Jump to content

Kur'an-ı Kerim' de nesih ve mensuh   var mıdır?   Var ise bu çelişki mi dir? 

Recommended Posts

gönderildi (düzenlendi)

Kur'an ın doğmatik olmadığının isbatı şudur ki manası donmuş beton gibi sabitlenmiş değildir belki bir ağacın farklı mevsimlerde farklı görünmesi misali gibi her zaman ve zeminde tecelli eden mahiyeti ancka sabit ve sağlam gövde ve kökü vardır.

evet bir ağaç gövde ve kök olarak sağlam ve sabit ancak dalları uzayabilir çiçek açabilir sonra meyveye durur olgunlaşır sonra o meyve hasat edilir  ve dahi sadece çiçek ve yaprak değişir ancak onların değişmesi zatı değiştirmez ağaç yine aynı ağaç yine baharda çiçek açar yani canlı diri dir değişkenlik dinamiklik diriliğin canlılığın kanıtıdır. ölü hep sabit ama uyuyan biri sağa sola döner uyanık biri yer değiştirir filan.

Kur'an belki ağaçta değil ağacı besleyen güneş misal bir şemsi ilahidir  ve semadaki güneş sabit olduğu halde dönen dünya daki kişiye göre güneş uzaklaşır yakınlaşır sabah doğar öğle en tepede akşam batar vaziyeti sadece dönen dünyadaki sabit olmayan kişiye izafeten sanki güneş değişiyor gibi gelir ki bunun hakikati yoktur

evet güneş sabah çok parlak akşam kızarır ancak aslı ve zatı hep aynıdır değişmez senin ona mesafen değiştiği için tecellisi değişir  o hep sabittir.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

20 dakika önce, kavak yazdı:

Yine n´oldu, yazılanlar bir yerine mi battı?

Neden sizin gibilerin, insan ürünü olduğu aşikar dinlerin ve tanrılarının peşinden gitme sevdasında olduklarını, senin bu yazılarını okudukça dahi iyi anlıyorum.

Umutsuz vakasınız. Sizlere anca hergün kellenizi yere ve kıçınızı havaya kaldırmak yakışır.

Bu lafımı da hakaret olarak algılama sakın, çünkü günlük ibadetinizin tarifini yaptım sadece.

?????

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

firavunda kellesi hep kabarık burnu havada geziyordu ama

cenabı Hak boğup denize gömdü cesedi secde vaziyette hala müzede olduğu söylenir

ayette onu boğduk cesedini kurtardık denir 

boğulacağını anlayınca da bende musanın rabbine iman ettim dedi

ama  imanı kabul edilmedi samimi değildi zira.

çok yüksekte uçma ki düşersen parçalanmayasın

toprakta ayak altında mütevazi ama gül ve gülistan rızık hep o mübarekten gelir.

Allah’ın adını anmayan ateist toplumlar depremlere, tsunamilere meydan okuyor. Bir bok olmuyor. Vatandaşlarına değer veriliyor ve mutlu, mesut yaşıyorlar.

Allahın adını her gün anan müslümanların ise ayağı boktan kurtulmuyor. Kavga, açlık, sefalet, cehalet her yerlerini sarmış. 

Firavun kim? Allah’ın firavun tanımı değişti mi acaba?

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Allah’ın adını anmayan ateist toplumlar depremlere, tsunamilere meydan okuyor. Bir bok olmuyor. Vatandaşlarına değer veriliyor ve mutlu, mesut yaşıyorlar.

Allahın adını her gün anan müslümanların ise ayağı boktan kurtulmuyor. Kavga, açlık, sefalet, cehalet her yerlerini sarmış. 

Firavun kim? Allah’ın firavun tanımı değişti mi acaba?

Konuya karışmayacaktım ancak bu sorunu cevaplamak isterim. 

Allah, adaletlidir. Bu adaletten kastım şimdi sizlerin bana söyleyeceği gibi Avrupa da doğan bir çocuk yada Afrika da doğan bir çocuk tarzı adalet değil.

