Jump to content

Yaratıcı Varmış Gibi Düşünelim

Recommended Posts

8 saat önce, illusion_ yazdı:

@kavak

@Sütlü Kase

@Doğuştan işşiz

Dinin de kanıtı yok. Neden bununla ilgili tartışıyorsunuz öyleyse? 

Din var demekle Tanrı var demek aynı mı?

Dinler tabii ki var, yoksa siz hiç kimsenin olmadığı ıssız bir adada tek başına mı yaşıyorsunuz?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, kavak yazdı:

Din var demekle Tanrı var demek aynı mı?

Dinler tabii ki var, yoksa siz hiç kimsenin olmadığı ıssız bir adada tek başına mı yaşıyorsunuz?

Efenim dinler var ama gerçek değil altı çizilmesi gereken de bu zaten. 

Allah da var ama gerçek değil. 

Tanrıya nasıl ki diyorsanız gerçek olmayan bir şey için konuşmak anlamsız diye, din için de aynısını demelisiniz. 

Sizinle tartışmak istemem yazılarınızı okuyorum forumda yalnız bu konuyu da tartışmak istemiyorum. 

Diğer arkadaşların yanlış düşüncesi de umrumda değil, benim için boş laflar. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, illusion_ yazdı:

Tanrıya nasıl ki diyorsanız gerçek olmayan bir şey için konuşmak anlamsız diye, din için de aynısını demelisiniz. 

Sizinle tartışmak istemem yazılarınızı okuyorum forumda yalnız bu konuyu da tartışmak istemiyorum. 

Kusura bakmayın ama bence bir şeyleri fena karıştırıyorsunuz.

Din nedir ve siz dinden ne anlıyorsunuz?
Hrıstiyanlık, İslam, Hinhuizm, Budizm vs...size göre bunlar neyin nesi?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.10.2019 at 01:53, illusion_ yazdı:

Bu konuda yaratıcı varmış gibi düşünüp, onun hakkında dünyaya bakarak analizde bulunalım. Belki tek bir yaratıcı da değildir bir topluluk da olabilir ama biz tekmiş gibi düşünüp onun üzerinden gidelim. 

Ben bu yaratıcının/tanrının bir "yavşak" olduğunu düşünüyorum. 

- Eşitlik yok

- Yaşama tutunmak zor

- Koşullar zor

- Doğal afetler var

- Kışın soğuktan yazın sıcaktan durulmuyor

- Doğada vahşet var 

- İnsanların fiziksel özellikleri dahi eşit değil vs. vs. yine vs... 

Mesela birini güzel diğerini çirkin yaratmak nedir yahu, bu tam bir yavşaklıktır. 

Araba üreten bir şirket birini düzgün diğerinin boyasını örneğin bozuk yapsa bu şirketin sorumsuz ve kalitesiz bir şirket olduğunu düşünürüz ama tanrı denen yavşak canlıların bazılarının sakat olmasının önü açık olan bir dünya yarattığını düşünebiliyor musunuz...

Ahlaksızlığa zemin oluşturacak bir dünya yaratmak da yine yavşaklıktır.

Dini inançlılara göre ise sınavdan dolayı böyle yaratılmış.

İyi de sınav mantığında yaratıcının bize verdiği beyinle bu kadar yapabiliyorsak burada sınavdan kalan tanrı olmuyor mu? 

YARATICI VARMIŞ GİBİ  DÜŞÜNELİM, sence bu başlık, doğrumu? asla görmediğin asla varolmayan bir varlığı nasıl düşünüceksin?

Düşündüğün her neyse doğru olduğunu yada olmadığını nasıl ispatlıyacaksın? 

Yanlış anlama ama sen bu bu konuyu kilitle, ve kapat,

saçma  sapan ve anlamsız yerlere gidiyor, doğal olarak...

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 hours ago, illusion_ said:

Forum, tartışma yeridir. Bir şeyleri birilerine dikte etme, propaganda yapma yeri değildir. 

Eğer, birilerine bir şeyler dikte etmek istiyorsan, Hyde parka git.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

Kusura bakmayın ama bence bir şeyleri fena karıştırıyorsunuz.

