete koyar, ben de sonsuza kadar hurilerle alem yaparım umuduyla dünyadaki tüm acılara, vahşete, ızdıraba sessiz kalıyorsun, bunu eleştirmeye korkuyorsun yani.

8 minutes ago, Nuri Kara said:

Ben Allah'mıyım kendimi onun yerine koyup eziyet edip ödül falan vereyim, çarpık mantık.

Sen de empati denen bir yetenek yok mu? Kendini karşındakinin yerine koyup acaba ben olsam nasıl yapardım diye hiç akıl yürütmüyor musun? Gerçi böyle sapık, sadist manyak bir putun kulu da kendisine benzer. Ben cennete kapağı atayım da gerisi önemli değil, vicdan falan hikaye demen normal.

11 minutes ago, Nuri Kara said:

İmtihan kelimesinin neresini anlamıyorsun, sen anlayışsız birisin ve kendini tekrarlamaktan keyif alıyorsun sanırım, birde karşı tarafı dinlemiyorsun, seninle işim bitti. Yazsanda cevap vermem artık. Ne uğruna yoruyorumki kendimi?

Tipik dinci kafası işte, imtihan dedi mi, bütün mesele çözüldü sanıyor. Nasılını, nedenini hiç düşünmüyor, kafasını kuma gömüp huri hayali ile mastürbasyon yapıyor, tabii korkuyu da eklemek lazım. Dinci bal gibi biliyor ki, inandığı tanrı sapığın, sadistin, manyağın önde gideni, en ufak itirazda bile tutup insanı cehenneme atıyor, derisini değiştire değiştire sonsuza kadar yakıyor.

Hadi diyelim insan imtihan oluyor, hepsi de değil, sadece aklı başında olanlar. Kalanlar yani bebekler, çocuklar, aklı yetmeyenler, deliler ve diğer ne canlılar neden var? Papağan gibi imtihan demekle cevap mı vermiş oluyorsun?

Aman cevap verme, düşünme, dinden minden çıkarsın, sonra da senin sapık, sadist Allah'ın seni yağlı kazığa oturtup sonsuza kadar kebap yapar, sen gözünü kapa, vazifeni yap yeter. Zaten dincinin düşünmemek, sorgulamamak için mazereti hazır, şeytan vesvese veriyordur ya da putu onu sınıyordur.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

yok

Yani Allah'ın bizzat tasarlayıp ne yapacağını bildiği insanı imtihan etmesi tutarsızlık ve çekişki değil sana göre. Allah insanı imtihan ederken ne bekliyor acaba? Bu insan acaba tasarladığım şekilde değil de farklı bir şekilde mi çalışacak sanıyor?

Fıkradaki gibi:

bir gün temel ile dursun sinemaya gitmişler.bir at yarışı sahnesi varmış.temel
-bence 1 numaralı at kazanır,demiş.
dursun
-bence de 13 numaralı at kazanır,demiş.
sinema bitmiş ve 13 numaralı at kazanmış.dursun sinema sonrası temele
-aslında ben bu filmi izlemiştim,demiş.temelde
-o zaman niçin 1 numaralı atı seçtin,demiş.temel
-ne bileyim belki bu sefer 1 numaralı at kazanır diye düşündüm,demiş.

Burada Allah Temel oluyor.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yani Allah'ın bizzat tasarlayıp ne yapacağını bildiği insanı imtihan etmesi tutarsızlık ve çekişki değil sana göre. Allah insanı imtihan ederken ne bekliyor acaba? Bu insan acaba tasarladığım şekilde değil de farklı bir şekilde mi çalışacak sanıyor?

Fıkradaki gibi:

bir gün temel ile dursun sinemaya gitmişler.bir at yarışı sahnesi varmış.temel
-bence 1 numaralı at kazanır,demiş.
dursun
-bence de 13 numaralı at kazanır,demiş.
sinema bitmiş ve 13 numaralı at kazanmış.dursun sinema sonrası temele
-aslında ben bu filmi izlemiştim,demiş.temelde
-o zaman niçin 1 numaralı atı seçtin,demiş.temel
-ne bileyim belki bu sefer 1 numaralı at kazanır diye düşündüm,demiş.