Bu dünyada insanlar nefislerinden sorumlu. Bugün, Müslüman ülkeler kötü bir durumda, Ateist toplumlar yada diğer dinlere inanan topluluklar iyi durumda ise bunlar insanların nefsani durumlarından dolayıdır. Bunu 5 yaşında ki bir çocuğun bile düşünebileceğinden eminim. Sana değil sadece bu lafım ama inanmayan insanların büyük hatası şudur ki, aynı Peygamber vakitlerinde ki gibi mucizeler beklerler. Öyle dağ yarılması, ay yarılması, su çıkması tarzında da değil. Her önüne gelene galebe çalmak maksadında. Bolluk, bereket içerisinde yaşamak maksadında. Ancak ne yazık ki kimse oturup 2 dakika düşünmüyor. Bunlar Allah'ın bizlere beleş tarzda vereceği şeyler değil. Önce hak etmek, önce çalışmak, önce gerçekten çabalamak lazım. Hayırlı günler dilerim.

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, EbûTürâb yazdı:

Konuya karışmayacaktım ancak bu sorunu cevaplamak isterim. 

Allah, adaletlidir. Bu adaletten kastım şimdi sizlerin bana söyleyeceği gibi Avrupa da doğan bir çocuk yada Afrika da doğan bir çocuk tarzı adalet değil.

Bu dünyada insanlar nefislerinden sorumlu. Bugün, Müslüman ülkeler kötü bir durumda, Ateist toplumlar yada diğer dinlere inanan topluluklar iyi durumda ise bunlar insanların nefsani durumlarından dolayıdır. Bunu 5 yaşında ki bir çocuğun bile düşünebileceğinden eminim. Sana değil sadece bu lafım ama inanmayan insanların büyük hatası şudur ki, aynı Peygamber vakitlerinde ki gibi mucizeler beklerler. Öyle dağ yarılması, ay yarılması, su çıkması tarzında da değil. Her önüne gelene galebe çalmak maksadında. Bolluk, bereket içerisinde yaşamak maksadında. Ancak ne yazık ki kimse oturup 2 dakika düşünmüyor. Bunlar Allah'ın bizlere beleş tarzda vereceği şeyler değil. Önce hak etmek, önce çalışmak, önce gerçekten çabalamak lazım. Hayırlı günler dilerim.

Düşünmediğimizi neye dayanarak iddia edebiliyorsun ki mucize falan da beklediğimiz yok. Neden olsun ki?

Vaziyet ortada; piyadasaki diğer tüm tanrıları ve dinleri es geçerek sadece Arap tanrısına odaklanarak taraf olan sizsiniz. Tarafgir olduğunuz için de objektif olmanız pek mümkün değil.

Tekrarlamaktan dilimizde tüy bitti ama siz dindarların habire görmezden geldiği bir nokta daha var...
Zamanında bizler de sizin gibi dindardık, tarafgirdik, Arap tanrısının güzellemesi yapardık, yani öyle gökten zembille iner gibi dinsiz imansız olmadık.

Sence acaba ne yaptık da dinlerin/tanrıların saçmalık olduğuna karar verdik?

Ha bir de şu hak etmek neyin nesi oluyor; şu hiçbir yere sığdıramadığınız Arap tanrınız, tüm diğer tanrılar gibi, hep yokları oynuyorsa sorun herhalde bizde değil.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, kavak yazdı:

Düşünmediğimizi neye dayanarak iddia edebiliyorsun ki mucize falan da beklediğimiz yok. Neden olsun ki?

Vaziyet ortada; piyadasaki diğer tüm tanrıları ve dinleri es geçerek sadece Arap tanrısına odaklanarak taraf olan sizsiniz. Tarafgir olduğunuz için de objektif olmanız pek mümkün değil.

Tekrarlamaktan dilimiz tüy bitti ama siz dindarların habire görmezden geldiği bir nokta daha var...
Zamanında bizler de sizin gibi dindardık, tarafgirdik, Arap tanrısının güzellemesi yapardık, yani öyle gökten zembille iner gibi dinsiz imansız olmadık.

Sence acaba ne yaptık da dinlerin/tanrıların saçmalık olduğuna karar verdik?

Ha bir de şu hak etmek neyin nesi oluyor; şu hiçbir yere sığdıramadığınız Arap tanrınız, tüm diğer tanrılar gibi, hep yokları oynuyorsa sorun herhalde bizde değil.

Sevgili dostum, bende zamanında farklı bir dinin mensubu oldum sonra tekrardan İslamiyete kesin olarak geçiş yaptım. Senin geçtiğin yollardan bende geçtim, benimkilerden de sen geçmişsindir ona bir lafım yok zaten. 