Din nedir ve siz dinden ne anlıyorsunuz?
Hrıstiyanlık, İslam, Hinhuizm, Budizm vs...size göre bunlar neyin nesi?

Bunlar zaten bir ilaha ait olduğu söylenen dinler değil mi? Bunların olması bir çok kişi için aslında ilahlarının olması zaten.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, anibal yazdı:

Forum, tartışma yeridir. Bir şeyleri birilerine dikte etme, propaganda yapma yeri değildir. 

Eğer, birilerine bir şeyler dikte etmek istiyorsan, Hyde parka git.

Dikte etmek değil. Dinler hakkında tartışıp da onları gönderdiği düşünülen bir tanrıyı tartışmak neden anlamsız olsun. Aslında bana dikte edilen bu.

Dinler gerçek olarak var ama gerçek değil. Tanrı da var gerçek bir düşünce bu kimine göre tıpkı din gibi ama belki o da gerçek değil. Aynı yola çıkmıyor mu..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, illusion_ yazdı:

Bunun nedenini diğer açtığım konuda anlattım. Bir kuşun kanatları veya bir köpeğin asil duruşu olabilir.

Doğrusu hiç mantıklı bulmadım illısion...Bence düşünmen gereken daha ciddi bir problemin var, neden sadece 

senin düşüncen 8 milyar gibi değil? sana göre eşşiz ve çok özel...Bunu tepki olarak algılama lütfen,ortak noktamız şu, senin düşüncen sana göre, çok özel olabilir, haklı nedenlerin  olabilir , farklı nedenlerden dolayı benim düşüncem, bana göre % 100 haklı olduğumu gösterir,  bu konuda seni eleştirmiyorum ,sadece önyargıların

ne kadar gerçekçi? bunu sakin bir zamanında sorgulaman gerektiğini düşünüyorum.. 

Bir gerçeği kabul etmek zorundasın, bir tanrı gerçeği olmadığını ve varoluşun tanrı gibi , anlamsız ve türevsizce

şeyler üretmediğini, diyalektik, bir sistemin daha anlaşılır  olduğunu ,kabul etmelisin. 

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 hours ago, illusion_ said:

Dikte etmek değil. Dinler hakkında tartışıp da onları gönderdiği düşünülen bir tanrıyı tartışmak neden anlamsız olsun. Aslında bana dikte edilen bu.

Dinler gerçek olarak var ama gerçek değil. Tanrı da var gerçek bir düşünce bu kimine göre tıpkı din gibi ama belki o da gerçek değil. Aynı yola çıkmıyor mu..

Tanrı, udurma, yokluğu kesin olan bir şey.

Ama dinler için bunu diyemezsin. Kilisesi, camisi, bayramı ezanı falan derken, dinler kanlı canlı ortalıkta. Tanrı vardı, yoktu tartışmaya bile gerek yok, taaa o kadar olmadığı kesin bir şey. Fakat dinler, birazdan birinin gelip seni kelleni keserek öldürebilmesini sağlayacak kadar gerçek.

Sitelerde Paylaş
On 10.10.2019 at 23:01, dursun yazdı:

Benim aklıma takılan şu; sınav mantığında sonuç belli değildir. Sınava giren kişinin başarısına göre sonuç belli olur. Dini inanç sistemi sınavında ise sonuç bellidir. Yani bunun adına sınav demek imkansız.

Dini inanç sistemine göre de sınava giren kişi sonucu bilmiyor. Allah'ın bilme nedeni, zamandan münezzeh olması, önce ve sonrayı; başlangıçtan sonsuza uzanan tüm zaman dilimini bilmesi. 

Filmin başını da sonuna biliyor, ama senaryoyu o yazmamış, oyuncuların ne yapacağı kendilerine bağlı. O sadece izleyen olarak sonucu biliyor. Dolayısıyla bir dahli, direkt bir yönlendirmesi vs yok.

Saçma, evet, din saçma zaten ama saçmalık içinde tutarlılık var. Allah o yüzden kader yazmaz, sonuca bir dahli yoktur, sınavı tek başına kul verir ve geçer ya da kalır. O yalnızca, tüm zamanları bildiği ve gördüğü için sonucu da bilir. Bilmek, dahil olmak, müdahale etmek anlamı taşımıyor burada.

