Jump to content

Kur'an-ı Kerim' de nesih ve mensuh   var mıdır?   Var ise bu çelişki mi dir? 

Recommended Posts

27 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

9:60 2: 271 de sadece fakirlere sadaka verilir diye bir ifade yok, saçmalama.

9:60-Sadakalar, ancak fakirler, miskinler, Sadaka toplamak üzerinde çalışanlar, kalpleri islamiyete ısındırılmak istenenler, köleler, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmışlar içindir. Allah tarafından kesin olarak böyle farz edildi. Allah, herşeyi bilendir, hikmet sahibidir.

O çalışanlar kime sadaka veriyorlar? Muhammed'e sadaka verilmediği çok açıktır. Çünkü Muhammed devlet başkanı. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, KuranMumini2698 said:

O çalışanlar kime sadaka veriyorlar? Muhammed'e sadaka verilmediği çok açıktır. Çünkü Muhammed devlet başkanı. 

Muhammed elçi değil mi? Ne işi var devlet başkanlığı ile? Bu herifin tüm dünyayı dolaşıp putun mesajını insanlığa ulaştırması gerekmiyor muydu? Put tüm insanlığa mesaj gönderiyor ama Amerika, Avustralya kıtalarında yaşayanların yüzyıllarca bu mesajdan haberi bile olmuyor. O zaman bu mesaj nasıl tüm insanlığa gönderilmiş oluyor?

Tüm insanlığa gönderildiği iddia edilen mesajdan yüzyıllarca milyarlarca insanın haberi olmamasını nasıl birbiri ile bağdaştırıyorsunuz? Nasıl bir mantık kuruyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Muhammed elçi değil mi? Ne işi var devlet başkanlığı ile? Bu herifin tüm dünyayı dolaşıp putun mesajını insanlığa ulaştırması gerekmiyor muydu? Put tüm insanlığa mesaj gönderiyor ama Amerika, Avustralya kıtalarında yaşayanların yüzyıllarca bu mesajdan haberi bile olmuyor. O zaman bu mesaj nasıl tüm insanlığa gönderilmiş oluyor?

Tüm insanlığa gönderildiği iddia edilen mesajdan yüzyıllarca milyarlarca insanın haberi olmamasını nasıl birbiri ile bağdaştırıyorsunuz? Nasıl bir mantık kuruyorsunuz?

Haberi olmayanlar Kur'an'dan sorumlu değildir.(2:286) 

Muhammed, tebliğ ile İslam'ı yaymıştır. Savaş ile İslam'ı yaymadı. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

O çalışanların fakirlere sadaka toplayıp dağıttığı nerede açık? Öyle bir ifade yok.

Resul’le görüşmeden önce sadaka vereceksin diyor,  Eğer Resul’e değil de fakire verecek olsaydı kurana göre bunu gizli tutmak gerekirdi. Belki verdi ve gerçekten gizli tutuyor ya da verdim deyip yalan söyledi, Kuran Resul’ünün her iki ihtimalde de sadakanın verilip verilmediğini anlaması imkansız ama kendisine sadaka verilmediyse bal gibi ayet yazabilir. 

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, KuranMumini2698 said:

Haberi olmayanlar Kur'an'dan sorumlu değildir.(2:286) 

Muhammed, tebliğ ile İslam'ı yaymıştır. Savaş ile İslam'ı yaymadı. 

Böyle salakça bir cevap mı olur? Sana haberi olmayanlar Kuran'dan sorumlu mu, değil mi ya da İslam nasıl yayıldı diye mi sordum? Soruya cevap veremeyince kendi kafandan soru uydurup o kafandan uydurduğun soruya cevap vermekle benim sorduğum soruya cevap mı vermiş oluyorsun yani? Haberi olmayanlar Kuran'dan sorumlu değilse neyden sorumlu? Bu insanlar niçin var?

Soru şu:

Kuran tüm insanlığa bir mesajsa, nasıl oluyor da milyonlarca insanın yüzyıllarca bu mesajdan haberi olmuyor?

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

O çalışanların fakirlere sadaka toplayıp dağıttığı nerede açık? Öyle bir ifade yok.

Resul’le görüşmeden önce sadaka vereceksin diyor,  Eğer Resul’e değil de fakire verecek olsaydı kurana göre bunu gizli tutmak gerekirdi. Belki verdi ve gerçekten gizli tutuyor ya da verdim deyip yalan söyledi, Kuran Resul’ünün her iki ihtimalde de sadakanın verilip verilmediğini anlaması imkansız ama kendisine sadaka verilmediyse bal gibi ayet yazabilir. 

2:271-Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah, Habir'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.

