Jump to content

Kur'an-ı Kerim' de nesih ve mensuh   var mıdır?   Var ise bu çelişki mi dir? 

Recommended Posts

On 13.10.2019 at 16:30, nogodbutAllah yazdı:

bilim maddeyi inceler

daha doğrusu somut doğayı inceler 

ancak bilim paradigmasının üstünde de bilim adamının imanı vardır neye inanırsa onun peşinde gider.

misal ibni heysem müslüman bir ilim adamı gündüzü görücü kıldık ayetinden görmenin gündüzde gündüzünde güneş ve ışıktan olduğunu görmenin dıştaki ışıktan olduğunu gördü optiğin gözün görmenin mekanizmasını açıkladı 

o devirlerde ortaçağ hristiyanlara gözden ışık çıkar fener gibi onunla görürüz derlerdi

ibni heysem eğer gözden çıkan ışıkla görme olsa idi geceleyinde görmemiz gerekir dedi ki ayete mutabık düşünce

bilim bir sonuçtur sebeb değildir

şayet yaratılan kainatta düzen nizam kanun olmasa idi bilim diye birşey olmayacaktı zira sabit kanunlar temel hazılıyor.

İmanın iman olabilmesi için kanitlanamaz, mucizevi ve saçmalık olması gerekir. Eğer bir düşünce ne kadar sacmaysa o kadar çok iman edilebilir bir hal alır.

Felsefe tarih hocan kim olum, optigin mekanizması ilk çağ filozofu arsimet tarafından yazılmıştır . Senin ibni Heysem de ondan öğrenip paylaşmıştır.

Şu düzen nizam zirvaliklarini da görmezden geleceğim , zira aynı zirvaliklari cevaplamaktan yoruldum.

tarihinde Salvolimpos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

24 dakika önce, EbûTürâb yazdı:

Daha detaylı araştırmalarımdan sonra Kuranda nesih olduğu kanıtına  vardım. Yok diyordum, bu fikri değiştirdim. 

Bunların çelişki olmadığı yönünde ki fikrim sabittir. 

Çelişki yok zaten durum ortada.

İslam’ın ilk zamanlarında güçsüzken taraftar toplayabilmek adına ılımlı ve barışçıl mesajlar içeren medeni ayetler,

İslam güçlendikten sonra acımasız, taviz vermeyen, kan ve vahşet içeren mekki ayetleri tarafından nesh olmuştur.

Bu sebeple gerçek islam işid tarafından pratik edilen islamdır, net..

tarihinde Ebu Kafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Çelişki yok zaten durum ortada.

İslam’ın ilk zamanlarında güçsüzken taraftar toplayabilmek adına ılımlı ve barışçıl mesajlar içeren medeni ayetler,

İslam güçlendikten sonra acımasız, taviz vermeyen, kan ve vahşet içeren mekki ayetleri tarafından nesh olmuştur.

Bu sebeple gerçek islam işid tarafından pratik edilen islamdır, net..

işid tarafından uygulanan ile gerçek İslam arasında çok fark var. Okuyup, araştıran birisi olduğunu düşünüyorum, öyle değil mi yoksa? 

En büyük İslam düşmanı bile, işid ile gerçek İslam arasında ki farkı bilir. buraya farkları sıralamama gerek yok. 

İlk zamanlarda güçsüzlük olduğu doğrudur, ancak şu söylenemez asla, güçlendikten sonra bu barış yolu, kendini savaşa adamadı. (Tarihsel bir gerçeklik ile bakıldığında,  Kuran'ın bu konuda ki tavrı doğrudur. Bunlar savaş ayetleridir ve '' savaş '' içerisinde geçerlidir. Daha detaylısı için özel mesaj.)

Aynı şekilde mekke ayetleri içerisinde de nesh olan ayetler var. Bu nesh olunan ayetlerde ki bir fark da şudur, bir ayeti her anlama yorabileceğin gibi(o sonucu vermek maksadı ile)nesh olunan ayetlerde üzerine gelen konu üzerinden hüküm değişir. Diğer türlü sabittir. Ki bu konudan mezhepler ortaya çıkıyor.(Farklı bakış açıları.)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, EbûTürâb yazdı:

Buraya uzun uzun yazmak isterdim ama etki etmeyecek biliyorum :) 

Daha detaylı sohbet  için seni '' tekrardan '' Kuran okumaya davet ediyorum.  Hayırlı günler.

