Jump to content

Öz eleştiri

Recommended Posts

18 saat önce, ck789 yazdı:

Şu an vatansever bir suriyeli kimin yanında kime karşı savaşmalı? Resmi hükümetin yanında muhaliflere karşı mı, muhaliflerin yanında tüm diğer unsurlara karşı mı, konjuktülen davranıp en az kayıpla kısa vadede istikrarı sağlayacak unsurların yanında mı? suriyede 2 kutuplu bir çatışma yok. bu nedenle kurtuluş savaşındaki gibi tek bir bayrak altında mücadele edemiyorlar. o dönem bile saltanat yanlıları vardı. bugünün suriyesinde gerçek vatanseverler kimlerdir mesela? bu soru bile politik. esad demek çözüm değil. bugün esad demek kurtuluş savaşında istanbul hükümeti demeye de denk gelebilir. bugünün koşullarında bunu net göremiyoruz. esad kuzeydeki özerk bölgeyi kabul ediyor gibi duruyor, sallıyorum başka bir muhalif grup bunu vatana ihanet olarak görebilir, görmeyebilir de. dibine kadar politik. bu ortamda nasıl bir vatansever tanımı yapıyorsunuz mesela? bugünün koşullarında vatansever suriyeli kimin yanında kimlere karşı savaşmalı?

Suriye’nin iç meselelerini kendi içinde çözmeyi becerememesi, dış müdahaleye ülkenin açık hale gelmesi, ve sonuç olarak da parçalanma süreci. Bu gelinen nokta da BOP’un ne kadar başarılı bir şekilde işlediğini gösteriyor işte...

Bu süreç (Suriye’nin parçalanması) bizim için hangi tehditleri doğuracaktır, asıl önemli olan bu...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

20 saat önce, Aspergers yazdı:

Senin beni anlayabilecek zeka kapasiten yok. Hala dedigimin korkaklikla ilgisi oldugunu saniyorsun.

Ulke dedigin nedir ki? Ben ve ailem Afrika'nin bir bolgesinde avlaniyoruz diyelim. 2000 metrekarelik bir alanda yasadigimizi dusun. Baska bir topluluk gelse ve biz oradan ayrilmazsak bizi oldureceklerini soylese, ve bizim de gucumuz bu toplulukla basa cikmaya yetmese, biz oradan ayrilir baska bir bolgede hayatlarimiza devam ederdik. Aman da burasi bizim, baska bolgede yasayacagima olurum daha iyi demek ne demek yahu? 

Ulke dedigin sey de buna benziyor iste. Belirli bir bolgede yasiyoruz. Baskalari bizimle savasmak isteyebilir. Karsi koyariz ama gucumuz yetmiyorsa da olmeye gerek yok. Neden olelim ki? Baska bir yerde yasasak ne kaybederiz?

Iste sende bunu anlayabilecek kapasite yok.

Bu Latte'nin ulkeyi dusunuyor gozuktugune bakmayin. Ulkesini dusunurken, kendisini dusunuyor aslinda.

Ve ben bu konulari gercek hayatta kimseyle konusmam. Senin gibi cok salak var. Hemen dedigimi yanlis anlayip beni vatan haini olarak gorebilirler. Anlayabilecek kapasite yok ki.

Tabi canım sen ve senin gibi dingiller düşünüyordur ülkeyi, senin gibi evladı vatan her memleketi  başına. Okuyan herkes seni de beni de görmüştür zaten, kendine noter arama... Senin arkanda ancak senin gibi yarım akıllı bir korkak durur.

Söylediklerin boş beleş salak şeyler, daha fazla saçmalatmaya gerek yok seni... Kabak tadı verdin, sıkıldım... 

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Latte yazdı:

Tabi canım sen ve senin gibi dingiller düşünüyordur ülkeyi, senin gibi evladı vatan her memleketi  başına. Okuyan herkes seni de beni de görmüştür zaten, kendine noter arama... Senin arkanda ancak senin gibi yarım akıllı bir korkak durur.

Söylediklerin boş beleş salak şeyler, daha fazla saçmalatmaya gerek yok seni... Kabak tadı verdin, sıkıldım... 

Dedim ya, sende beni anlayacak zeka yok. Hala korkak filan diyorsun ki bunun korkaklikla zerre kadar alakasi yok.

Hala vatan, ulke diyor ya. Yahu ulke dedigin nedir ki? Ben ulke degilim. Ben tek bir bireyim.