Bilmesi bir şeyi değiştirmiyor.

İlginç olan bu saçmalıklara inanıyor olmak. Çizgi film gibi bildiğin...

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Doğuştan işşiz yazdı:

Doğrusu hiç mantıklı bulmadım illısion...Bence düşünmen gereken daha ciddi bir problemin var, neden sadece 

senin düşüncen 8 milyar gibi değil? sana göre eşşiz ve çok özel...Bunu tepki olarak algılama lütfen,ortak noktamız şu, senin düşüncen sana göre, çok özel olabilir, haklı nedenlerin  olabilir , farklı nedenlerden dolayı benim düşüncem, bana göre % 100 haklı olduğumu gösterir,  bu konuda seni eleştirmiyorum ,sadece önyargıların

ne kadar gerçekçi? bunu sakin bir zamanında sorgulaman gerektiğini düşünüyorum.. 

Bir gerçeği kabul etmek zorundasın, bir tanrı gerçeği olmadığını ve varoluşun tanrı gibi , anlamsız ve türevsizce

şeyler üretmediğini, diyalektik, bir sistemin daha anlaşılır  olduğunu ,kabul etmelisin. 

Çoğunluğa göre düşünürsek zaten insanların çoğu inançlı değil mi? Bu açıdan bakmayalım bence. 

Sitelerde Paylaş

Bunlar zaten bir ilaha ait olduğu söylenen dinler değil mi? .

Piyasadaki dinler insanlara aittir, çünkü tümü insanların elinden ve dilinden geçmişlerdir.

Dinleri din yapan kuralları, ritüelleri, ibadetleri de insanlar tasarlamışlardır.

Yani tersini söyleyen, mutlaka bir yerinden uydurmuştur.

Bunların olması bir çok kişi için aslında ilahlarının olması zaten.

Birçok kişi hayali varlıklara inanıyor diye, hiç tasalanma, piyasadaki bu menem tanrılar varlanamazlar.

Biz de hep diyoruz zaten; Halep oradaysa arşın burada.

Varsa, buyursun gelsin...

Çok iddialı bir şey daha söyleyeyim:

Dünyadaki tüm dindarlar sittin sene dua etseler dahi, bu menem tanrı/tanrılar gıkını çıkaramayacaktır.

Sitelerde Paylaş
On 13.10.2019 at 20:35, illusion_ yazdı:

Çoğunluğa göre düşünürsek zaten insanların çoğu inançlı değil mi? Bu açıdan bakmayalım bence. 

Tanrı eğer imtihan sonucu insanların genelinin cehenneme gideceğini bilmiyorsa el-alim değildir.
Bile bile imtihanı iptal etmiyorsa merhametli değildir.
İkisi de değilse sadisttir.

72639519_135295324522849_2845375984893427712_n.jpg

Sitelerde Paylaş
On 10.10.2019 at 01:53, illusion_ yazdı:

İyi de sınav mantığında yaratıcının bize verdiği beyinle bu kadar yapabiliyorsak burada sınavdan kalan tanrı olmuyor mu? 

Madem yaratıcının olduğunu var sayıyoruz, bir de şu açıdan akıl yürütelim.

Bu yaratıcının bir iğne ucuna yaklaşık 4 trilyon atomu sığdırabilecek ve her bir atomda da muntazam bir güç saklayabilecek bir ilmi ve kudreti varsa çok büyük, çok bilgili ve çok güçlüdür.

Biz insan olarak sanatı ve güzelliği onun yarattığı ve tasarladığı şeylere bakarak, onlardan öğrenerek ya da ilham alarak geliştiriyorsak muhakkak O çok güzel yaratıyordur.

Dinler aracılığıyla efendi olun, güzel ahlaklı olun, iyi olun diye emirler gönderiyorsa iyi olmamızı bekliyor ve istiyordur.

Peki çok bilgili, çok güçlü, çok güzel yaratan ve bizden iyi olmamızı isteyen bir yaratıcının yarattığı şeylere anlam veremiyorsak ya da eşitsizlik, kötülüğün varlığı vb. bazı şeylerin arkasında meşru bir gerekçe görmüyorsak, bu durumun O'nun eksiliği ya da yanlışlığından değil de bizim bilgimizin ve görüş açımızın kısıtlılığından kaynaklanma ihtimali daha yüksek değil midir?