Emredersin...

Bugünden tezi yok;  forumun tüm dinsiz imansızları, her hafta Türkçe(!) ve Arapça hatim indirecektir.

Bu  kutsal eylem, tee senenin son haftasına kadar sürmesi planlanmış olup, kaytaranların üyelikleri yeniden gözden geçirilecektir.

Duyduk duymadık, demeyin! 

Sitelerde Paylaş
On 05.10.2019 at 19:52, sağduyu yazdı:

Kes traşı da nesih ve mensuh var mıdır, yok mudur kısa ve net bir cevap ver, bir sayfa boyunca kıvırmanın, lafı eğip bükmenin anlamı ne?

Bakara 106. Biz bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturursak, mutlaka daha iyisini veya benzerini getiririz. Bilmez misin ki Allah her şeye kādirdir.

Bu arap putu bu sözü söylediğine unutturulan veya hükmü yürürlükten kaldırılan ayetler var. Peki bu put neden şu ayetin hükmünü kadırıp yerine de şu ayeti getirdik demiyor? Ne diye bu ayetleri listelemiyor?

Bir ayet unutturulmuş ise bunu dile getirmenin anlamı ne? Biz ne bilelim ne unutturuldu? Unutturmuşsan ne diye hatırlatıyorsun?

Ulan cahiliye devri diye aşağıladığınız, hor gördüğünüz o zamanın arapları bile bu Muhammed sahtekarının dönme dolap gibi döndüğünü fark etmiş, siz bu devirde bunu fark edemiyorsunuz, insan utanır be!

Çeviri farkları var Kuran'da eğer cımbızla bir şeyler çıkarmak istiyorsanız niyetiniz kötü. Yok ben doğru bilgiyi arıyorum diyorsanız arayan bulur..

Bakara / 106

Biz, önceki ümmetlere gönderdiğimiz kutsal kitaplardaki bazı geçici toplumsal-hukûkî düzenlemeleri içeren herhangi bir ayeti —değişen şartlara uygun olarak—yürürlükten kaldırır veya unutturur isek, mutlaka ondan daha iyisini veya en azından bir benzerini göndeririz. Nitekim, önceki kutsal kitapları aynen onaylayan bu Kur’an, hem bu kitaplarda yapılan tahrifâtı düzelterek, hem de değiştirilmesi gereken hükümleri değiştirerek, kıyâmete kadar geçerli olacak en son ve en mükemmel hayat sistemini ortaya koymuştur.
Öyle ya, Allah kendi mesajını korumayacak mı sanıyordun? Allah’ın her şeye kadir olduğunu bilmez misin?

Ali İmran / 7:

O, kitabı, Kur'an'ı sana sorumluluklarını tevdi etmek üzere indirendir. Onun, Kur'an'ın bir kısım âyetleri muhkemdir. Bunlar Kur'an'ın, bütün kutsal kitapların esasıdır, levh-i mahfuzda yazılı temel kurallardır. Diğerleri de insanlığın devamlı çoğalan meselelerine çözüm getirmeye müsait, birden fazla mânaya açık,  âyetlerdir.
Akılları, kalpleri sapmaya meyilli, kötü niyetli olanlar, sırf fitne çıkarmak, ortalık bulandırmak, kelimelere keyfî anlamlar yükleyerek te'vil yapıp kafa karıştırmak arzusunda oldukları için, müteşabih âyetlerin peşine takılırlar. Halbuki onun te'vilini ancak Allah ve ilimde yüksek pâye elde eden âdil, objektif düşünen ilim adamları bilir. Onlar:
“- Kur'an'a inandık, muhkem de, müteşabih de hepsi rabbimiz tarafından indirilmiştir” derler. Bu inceliği ancak akıl ve vicdan sahipleri düşünüp anlar.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, EbûTürâb yazdı:

Buraya uzun uzun yazmak isterdim ama etki etmeyecek biliyorum :) 

Daha detaylı sohbet  için seni '' tekrardan '' Kuran okumaya davet ediyorum.  Hayırlı günler.