Ulkesini dusunen, kendini dusunuyor aslinda. Ortak cikarlariniz var cunku.

Senin beynin bunlari anlayabilecek kapasitede degil.

Sitelerde Paylaş

Bak bugun herkesin kendi ekonomisi var. Biri fakir, biri zengin, biri orta sinif, digeri ust-orta sinif filan... Hepimiz farkliyiz.

Ulke dedigin ise ortak cikarlardir aslinda. Bugun ekonomiyi dusunenler, siradan bir Turk vatandasi karnini nasil doyuracak diye dusunmuyor. Eger ulke batarsa, herkes batar cunku.

Ulke dedigin sey, bir aile sirketine benzer. Aile sirketi batmasin diye ugrasirsin, onu korursun ama aile sirketi batmasin diye de olmezsin.

Hic dikkat ettin mi, cocugu olan kisiler ulkenin gidisati hakkinda daha fazla endiselenmeye basliyor. Neden sence? Cunku cocugu var artik, onu dusunuyor aslinda. Seni degil.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Latte yazdı:

Bunun cesaretle harbiden ne alakası var? 

Savaşmamak niye korkaklık? 

Kimisine göre de enayilik. 

Ayrıca beyefendi seninle terbiyeli bit şekilde konuşurken niye adama dingil diyorsun? 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Brad pit yazdı:

Bunun cesaretle harbiden ne alakası var? 

Savaşmamak niye korkaklık? 

Kimisine göre de enayilik. 

Ayrıca beyefendi seninle terbiyeli bit şekilde konuşurken niye adama dingil diyorsun? 

Fanatik insanlari bu yuzden sevmiyorum.

Ben guzel bir sekilde fikrimi aciklamama ragmen bana "korkak, salak, serseri, ise yaramaz, dingil" filan diyor iste.

Sitelerde Paylaş
On 28.11.2019 at 21:19, Tengiz yazdı:

Amerikadan aldığımız silahların uluslararası yapısından bahsediyorum ben ama boşuna uğraşıyorum.

Gereksiz bir tartışmanın içindeyim. Belli ki savaş sanatının ne olduğunu, komutanın dehasını falan bilmiyorsunuz. Bilmeyin yani ben bir şey kaybetmem.

Timur ele geçirdiği yerdeki alimlerin hepsini toplamış bir adamdır. Yani belli ki Timur İmparatorluğu hakkında zerre bilginiz yok. Bana sormanıza da gerek yok yani wikipedia ya yazanız bile çıkıyor.

The golden age of Persian painting began during the reign of the Timurids.[27] During this period – and analogous to the developments in Safavid PersiaChinese art and artists had a significant influence on Persian art.[8] Timurid artists refined the Persian art of the book, which combines paper, calligraphy, illumination, illustration and binding in a brilliant and colourful whole.[28] The Mongol ethnicity of the Chaghatayid and Timurid Khans was the source of the stylistic depiction of Persian art during the Middle Ages. These same Mongols intermarried with the Persians and Turks of Central Asia, even adopting their religion and languages. Yet their simple control of the world at that time, particularly in the 13th–15th centuries, reflected itself in the idealised appearance of Persians as Mongols. Though the ethnic make-up gradually blended into the Iranian and Mesopotamian local populations, the Mongol stylism continued well after and crossed into Asia Minor and even North Africa.

Timurid architecture

Timurid architecture drew on and developed many Seljuq traditions. Turquoise and blue tiles forming intricate linear and geometric patterns decorated the facades of buildings. Sometimes the interior was decorated similarly, with painting and stucco relief further enriching the effect.[29] Timurid architecture is the pinnacle of Islamic art in Central Asia. Spectacular and stately edifices erected by Timur and his successors in Samarkand and Herat helped to disseminate the influence of the Ilkhanid school of art in India, thus giving rise to the celebrated Mughal (or Mongol) school of architecture. Timurid architecture started with the sanctuary of Ahmed Yasawi in present-day Kazakhstan and culminated in Timur's mausoleum Gur-e Amir in Samarkand. Timur's Gur-I Mir, the 14th-century mausoleum of the conqueror is covered with "turquoise Persian tiles".[30] Nearby, in the center of the ancient town, a "Persian style madrassa" (religious school)[30] and a "Persian style mosque"[30] by Ulugh Beg is observed. The mausoleum of Timurid princes, with their turquoise and blue-tiled domes remain among the most refined and exquisite Persian architecture.[31] Axial symmetry is a characteristic of all major Timurid structures, notably the Shāh-e Zenda in Samarkand, the Musallah complex in Herat, and the mosque of Gawhar Shad in Mashhad. Double domes of various shapes abound, and the outsides are perfused with brilliant colors. Timur's dominance of the region strengthened the influence of his capital and Persian architecture upon India.[32]