Kur'an'ı bütünlüğüne göre değerlendirin. Sadaka fakirlere veriliyor. Çalışanlarda ceplerine değil fakirlere veriliyor. Örnek olarak verirsem; Afrika para göndereceğin zaman aracı ile gönderirsin. 

O aracılarda 9:60'da geçen kişilerdir. 

17 dakika önce, sağduyu yazdı:

Böyle salakça bir cevap mı olur? Sana haberi olmayanlar Kuran'dan sorumlu mu, değil mi ya da İslam nasıl yayıldı diye mi sordum? Soruya cevap veremeyince kendi kafandan soru uydurup o kafandan uydurduğun soruya cevap vermekle benim sorduğum soruya cevap mı vermiş oluyorsun yani? Haberi olmayanlar Kuran'dan sorumlu değilse neyden sorumlu? Bu insanlar niçin var?

Soru şu:

Kuran tüm insanlığa bir mesajsa, nasıl oluyor da milyonlarca insanın yüzyıllarca bu mesajdan haberi olmuyor?

Onlara elçi geldiyse iyilik-kötülüklerden sorumlu olurlar. 

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

2:271-Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah, Habir'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.

Kur'an'ı bütünlüğüne göre değerlendirin. Sadaka fakirlere veriliyor. Çalışanlarda ceplerine değil fakirlere veriliyor. Örnek olarak verirsem; Afrika para göndereceğin zaman aracı ile gönderirsin. 

O aracılarda 9:60'da geçen kişilerdir. 

Hadi len sadaka fakirlere verilecekse gider verirsin, Resul’e niye veriyorsun? Resul’ün parayı iç etmediğini nereden bileceksin? Dangalak! Resul sadaka için aracılık mı yapar? Nasıl olsa Allah alınan verileni gözetlemiyor mu? Resul niye araya giriyor?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Soru şu:

Sevgili dostum, Kuran üzerinden konuşacak olursak. Bu birazda diğer Müslümanların gayretleri ile ulaştırmasına bağlıdır. Bu dediğin konu sebebi ile, 4 Halife devrinde, diğer Halifeler devrinde fetihler yaşanmış, İslam aktarılmaya çalışılmıştır. 

Şimdi sen şöyle bir soru sorabilirsin bana, o zaman Allah'ın gücü yok muydu da, bir anda yayılmasına sebep olamadı?

Hayır tabi ki de, o zaman peygamber göndermesine de gerek yoktu bu soruya göre. Bunu sadece din üzerinden değil, Devletlerin Dünyaya hakim olma konusunda bile düşünürsen güzel bir sonuç elde edebilirsin.

Hayırlı geceler.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, KuranMumini2698 said:

Onlara elçi geldiyse iyilik-kötülüklerden sorumlu olurlar. 

Muhammed'den sonra elçi gelebiliyor mu Kuran'a göre? 632 yılından sonraki tüm insanlıktan bahsediyorum, ki kıvıracak bir alan bırakmayayım diye. Bu Kuran'ın onlara ulaşmadığı için sorumlu olmayan insanlar neye göre imtihan edilecek ve yargılanacak? Bu insanları akıbeti ne olacak?

2 hours ago, EbûTürâb said:

Sevgili dostum, Kuran üzerinden konuşacak olursak. Bu birazda diğer Müslümanların gayretleri ile ulaştırmasına bağlıdır. Bu dediğin konu sebebi ile, 4 Halife devrinde, diğer Halifeler devrinde fetihler yaşanmış, İslam aktarılmaya çalışılmıştır. 

Şimdi sen şöyle bir soru sorabilirsin bana, o zaman Allah'ın gücü yok muydu da, bir anda yayılmasına sebep olamadı?

Hayır tabi ki de, o zaman peygamber göndermesine de gerek yoktu bu soruya göre. Bunu sadece din üzerinden değil, Devletlerin Dünyaya hakim olma konusunda bile düşünürsen güzel bir sonuç elde edebilirsin.

Hayırlı geceler.

Fetihler derken işgal, yağma ve talandan bahsediyorsun herhalde. Şimdi bırak saçmalamayı da 632 yılından itibaren bu putun mesajının ulaşmadığı milyarlarca insanı bu put neye göre imtihan edip neye yargılayacak, onu söyle.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, KuranMumini2698 yazdı:

Bu engelden maksat "buharlaşma"dır. Göllerin suyu yağmurla beslenir. Buharlaşma yoluyla okyanusların suyu minerallerden elenir. Buharlaşma, tatlı suyla acı su arasında minerallerin karışımını önleyen fiziksel bir engel oluşturur.