Ateistler de aynı şeyi söylüyor, Türkçe kuran okuyun, okutun!

Beyni islam tarafından doğumundan itibaren badelenmemiş, tanrı kelamı ön kabulüyle yola çıkmayan ortalama zekada insan zaten birkaç sayfa sonra böylesine ilkel metinlerin tanrı tarafından gönderilmiş olamayacağını idrak edecektir.

Umarım siz de bir gün arabın beyninize vurduğu prangadan kurtulursunuz..

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Ateistler de aynı şeyi söylüyor, Türkçe kuran okuyun, okutun!

Beyni islam tarafından doğumundan itibaren badelenmemiş, tanrı kelamı ön kabulüyle yola çıkmayan ortalama zekada insan zaten birkaç sayfa sonra böylesine ilkel metinlerin tanrı tarafından gönderilmiş olamayacağını idrak edecektir.

Umarım siz de bir gün arabın beyninize vurduğu prangadan kurtulursunuz..

Hac, 46. Ayet: Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki olanları akledecek kalbleri, işitecek kulakları olsun. Gerçek şudur ki, gözler kör olmaz, fakat asıl göğüslerin içindeki kalpler kör olur.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, gokselbakkal yazdı:

Hac, 46. Ayet: Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki olanları akledecek kalbleri, işitecek kulakları olsun. Gerçek şudur ki, gözler kör olmaz, fakat asıl göğüslerin içindeki kalpler kör olur.

Al bu da benden Rab Çükütay'ın ayeti

Alıntı

ÜFANAMBE SURESİ

1-Herşey, çükleri ve kukuları yaratan, karanlıkları aydınlığa çıkaran Çükütay’dandır. Ne yazık ki bunca delilden sonra dahi, kafirler hâlâ Çükütay ile allah adlı putu bir tutuyorlar.

2- Sizi portakalken yaratan ve ölümünüzü tayin eden Odur. Onun katında herkesin belli bir libidosu vardır. Hâlâ mı şüphe ediyorsunuz?

3-O Çükütay ki dötünüzün sağ lobununun, sol lobununun ve ikisi arasındakilerin sahibidir. Gizliyi açığı bildiği gibi, fanatezilerinizi de bilir.

4-Ama Rablerinden bir ayet gelir gelmez müslüman kafirler hemen yüz çevirir! Tekrar harırlatırız ki dötünüzün sahibi Rab Çükütay’dır!

5-Ey freddie, sana bunları senin dötünden uydurduğunu söylüyorlar! ”Madem ayet alıyorsun, kitap halinde alsana niye tek tek uğraşıyorsun” diyorlar. Eğer sana bu kitabı kağıt üzerine yazılı bir halde gökten indirseydik de onu elleriyle tutmuş olsalardı bile, yine de inkar edip; ”Bu büyüden başka bir şey değildir” diyeceklerdi.

6-”Bizim de açıkça görebileceğimiz bir melek indirilseydi ya” diyorlar. Eğer öyle olsaydı zaten iş bitirilmiş olur, kendilerine göz açtırılmazdı. O yüzden biz sanki sen dötünden atıyormuşsun gibi bir hava verdik. Bunu inanan ile inanmayanları ayırdetmek için yaptık. Kuşkusuz Rab Çükütay çok alimdir.

7-Senden önceki peygamberlerle de daşak geçilmiş, ancak alay ettikleri şey Çükütay’ınkiler olduğu için, alay edenleri kuşatıvermişti!

8-Ey freddie, sana Çükütay’ın mucizesini sorarlar. Bir zenci arkadaş bulup halkın önüne çıkar ve donunu indir. Sonra deki; ”İşte Çükütay’ın hikmetinin kanıtı!”. Ey freddie, Rabbin aşk tanrısı olduğundan tüm kainatı sizin cinsel organlarınıza atıfla yarattı. Uzaydaki kara delikleri görmez misiniz? Ya o meme gibi dağlar ve tabi ki peri bacaları! Kuşkusuz düşünen kavimler için bunda ibretler vardır.

