Jump to content

Öz eleştiri

Recommended Posts

1 saat önce, ck789 yazdı:

Bayağı ciddi bir sorun. invision power boarda yakışmadı yılların forum scripti halbuki :D 

Yok o kadar da değil, ancak buraya takılan diğer bazı insanların tuhaf ve bencil azizliğine(!) uğramak daha fena. :D

Sağlıcakla kalın

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

iste böyleee,

Belcika krali baspapazi cagirir derki,sen milletleri iyi taniirsin, yabanci isci almak zorundayiz, hanki milletten alalim lafini kral bitirmeden Papaz derki TÜRKLERDEN alalim.Ve Türkiyeden isci alimi baslar.Veee ,Türkiyeden alinan isciler BELCiKAYA gelir gelmez adi suclarda baslar.Kral rahatsiz olur,papazi cagirir ve derki,,papaz Efendi sen bana Türkiyeyi  önerdin,TÜRKLER  geldi adi suclarda patladi.Papaz derki,ben sana TÜRKERDEN al dedim,sen benim dedigimi yapmadin,gittin TÜRKIYEDEN aldinTÜRKiYEDE 72,5 kökten insan var.Bunlarin kimisii azili ESKIYA,kimisi azili HIRSIZ,kimisi MAFIYA,kimisi kadin düsmani,kimisi TECAVÜYCÜ,hertürden insan vardir bu ülkede,bunlarin isledikleri suclar TÜRKLERIN  defterine yazilir,Ne kürtlerin adi gecer ne abazalarin ne arnagutlarin ne araplarin ne gürcülerin,ne pomaklarin ne bosnaklarin ne acemlerin lafi edilir.----------------------------------------------------------------------------------------------------------TÜRKCE selcukluda,osmanlida ögrenilmedi YASAKLANDI,UNUTTURULDU.Selcukluda TÜRKCE atilip farsca kapilmistir.Bunuda selcukluya yaptiran OGLANCI vede AHLAKSIZ mevlanadir.Osmanli Türklerden korkardi yönetimi ellerinden TÜRKLER alir deye.Bu nedenle TÜRKLERE ne sarayda,ne Devlet dayrelerinde hicbir görev verilmemis,TÜRKLER devamli kötü gösterilmistir.Halbuki AHLAKSIZLARIN,BEYINSIZLERIN,SAPIKLARIN en böyüyü osmanliydi.Saraylar,pasa köskleri öglanlarla tika basa doluydu.Karilarina icki masalari hazirlatip oglanlarla icki alemi yapardi osmanli.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------Avrupa ülkelerine rresmi görüsmelere giden pasalar,beyler yanlarinda oglanlarinida götürürlerdi.Bunu fark eden avrupali osmanlini oglanci temsilcileriyle Alay etmeye basladilar.Bunun üzerine osmanli temsilcilerinin avrupaya görevli giderken yanlarinda oglan götürmesi yasaklandi.----------------------------------------------------------------------------------------------------------Osmanlida SAPIKLIGIN tavaan yaptigini padisah kizi babasina yazdigi mektupda bakin nasil anlatiyor.Baba sen beni öyle bir adama verdinki benimle yataga hic girmedi desem yalan olmaz.Bu pasanin evi oglanlarla dolu.Benim bu evde görevim pasaya ve oglanlarina icki masalari hazirlamak,bunun disinda ben kapida bir köpegim,ne olur sultanim,babacigim beni bu CEHENNEMDEN kurtar.KAPINDA bir KÖPEK olmaya raziyim diye FERYATLAR  etmistir FATMA  Sultan.Ama padisah baba bu feryadlari hic duymamis gibi davranmistir.Bu kizin babasinin büyük ihtimalle  YAVUZ doguzu oldugu düsünülüyor.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------Osmanlinin meshur CEVDET pasasi oglani olmayan kadinlarla evli olup normal yasayanlarla Alay ediyordu, KADINLARLADA  YATAGA  GiRiLiRMi  DEYE.---------------------------------------------------------------------------------------------------------Fatih bilirsiniz hercumartesi kilisenin birine giderdi.Kilisede 14 yasindaki papazin oglunu oglan olarak almak istiyordu.Bu oglana siirler bile yazmisti.Ama kilise papazi müslüman fatihe oglunu kullansin deye vermeyince peygamberin övdügüü.SANLI,SATAFATLI müslüman Fatih papazin oglunu idam ettirir.Zaten 9 aylik torunu ORHANI anasinin kucagindan vezire zorla aldirip kafasini vurduranda bu Ünlü müslünan FATiHDi.Fatih okadar büyük adamdiki ,öyle bir ordusu vardiki sultanlarinin öldügünü duyunca istanbulu BASARLAR 3 gün boyunca istanbulu soyarlar sogana cevirirler.Fatihden sonra padisah olan HIYARTO bu askerlere hic sormadi,istanbulu neden 3 gün boyuna soydunuz.Cokmu cok müslüman padisah Sanli müslüman askerine hic sorulurmu,sen istanbulu 3 gün boyunca neden soydun deye.----------------------------------------------------------------------------------------------------------ATATÜTÜRK Kafir, osmanliysa müslümanlarin enhasi dimi.imamoglundan önceki Istanbul belediye baskani Fatihin oglanlara yazdigi bütün siirleri elinin uzanabildigi yerlerdekileri yok etti.---------TÜRKLER  kötü amaaaaaaa osmanli,ve selcuklu  HARIKA.