Ulan ne bükücüsün sen bak bakalım hangi ayette buhardan bahsediyor. Siz kafayı yemişsiniz amk

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, KuranMumini2698 yazdı:

Bu engelden maksat "buharlaşma"dır. Göllerin suyu yağmurla beslenir. Buharlaşma yoluyla okyanusların suyu minerallerden elenir. Buharlaşma, tatlı suyla acı su arasında minerallerin karışımını önleyen fiziksel bir engel oluşturur.

Ulan ne bükücüsünüz siz helal olsun size. Ne buharı, 1400 sene önce buharlaşma mi vardı .Onu siktir et tatlı su ile tuzlu su da karışır. Sizin yatacak yeriniz yok

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Hadi len sadaka fakirlere verilecekse gider verirsin, Resul’e niye veriyorsun? Resul’ün parayı iç etmediğini nereden bileceksin? Dangalak! Resul sadaka için aracılık mı yapar? Nasıl olsa Allah alınan verileni gözetlemiyor mu? Resul niye araya giriyor?

O paralar görevlilere veriliri. Sen Afrika yardım etmek için aracı ediniyorsun. 9:60'da geçen ifade de budur. Resul'e sadaka falan vermiyorsun.

2 saat önce, memjan21 yazdı:

Ulan ne bükücüsünüz siz helal olsun size. Ne buharı, 1400 sene önce buharlaşma mi vardı .Onu siktir et tatlı su ile tuzlu su da karışır. Sizin yatacak yeriniz yok

Benim dediğim olayı araştır ve arasında engel oluşuyor. 

16 saat önce, sağduyu yazdı:

Muhammed'den sonra elçi gelebiliyor mu Kuran'a göre? 632 yılından sonraki tüm insanlıktan bahsediyorum, ki kıvıracak bir alan bırakmayayım diye. Bu Kuran'ın onlara ulaşmadığı için sorumlu olmayan insanlar neye göre imtihan edilecek ve yargılanacak? Bu insanları akıbeti ne olacak?

Fetihler derken işgal, yağma ve talandan bahsediyorsun herhalde. Şimdi bırak saçmalamayı da 632 yılından itibaren bu putun mesajının ulaşmadığı milyarlarca insanı bu put neye göre imtihan edip neye yargılayacak, onu söyle.

Muhammed'den sonra elçi geldi. Adı Reşad Halife. Sünni uydurmaları geç. İşgal falan yoktur. Sonradan uydurulmuş şeyler.  

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

https://oceanservice.noaa.gov/education/tutorial_estuaries/est05_circulation.html#targetText=When fresh water and saltwater,top of the heavier seawater.

Sen rengini farklı görüyorsun diye karışmıyor değil.Renk farklılıklarının bir çok sebebi var.Demir farkı , sıcaklık farkı ve derinlik gibi. Ayrıca bütün okyanusların ve denizlerin tamamı Tuzlu sudur. Tatlı su sadece göller ,ırmaklarda ve akarsularda bulunur onlarda denize döküldüğü yerlerde karışır , karışmasa o kadar su nereye gidecek.

https://evrimagaci.org/denizler-birbirine-karismiyor-mu-1309

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
40 minutes ago, KuranMumini2698 said:

Muhammed'den sonra elçi geldi. Adı Reşad Halife. Sünni uydurmaları geç. İşgal falan yoktur. Sonradan uydurulmuş şeyler.  

Soruya cevap vermemek bu kadar kıvırılır mı? Herife " Bu Kuran'ın onlara ulaşmadığı için sorumlu olmayan insanlar neye göre imtihan edilecek ve yargılanacak? Bu insanları akıbeti ne olacak?" diye soruyorum, cevap veremeyip gidip bir şarlatanı, bir sahtekarı elçi ilan ediyor. Hadi bu şarlatanı da elçi kabul edelim, aradaki bu elçi denen şarlatanlardan haberi olmayanlar neyden sorumlu olacak ve neye göre yargılanacak?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

Soruya cevap vermemek bu kadar kıvırılır mı? Herife " Bu Kuran'ın onlara ulaşmadığı için sorumlu olmayan insanlar neye göre imtihan edilecek ve yargılanacak? Bu insanları akıbeti ne olacak?" diye soruyorum, cevap veremeyip gidip bir şarlatanı, bir sahtekarı elçi ilan ediyor. Hadi bu şarlatanı da elçi kabul edelim, aradaki bu elçi denen şarlatanlardan haberi olmayanlar neyden sorumlu olacak ve neye göre yargılanacak?

Elçi gitmeyenler iyilik kötülüklerden sorumlu olacak(2:286)

1 saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

https://oceanservice.noaa.gov/education/tutorial_estuaries/est05_circulation.html#targetText=When fresh water and saltwater,top of the heavier seawater.