Burada Allah Temel oluyor.

Ya  arkadaş  bir şeyin  bilinmesi o  durumu  zorlamak anlamına  mı  geliyor? Sizin  yarın  hastaneye  gideceginizi  bilmem  sizi  hastaneye  gitme  konusunda  zorlar  mı? ancak  siz  hastaneye  gideceğiniz  için  ben  biliyor  olabilirim  bu  olayı 

Sitelerde Paylaş
32 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Ya  arkadaş  bir şeyin  bilinmesi o  durumu  zorlamak anlamına  mı  geliyor? Sizin  yarın  hastaneye  gideceginizi  bilmem  sizi  hastaneye  gitme  konusunda  zorlar  mı? ancak  siz  hastaneye  gideceğiniz  için  ben  biliyor  olabilirim  bu  olayı 

İnsan aklını ve mantığını kullanmak yerine papağan gibi arabın zırvalarını tekrarlarsa anlamaması normal.

Senin gibi dinci argümanlarının avukatlarının ve dincilerin anlamadığı şey şu: Allah sadece bilmekle yetinmiyor, sahneyi bizzat kendisi hazırlıyor, senaryoyu oynayacak karakterleri bizzat kendisi tasarlıyor.

Mesela bir sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edip öldürdüğü sahneyi ele alalım:

Burada sahneyi yazan kim? Allah.

Çocuğa tecavüz edip öldüren sapığı tasarlayan kim? Allah.

Tecavüz edilip öldürülen çocuğu tasarlayan kim: Allah.

Bu sahnede Allah'tan başka kimi sorumlu tutacaksın?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

İnsan aklını ve mantığını kullanmak yerine papağan gibi arabın zırvalarını tekrarlarsa anlamaması normal.

Senin gibi dinci argümanlarının avukatlarının ve dincilerin anlamadığı şey şu: Allah sadece bilmekle yetinmiyor, sahneyi bizzat kendisi hazırlıyor, senaryoyu oynayacak karakterleri bizzat kendisi tasarlıyor.

Mesela bir sapığın küçücük bir çocuğa tecavüz edip öldürdüğü sahneyi ele alalım:

Burada sahneyi yazan kim? Allah.

Çocuğa tecavüz edip öldüren sapığı tasarlayan kim? Allah.

Tecavüz edilip öldürülen çocuğu tasarlayan kim: Allah.

Bu sahnede Allah'tan başka kimi sorumlu tutacaksın?

neden  sapık  birini  yaratıyor  çünkü  bu  dünyada  kötülüğe  kim. meyledecek  göstermek  için  tabi  o  sapık  herifte  bu  kötülüğü  bizzat  kendisi  yapıyor  allah'ın  kişiyi  yaratması  eylemlerine  bir  zorlama  değil 

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

neden  sapık  birini  yaratıyor  çünkü  bu  dünyada  kötülüğe  kim. meyledecek  göstermek  için  tabi  o  sapık  herifte  bu  kötülüğü  bizzat  kendisi  yapıyor  allah'ın  kişiyi  yaratması  eylemlerine  bir  zorlama  değil 

Ulen gerzek saatlerce anlatıyoruz ya niye anlamıyorsun? Allah’ın sekreteri gibi bilmiş konuşmanız yok mu! Allah öyle istiyormuş da öyle yapıyormuş, yanında mı yatıyorsun len Allahının? 

3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yok

Yoksa yok, domalmaya devam et.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Neden yaratıyor, çünkü kendisi de sapık. Sapıklığını yalnız başına yaşamak istemiyor, insan yaratıp onlara göstermek istiyor ne kadar sapık olduğunu.

Eee, her şeyin kaynağı olarak tek bir tanrı olduğunu iddia ederseniz böyle saçmalamak, dansöz gibi kıvırmak zorunda kalırsınız. Sizlerin müşrik dediği çok tanrıcılar sizler kadar aptal değilmişler, hiç olmazsa onlar birden fazla tanrı uydurup zıt özellikleri bunlara dağıtmışlar.