Ancak emin ol ben taraf tutarak konuşmuyorum şuan, farklı bir konuda bana belirtilen gerçekten haklı olunan bir konuda ben asla üstelemem. Beni tanımıyorsun, bu sebepten böyle olduğumu düşünmen tabi ki normal.

Hak etmekten kasıt, öyle sabah akşam iman etmek değil. Kendimiz için dünyada ve ahirette çabalamamız gerek. Müslümanlar için emrolunan budur. 

Peygamber bile bu konuda orta seviyede olun der, hem Ahireti hem Dünyayı idare ettirebilesiniz der. 

Ben diğer tüm tanrıları ve dinleri es geçmedim, bunların her birinin araştırmasını yaptım, sadece Tevrat ve İncil konusunda araştırmam yok onun sebebi de benim için açık. 

Onun dışında ki bir çok dinle alakam oldu, hala daha var.  Bunların yeri elbette şimdi burası değil ancak ben sizi çok iyi bir şekilde anlıyabiliyorum. Ancak sizler gerçekten bu konuda benle aynı çabayı gösteriyor musunuz bilmiyorum, çünkü bir dine, birbirinden farklı inançlara sahip olan iki kişinin aynı yerden bakması gerçekten büyük çaba istiyor.

İman, Namaz, Sevap bunlar kişinin kendisine hastır. Toplum ile bunları ben asla birleştirmem. Her emeğin bir karşılığı vardır. Bunu seninde diğer kardeşlerimin de bildiğinden eminim.

Hayırlı günler.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da nesh-mansuh yoktur. Kur'an'da çelişki yoktur. Sünnilere göre hadisler, Kur'an ayetlerini iptal ediyor. 

Veda Hutbesinde "artık akrabaya miras yoktur" hadisi ile Bakara 180 ayetini iptal ettiler. 

300 ayeti nesh etmişler. 15:91-93 ayetlerini okuyun. Kur'an'ı nesh edenlere cevap veriyor.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

Kur'an'da çelişki yoktur.

Hadi oradan, kuran çelişkiler kitabıdır. 

Kuran’a göre Allah’tan başkası şefaatçi olabilir mi? Olamaz mı? Çelişkisiz ayetler vererek anlat bakalım.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Hadi oradan, kuran çelişkiler kitabıdır. 

Kuran’a göre Allah’tan başkası şefaatçi olabilir mi? Olamaz mı? Çelişkisiz ayetler vererek anlat bakalım.

Kur'an'da iki tane şefaat vardır. İlki gerçeğe tanıklıktır.(78:38-20:109-43:86)Muhammed'in şefaati(gerçeğe tanıklığı) 25:30 ayetinde belirtilmiştir. Diger şefaat ise kurtarma/aracılık, Kur'an bunu yok sayıyor.(2:48) 

tarihinde KuranMumini2698 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, KuranMumini2698 yazdı:

Kur'an'da iki tane şefaat vardır. İlki gerçeğe tanıklıktır.(78:38-20:109-43:86)Muhammed'in şefaati(gerçeğe tanıklığı) 25:30 ayetinde belirtilmiştir. Diger şefaat ise kurtarma/aracılık, Kur'an bunu yok sayıyor.(2:48) 

9:102.Diğer bir kısmı ise suçlarını itiraf ettiler ve iyi bir ameli kötüsüyle karıştırdılar. Umulur ki, Allah tevbelerini kabul eder. Çünkü Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir. 

9:103.Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini hem temizler, hem de arındırırsın. Bir de haklarında dua ediver. Çünkü senin duan onların kalplerini yatıştırır. Allah işitendir, bilendir.

Burada günah çıkarmadan bahsediliyor, birileri para alıp şefaat dağıtıyor, ne dersin?

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Abdülmalik yazdı:

9:102.Diğer bir kısmı ise suçlarını itiraf ettiler ve iyi bir ameli kötüsüyle karıştırdılar. Umulur ki, Allah tevbelerini kabul eder. Çünkü Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir. 

9:103.Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini hem temizler, hem de arındırırsın. Bir de haklarında dua ediver. Çünkü senin duan onların kalplerini yatıştırır. Allah işitendir, bilendir.

Burada günah çıkarmadan bahsediliyor, birileri para alıp şefaat dağıtıyor, ne dersin?

Burada şefaat yoktur. Ayete bakarsan sadaka verenlerin günahları affediliceği söyleniyor. Bu ayette şefaat diye bir şey yoktur.

