Jump to content

Türkiyede enflasyon yalan rüzgarı.

Recommended Posts

elektrik % 250 .dogalgaz % 500.. sigara % 150 1 yıl içinde tüm ürünlere ortalama % 980 zam geldi bu aylık % 89 yapar. .iktidar başka bir galakside yaşadıgı için, bunlar çokta önemli değil. ama asıl farklı! galakside yaşıyanlar % 38 lik küçük başlar.biz onlara kısaca; akkoyunlular ditatörizm devleti diyoruz..

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 saat önce, mirasyedi yazdı:

Fazla çalışma saatleri için  yapılan bir toplantıda tek başıma kalmıştım.

Türk halkı güvenilmez tepkisiz şikayet etmeyen bir toplum.
Bir şişe alkollu içeçek için herşeyi yapan ayyaşlara benziyorlar.

bunlar bilnçli yapılıyor, bop projesi tıkır tıkır işliyor, türklerin sonu geliyor, gerçek enflasyonun % 89 olduğunu çocuk bile anlar.tarih boyunca türkleri yenmenin en kolay yolunu siyonistler bulmuştur, önce türkler aç bırakılır, sonra iç savaş başlar sonrada işgal başlar. .tarih tekekkürden ibarettir..osmanlıyı böyle parçaladılar şimdi sıra türkiyeye geldi..

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Doğuştan işşiz yazdı:

bunlar bilnçli yapılıyor, bop projesi tıkır tıkır işliyor, türklerin sonu geliyor, gerçek enflasyonun % 89 olduğunu çocuk bile anlar.tarih boyunca türkleri yenmenin en kolay yolunu siyonistler bulmuştur, önce türkler aç bırakılır, sonra iç savaş başlar sonrada işgal başlar. .tarih tekekkürden ibarettir..osmanlıyı böyle parçaladılar şimdi sıra türkiyeye geldi..

%89 da çok büyük rakam bu rakamı nasıl elde ettiğini yazar mısın?

Bu yıllık enflasyon mu?

Sitelerde Paylaş

30857_img_2_12_03.10.20191344186460.jpg

30857_img_3_12_03.10.2019-1833237103.jpg

http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=30857

Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı  %9,26

Oniki aylık ortalamalara değişim oranı  %18,27 

Bu nasıl bir değişim anlamadım. :)

Listede (Elektrik,doğalgaz,odun kömür vb ) enerji kısmını göremiyorum.Bunların ağırlık oranı gıda oranı kadar.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, mirasyedi yazdı:

Bu yıllık enflasyon mu?

% 89 benim iyimser olarak uydurduğum bir rakam, gerçek enflasyon, aylık % 118 dir.. enflasyon oranları aylık

hesaplanmaz, yıllık hesaplanır, aylık enflasyon oranları, bir şey ifade etmez, yıllık enflasyona göre, maaşlar belirlenir, sadece tüfe ve tefede aylık hesaplanır, yıllık  enflasyon oranı, o ülkenin istikrarını gösterir. 

bu ülkede ise enflasyon oranlarını , iktidar belirliyor, aslında gerçek enflasyonu en iyi gariban vatandaş 

hesaplıyabilir. markete veya pazara gittinde her hafta fiatların nasıl hunharca yükseldiği çok iyi anlar.

o yüzden dedim ya bu iktidar farklı bir galakside yaşıyor olmalı.. 

Aslında çok basit hileler var, örneğin  hiç zam gelmeyen ürünlere göre aylık anflasyon oranları belirleniyor,

bu yeni bir icat daha doğrusu hile  diyelim, tenis topuna göre aylık enflasyon % 9 , ama gerçekte benzin dogalgaza ve elektriğe göre, gerçek oranı , aylık % 89 bunsa gıda eklenince % 118 oluyor gerçekten.. 

tenis topuna göre, tüm ürünlere aylık % 9 zam gelmiş, ama doğalgaza göre aylık % 118 zam gelmiş. yıllık bazda..