Yani siz gerçekten tarihi mantığınızla mı çözüyorsunuz? Hani tarihi okumak yerine düşünüp "böyle olmalıdır. Mesala Çin'i mağlup etselerdi Çin Türk olurdu. Ya da Türkler Arapça isimler kullanıyorsa asimile edilmiş olmalı." Yani böyle oturup evde kendi kendinize düşünüp tarih hakkında yargılarda mı bulunuyorsunuz?

Tarihi okuyun, öğrenin.

Türkler Göktürk Kitabelerinde runik alfabe kullanmışlardır ve bunu Çinli ressamlara yaptırmışlardır. Nedeni ise son derece basit, göçebe adamın yazıyla işi olmaz.

Bugün latin alfabesini kullananlar, evladına meryem, maria, adam(edım), joseph(yusuf) ismini veren milyarca insan asimile mi edilmiş?

Yanı sıra bizim Osmanlı Türkçesindeki alfabede ekstra harfler vardır ve onu da Farslardan aldık. Niye aldık biliyor musun? Göçebe adam yerleşik düzenin hukukunu, bürokrasisini, iktisadını... bilmez. Eğer anadolu gibi bir coğrafyada yerleşeceksen amerikayı yeniden keşfedemezsin. Vergi toplaman lazım, bürokasiyi inşa etmen lazım, diplomatik bir dile ihtiyacın var, iktisadi bir sistem geliştirmelisin... Biz bunları elbette ihtiyaç gereği devşirdik ve Araplardan değil! Evvela zaten ele geçirdiğimiz İran'dan sonra yine mağlup ettiğimiz Rum'dan devşirdik.  İşine yarayanı alır, kullanırsın. Türkleri tarih sahnesinde çok başarılı yapan özelliklerinden biri de diğer ulusların icatlarını hızlıca devşirebilmeleridir. Bu da hayatta kalma mücadelesinde büyük bir başarıdır, tabiat kanunlarının esasları vardır.

Bugün sen Türklerin kadim yaşam yerlerinden çok uzakta, anadoluda yaşıyorsun. Bir düşün bakalım bunu tarih boyunca başarabilmiş kaç millet var?

Göçebe insanın yazıyla işi olmaz.

Böyle gelmiş böyle gider kafasındasın.

Saçmasasapan akıl yürütme biçimi.

Yahudiler hayatları boyunca göç ettiler.Yazılarını kitaplarını yanlarında taşıdılar.

Yoksa bugün dillerini alfabelerini  unutmuş olurlardı.

Timur konuşulacak biri değildir.Genele bakalım.

Zaten kendileri bağdat kütüphanesini yok eden kişi oluyor.

2000 yıl boyunca Türkler bilim ve teknoloji alanında ne yapmış.

10 asker den biri öldü 9 kişi kaldı.12 askerden biri öldü 11 kişi kaldı.Onluk sistemin avantajı nerede? :)

Başkalarını devşirirken kendilerini devşirmişler Türkler.

İşgal ettiği toprağı asimile edeceğine kendileri asimile olmuşlar.

Okul olmadığı için dil eğitimide yok zaten.Dini okullar arapça eğitim veriyor zaten.

Suriyede mesela fransızlar 20 senede fransızca öğretmişler.

Osmanlı 500 senede Türkçe öğretememiş.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Latte yazdı:

Suriye’nin iç meselelerini kendi içinde çözmeyi becerememesi, dış müdahaleye ülkenin açık hale gelmesi, ve sonuç olarak da parçalanma süreci. Bu gelinen nokta da BOP’un ne kadar başarılı bir şekilde işlediğini gösteriyor işte...