Osmanlinin sarayinda TEK  TÜRK yoktu acaba niye.

Fati,h fatih camisinin 13 m altindaki mahzende yatan COSTANTiNiN yanina koyun beni diye vasiyat ettigini biliyormusunuz?Neden kostantinin yanini istedi onuda biliyormusunuz?Nerden bileceniz?müslümanlar ancak FAiZiN Haram oldugunu söyleyen diyenet baskanina inanir.Diyenet isleri baskaninin bir yilda bankadan 265,000 tl Faiz aldigini basin yazmaktadir.Kimi neden övdügünüzü,kimi neden yerdiginizi biliyormusunuz?Bilenlere helal olsun.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, tolonbey yazdı:

iste böyleee,

Belcika krali baspapazi cagirir derki,sen milletleri iyi taniirsin, yabanci isci almak zorundayiz, hanki milletten alalim lafini kral bitirmeden Papaz derki TÜRKLERDEN alalim.Ve Türkiyeden isci alimi baslar.Veee ,Türkiyeden alinan isciler BELCiKAYA gelir gelmez adi suclarda baslar.Kral rahatsiz olur,papazi cagirir ve derki,,papaz Efendi sen bana Türkiyeyi  önerdin,TÜRKLER  geldi adi suclarda patladi.Papaz derki,ben sana TÜRKERDEN al dedim,sen benim dedigimi yapmadin,gittin TÜRKIYEDEN aldinTÜRKiYEDE 72,5 kökten insan var.Bunlarin kimisii azili ESKIYA,kimisi azili HIRSIZ,kimisi MAFIYA,kimisi kadin düsmani,kimisi TECAVÜYCÜ,hertürden insan vardir bu ülkede,bunlarin isledikleri suclar TÜRKLERIN  defterine yazilir,Ne kürtlerin adi gecer ne abazalarin ne arnagutlarin ne araplarin ne gürcülerin,ne pomaklarin ne bosnaklarin ne acemlerin lafi edilir.----------------------------------------------------------------------------------------------------------TÜRKCE selcukluda,osmanlida ögrenilmedi YASAKLANDI,UNUTTURULDU.Selcukluda TÜRKCE atilip farsca kapilmistir.Bunuda selcukluya yaptiran OGLANCI vede AHLAKSIZ mevlanadir.Osmanli Türklerden korkardi yönetimi ellerinden TÜRKLER alir deye.Bu nedenle TÜRKLERE ne sarayda,ne Devlet dayrelerinde hicbir görev verilmemis,TÜRKLER devamli kötü gösterilmistir.Halbuki AHLAKSIZLARIN,BEYINSIZLERIN,SAPIKLARIN en böyüyü osmanliydi.Saraylar,pasa köskleri öglanlarla tika basa doluydu.Karilarina icki masalari hazirlatip oglanlarla icki alemi yapardi osmanli.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------Avrupa ülkelerine rresmi görüsmelere giden pasalar,beyler yanlarinda oglanlarinida götürürlerdi.Bunu fark eden avrupali osmanlini oglanci temsilcileriyle Alay etmeye basladilar.Bunun üzerine osmanli temsilcilerinin avrupaya görevli giderken yanlarinda oglan götürmesi yasaklandi.----------------------------------------------------------------------------------------------------------Osmanlida SAPIKLIGIN tavaan yaptigini padisah kizi babasina yazdigi mektupda bakin nasil anlatiyor.Baba sen beni öyle bir adama verdinki benimle yataga hic girmedi desem yalan olmaz.Bu pasanin evi oglanlarla dolu.Benim bu evde görevim pasaya ve oglanlarina icki masalari hazirlamak,bunun disinda ben kapida bir köpegim,ne olur sultanim,babacigim beni bu CEHENNEMDEN kurtar.KAPINDA bir KÖPEK olmaya raziyim diye FERYATLAR  etmistir FATMA  Sultan.Ama padisah baba bu feryadlari hic duymamis gibi davranmistir.Bu kizin babasinin büyük ihtimalle  YAVUZ doguzu oldugu düsünülüyor.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------Osmanlinin meshur CEVDET pasasi oglani olmayan kadinlarla evli olup normal yasayanlarla Alay ediyordu, KADINLARLADA  YATAGA  GiRiLiRMi  DEYE.---------------------------------------------------------------------------------------------------------Fatih bilirsiniz hercumartesi kilisenin birine giderdi.Kilisede 14 yasindaki papazin oglunu oglan olarak almak istiyordu.Bu oglana siirler bile yazmisti.Ama kilise papazi müslüman fatihe oglunu kullansin deye vermeyince peygamberin övdügüü.SANLI,SATAFATLI müslüman Fatih papazin oglunu idam ettirir.Zaten 9 aylik torunu ORHANI anasinin kucagindan vezire zorla aldirip kafasini vurduranda bu Ünlü müslünan FATiHDi.Fatih okadar büyük adamdiki ,öyle bir ordusu vardiki sultanlarinin öldügünü duyunca istanbulu BASARLAR 3 gün boyunca istanbulu soyarlar sogana cevirirler.Fatihden sonra padisah olan HIYARTO ,bu askerlere hic sormadi,istanbulu neden 3 gün boyuna soydunuz.Cokmu cok müslüman padisah Sanli müslüman askerine hic sorulurmu,sen istanbulu 3 gün boyunca neden SOYDUN deye.----------------------------------------------------------------------------------------------------------ATATÜTÜRK Kafir, osmanliysa müslümanlarin enhasi dimi.imamoglundan önceki Istanbul belediye baskani Fatihin oglanlara yazdigi bütün siirleri elinin uzanabildigi yerlerdekileri yok etti.---------TÜRKLER  kötü amaaaaaaa osmanli,ve selcuklu  HARiKA.