Yani yaratanın şizofren olması için bir sebep mi var ki, bir yandan çok bilgili, çok güçlü olsun, güzelliği ve iyiliği yaratıp övsün diğer yandan da eksik ya da haksız işler yapsın? 

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, Yeni Üye said:

Dinler aracılığıyla efendi olun, güzel ahlaklı olun, iyi olun diye emirler gönderiyorsa iyi olmamızı bekliyor ve istiyordur.

Dinin muhammed'in evine girenlerin çok oturmayıp doyunca gitmelerini söyler. Bir de eşlerinden birşey isteyeceksen perdenin arkasından istemelerini söyler. Bir de kendisi ölünce eşleriyle evlenmemelerini. 

Çevrene karşı duyarlı ve güzel ahlaklı olmanı söyleyen dinin değil, toplumun ve devletin. Doğru dürüst olmazsan seni cezalandıran da dinin değil, toplumun ve devletin. 

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

yaratıcının bir iğne ucuna yaklaşık 4 trilyon atomu sığdırabilecek ve her bir atomda da muntazam bir güç saklayabilecek bir ilmi ve kudreti varsa çok büyük, çok bilgili ve çok güçlüdür.

İnsanları sırf kendine tapmadığı için sonsuza kadar yakmayı planlayan bir Tanrı’nın bilgisinden söz edilemez. Cahil bir Tanrı’dır. Bana tapmasın, taşa tapsın yeter ki başkalarına zarar vermesin diyemiyor çünkü cahil. Bu basit bir bilgi, bunu bile bilmiyor.

Bir saat önce, Yeni Üye yazdı:

Yahu bunlar Tanrı’dan değil, o dinin var olduğu lokal toplulukların ahlak anlayışı. Kuran dediğin şey lokal Bedevi ahlakıdır. Tanrı’nın böyle ilkel ahlak yasalarını dikte edeceğini düşünmek en başta o taptığın Tanrı’ya hakarettir.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Yeni Üye said:

Yani yaratanın şizofren olması için bir sebep mi var ki, bir yandan çok bilgili, çok güçlü olsun, güzelliği ve iyiliği yaratıp övsün diğer yandan da eksik ya da haksız işler yapsın? 

Çirkinliği ve kötülüğü yaratması ne oluyor, bunlar nereden geliyor?

O kadar gücün ve bilgin olsun, sonra da git canlıların birbirlerini yiyerek hayatta kalabildiği bir sistem tasarla. Bu tanrının nasıl bir karakteri var ki, böyle boktan bir sistem tasarlıyor? Mutlak iyi ve güzel olarak tasarladığınız tanrının çirkin ve kötü yanını nasıl akla ve mantığa oturtacaksınız?

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

İnanmayanlar yaratıcı olsaydı dendiğinde hep kötülükleri görüyorlar, inananlar ise sadece iyilikleri görüp, kötülükleride görmezden geliyorlar. Olduğu gibi görseydik yani hem iyi yönleri hem kötü yönleri nasıl gözükürdü. Bu insanmıki iyi yönleride kötü yönleride olacak? Tutarsız olurdu. Bu tutarsızlığı bir kenara bırakırsak, kimse tanrıya kötü diyemez. Sonuçta verende o alanda o. Bunu senden o aldı, ama o vermişti. Yalanın icadı diye bir filmde: tanrı iyi ama aynı zamanda biraz piçte. Bence bu tutarsızlıktan varılabilecek sonuç tanrının kötü olduğu değil, olmadığıdır. Bence bu dünyada yaptıklarını aklamak saçmalık. Gerçekten piç yani. Ancak ahiret inancı bu dünyayı oyun ve eğlenceden ibaret gösteriyor. Tabiiki sikerler böyle oyunu. Böyle eğlenceyi ise çok fena sikerler, acılarım ve acılarınız hiç eğlenceli değil. Yinede ahiretde yapacağını söylediklerini göz ardı ederek tanrıyı değerlendirmek, eksik olur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...