Sen rengini farklı görüyorsun diye karışmıyor değil.Renk farklılıklarının bir çok sebebi var.Demir farkı , sıcaklık farkı ve derinlik gibi. Ayrıca bütün okyanusların ve denizlerin tamamı Tuzlu sudur. Tatlı su sadece göller ,ırmaklarda ve akarsularda bulunur onlarda denize döküldüğü yerlerde karışır , karışmasa o kadar su nereye gidecek.

https://evrimagaci.org/denizler-birbirine-karismiyor-mu-1309

Benim dediğim buharlaşma olayıdır.  Göllerin suyu yağmurla beslenir. Buharlaşma yoluyla okyanusların suyu minerallerden elenir. Buharlaşma, tatlı suyla acı su arasında minerallerin karışımını önleyen fiziksel bir engel oluşturur.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

Benim dediğim buharlaşma olayıdır.  Göllerin suyu yağmurla beslenir. Buharlaşma yoluyla okyanusların suyu minerallerden elenir. Buharlaşma, tatlı suyla acı su arasında minerallerin karışımını önleyen fiziksel bir engel oluşturur.

Güzel salladın ama tutmadı. Buharlaşmanın bir engel oluşturduğu falan yok. Buharlaşmanın olduğu yerde sadece su miktari biraz azalır ve o bölgede daha çok tuzlu su kalır. Karışmama gibi bir durum söz konusu bile değil her zaman karışırlar. Evinde dene bakalım Tuzlu Su ile dolu bardağa tatlı su koy  gör karışıyor mu karışmıyor mu! Bu testi istediğin yerde yap , istersen git denize tatlı su dök bakalım karışıyormu, bide video ya çek yolla izleyelim , böyle maval okumayla bir yere varamazsın. 

25 dakika önce, KuranMumini2698 yazdı:

Şu yazdığın cümle ile ilgili kuranda hiç bir ayet yok.O ayet de onu anlatmıyor zaten, bari tefsirlerini okusaydın. Allah gene kendi net açıklayamamış sizin gibi soytarılara ihtiyaç duyuyor degil mi? . İylikle kötülükle sorumlu tutma diye bir şey yok. Putunuzun tek derdi sadece ona tapılmasıdır ve  tek dayatmasıda kendi pagan ritüelleridir.  Yani  amanda kuranda herşeyin cevabı vardır mantığıyla kuranı kurtaracağınızı sanıyorsunuz ama boşa kürek çekiyorsunuz. 

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, KuranMumini2698 said:

2:286. Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”

Al, ayet bu, neresinde senin uydurduğun ifade var? Hiç utanmıyor musun apaçık yalan söylemeye?

Gelelim senin yalanına, elçi gitmeyenler iyilik ve kötülüklerden sorumlu olacaksa, elçi gidenler neyden sorumlu olacak?

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, KuranMumini2698 yazdı:

Ulan sizin yatacak yeriniz yok. Nasıl insanlarsınız. Hakikatten muslumanların bu halleri utanç veriyor çoğu zaman. Biraz çağa ayak uydurun be. Evrimi kabul edin Hristiyanlar gibi. Onlar gibi mucizelerin sizin bahsettiğiniz gibi mucizelerin olmadığına inanın. Artık burada daha ciddi şeylerin olduğuna inanan. Git araştırır dediğin konuya sen ne kadar baktın acaba. Yok su buharlaşıyormusta hadi ya valla mı. Karaktersiz herifler

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 08.10.2019 at 11:52, KuranMumini2698 said:

Tipik saçma salak amsatan müslüman mucize uydurma martavalları

Gel şurdan, boğazda bir rakı içireyim sana. Sonra atlar hep beraber bakarız. Boğazın dibi tuzlu akdeniz suyu, üstü tatlı karadeniz suyu. Binlerce senedir öyle karışmadan akıp duruyorlar. Bakar görürüz, bakalım arada engel falan varmıymış? Ha, engel varsa ben hesapları öderim. Ama yoksa, gene hesapları öderim, fakat, seni o noktada denizin dibine bağlar öyle öderim. Gel işte, gel de bir oksijen israfından kurtulsun dünya gezegeni.

Ha, bunu bilenlerde o amsatan bedeviler değil elbette. Milattan önce yaşayan denizciler bile biliyordu; boğazın akıntısında karadenize çıkmak için, dibe, sualtı yelkenleri salarlardı. Ama tabi sende balık kadar bile akıl, hafıza olmadığından bunu bilmen zor.

Sitelerde Paylaş
On 8.10.2019 at 16:14, KuranMumini2698 yazdı:

O paralar görevlilere verilirir. Sen Afrika yardım etmek için aracı ediniyorsun. 9:60'da geçen ifade de budur. Resul'e sadaka falan vermiyorsun.

Verdiğin paranın Afrika’daki açlara gittiğini nereden biliyorsun? Açları bul, kendi elinle besle, dangalak!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...