Osmanlinin sarayinda TEK  TÜRK yoktu acaba niye.

Fati,h fatih camisinin 13 m altindaki mahzende yatan COSTANTiNiN yanina koyun beni diye vasiyat ettigini biliyormuyuz?Neden kostantinin yanini istedi onuda biliyormuyuz?Nerden bilecegiz?müslümanlar ancak FAiZiN Haram oldugunu söyleyen diyenet baskanina inanir.Diyenet isleri baskaninin bir yilda bankadan 265,000 tl Faiz aldigini basin yazmaktadir.Kimi neden övdügümüzü,kimi neden yerdigimizi biliyormuyuz?Bilenlere helal olsun.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 12.10.2019 at 09:46, Doğuştan işşiz said:

Örneğin, karadeniz'in tamamı genetik ve ırk olarak rum kökenlidir, lazların tamamı rumdur, veya ermenidir,Türk ırkı diye bir safkan ırk olduğunu düşünmüyorum, genetik olarak, Türkler çinliler ve kıpçakların birleşiminden oluşmuştur. 

Egelilerin tamamı yünan kökenlidir.

Güney bölgeleri ise,

Arap kökenlidir. Dogu bölgeleri ise, Kafkas rum çerkez, hatta rus kökenli bile ,Türk olduğunu bilinir. 

Trakya'da ise, Türk kökenlilerin tamamı, Bulgar Kıpçak ve diğer avrupa kökenlı ırklardan oluşur. 

Düzeltmeye nereden başlamalı bilemedim, 

Karadeniz'in tamamı genetik ve ırk olarak Rum kökenli değildir. Lazların tamamı Rum değildir. 

Lazlar , Gürcüler ile yakın akraba bir millettir ve doğu karadeniz bölgesinde bile azınlıktadırlar, Rize ve Artvin'in dağ köylerinde yaşarlar, 

Rumlar yani , vakti zamanında helenleştirilmiş yerel insanlar ile anadolu'nun çeşitli yerlerinden bölgeye sürülmüş Türkmenlerin karışımına bugün bölge dışında kalan insanların alakasız bir şekilde Laz dediği insanlar oluyor. Batı karadeniz ile Doğu karadeniz arasında İzmir ile Kars kadar fark var, bu insanlar bambaşka insanlar.

Egelilerin tamamına Yunan kökenli demek olabilecek en yanlış ifade olabilir. Genetik bir araştırılma yapılsa "orta asya Türklüğü'nün" en çok çıktığı bölge Ege bölgesi çıkar. Hiç mi tanımıyorsunuz ülkemizi, peş peşe olabilecek en yanlış çıkarımları yapıyorsunuz. Bir bak bakalım Muğla'lı, Çanakkale'li köylülerin tiplerine. Yunan'a mı benziyorlar yoksa Tatar'a , Kazağa falan mı ?

Doğu bölgeleri için her çeşit milleti saymışsın da gerçekten genetik olarak en çok karıştığımız milleti , yani Ermenileri yazmamışsın , artık dalga geçtiğini düşünmeye başlıyorum 

Türk diye safkan ırk tabi ki yok , avcı toplayıci ilkel kabile değiliz artık , safkan ırk diye bir şey zaten olamaz da Çinliler ile kıpçakların karışımından ortaya çıkmış olmak ne demek ? Kıpçak ne demek , Oğuz ne demek , Türk ne demek diye az biraz araştır lütfen, belki ne kadar saçmaladığını anlarsın , çünkü ben anlatamam. 