Bu süreç (Suriye’nin parçalanması) bizim için hangi tehditleri doğuracaktır, asıl önemli olan bu...

işin siyasi boyutu böyle bence de. suriyelileri vatanlarını terketmeleriyle itham etmemiş miydiniz? onun için sordum sizin vatanseverlik tanımınıza göre ne yapmalılar diye. bu kadar kutsal mutlak görünen değerlerin bile göreceli, siyasi, konjonktürel olduğunu göstermeye çalışıyorum. günümüzde neredeyse kimse 20. yy daki gibi kurtuluş savaşları, varoluş mücadeleleri vermiyor. her şey politik. böyle bir durumda mevcut iktidarlar için insanların canını vermeye yönlendirmek bunu kutsallaştırmaya çalışmak doğru değil.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, ck789 yazdı:

işin siyasi boyutu böyle bence de. suriyelileri vatanlarını terketmeleriyle itham etmemiş miydiniz? onun için sordum sizin vatanseverlik tanımınıza göre ne yapmalılar diye. bu kadar kutsal mutlak görünen değerlerin bile göreceli, siyasi, konjonktürel olduğunu göstermeye çalışıyorum. günümüzde neredeyse kimse 20. yy daki gibi kurtuluş savaşları, varoluş mücadeleleri vermiyor. her şey politik. böyle bir durumda mevcut iktidarlar için insanların canını vermeye yönlendirmek bunu kutsallaştırmaya çalışmak doğru değil.

Kurtuluş savaşında balkan ülkelerinden göç eden insanları görmezden gelip suriyelileri eleştirmelerine sinir oluyorum.

Birde almanyada veya başka ülkelerde yaşayan Türklerin bunu  yapması çok ilginç.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, mirasyedi said:

Göçebe insanın yazıyla işi olmaz.

Böyle gelmiş böyle gider kafasındasın.

Böyle niye gitsin? Yerleşirsen sanatla, bilimle, siyasetle... uğraşırsın. Anadoluya, İran'a, Mısır'a geldikten sonra adamlar yazmış etmiş işte. Bu bir kafa tipi değil, tarihin akışı.

Yahudiler hayatları boyunca göç ettiler.Yazılarını kitaplarını yanlarında taşıdılar.

Göçebe toplumla göç eden halkı aynı şey zannediyorsanız ben size ne diyeyim?

10 asker den biri öldü 9 kişi kaldı.12 askerden biri öldü 11 kişi kaldı.Onluk sistemin avantajı nerede? :)

10'luk sistemi biliyorum diye iddia ediyorsunuz ya, sorayım dedim neyi biliyorsunuz. Tabi ki hiçbir şey bilmiyorsunuz.

İşgal ettiği toprağı asimile edeceğine kendileri asimile olmuşlar.

Niye Türkler anadoluya geldiğinde Rumu vardı, Ermenisi vardı onlardan daha önce yaşamış uluslar vardı aradan bin yıl geçti halen Türkçe konuşuyor bu millet. Hem de çoğunluğu Türkçe konuşuyor. Asimile nasıl olunuyor bir öğrenin isterseniz. Yoksa Hristiyanlık bütün avrupa'yı asimile etti falan da diyeceksiniz yakında.

Osmanlı 500 senede Türkçe öğretememiş.

O topraklarda evvelden fazlasıyla Türkçe bilinir ve Türkte yaşardı. Son 200 yıldır çok şey değişti Orta Doğuda.

Sitelerde Paylaş
On 28.11.2019 at 23:57, ck789 yazdı:

Şu an vatansever bir suriyeli kimin yanında kime karşı savaşmalı? Resmi hükümetin yanında muhaliflere karşı mı, muhaliflerin yanında tüm diğer unsurlara karşı mı, konjuktülen davranıp en az kayıpla kısa vadede istikrarı sağlayacak unsurların yanında mı? suriyede 2 kutuplu bir çatışma yok. bu nedenle kurtuluş savaşındaki gibi tek bir bayrak altında mücadele edemiyorlar. o dönem bile saltanat yanlıları vardı. bugünün suriyesinde gerçek vatanseverler kimlerdir mesela? bu soru bile politik. esad demek çözüm değil. bugün esad demek kurtuluş savaşında istanbul hükümeti demeye de denk gelebilir. bugünün koşullarında bunu net göremiyoruz. esad kuzeydeki özerk bölgeyi kabul ediyor gibi duruyor, sallıyorum başka bir muhalif grup bunu vatana ihanet olarak görebilir, görmeyebilir de. dibine kadar politik. bu ortamda nasıl bir vatansever tanımı yapıyorsunuz mesela? bugünün koşullarında vatansever suriyeli kimin yanında kimlere karşı savaşmalı?