9-O müslüman kafirler, allah diye tek bir put yaratmış ona tapmaktalar. Halbuki gerçeklik çifttir ve Çükütay’ın eşi tüm kainatı doğuran hayatın anasıdır. Kendisi şu an konken partisinde olduğundan, bu ayet işlerine ben bakıyorum.

10-Ey freddie! Sana inanmadıkları için çok üzüldüğünü biliyoruz. Ama hiç üzülme, sen dötünü kurtardın, herkes kendi dötünden sorumludur ve hepsi Çükütay’ındır! Sana inanmayanları sittiret boşver, hesap günü için öyle bir hazırlık yaptık ki! Kafirlerle özel zebaniyeler ilgilenecektir. Bunlar ucube ve dünya hayatı boyunca koca bulamamış ama Çükütay’ı anmış kadınlardır. Onlara sözümüz vardı, cehennemlik tüm çükler onlarındır! Tepe tepe kullanacaklardır. Kafirlerin saplarını kıracak, torbalarına çakacak, toplarına vuracağız!!!

Gerçek rab Çükütay ve onun eşine tapınız, o sizi azdırır!

Ahh, Ohhh, Yeeaaahhh, Am’in!…

Ayetler var ayetler..

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, gokselbakkal said:

Çeviri farkları var Kuran'da eğer cımbızla bir şeyler çıkarmak istiyorsanız niyetiniz kötü. Yok ben doğru bilgiyi arıyorum diyorsanız arayan bulur..

Bakara / 106

Biz, önceki ümmetlere gönderdiğimiz kutsal kitaplardaki bazı geçici toplumsal-hukûkî düzenlemeleri içeren herhangi bir ayeti —değişen şartlara uygun olarak—yürürlükten kaldırır veya unutturur isek, mutlaka ondan daha iyisini veya en azından bir benzerini göndeririz. Nitekim, önceki kutsal kitapları aynen onaylayan bu Kur’an, hem bu kitaplarda yapılan tahrifâtı düzelterek, hem de değiştirilmesi gereken hükümleri değiştirerek, kıyâmete kadar geçerli olacak en son ve en mükemmel hayat sistemini ortaya koymuştur.
Öyle ya, Allah kendi mesajını korumayacak mı sanıyordun? Allah’ın her şeye kadir olduğunu bilmez misin?

Ali İmran / 7:

O, kitabı, Kur'an'ı sana sorumluluklarını tevdi etmek üzere indirendir. Onun, Kur'an'ın bir kısım âyetleri muhkemdir. Bunlar Kur'an'ın, bütün kutsal kitapların esasıdır, levh-i mahfuzda yazılı temel kurallardır. Diğerleri de insanlığın devamlı çoğalan meselelerine çözüm getirmeye müsait, birden fazla mânaya açık,  âyetlerdir.
Akılları, kalpleri sapmaya meyilli, kötü niyetli olanlar, sırf fitne çıkarmak, ortalık bulandırmak, kelimelere keyfî anlamlar yükleyerek te'vil yapıp kafa karıştırmak arzusunda oldukları için, müteşabih âyetlerin peşine takılırlar. Halbuki onun te'vilini ancak Allah ve ilimde yüksek pâye elde eden âdil, objektif düşünen ilim adamları bilir. Onlar:
“- Kur'an'a inandık, muhkem de, müteşabih de hepsi rabbimiz tarafından indirilmiştir” derler. Bu inceliği ancak akıl ve vicdan sahipleri düşünüp anlar.

Çeviri farkları benim sorunum değil, madem bu kitap çeviri farkı olmadan çevirilemiyor, o zaman neden put kendisi çevirip bütün dillerde göndermemiş bu kitabı?

Hangi çevirinin en doğru çeviri olduğunu neye göre belirleyeceğiz? Bırak çeviriyi, kitabın orijinal denilen arapçası üzerine bile bir sürü farklı yorum var, sakallı şarlatanın biri burada şunu demek istiyor derken başka sakallı bir şarlatan yok aslında şunu demek istiyor diye ahkam kesiyor. Ulan bu arap putu bu kitapta ne demek istiyor? Ayrıca ne diye yağmacı, psikopat, aşağılık duygusuna sahip bir arap bedeisini seçip beni ona inanmaya mecbur ediyor? Neden ne istediğini direk bana söylemiyor da araya bir takım insanları sokuyor?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sağduyu yazdı:

Çeviri farkları benim sorunum değil, madem bu kitap çeviri farkı olmadan çevirilemiyor, o zaman neden put kendisi çevirip bütün dillerde göndermemiş bu kitabı?