Geleyim asıl konuya , neden genlere , dnalara , insanların tipolojilerine bakıyorsunuz ? Ne önemi ve amacı var ? Anadilin Türkçe ise Türksün. Bitti gitti. Ister beğen ister beğenme , gerçek bu. Bu topraklar nasıl 2000 yıl önce helenleştıyse/rumlaştıysa , 1000 yıl önce de Türkleşti. Sen soyunu nereye kadar sürersen mutlu olacaksın ? Anadolu hiç bir zaman izole bir toprak parçası olmadı, 10 binlerce yıldır insanlar yaşıyor buralarda. 

Son olarak da genetik ; Anadolu insanında bugün 'türklük' geni diye adlandırdığınız o orta asya geni ortalama yüzde 15 civarındadır doğru ama aynı gen grubu günümüz orta asyalılarında da yüzde 30 civarı. Yani Yunana, Ermeniye yakın olduğumuz kadar Orta Asyalı Türkmen'e , Özbek'e de yakınız , hepsinin karışımıyız

Sitelerde Paylaş
On 23.11.2019 at 16:01, haci said:

Bence (BENCE) Celal Şengör dahil bu konuda fikrini belirten herkes yanlış.

Bende yanlışım...

Bu konu iyi araştırılmamış. Konuyu araştıranlar da zaten önyargılı...

Zenginin malı fakirin çenesini yoruyor.. Hepsi o kadar.

Neyi kastettiğini pek anlamadım ama...

Bu konuda, baya ciddi ciddi yapılmış araştırmalar var: Genetik çalışmalar. 

Bu araştırmalara göre, Türkiye coğrafyasına bakarsak, saf kan denebilecek insan oranıi %1 - %15 civarında kalıyor. Yani, saf kürt, saf arap, saf türk falan bulmak pek kolay değil. Bu durum bölgelere göre de değişmiyor ve dağınık. En azından şöyle diyelim. Mesela, atıyorum yani, güneydoğu, türk, ermeni, arap, iranlı falan karışımı iken, trakya romen, viking, slav, türk vs. başka bir sürü şeyin karışımı halinde. Evet, soyağacının içinde vikingler falan da var hatta, ucundan azıcık olsa da. 

%1 - %15 oranı ise, saflık derecesine bağlı. Yani, tek ırk, iki ırk, üç ırk gibi ayırırsanız, bunlara göre oranlar giderek düşüyor. 

Ha, osmanlıcılara bir kötü haber, osmanlı soyu, türklükten en uzak, hatta hiç türk denmeyecek kadar karmaşık bir genetiğe sahip. Hatta öyle ki, osmanlı bir sokak köpeği kadar ancak soylu denebilir, belki de ülkedeki en karışık kana sahip olan nesil onlar. Bunu da yadsımamak lazım, hepsinin anası özellikl türk/müslüman olmayanlardan, cariyesi falan da, her bir yerden tutulup getirilmiş insanlar. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, anibal yazdı:

Neyi kastettiğini pek anlamadım ama...

Bu konuda, baya ciddi ciddi yapılmış araştırmalar var: Genetik çalışmalar. 

Bu araştırmalara göre, Türkiye coğrafyasına bakarsak, saf kan denebilecek insan oranıi %1 - %15 civarında kalıyor. Yani, saf kürt, saf arap, saf türk falan bulmak pek kolay değil. Bu durum bölgelere göre de değişmiyor ve dağınık. En azından şöyle diyelim. Mesela, atıyorum yani, güneydoğu, türk, ermeni, arap, iranlı falan karışımı iken, trakya romen, viking, slav, türk vs. başka bir sürü şeyin karışımı halinde. Evet, soyağacının içinde vikingler falan da var hatta, ucundan azıcık olsa da. 

%1 - %15 oranı ise, saflık derecesine bağlı. Yani, tek ırk, iki ırk, üç ırk gibi ayırırsanız, bunlara göre oranlar giderek düşüyor. 

Ha, osmanlıcılara bir kötü haber, osmanlı soyu, türklükten en uzak, hatta hiç türk denmeyecek kadar karmaşık bir genetiğe sahip. Hatta öyle ki, osmanlı bir sokak köpeği kadar ancak soylu denebilir, belki de ülkedeki en karışık kana sahip olan nesil onlar. Bunu da yadsımamak lazım, hepsinin anası özellikl türk/müslüman olmayanlardan, cariyesi falan da, her bir yerden tutulup getirilmiş insanlar. 

Anibal: Genetik çalışmalardan somut bir sonu çıkarmak mümkün değildir. Saf kan ne demek? Osmanlı soyu diye de bir şey yok. Irk diye bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

Kendimi Türk olarak tanımlıyorum.

Ailemde Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Sünni, Alevi kökler var. Daha bilmediklerim de vardır. Bunları dillendirmekten de çekinmiyorum.

İlginç bir şekilde, bu köklerimin farkına vardıkça daha milliyetçi bir insan oldum. Fark ettiğim şey şuydu, bizi birbirimize yaklaştırıp uzaklaştıran şey ırk değil, kültür farkının yarattığı dünya görüşlerimizdeki aykırılıktır. Kendimi modern Türkiye'nin bir vatandaşı, bir Türk evladı olarak görüyorum.