Sitelerde Paylaş

Hayal kurmak güzeldir, yeri geldi mi insanı rahatlatır da. Bilinmezden ürkmek veya korkmak, bir eksiklik ya da utanılacak bir durum değildir, bilakis gayet normaldir. Zaten meselenin en temeline indiğinizde, bilinmezlik ve açıklayamazlık sayesinde ve doğa afetlerinin karşısındaki insanın zaafı/acziyeti karşısında, insanüstü varlıkların olması gerektiği yönünde düşünceler yeşermeye başlamıştır. Sayısız inançlar, dinler ve bir o kadar da tanrılar piyasaya sürülmüş ve bu günlere kadar gelinmiştir. Halen dünyanın büyük çoğunluğu, kişisel ve toplumsal kurtuluşu, dinlerde ve tanrılarında görmektedirler. Bu meselenin bir boyutu...

Diğer boyutu ise şu dünyada hergün süregelen küçük çocukları sikiş meselesi var. Görüyorum ki bir çoğunuz bu kelimeyi kullanmaktan sakınıyor. Sakının, sanki o zaman bu insanlık dışı eylem ortadan mı kalkacak?!

Ortada bir pislik, bir adilik, bir yamukluk var mı, var!
Ortada her şeye gücü yeten bilinçli bir tanrı var diyorsanız, o zaman bu meselenin baş sorumlusu da var. Dindar birisi bundan rahatsızlık duymalı...diyorum.

Bu baş sorumludan hesap sormalı, hesap!.

Kapiş?!

Yani yeri geldi mi, bu düzeni kurduğuna inandığı, dolayısıyla baş sorumlusu olan taptığı tanrısını eleştirebilmeli. Nasıl ki güzel bulduğu her şeyi tanrısına mal ediyorsa, bu küçük çocuk sikiş eylemini de tanrısına mal edebilmeli. Küçük çocukların sikilmesinin hesabını, taptığı tanrısından sormaya dili varmıyorsa veyahut en azından bu noktada eleştiremiyorsa, ben yemişim onun dinini imanını ve insanlığını.

Hasılı yapmanız gereken şey çok basit: En azından "Benim taptığım tanrının bu noktadaki ahlak anlayışı, kendiminki ile uyuşmuyor" minvalinde ve  ălenen eleştirme çömertliğini göstermek.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ayette Allah psikopat bir ilahı canlandırıyor, hani korku filimlerinde olur ya, bittiniz oğlum siz bana inanmazsanız derilerinizi,

kızartıcam, yenisiyle tekrar değiştirip, tekrar yakıcam ki, benim ne kadar psikopat ve manya k olduğumu anlıyasınız..

İnanın bana , benim hiç şüphem yok, arap putunuz, bunları asla yapamıyacak, bu tür fantaziler, muhammedin, ölümüyle

sonsuza dek bitmiştir.

nisa:56﴿

Şüphe yok ki, âyetlerimizi inkâr edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka yenisiyle değiştiririz ki acıyı duysunlar. Allah daima üstündür ve hikmet sahibidir.?

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

1-Allah'ın bilgisi yarattığı herşeyi kapsar.

2-Allah yarattığı herşey  yönetimi altındadır.

Cuzi irade sahibiyim demek  Allah'ın yönetimi altında olmayan bilgisi dışında    özelliklerim  var anlamına gelir.
Bu ise şirktir.Allah dışında başka güçler tanrılar kabul etmek anlamına gelir.

Sitelerde Paylaş

Sen;ilim yani bilgi iş yapar mı diye sordu?

Ben; yapar deyince 

Sen; ilim iş yapmaz kudret iş yapar dedi yani bilmesi zorunlu olarak zorlaması anlamına gelmez düşüncesine getirmek için dedi .

Ben; İlim iş yapar çünkü o ilim sayesinde; cehennemi yaratmış dolaylı açıdan ilim iş yapar dedim.

------------

Kafa karışıklığı dincilerin kâhinlere olan inançlarından ortaya çıkıyor.

