Jump to content

Darwini Tavus Kuşunun Hasta Etmesi

Recommended Posts

Aynı böyle hissediyorum. Tanrı varmış gibi düşünüyorum. Bir kuşa, kediye, köpeğe bakıp onlardaki güzel görünüş beni cezbediyor. 

Uzun zamandır böyleyim açık konuşmak gerekirse evrimi savunanları anlamlandıramıyorum. Bir yandan da tanrı fikri canımı sıkıyor, bazı olumsuz dünya koşulları. 

Evrimin gerçek olduğunu düşünen biri bir kuşun estetik ve biçimli yapısına bakınca bunun estetik olduğunu, sadece hayatta kalmaya yönelik bir yapısı olmadığını düşünmüyor mu hiç? Cinsel seçilim ve gösterişin hayvanlarda da olduğunu biliyorum ama mantıksız geliyor. 

Ben yüzeysel yazdım fakat bu derin düşüncelerim, ayrıntıları var. 

Tanrıyı nasıl silip atıyorsunuz? Mükemmel olmaması bile olmadığı anlamına mı gelir? 

Rica olarak, bu düşünceleri mantıksız gören arkadaşlar karşısındakine biraz saygı duysun. Eğer varsa mantıklı bir karşı görüşü yazsın, yoksa sırf konuyu çamura bulamak için yazmasın. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrende ve canlılıkta tamamen rastgelelilik var. Einstein'ın da dediği gibi ''Tanrı Zar Atmaz''  Yani agnostik olan Einstein'ın  demek istediği evrende tamamen zar atılmış. Eline 100 tane zar al sonsuz kere at. Bunun bazıları 6-6-6-6-6........ gelecektir bazılarıda 1-1-1-1-1....... veya 1-6-3-2-3-5-4-1..... gibi numaralar. Evrim her zaman en iyiye ve en güzele doğru yönelmez. Dolayısıyla çok güzel canlıların olmasıda doğal çok çirkinlerininde , körelmiş organlarında, bozuk dna yapısınında,zehirli bitkilerin olmasıda,tatlı meyvelerin olmasıda, hastalıkların olması doğaldır...

Tanrı mükemmel olmak zorunda mükemmel değilse tanrı değildir o başka birşeydir, üstün güçlere sahip kötü bir varlık bile olabilir. Kendinle bakteriyi düşün, sende ona göre çok üstün bir varlıksın ama tanrısı değilsin.

Hadi mükemmeliyeti geçtim tanrı en azından adaletli ve insaflı olmalı ama o bile yok. Yaşamda bu kadar olumsuz şey varken ''omnipotent omniscient omnipresent'' tanrı fikri imkansızdır.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, illusion_ yazdı:

Aynı böyle hissediyorum. Tanrı varmış gibi düşünüyorum. Bir kuşa, kediye, köpeğe bakıp onlardaki güzel görünüş beni cezbediyor. 

Uzun zamandır böyleyim açık konuşmak gerekirse evrimi savunanları anlamlandıramıyorum. Bir yandan da tanrı fikri canımı sıkıyor, bazı olumsuz dünya koşulları. 

Evrimin gerçek olduğunu düşünen biri bir kuşun estetik ve biçimli yapısına bakınca bunun estetik olduğunu, sadece hayatta kalmaya yönelik bir yapısı olmadığını düşünmüyor mu hiç? Cinsel seçilim ve gösterişin hayvanlarda da olduğunu biliyorum ama mantıksız geliyor. 

Ben yüzeysel yazdım fakat bu derin düşüncelerim, ayrıntıları var. 

Tanrıyı nasıl silip atıyorsunuz? Mükemmel olmaması bile olmadığı anlamına mı gelir? 

Rica olarak, bu düşünceleri mantıksız gören arkadaşlar karşısındakine biraz saygı duysun. Eğer varsa mantıklı bir karşı görüşü yazsın, yoksa sırf konuyu çamura bulamak için yazmasın. 

Muhterem

Buna benzer bir konuyu bizzat siz 1 sene evvel açmıştınız, dolayısıyla güncellemeniz yeterli idi ve orada gayet detaylı bir şekilde bu mesele irdelenmiş zaten.