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
3 saat önce, mirasyedi yazdı:

Bu yıllık enflasyon mu?

yıllık enflasyon oranı, gerçekte % 1416 dır. Bunu nasıl hesapladım? son  1 yılda tüm ürünlere gelen zamları baktım, ve etiketlerini kontrol  ettim. ve bu  sonuca ulaştım.118 çarpı 12 eşittir. 1416 yapar.. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, mirasyedi yazdı:

30857_img_2_12_03.10.20191344186460.jpg

30857_img_3_12_03.10.2019-1833237103.jpg

http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=30857

Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı  %9,26

Oniki aylık ortalamalara değişim oranı  %18,27 

Bu nasıl bir değişim anlamadım. :)

Listede (Elektrik,doğalgaz,odun kömür vb ) enerji kısmını göremiyorum.Bunların ağırlık oranı gıda oranı kadar.

Verdiğiniz link açılmıyor, java scrits hatası alıyorum, ayrıca resimlere tıklanmıyor. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Doğuştan işşiz yazdı:

yıllık enflasyon oranı, gerçekte % 1416 dır. Bunu nasıl hesapladım? son  1 yılda tüm ürünlere gelen zamları baktım, ve etiketlerini kontrol  ettim. ve bu  sonuca ulaştım.118 çarpı 12 eşittir. 1416 yapar.. 

enflasyon o şekilde hesaplanmıyor. :)

A=enflasyon değeri saptanacak ürünün bugünkü fiyatı 

B=enflasyon değeri saptanacak ürünün bir sene önceki fiyatı

E=Enflasyon değeri

E=100*((A-B)/B)

Örnek verelim.
A= 12 kg tüpün bugünkü  fiyatı = 112.5 tl

B=12 kg tüpün bir sene önceki fiyatı =100 tl 

E=100*((112.5-100)/100)

E=%12.5

Bu sadece tüp için.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
12 dakika önce, mirasyedi yazdı:

enflasyon o şekilde hesaplanmıyor. :)

A=enflasyon değeri saptanacak ürünün bugünkü fiyatı 

B=enflasyon değeri saptanacak ürünün bir sene önceki fiyatı

E=Enflasyon değeri

E=100*((A-B)/B)

Örnek verelim.
A= 12 kg tüpün bugünkü  fiyatı = 112.5 tl

B=12 kg tüpün bir sene önceki fiyatı =100 tl 

E=100*((112.5-100)/100)

E=%12.5

Bu sadece tüp için.

Çok doğru bir tespit, şimdide, tüm ürünlerin yıllık  zam oranını, hesapla ve toplam sayıyı,  12 ye böl. çıkan sonuç gerçek enflasyon oranıdır. 

Bunun için,  1 yıl uğraşman gerekicek, tüm marketlere gitmeli, 1 yıl boyunca tüm ürünlerin etikerlerine bakmalı, 1 yıl sonrada tekrar, hesaplayıp,  12 ye böldükten sonra, elindeki  rakam gerçek enflasyon oranıdır,

Ben sana bir örnek verim, 2018 yılında aldığım salça, etiketi fiatı, 2. 75 . tl iken, 2019 fiatı 8,75.  1 yılda bu ürüne 6  tl zam  geldiğini görüyoruz. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Doğuştan işşiz yazdı:

1 dakika önce, Doğuştan işşiz yazdı:

Çok doğru bir tespit, şimdide, tüm ürünlerin yıllık  zam oranını, hesapla ve toplam sayıyı,  12 ye böl. çıkan sonuç gerçek enflasyon oranıdır. 

Bütün ürünlerin enflasyon değerlerini toplayıp ürün sayısına böleceksin.Bulduğun bu değer yıllık ortalama enflasyon değeridir.

Bulduğun bu değeri 12 ye bölersen ortalama aylık enflasyon değeri çıkar.

sen ürün sayısına bölmeden 12 ye bölüyorsun. 

senin bulduğun % 1416  değeri çıkmaz. :)

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
10 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Bütün ürünlerin enflasyon değerlerini toplayıp ürün sayısına böleceksin.Bulduğun bu değer yıllık ortalama enflasyon değeridir.