Irkçılık yapanlara Kürt kökenli olduğumu, köktendincilere Alevi olduğumu söylüyorum. "Özgürlük", "Barış" naraları atıp solculuk adı altında Kürtçülük yapanlardan tiksiniyorum. Kendilerine çıkış yolu olarak bir ırk veya ideolojinin mensubu olmayı bulan, ülkemizde özgürlüğün esasında en büyük düşmanlarından biri olan bu tiplerden, tıpkı ırkçılardan tiksindiğim gibi tiksiniyorum.

Elbette daha çetrefilli konular da var. Zaten en büyük sorunlar her şeyi siyah veya beyaz görmemizden kaynaklanıyor.

Sitelerde Paylaş

Bence günümüzde en belirleyici etmen dildir. Kültür veya amaç birliğinin yerel bir niteliği kalmadı. Küreselleşen dünyada kültürde siyasi görüşler de küreselleşti. Doğduğun yerdeki kültüre, amaca ait hissetmek zorunda değilsin kendini. Biraz kendini geliştirmeye çalışırsan zaten kendine sorman gereken ilk soru "başka bir yerde doğsam da böyle mi düşünürdüm" olmalı. Bu da bizi evrensel değerlere yönlendiriyor. Geriye milleyetçilik tanımının başında yer alan dil kalıyor. Bence de şu an insanları yerelde bir arada tutan en önemli faktör dildir. Irkın, kökenin vs. hiçbir anlamı yok. Küreselleşen dünyada bambaşka kökenlerden insanlar farklı değerlerde uzlaşabilir. Bu eskiden istisnalar dışında mümkün değildi.

Sitelerde Paylaş

Anlamadığım, bir Kürt olarak neden türkçe konuştuğum için yada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğum için kendime Türk demek zorundayım? 

Türk ayrı bir millet Kürt ayrı. Niye bir başka milletin ismi altında birleşiyoruz? 

Bence ayrı bir isim bulmalıyız. 

Sitelerde Paylaş

Esas olan bence vatandaşlık olmalı. Irk, köken vs. değil. 

Amerikanlar bu açıdan çok avantajlı. ABD vatandaşı biri çok rahat çıkıp ben amerikanım diyebilir. Amerikan kavramı ırk ile köken ile değil vatandaşlık kavramı ile ilişkilendirilmiş durumda. ABD devletinin kurucusu, çoğunluğu olan bir amerikan ırkı diye bir şey olmadığı için kimse bunu söylemekten de gocunmuyor. Çin kökenli bir amerikan vatandaşı çok rahat amerikanım diyebiliyor, bu çinliliğinden de amerikanlığından bir şey götürmüyor. Böylece Avrupanın, güney amerikanın hatta dünyanın bir çok yerinden farklı kökenlerden topluluklar bir araya üst bir amerikan kimliği altında bir kimlik oluşturabiliyor. Bu ABD'nin çok ciddi bir başarısıdır, sovyetlerde bile bunu bu derecede görmek mümkün değil. Türkiye'de de değil.

Bugün biri ben Türkiye cumhuriyeti vatandaşı bir lazım, t.c vatandaşı çerkezim, t.c. vatandaşı kürtüm dediğinde bir sorun yaşamamalı. Vatandaşlık kavramı altında birleşmek bunu gerektirir. Bunun ABD vatandaşı olmuş bir findanliyalının ben abd vatandaşı bir finim demesinden farkı yok. Milliyetçilik de bu vatandaşlık bağı ile ilgili olmalı. Etnik köken ile ilgil değil. Türk milleti kavramı da bu devletin egemenlik sınırları içindeki tüm etnik kökenleri kapsayan bir anlam taşımalı. Bugün geldiğimiz yerde görüyoruz ki biz bu konuda ABD kadar başarılı değiliz.

Bunun sebebi sadece ülkenin ismi de olamaz. Bir çok etnik köken var fakat bunların içinden kendilerini başka bir milletin ismi altında birleşmiş olarak görenler çok çıkmıyor. Kendilerini bu milletin bir ferdi olarak görüyorlar. İçinde bir çok etnik köken bulunduran bu millete ait hissetmiyorsa birileri ülkenin ismini değiştirmek vs. bu birlikteliği sağlamaz. Sorun isim olsa bunca etnik gruptan başkalarının da bunu gündeme getirmesi gerekirdi. Türkiyedeki lazların, çerkeslerin, gürcülerin böyle bir gündemi yok. Korktuklarını sindirildiklerini vs. de düşünmüyorum. Siyasi, ekonomik olarak da güçlü pozisyonda olanları var. Sorun isim değil bence, isim dışında yüzlerce siyasi sebep sayılabilir. Tek bir suçlu da yok. Şu noktada çok kolay bir çözüm de yok. 