Vatanı, vatan değerlerini koruma hissi taşıyan herkes vatanseverdir, bu kadar basit.

Vatanı, vatan değerlerini koruma hissi az veya çok her kesimde, her görüşte insanda olabilir.

Bazı kesimlerin bu hissi daha az bazılarının da daha çok taşıdığını biliyoruz ama yine de kimin daha çok vatansever olduğu saldırıyla yüz yüze gelindiğinde daha netleşir.

Örneğin şu anda iktidar ve sözde muhalif partiler Türkiyeyi işgal etmiş durumdalar, yabancı işgalcilerin yaptıklarını bunlar siyasi parti aracılığıyla yapıyorlar, ancak bunu anlayan çok az insan var. Bu gerçeği anlayamadıkları için vatansever olduğu halde kendi celladının peşinden gidiyorlar. Bu yüzden kimin vatansever olduğu birbirine karışmış durumda, zaten bu ülkede uygulanan politikanın bir amacı da buydu, toplumun karakterini, duyarlarını ve değerlerini yozlaştırmak. Bu yozlaşma sayesinde ülkeyi işgal eden siyasiler rahatça at oynatabiliyor.

Örneğin bir yanda hıyar kuyruğuna giriyorlar, diğer yanda kendilerini o kadar aciz duruma düşüren iktidarı alkışlıyorlar.

Dolayısıyla bugünkü iktidar ve sözde muhaliflerin kararlarına uymak kesinlikle vatanseverlik değildir.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, ck789 yazdı:

Vatanlarını terk etmekle itham etmiyorum, direkt suçluyorum. Eli silah tutabilecek, en azından bir işin ucundan tutabilecek olanların, ülkesi için mücadele vermedikleri ve kolay olanı, yani kaçmayı tercih ettikleri için açıkça aptal ve korkak olduklarını söylüyorum.

Bir ülkeyi ayakta tutan dinamikler bellidir. Halk gücü de bunlardan biri ve en önemlilerinden biri. Her şeyi siyasi otorite ile açıklamayı da doğru bulmuyorum. Hele ki o ülkede siyasi otorite gücünü kaybetmiş ve ülke işgalcilere açık hale gelmişse (ki Suriye’de durum  bu)... Öyle siyaset, politika falan gevelemek işin biraz magazin tarafı Suriye için. 

Ayrıca Esad için verilen bir mücadele değil bu, Esad için ölmüyor ölen de... Kafanız çalışmıyor. Zamanında Esed gitsin diyen salakların söylediklerinden farklı bir şey söylemiyorsun...

Ayrıca bu tür mevzular sizi aşar. Siz yaşayın da memleket elden gitmiş hiç sorun değil, bi gidin ya...

tarihinde Latte tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ulke nedir? Birisi bana aciklayabilir mi acaba? Mesela Fransa var, Almanya var, ABD var. Nedir bunlar?

Mesela sizin bir araziniz var. Oraya ev yapmissiniz. Bahceniz var. Kendi yiyeceginizi yetistiriyorsunuz. Daha sonra elinde silah olan 10 tane IŞİD teror uyesi adam geliyor ve o araziden hemen cikmazsaniz, tum ailenizi hemen orada kursuna dizecegini soyluyor. Ee, IŞİD bu, adamlar hayvan. Dediklerinde ciddiler. Ne yapardiniz? Burasi benim diyip savasip, olur muydunuz?

tarihinde Aspergers tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 saat önce, bilgivehis yazdı:

Dolayısıyla bugünkü iktidar ve sözde muhaliflerin kararlarına uymak kesinlikle vatanseverlik değildir

bunların dışında ayrı bir siyasi çatı altında mı vatanseverlik yapmayı öneriyorsunuz. aksi taktirde zaten tam olarak vatan hainliği ile itham edilen kesimden oluyorsunuz. rejimdeki hiçbir yapı vatansever değil öyleyse ne yapmalı? bunun sonu devrimciliğe kadar gider. sen kendine devrimci dersin onlar vatan haini der. vatanseverlik günümüzde siyasi bir hal aldı derken kast ettiğim budur. 