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/68447-tavus-kuşu/

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, illusion_ said:

Olsa dükkan senin. Mesele mükemmel olup olmadığı değil, hiç olmaması. Olmayan bir şey zaten hiç yazılmamıştır ki, silip atalım.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

Tanrı mükemmel olmak zorunda mükemmel değilse tanrı değildir o başka birşeydir, üstün güçlere sahip kötü bir varlık bile olabilir.

Açıkçası bana da böyle geliyor. Böyle bir varlığın olmadığını kendime nasıl anlatabilirim ki?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, kavak yazdı:

Muhterem

Buna benzer bir konuyu bizzat siz 1 sene evvel açmıştınız, dolayısıyla güncellemeniz yeterli idi ve orada gayet detaylı bir şekilde bu mesele irdelenmiş zaten.

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/68447-tavus-kuşu/

O konunun bana çok faydası oldu. Düşünce yapımı değiştirdi ama hala kafamdan atabilmiş değilim.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Olsa dükkan senin. Mesele mükemmel olup olmadığı değil, hiç olmaması. Olmayan bir şey zaten hiç yazılmamıştır ki, silip atalım.

Neden hiç yok? Anlatabilir misiniz biraz?

Aslında bu konuları açmamın nedeni tanrı fikrinin oldukça canımı sıkıyor olması. Hayata bir anlam katamıyorum.

Sitelerde Paylaş

sanat estetik soyut bir şeydir ruha akla kalbe hitap eder.

sırf salt ölü kara kuru madde dışında başka bir şey görmeyen kesim buna cevap veremez.

zira sanatı estetiği redd ederler tesadüfen öyle derler

insanın gözlerinin birinde hafif sapma olsa şaşılık olur görünüş estetik güzellik fevkalde etkilenir

simetri altın oran estetikte asıldır

ve bunlar dahi fevkalde ince dakik bir hesabı ve   derin ruhani zevklerin ilmini barındırır.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, illusion_ yazdı:

O konunun bana çok faydası oldu. Düşünce yapımı değiştirdi ama hala kafamdan atabilmiş değilim.

Omnipotent omniscient omnipresent bir tanrı sadece paradokslar yaratır.Yani var olması imkansızdır. Bunun dışında  bir güçlü varlık varsa 8 milyar insanı aynı anda dinleyemez. Sonsuz gücü olmayan ve asla olamayacak olan bir varlık evrende küçücük bir toz tanesi kadar olan dünyadaki yaşamla ilgilenmez, daha doğrusu ilgilenemez.Zaten bu yaşamdaki olumsuzlar bunun kanıtıdır.  O yüzden senin ne düşündüğünün,  ona tapıp tapmadığının ya da ona inanıp inanmadığının bir önemi yoktur.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

insanın gözlerinin birinde hafif sapma olsa şaşılık olur görünüş estetik güzellik fevkalde etkilenir

Yani mesela iki gözün aynı boyutta aynı hizada durması ve kirpik ve kaş gibi görüntüyü güzelleştiren unsurların bulunması dikkatimi çekiyor.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Sonsuz gücü olmayan ve asla olamayacak olan bir varlık evrende küçücük bir toz tanesi kadar olan dünyadaki yaşamla ilgilenmez, daha doğrusu ilgilenemez.

Deneme için yaratılmış olabilir miyiz peki? Eğer öyleyse neden bilerek düzeni bozan şeyler yaratılmış örn, deprem gibi... Tanrı dengesiz olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

bizim bir arkadaş var idi kaşının isbiri yanmıştı kıl çıkmıyordu  bomboş çıplaktı. görüntüsü o kadar korkunç görünüyor du ki insanlar korkmamak için birde rahatsı etmemek için bakmıyordu.

bir tek kaş bu kadar insan estetiğini nasıl değiştiriyor

misal tepegöz gibi alnın ortasında bir göz olsa korku filmi gibi olur

nedir şu an doğan her bebekteki bu simetri bu ikili uzuvların dengesi estetiği sıcaklığı aşinalığı?

ve nedir bunlardan en ufak bir sapmada korkunç bir görüntü olması?

bu tüm insanların vicdan ve ruhlarının derinliklerinde hissetiği aynı hakikat

ben her şeyin terazi kefeleri gibi dengede düzende yaratıldığını düşünmekteyim

ayetlerde geçen   halake sevy ve adale yani yarattı sonra düzenledi eşitledi ve dengeledi  ibarelerinde bu hikmetin olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, illusion_ said:

Neden hiç yok? Anlatabilir misiniz biraz?