Hangi çevirinin en doğru çeviri olduğunu neye göre belirleyeceğiz? Bırak çeviriyi, kitabın orijinal denilen arapçası üzerine bile bir sürü farklı yorum var, sakallı şarlatanın biri burada şunu demek istiyor derken başka sakallı bir şarlatan yok aslında şunu demek istiyor diye ahkam kesiyor. Ulan bu arap putu bu kitapta ne demek istiyor? Ayrıca ne diye yağmacı, psikopat, aşağılık duygusuna sahip bir arap bedeisini seçip beni ona inanmaya mecbur ediyor? Neden ne istediğini direk bana söylemiyor da araya bir takım insanları sokuyor?

Merak eden doğru meali arar bulur. 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, gokselbakkal said:

Merak eden doğru meali arar bulur. 

Mesela sen doğru meali nasıl buldun, neyi temel aldın, doğru meal olduğuna neye göre karar verdin? Doğru meal olduğuna nasıl emin olabiliyorsun?

Ayrıca bu put ne diye yağmacı, psikopat, aşağılık duygusuna sahip bir arap bedevisini seçip beni ona inanmaya mecbur ediyor? Neden ne istediğini direk bana söylemiyor da araya bir takım insanları sokuyor?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, sağduyu yazdı:

Mesela sen doğru meali nasıl buldun, neyi temel aldın, doğru meal olduğuna neye göre karar verdin? Doğru meal olduğuna nasıl emin olabiliyorsun?

Ayrıca bu put ne diye yağmacı, psikopat, aşağılık duygusuna sahip bir arap bedevisini seçip beni ona inanmaya mecbur ediyor? Neden ne istediğini direk bana söylemiyor da araya bir takım insanları sokuyor?

Niyetin bozuk olmazsa doğru yolu bulursun. İlim cahilliği alır eşeklik baki kalır!!

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, gokselbakkal said:

Niyetin bozuk olmazsa doğru yolu bulursun. İlim cahilliği alır eşeklik baki kalır!!

Eh işte, bizde doğru yolu bulmuş olanlarız. Sizin bedevi sıçmığından ibaret amsatanlık dininizin doğru yol olmadığını anlamak için, ilim sahibi olmak bile gerekmiyor. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, gokselbakkal said:

İslam'a göre ilim arap bedevisinin kıçından üfürdüğü zırvalara sorgusuz sualsiz inanmak olduğu için hem cahil hem de eşek kalmak kaçınılmaz oluyor. Hem eşek hem de cahil kaldığın için sorulara cevap veremeyip arabın kıçından üfürdüğü zırvaları papağan gibi tekrarlıyorsun.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

İslam'a göre ilim arap bedevisinin kıçından üfürdüğü zırvalara sorgusuz sualsiz inanmak olduğu için hem cahil hem de eşek kalmak kaçınılmaz oluyor. Hem eşek hem de cahil kaldığın için sorulara cevap veremeyip arabın kıçından üfürdüğü zırvaları papağan gibi tekrarlıyorsun.

Her zaman kötü niyetli ve önyargılısın. Hakaret etmezsen anlaşmayı bir gün öğrenirsin. Saygısızlık yapmadan anlat derdini.

tarihinde gokselbakkal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, gokselbakkal said:

Her zaman kötü niyetli ve önyargılısın. Hakaret etmezsen anlaşmayı bir gün öğrenirsin. Saygısızlık yapmadan anlat derdini.

Sen eşek derken sorun yok da ben derken mi var? Bir insanın müslüman olup hakaretten yakınması da ayrı bir çelişki, bak bakalım arabın kıçından üfürdüğü kitabına, ne hakaretler var. Yok öyle sağa sola hakaretler yağdıran bir kitaba inanıp sonra da ama bana hakaret ediliyor diye sızlanıp durmak.

Sen bırak bu aman bana hakaret ediliyor triplerini de, sorulara cevap ver, verecek kapasiten yoksa sus.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...