5 saat önce, Latte yazdı:

Her şeyi siyasi otorite ile açıklamayı da doğru bulmuyorum. Hele ki o ülkede siyasi otorite gücünü kaybetmiş ve ülke işgalcilere açık hale gelmişse (ki Suriye’de durum  bu)... Öyle siyaset, politika falan gevelemek işin biraz magazin tarafı Suriye için. 

@Latte suriye vatanseverleri için çözüm sunmamışsın yine. bunu anlatmaya çalışıyorum ben de. esad bahane tabi ki. vatanseverler ne yapmalı. esadsız bir suriye için biz dahil tüm dış unsurlara karşı savaşmalı mı? esadı devirip sonra bakarız mı demeli. önce esadla beraber mücadele edip dış unsurları temizleyip sonra esadı mı devirmeli? kaç tane siyasi unsur var orada hangisine karşı nasıl savaşmalı? bireysel mi savaşmalı örgütlenmeli mi örgütlenmiş bir yapıya mı katılmalı? vatanseverlik tanımı eğer kutsal, mutlak bir şeyse bu sorulara net cevap vermeli. aksi halde politiktir. iktidarların oyuncağı haline gelmiştir. 

5 saat önce, Latte yazdı:

Ayrıca bu tür mevzular sizi aşar.

Bizim ilmimiz yetmez onun için iktidara ses etmeyelim siyasi emeller için ölüme yollarlarsa da gidelim. Bu mudur? 

1 saat önce, Aspergers yazdı:

Ulke nedir? Birisi bana aciklayabilir mi acaba? Mesela Fransa var, Almanya var, ABD var. Nedir bunlar?

Verdiğin örnekler de çok kötü örnekler olmuş. Fransa kendi tiranlığına karşı mücadele edip modern miliyetçiliğin, ulus devlet kavramının ortaya çıkmasına ön ayak olan ülke. Milli marşları bile kendi tiranlıklarına karşı yaptıkları mücadeleyi anlatıyor dış mihraklara karşı olanı değil. Almanya'nın tarihi zaten ortada. ABD bambaşka bir örnek. Tarih, etnik köken, dil gibi birleştirici unsurlar olmadan farklı insanların bir araya gelip tek devlet çatısı altında yaşayabildiğini gösteriyor. Bunların hepsinin ülke haline gelmesinin tarihi sebepleri var. Tek bir formül yok yani.

Sadece resmi marşlarını açıp  baktığında bile aynı motivasyon olmadığnı göreceksin. God save the queen ile la marseillaise aynı motivasyon ile yazılmış olabilir mi. 

1 saat önce, Aspergers yazdı:

Mesela sizin bir araziniz var. Oraya ev yapmissiniz. Bahceniz var. Kendi yiyeceginizi yetistiriyorsunuz. Daha sonra elinde silah olan 10 tane IŞİD teror uyesi adam geliyor ve o araziden hemen cikmazsaniz, tum ailenizi hemen orada kursuna dizecegini soyluyor. Ee, IŞİD bu, adamlar hayvan. Dediklerinde ciddiler. Ne yapardiniz? Burasi benim diyip savasip, olur muydunuz?

Devlet yoksa arazim nasıl var? Devlet varsa ışıd nasıl geliyor? Işid senin devletini yıktıysa zaten araziden daha büyük dertlerin vardır.

Komple devletsiz anarşist bir düzene geçtiysek ışıd kurulurken bu anarşistler neredeydi? bildiğin dikey hiyerarşi ışıd? 

Özetle soru net değil. Tüm koşulları bilmeden ne yapman gerektiği hakkında bir şey söyleyemeyiz.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Tengiz yazdı:

Böyle niye gitsin? Yerleşirsen sanatla, bilimle, siyasetle... uğraşırsın. Anadoluya, İran'a, Mısır'a geldikten sonra adamlar yazmış etmiş işte. Bu bir kafa tipi değil, tarihin akışı.

Yerleşik düzene geçtiği halde  aynı kafa var.

Osmanlı selçuklu bilim ve teknoloji altında ne üretmiş.?

Arapça bir zamanlar bilim diliydi.

Hala astronomi,kimya dalalrında arapça kelimeler kullanılıyor.

Türkçe nerede?

Göçebe toplumla göç eden halkı aynı şey zannediyorsanız ben size ne diyeyim?

farkı ne?

10'luk sistemi biliyorum diye iddia ediyorsunuz ya, sorayım dedim neyi biliyorsunuz. Tabi ki hiçbir şey bilmiyorsunuz.

yazdıkya hiçbir  avantajı yok diye.

bugün nato standartlarını kullanıyoruz.sabit bir sayı kullanılmıyor.Görevlere göre değişiyor sayısı.