Aslında bu konuları açmamın nedeni tanrı fikrinin oldukça canımı sıkıyor olması. Hayata bir anlam katamıyorum.

Yahu, yokta ondan yok, daha ne istiyorsun ki? Yok, yani yok, yeterince açık, herkesin göz önünde bir şey işte.

Hayata anlam katman falan gerekmiyor, yaşa yeter, o kendi anlamını bulur.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Yahu, yokta ondan yok, daha ne istiyorsun ki? Yok, yani yok, yeterince açık, herkesin göz önünde bir şey işte.

Hayata anlam katman falan gerekmiyor, yaşa yeter, o kendi anlamını bulur.

Olmuyor işte insanın kafasına takılıyor hayat anlamsız hale geliyor. Mesela geçen deprem olduğunda aklıma insanların çekeceği acı, sakatlık, yapılacak yağmalar, tecavüzler geldi tanrı böyle bir dünyayı neden yaratmış olabilir diye düşünüp tanrıya sövüp durdum. 

Sitelerde Paylaş
On 13.10.2019 at 13:21, illusion_ said:

Olmuyor işte insanın kafasına takılıyor hayat anlamsız hale geliyor. Mesela geçen deprem olduğunda aklıma insanların çekeceği acı, sakatlık, yapılacak yağmalar, tecavüzler geldi tanrı böyle bir dünyayı neden yaratmış olabilir diye düşünüp tanrıya sövüp durdum. 

Sorunda bu ya.

O insanların çekeceği acı, sakatlık, yapılacak yağmalar, tecavüzler falan hepsi de önlenebilir şeyler. Bunun için tanrıya sövmeye gerek yok. 

Din ve tanrılar, işte bu acıları, sakatlıkları, yağmaları, tecavüzleri falan yapanların, bunları yaparken geniş geniş olabilmesi için uydurulmuş zibidiliklerdir. Adam diyelim, tecavüzcü, diyelim sübyancı, pedofil. Bir tanrı uydurur, bir de din, ondan sonra bu sapıklıklarını gerine gerine yapar. 

Sende, bunun sorumlusu olan o şerefsizleri görmez, o hayali tanrıya küfreder durursun. Oysa ki, bunların sorumlusu, tanrı değil, bizzat tanrı, din falan denen ibnelikleri savunan rezillerdir. 

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, anibal yazdı:

Sorunda bu ya.

O insanların çekeceği acı, sakatlık, yapılacak yağmalar, tecavüzler falan hepsi de önlenebilir şeyler. Bunun için tanrıya sövmeye gerek yok. 

Din ve tanrılar, işte bu acıları, sakatlıkları, yağmaları, tecavüzleri falan yapanların, bunları yaparken geniş geniş olabilmesi için uydurulmuş zibidiliklerdir. Adam diyelim, tecavüzcü, diyelim sübyancı, pedofil. Bir tanrı uydurur, bir de din, ondan sonra bu sapıklıklarını gerine gerine yapar. 

Sende, bunun sorumlusu olan o şerefsizleri görmez, o hayali tanrıya küfreder durursun. Oysa ki, bunların sorumlusu, tanrı değil, bizzat tanrı, din falan denen ibnelikleri savunan rezillerdir. 

Sadece dindarlar yapmıyor bilinç seviyesi gelişmemiş inançsızlar da yapabiliyor. Bu karmaşık bir konu aslında tanıdığım inançlı insanlar var, kimseye yan gözle bakmaz, kimsenin malına tenezzül etmez ama yine dindar olup şerefsizlik yapan da çok gördüm. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, illusion_ yazdı:

Karşı cinsin de güzellikten anlama kapasitesi var birde bu da ayrı bir sorun... 

Sadece size subjektif olarak güzel görünenlere takılıp kalmayın, çünkü bunun sizi yanılğına götürmesi kaçınılmaz.
Sizce örneğin bir örümcek güzel mi?

Önemli olan cinslerinin birbirini çekici bulması. Bu görsel olabildiği gibi, herhangi bir yetenek/beceri de olabilir. Karşı cinsi etkilemek uğruna dans eden, kavga eden veyahut yuva yapan hayvanlar var. 

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...