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Milliyetcilik sacma sapan bir seydir. Bir ulkede dogup, orayi sevmeni anliyorum ama biraz olsun kendini ozel veya ustun goruyorsan, bu sacmalik.

Aslinda bu insanlari kandirmak icin guzel bir yol. Kimse milliyetci olmasa, ulke icin kim olecek ki? Hatta bu olenler kendilerini "ozel" hissediyor. Ulke icin olume gitmek sanki cok mantikli bir seymis gibi goruyorlar ve aslinda kandiriliyorlar. Basina saksi dusup olmek ile ulke icin olmek arasinda hicbir fark yok.

Sitelerde Paylaş
On 25.11.2019 at 10:19, haci said:

Anibal: Genetik çalışmalardan somut bir sonu çıkarmak mümkün değildir. Saf kan ne demek? Osmanlı soyu diye de bir şey yok. Irk diye bir şey yok.

Yok zaten, genetik bunu söylüyor. 

O kadar ki, insan olmayan şeylerden bile geliyoruz, neanderthaller falan gibi.

Ama, bir zamanlaırn X kişisi/kabilesinden gelmiş, kalmış, saf kalmış kimsede hemen hiç yok. Herkes birileriyle karışmışta karışmış ve bunun en yoğun olduğu yerlerden biri türkiye. 

Ha, Nijerya'nın ücra ormanlarında daha az karışmış insanlar bulmak mümkün, ama onlarda gene karışık halde.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Aspergers yazdı:

Milliyetcilik sacma sapan bir seydir. Bir ulkede dogup, orayi sevmeni anliyorum ama biraz olsun kendini ozel veya ustun goruyorsan, bu sacmalik.

Aslinda bu insanlari kandirmak icin guzel bir yol. Kimse milliyetci olmasa, ulke icin kim olecek ki? Hatta bu olenler kendilerini "ozel" hissediyor. Ulke icin olume gitmek sanki cok mantikli bir seymis gibi goruyorlar ve aslinda kandiriliyorlar. Basina saksi dusup olmek ile ulke icin olmek arasinda hicbir fark yok.

Saçma sapan olan salakça düşüncelerin...

Milliyetçi, milletini seven, milletinin menfaat ve değerlerini gözeten demektir. Senin sandığın gibi kafatası avcısı olup, kendini üstün bir ırktan geliyor sananların, milliyetçilikle hele hele Atatürk milliyetçiliğiyle zerre kadar alakası yok. Kendilerini milliyetçi olarak tanımlıyor olmaları da bir anlam ifade etmez.

Ülkesini savunurken ölen de bayrağı, bağımsızlığı için canını feda ediyor. Senin gibi milliyetsizlerin anlamayacağı bir şey, senin gibi avanaklar için ölmüyor ölenler de zaten... 

tarihinde Latte tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Latte yazdı:

Saçma sapan olan salakça düşüncelerin...

Milliyetçi, milletini seven, milletinin menfaat ve değerlerini gözeten demektir. Senin sandığın gibi kafatası avcısı olup, kendini üstün bir ırktan geliyor sananların, milliyetçilikle hele hele Atatürk milliyetçiliğiyle zerre kadar alakası yok. Kendilerini milliyetçi olarak tanımlıyor olmaları da bir anlam ifade etmez.

Ülkesini savunurken ölen de bayrağı, bağımsızlığı için canını feda ediyor. Senin gibi milliyetsizlerin anlamayacağı bir şey, senin gibi avanaklar için ölmüyor ölenler de zaten... 

Ben zaten milliyetciligin irkcilik olmadigini biliyorum.

Sen veya cocugun genlerini gelecege aktarabilecek diye ben gidip olecegim, oyle mi? Cok beklersin. Ben sana ulken icin bir sey yapma, sadece kendini dusun demiyorum. Ulke icin canini vermek aptalliktir, cahilliktir diyorum.

Zaten cocuklarinizi da savasa gonderdiginizi hic sanmiyorum. Zaten olenlere bakiyorum, hep fakir aileden gelmisler filan. Bu insanlar kandiriliyorlar. Vatan icin olmenin ustun, onemli bir sey oldugu beyinlerine islenmis. Ben kimsenin olmesini istemem.

Ataturk ismini kullanmissin. Ataturk'un yaptigi sey mantiksizdi. Evet, yaptiklari buyuk ama mantiksiz. Bazen zeki ve akilli insanlar da mantiksiz seyler yapabiliyorlar iste. Medeniyeti haketmeyen insanlari kurtarirken kendini olum riskine atmasi bana gore cok mantiksiz bir sey. Neden sen genlerini gelecege aktarabil diye Ataturk, mesela Isvicre'de bir aile kurup huzurlu yasamasin? Demek istedigimi anliyor musun? Bu bencillik degil, mantikli dusunmek.