Niye Türkler anadoluya geldiğinde Rumu vardı, Ermenisi vardı onlardan daha önce yaşamış uluslar vardı aradan bin yıl geçti halen Türkçe konuşuyor bu millet. Hem de çoğunluğu Türkçe konuşuyor. Asimile nasıl olunuyor bir öğrenin isterseniz. Yoksa Hristiyanlık bütün avrupa'yı asimile etti falan da diyeceksiniz yakında.

Hristiyanlık asimile etmiş tabi.Hepsinin bayrağında hristiyanlığın sembolu haç var.isimleri yahudi isimleri.simon,jakob,vb

Şimdi konuşulan en ufak dil korunacak diye tepinip duruyorlar.(desteklediğim filan düşünülmesin)

O topraklarda evvelden fazlasıyla Türkçe bilinir ve Türkte yaşardı. Son 200 yıldır çok şey değişti Orta Doğuda.

Eğitime önem verilseydi Türkçe dışında  bir tane dil bilen kalmazdı.

Ermenilerin TDK başında olma sebebi onların yazıya döküp saklamaları.

Utanmıyormusun ermenilerin TDK başında olmasına? :)

Sitelerde Paylaş

bu siyasi konuları pek anlamam

ancak devletsiz millet olur mu  gibi bir şey gördüm

önce devlet mi sonra mı millet

yoksa önce millet sonra mı devlet

biraz karışık tavuk yumurta misali

ancak kurtuluş savaşında hükümet devlet pek ortalıkta yoktu yani osmanlı devleti ve son hükümeti

ancak millet dediğimiz halk ortalıkta duruyordu

düzenli bir meclis ve ordudan çok önce halk ve millet kendi yöresini savunuyordu

kongreler ve meclis ile düzenli ordu ile o kuvvayı milliye  organize edildi

yani taban millettir halktır onlar olmadan neyi organize edeceksin

çerkez ethem kuvvetleri başta eşkiya şeklinde adlandırılyordu

sonra  başka şekilde

burdan liderlik organizasyonu devleti hükümeti meclisi küçümsemek anlşılmamalı

ancak temelde olan halk ve milletin esas temel olduğu vurgulamak istedim.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, ck789 yazdı:

vatanseverlik günümüzde siyasi bir hal aldı derken kast ettiğim budur. 

Vatanseverlik devletlerin halkı teslim alma politikasıdır, bu politika sayesinde halka her istediğini yaptırarak kendi egemenliklerini sürdürürler.

Oysa can, mal ve ülke değerleri güvenliği her insanın zaruri konusudur, böylesi bir konu en büyük güç haline getirilerek devleti yönetenlerin kişisel çıkarlarına alet edilmemeli.

Bu yüzden halkın gerçek düşmanı onun için canını verdiği bizzat devletin kendisidir.

Burada önemli olan vatansever tanımı yapmak değil, önemli olan halkın dostun-düşmanın ayırdını yapma bilincinde olamayışıdır.

Örneğin Alman halkı bu bilinçte olmadığı için Hitler fırtınasına kapılmıştı, benzer durum bu defa bizde yaşanıyor ki, bizdeki daha kötü, Hitler en azından bir numaralı vatanseverdi bizdeki ise resmen halk düşmanı.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bilgivehis yazdı:

Alman halkı bu bilinçte olmadığı için Hitler fırtınasına kapılmıştı

1106824243_2019-12-0101_42_49-NaziParty-Wikipedia-Opera.png.ec01bed279d544d24d46b5aeeedd534c.png

Hitler katekulli ile iktidarı ele geçirip ardından da tüm muhalefi sindirme politikası ile yok etmiştir. bizdeki gibi bir karşılığı olmadı almanyada. bayağı öldürdüler nazi partisinin karşısındaki herkesi. akp ilk seçildiğinde sokaktaki insanlara bakıp nasıl olur diyoduk o dönem liberaller de desteklemişti. şimdi baktığımızda zaten mağlum %50 yi sokakta çok rahat görebiliyoruz. yani halkta bir karşılığı var akpnin.

başkanlık rejimini de halk referandum ile kabul etti. bu bile bi işaret tabanda karşılığı olduğunun.

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...