Dinciler neredeyse her türlü mistik şeyi kabullenirler. Büyücüler, medyumlar kahinler vs. vs. büyülü düşünce kafansına girince dibe doğru çekilirsin.

Allah'ı bir kâhin olarak göstererek geleceği bilmesi senin yaptıklarını kontrol ettiği anlamına gelmez diyorlar. Tıpkı bir kâhin gibi.

Fakat her şeyin mutlak sahibinden bahsediyorlar, paçavra giymiş akşam yemeğini çıkartmak için masal anlatan yaşlı bir adamdan değil.

Mutlak kudret sahibi olan bir varlık için gelecek bir noktadan haberder olması demek, geçmişini yapılandırmış olmasının ispatıdır. 

Geçmişi yapılandırmış olmak demek herkesin film karesi gibi ayarlanmış olduğunu gösterir. Allah filmin sonunu biliyor, çünkü yapımcısı o. 

Film bu noktada dinciler için kopmuştur.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, bayşapka yazdı:

Sen;ilim yani bilgi iş yapar mı diye sordu?

Ben; yapar deyince 

Sen; ilim iş yapmaz kudret iş yapar dedi yani bilmesi zorunlu olarak zorlaması anlamına gelmez düşüncesine getirmek için dedi .

Ben; İlim iş yapar çünkü o ilim sayesinde; cehennemi yaratmış dolaylı açıdan ilim iş yapar dedim.

------------

Kafa karışıklığı dincilerin kâhinlere olan inançlarından ortaya çıkıyor.

Dinciler neredeyse her türlü mistik şeyi kabullenirler. Büyücüler, medyumlar kahinler vs. vs. büyülü düşünce kafansına girince dibe doğru çekilirsin.

Allah'ı bir kâhin olarak göstererek geleceği bilmesi senin yaptıklarını kontrol ettiği anlamına gelmez diyorlar. Tıpkı bir kâhin gibi.

Fakat her şeyin mutlak sahibinden bahsediyorlar, paçavra giymiş akşam yemeğini çıkartmak için masal anlatan yaşlı bir adamdan değil.

Mutlak kudret sahibi olan bir varlık için gelecek bir noktadan haberder olması demek, geçmişini yapılandırmış olmasının ispatıdır. 

Geçmişi yapılandırmış olmak demek herkesin film karesi gibi ayarlanmış olduğunu gösterir. Allah filmin sonunu biliyor, çünkü yapımcısı o. 

Film bu noktada dinciler için kopmuştur.

Dün  de  tartıştım  bu  kişilerle  konu  yine  kadere  geldi. Ebu  leheb Allah  bildiği için  değil  ebu  lehep  cehenneme  gideceği için  Allah  biliyor  öyle  yazıyor  diyordu.Acaba  ben  mi  anlamıyorum  bu  mantığı  diye  acaba  bana  mı  saçma  mantıksız  geliyor  diye  düşündüm  bir  süre. Rum  suresinde  rumların  yeneceğini  kesin  biliyor  dediğime de  aynı  şekilde; rumlar  yenecegi  için  Allah  öyle  biliyor  yazıyor  diyor.Madem  biliyor  direk  cehenneme  koysun  deyince  ; cehenneme  giden  itiraz  eder  neden  beni  sınamadın  da  cehenneme  atar  diyor. Bende  ıtiraz  hakkımız  varsa  başka  yerde  yaratsaydın  belki  cennetlik  olurum  eleştirisini  getirince  ; Cehenneme  neden  atıyorsun  belki  sınavını  gececektim  sözünün  hikmete  uygun  olmasından  dolayı  soyleyenen  bir  söz  olduğunu  ve  aslında  itiraz  bile  edemeyecegimizi  sonuçta  mülkün  yegane  sahibinin  o  olduğunu  söylüyor. Bende  zaten  itiraz  nasıl  ederiz  diye  sordum? Dünyaya  gelmeden  önce  itiraz  edebilecek  bir  yeteneğe  mi  sahibiz?Mutlak  güç  karşısında  daha  dünyaya  gelmeden  önce  itiraz  etme  kabiliyeti  mi  var  diye  sordum. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...