Sitelerde Paylaş

Evrimsel dürtülerimiz de olsa hayat bunlardan ibaret değil. Kendi değer yargılarımızın peşinden gitmek bizi mutlu ediyor. Biyolojik yaşam, evrim gibi belki değerlerin yaşamından, evriminden de bahsedebiliriz bir yerde. Kendi değer yargılarının peşinden gitmek kendini başkaları için feda etmek değildir. Başkaları için değil kendi değer yargıların için kendin içi yapıyorsun yaptıklarını. Bunu sırf milliyetçilik için de söylemiyorum. Benim gözümde Atatürk de kendi idealleri, kendi değerleri için dönemin koşullarını çok iyi analiz ederken rasyonel bir biçimde mücade etmiştir. Atatürkün inşa ettiği düzene politik itirazlar gelebilir ama benim gözümde en büyük özelliği idealistliği, cesaretinden çok sürecin her aşamasındaki rasyonelleği (aldığı kararlardaki tutarlılık) ve realistliğidir (dönemin koşullarını çok iyi analiz etme). Bu mantıksızlığın tam tersidir. Kendi değer yargıları için koşulları çok iyi analiz edip ona göre ne yapılması gerekiyorsa en mantıklı, tutarlı şekilde adım adım yapmıştır. Gerçek vatanseverlik, cesaret çok zor erdemler de olsa o dönemin varoluş mücadelesi veren bir çok kuvai milliye askeri komutanı bunlara sahipti. Atatürkü bunlardan ayıran o savaş koşullarında bile akıl, mantık çizgisini koruması koşulları çok iyi analiz edip (realizm) bu koşullarda verilebiecek en mantıklı kararları vermesidir (rasyonalizm). Buna mantıksızlık diyemeyiz. Bence altı oktan daha temel bir yere sahip bu realizm ve rasyonalizm. Her siyasi görüşü, siyasi parti programını bu iki temel ilkeye göre değerlendirmek gerek.

İsviçreye gidip yerleşip takılmak bu kadar büyük idealleri olan insanları tatmin etmez, mutlu etmez. Hatta ortalama bir insanı bile tatmin etmez. İsviçrede doğanlar ne yapsın en basitinden. Onlarda kendilerine anlamlı gelen değer yargılarının peşinden gidiyorlar. Bu kimi için aile olur kimi için bilimsel çalışmalar yapıp insanlığa bir şey katma çabası olur kimi için sanat olur başka şey olur. Evrim tek dürtümüz değil. Bu kafaya göre zenginlerin her gün koko partisi yapıp onlarca çocuk yapması falan lazım. Bunu yapan da var yapmayan da. Yapanlar daha mı mantıklı.

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, ck789 yazdı:

Evrimsel dürtülerimiz de olsa hayat bunlardan ibaret değil. Kendi değer yargılarımızın peşinden gitmek bizi mutlu ediyor. Biyolojik yaşam, evrim gibi belki değerlerin yaşamından, evriminden de bahsedebiliriz bir yerde. Kendi değer yargılarının peşinden gitmek kendini başkaları için feda etmek değildir. Başkaları için değil kendi değer yargıların için kendin içi yapıyorsun yaptıklarını. Bunu sırf milliyetçilik için de söylemiyorum. Benim gözümde Atatürk de kendi idealleri, kendi değerleri için dönemin koşullarını çok iyi analiz ederken rasyonel bir biçimde mücade etmiştir. Atatürkün inşa ettiği düzene politik itirazlar gelebilir ama benim gözümde en büyük özelliği idealistliği, cesaretinden çok sürecin her aşamasındaki rasyonelleği (aldığı kararlardaki tutarlılık) ve realistliğidir (dönemin koşullarını çok iyi analiz etme). Bu mantıksızlığın tam tersidir. Kendi değer yargıları için koşulları çok iyi analiz edip ona göre ne yapılması gerekiyorsa en mantıklı, tutarlı şekilde adım adım yapmıştır. Gerçek vatanseverlik, cesaret çok zor erdemler de olsa o dönemin varoluş mücadelesi veren bir çok kuvai milliye askeri komutanı bunlara sahipti. Atatürkü bunlardan ayıran o savaş koşullarında bile akıl, mantık çizgisini koruması koşulları çok iyi analiz edip (realizm) bu koşullarda verilebiecek en mantıklı kararları vermesidir (rasyonalizm). Buna mantıksızlık diyemeyiz. Bence altı oktan daha temel bir yere sahip bu realizm ve rasyonalizm. Her siyasi görüşü, siyasi parti programını bu iki temel ilkeye göre değerlendirmek gerek.

İsviçreye gidip yerleşip takılmak bu kadar büyük idealleri olan insanları tatmin etmez, mutlu etmez. Hatta ortalama bir insanı bile tatmin etmez. İsviçrede doğanlar ne yapsın en basitinden. Onlarda kendilerine anlamlı gelen değer yargılarının peşinden gidiyorlar. Bu kimi için aile olur kimi için bilimsel çalışmalar yapıp insanlığa bir şey katma çabası olur kimi için sanat olur başka şey olur. Evrim tek dürtümüz değil. Bu kafaya göre zenginlerin her gün koko partisi yapıp onlarca çocuk yapması falan lazım. Bunu yapan da var yapmayan da. Yapanlar daha mı mantıklı.