Sitelerde Paylaş

9:60 ayetinde fakirlere sadaka verileceği söylenmektedir. Onlara sadaka veriyorsun ve günahların bağışlanıyor.

Sitelerde Paylaş

2:271 ayetine  baktığın zaman benim dediğimi görürsün.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, KuranMumini2698 yazdı:

2:271 ayetine  baktığın zaman benim dediğimi görürsün.

58:12 - Ey iman edenler! Resulle gizli bir şey konuşacağınız zaman bu konuşmanızdan önce bir sadaka veriniz. Bu sizin için daha hayırlı ve daha temizdir. Şayet bir şey bulamazsanız, artık Allah bağışlayan ve merhamet edendir..

58:13 - Gizli bir şey konuşmanızdan önce sadaka vermekten korktunuz da mı yerine getirmediniz? Fakat Allah da sizi affetti. Şu halde namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve Resulüne itaat edin. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.

Bu Resul denen adam günah temizleme adına ne parası istiyor?  Resul’ün bu parayı fakirlere dağıtacağı konusunda niye bilgi yok? Günah para ile nasıl temizleniyor? Bildiğin şefaat dağıtma adına dolandırıcılık lan bu. 2:271 i anladık,  fakire bir sadaka verirsen günahlarının “bir kısmı” temizleniyor, Resul’e sadaka verirsen “tamamen arınıyorsun”, aradaki nüansı görmeyecek kadar kör değiliz.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

58:12 - Ey iman edenler! Resulle gizli bir şey konuşacağınız zaman bu konuşmanızdan önce bir sadaka veriniz. Bu sizin için daha hayırlı ve daha temizdir. Şayet bir şey bulamazsanız, artık Allah bağışlayan ve merhamet edendir..

58:13 - Gizli bir şey konuşmanızdan önce sadaka vermekten korktunuz da mı yerine getirmediniz? Fakat Allah da sizi affetti. Şu halde namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve Resulüne itaat edin. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.

Bu Resul denen adam günah temizleme adına ne parası istiyor?  Resul’ün bu parayı fakirlere dağıtacağı konusunda niye bilgi yok? Günah para ile nasıl temizleniyor? Bildiğin şefaat dağıtma adına dolandırıcılık lan bu. 2:271 i anladık,  fakire bir sadaka verirsen günahlarının “bir kısmı” temizleniyor, Resul’e sadaka verirsen “tamamen arınıyorsun”, aradaki nüansı görmeyecek kadar kör değiliz.

58:12-13 ayetlerde Elçiye sadaka verin demiyor. Sadece sadaka verin diyor ve o sadaka da 2:217 ve 9:60 ayetlerine göre fakirlere verilir. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

58:12-13 ayetlerde Elçiye sadaka verin demiyor. Sadece sadaka verin diyor ve o sadaka da 2:217 ve 9:60 ayetlerine göre fakirlere verilir. 

Rahman Suresi 19. ve 20. ayetlerde şöyle buyrulmuş:

“İki denizi birbirlerine kavuşmak üzere salıvermiştir. Aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.”

oysa bugün böyle birşeyin olmadığı, suların birbirine karıştığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu yalana ne diyeceksiniz peki?

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, memjan21 yazdı:

Rahman Suresi 19. ve 20. ayetlerde şöyle buyrulmuş:

“İki denizi birbirlerine kavuşmak üzere salıvermiştir. Aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.”

oysa bugün böyle birşeyin olmadığı, suların birbirine karıştığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu yalana ne diyeceksiniz peki?

Bu engelden maksat "buharlaşma"dır. Göllerin suyu yağmurla beslenir. Buharlaşma yoluyla okyanusların suyu minerallerden elenir. Buharlaşma, tatlı suyla acı su arasında minerallerin karışımını önleyen fiziksel bir engel oluşturur.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

o sadaka da 2:217 ve 9:60 ayetlerine göre fakirlere verilir. 

9:60 2: 271 de sadece fakirlere sadaka verilir diye bir ifade yok, saçmalama.

9:60-Sadakalar, ancak fakirler, miskinler, Sadaka toplamak üzerinde çalışanlar, kalpleri islamiyete ısındırılmak istenenler, köleler, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmışlar içindir. Allah tarafından kesin olarak böyle farz edildi. Allah, herşeyi bilendir, hikmet sahibidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...