Bulduğun bu değeri 12 ye bölersen ortalama aylık enflasyon değeri çıkar.

sen ürün sayısına bölmeden 12 ye bölüyorsun. 

senin bulduğun % 1416  değeri çıkmaz. :)

Farketmiyor, 1416 rakamı, yıllıktır ve doğrudur, istersen aylık bölelim, 12 e istersen, günlük  bölelim, 365 ,istersen, haftalık bölelim, 52 ye sonuç değişmiyor, defalarca hesapladım bunu, tüm ürünlerin toplam zam oranları, aylık % 118 yıllık % 1416 yapıyor, bu hesap aslında,

daha fazladır, ben sadece yiyecek ve temel gıda hesaplamalarını baz aldım, durum dahada karışık aslında.

Tüm ürünleri tek tek hesaplamak seni ve beni aşıyor, gıda sektörü giyim sektörü, dış ticaret iç ticaret alım satım,

para endexi , eksi artı cari açık hesaplamaları, bunlarda enflasyon verisi oluşturuyor.. 

merkez bankasının faiz indirimleri, bile enflasyonu düşürüyor, tamamen yanlı bir hesaplama 

yapılıyor, zam  gelmeyen veya hiç satılmayan ürünlere göre, enflasyon verileri açıklanıyor.

temel ihtiyaç maddelerine gelen yüksel zamlar  bu verilere asla eklenmiyor...

sadece elektriğe gelen yıllık zammı bile herşeyi açıklıyor,  2018 kw 39 kuruş iken 2019 kw 91 kuruştur,

bu meskene göre değişiklik gösterir, iskansız binalar için 91 kuruştur. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Doğuştan işşiz yazdı:

Farketmiyor, 1416 rakamı, yıllıktır ve doğrudur, istersen aylık bölelim, 12 e istersen, günlük  bölelim, 365 ,istersen, haftalık bölelim, 52 ye sonuç değişmiyor, defalarca hesapladım bunu, tüm ürünlerin toplam zam oranları, aylık % 118 yıllık % 1416 yapıyor, bu hesap aslında,

daha fazladır, ben sadece yiyecek ve temek gıda hesaplamalarını baz aldım, durum dahada karışık aslında.

yok çıkmaz.yanlış hesap yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
5 dakika önce, mirasyedi yazdı:

..

sadece elektriğe gelen yıllık zammı bile herşeyi açıklıyor,  2018 kw 39 kuruş iken 2019 kw 91 kuruştur,

bu meskene göre değişiklik gösterir, iskansız binalar için 91 kuruştur. 

sen hesabı, kendin yapmalısın,  inan bana daha fazla çıkıcaktır..

12 ye böldüğünde 118 çıkıyor, toplam ürünü, 3 farklı şekilde hesaplıyabilirsin, 1. 12 .2: 52. 3. 365.. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Ayrıca  etiket fiatları hiç düşmüyor, sürekli artıyor, pazarda sadece yaz ürünlerinin fiatları düşüyor, oda 4 ay sürüyor, 8 ay boyunca,

fiatlar tekrar yükseliyor, enflasyonu verilerini , zam gelen ürünlere göre hesaplanmıyor, asıl sorunda bu işte.ortalaması baz alınmıyor,

asıl onlar yanlış hesaplıyor ben değil..

zam gelmeyen  ürünler., çok az , nerdeyse hiç yok.. 1 tane ürün bulmuşlar , pin pon topu bu bu ürüne göre aylık enflasyon düşmüş

yersen tabi.. 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
20 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Dediğin gibi yapıyorum, toplam ürünlerin toplam zammını, ürünlerin toplamına böldükten sonra, aylık haftalık veya yıllık oranlara bölüyorum, aynı anda, senin dediğin  işlemide yapmış oluyorum,anlıyamadın nedir? 

Sitelerde Paylaş

Geçen sene bu zamanlar kur atağı yaşanmıştı, malum dolar 7,20 lere kadar zıpladı. Hemen ardından akaryakıt, doğalgaz, vb. dolarla direkt bağlantılı olduğu için peş peşe yüksek zamlar gördü. Geçen sene bu zamanlar deli gibi zam furyası yaşandığı için 1 sene önceki enflasyona oranlanırsa şu anki artış oranları azalmış gibi görünüyor. Buna baz etkisi deniyor..

Önümüzdeki aylar enflasyon tekrar tırmanışa geçecek. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...