Isvicre sadece bir ornekti. Buna neden takildigini anlamadim.

Evet, bazi insanlari tatmin etmeyebilir ama eger ortada bir olum riski varsa, bu risk buyukse, yapmazsin, bu kadar basit. Mantikli davranmak bunu gerektirir cunku. Para filan kaybetmiyorsun sonucta. Ucunda olum riski var ve bu risk hic az degil. Iste ben bu yuzden "mantiksiz" diyorum.

Ayrica evrimi tam olarak kavrayamadigini saniyorum. Evrim dedigin her seydir. Senin ideallerinin pesinden gidip olmen de evrimle alakali aslinda.

Sitelerde Paylaş

Değer yargılarından, ideallerden bağımsız olarak ölümün varlığını zaten kabul ediyoruz. Bu kabülden sonra insanın hayatını kendi değer yargılarına adaması o kadar da uç gelmiyor. 

Değer yargılarının, ideallerinin evrimsel gelişimi olabilir bu konuda bir büyük bir itirazım yok. İsviçre'ye özellikle takılmadım. Zengin örneğini ondan verdim. Yaşamını devam ettirme, üreme vs. kaygısı olmayan insanlarda farklı dürtülere sahip olabiliyorlar. Temel evrimsel anlamda varlığı koruma, türün devamlılığı (üreme) dışında da değerler, türtüler olabilir. Bunları da evrime bağlayabilirsin buna direkt bir itirazım yok milliyetçiliğe de evrimsel diyebilirsin. Bu durumda senin yorumuna göre milli mücadele de evrimsel açıdan mantıklı olur. Ben bunu kabul ya da reddetmiyorum benim söylediğim kendi özvarlığın, türün devamlılığı dışında da insani (ya da evrimsel vs) başka dürtüler, değer yargıları vs. olduğudur. Ölümün kaçınılmazlığını fark ettiğinde zaten geriye üreme ve kendi değer yargıların kalıyor. Üremeyi kenara koyduğunda rasyonel bir insanın kendi değer yargılarının peşinden gitmesi bana mantıksız gelmiyor. Bunu tek yapan da Atatürk ya da büyük insan kabul ettiklerimiz değil. Atatürk bunu çok başarılı, yöntemli bir şekilde yapıyor. Fark bu. Yoksa her insan Maslow'un piramidinde yukarı çıktıkça biyolojik varlığını koruma ve üreme gibi temel evrimsel eğilimlerden çok değer yargıları ile ilgili şeylerle ilgileniyor. 

Sitelerde Paylaş
On 26.11.2019 at 01:41, Brad pit said:

Anlamadığım, bir Kürt olarak neden türkçe konuştuğum için yada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğum için kendime Türk demek zorundayım? 

Türkçe konuşmak zorunda değilsin ama aklın varsa konuşursun. Yarın hastaneye gittiğinde Kürtçeni anlamayacak doktorlar. Burada bile Türkçe yazmak zorunda değilsin ama Türkçe yazıyorsun peki neden? İnsanlar anlasın diye. Gidip Amerika'da "ben niye İngilizce" konuşuyorum mu diyeceksin?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu için kendine Türk demek zorunda değilsin. Türkiye Kürdü diyebilirsin. Dünyada bunun birçok örneği var.

On 26.11.2019 at 01:41, Brad pit said:

Türk ayrı bir millet Kürt ayrı. Niye bir başka milletin ismi altında birleşiyoruz? 

Aradaki fark ne dinden ne kültürden ne de genetik yapıdan kaynaklı. Aradaki farkın en büyük sebebi dil farkı. Bir Kürt kendini Türkiye Kürdü olarak tanımlayabilir. Kendinizi Türk olarak tanımlamak zorunda değilsiniz.

Sitelerde Paylaş
On 11.10.2019 at 19:37, Abdülmalik said:

Türklük nedir?

Türk kavramı nedir?

Neden bu kadar asimilasyona açığız?

Anadolu gerçekten Türk mü?

Kendimizi mi kandırıyoruz?

Bunun genetik ve tarihsel boyutunu irdelemek gerek, çünkü bu ülkeden çok hain çıkıyor, neden?

Kendini Türk olarak hissetmektir. Genetik geçmişin burada bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Şayet vakti zamanında kadim Türkler Anadolu'ya ciddi bir nüfus ile giriş yapmasaydı bugün Anadolu'da konuşulan başat dil Türkçe olamazdı. Doğuştan anneden ve babadan Türkçe öğreniyorsun ve dedelerin de senin gibi... Kendini alman olarak hissedecek halin yok ya.

Anadolu'nun çoğunluğu gerçekten Türk. İnsanlar kendini öyle tanımlıyor bunun gerçekliğinin felsefesini sorgulayacak değiliz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...