Jump to content

Darwini Tavus Kuşunun Hasta Etmesi

Recommended Posts

1 dakika önce, kavak yazdı:

Sadece size subjektif olarak güzel görünenlere takılıp kalmayın, çünkü bunun sizi yanılğına götürmesi kaçınılmaz.
Sizce örneğin bir örümcek güzel mi?

Önemli olan cinslerinin birbirini çekici bulması. Bu görsel olabildiği gibi, herhangi bir yetenek/beceri de olabilir. Karşı cinsi etkilemek uğruna dans eden, kavga eden veyahut yuva yapan hayvanlar.  

Karşı cins olayı bile çok karmaşık bir süreç. Penis, yumurtalıklar, zevk vermesi vs. Zevk verme olayı bana tanrının bilerek çoğalmayı güzelleştirmek ve istetmek amaçlı yaptığı bir şeymiş gibi geliyor nedense.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

14 dakika önce, kavak yazdı:

Sadece size subjektif olarak güzel görünenlere takılıp kalmayın, çünkü bunun sizi yanılğına götürmesi kaçınılmaz.
Sizce örneğin bir örümcek güzel mi?

Önemli olan cinslerinin birbirini çekici bulması. Bu görsel olabildiği gibi, herhangi bir yetenek/beceri de olabilir. Karşı cinsi etkilemek uğruna dans eden, kavga eden veyahut yuva yapan hayvanlar var. 

Yani öyle bir durum ki bana örümcek hoş, tatlı gelmiyor ama, görüntüsü de kötü gelmiyor. Değişik bir yapısı var. Gövdesi ayakları sayesinde boşluktaymış gibi duruyor. Ağ örerek sinek vs. yakalıyor. Bu ağlar aynı boyutta metalden daha sağlam falan diye duydum hatta. 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, illusion_ yazdı:

Karşı cins olayı bile çok karmaşık bir süreç. Penis, yumurtalıklar, zevk vermesi vs. Zevk verme olayı bana tanrının bilerek çoğalmayı güzelleştirmek ve istetmek amaçlı yaptığı bir şeymiş gibi geliyor nedense.

10 dakika önce, illusion_ yazdı:

Yani öyle bir durum ki bana örümcek hoş, tatlı gelmiyor ama, görüntüsü de kötü gelmiyor. Değişik bir yapısı var. Gövdesi ayakları sayesinde boşluktaymış gibi duruyor. Ağ örerek sinek vs. yakalıyor. Bu ağlar aynı boyutta metalden daha sağlam falan diye duydum hatta. 

Örümceğin sadece görüntüsünden ürken, korkan, ürperen hatta nefret eden insanlar da var. Onlara göre örümceğin hiç de hoş bir görüntüsü yok.

Görüyorsunuz değil mi, nerden nereye geldik?
Tavus kuşunun görüntüsü sizi bayağı etkilediği için, ister istemez bunun arkasında bilinçli bir güç arıyorsunuz. Halbuki tüm hayvanlar ălemine eşit mesafede yaklaştığınızda, ortada herhangi bir olağanüstü durum olmadığını görmek pekălă mümkün. 

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, kavak yazdı:

Örümceğin sadece görüntüsünden ürken, korkan, ürperen hatta nefret eden insanlar da var. Onlara göre örümceğin hiç de hoş bir görüntüsü yok.

Görüyorsunuz değil mi, nerden nereye geldik?
Tavus kuşunun görüntüsü sizi bayağı etkilediği için, ister istemez bunun arkasında bilinçli bir güç arıyorsunuz. Halbuki tüm hayvanlar ălemine eşit mesafede yaklaştığınızda, ortada herhangi bir olağanüstü durum olmadığını görmek pekălă mümkün. 

Tavus kuşunun görüntüsü kime kötü gelir ki? Mesela sineğin bile kendine göre düzgün bir kanat yapısı var. Tamam kimse sevmez sineği pis hayvandır ama, yakından bakınca o bile yerine göre düzgün görünüyor. 

Mesela sineklerin gözü birden çok çok fazla oluyormuş. Tanrı sineğe fazlaca göz vermiş ama görme engelli insanları hiç düşünmemiş buna da diyecek bir şey yok. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, illusion_ said:

Sadece dindarlar yapmıyor bilinç seviyesi gelişmemiş inançsızlar da yapabiliyor. Bu karmaşık bir konu aslında tanıdığım inançlı insanlar var, kimseye yan gözle bakmaz, kimsenin malına tenezzül etmez ama yine dindar olup şerefsizlik yapan da çok gördüm. 

Anlamadığınız şey, dinler olmazsa, o dediğin bilinç seviyesi gelişmemiş insanların da olmayacağı. Artık mağara devrinde yaşamıyoruz, biliyon di mi? 

Dinler, tüm kötülüklerin anası değilse, kollayıcısıdır. Bugün insanlık, kötülüğü dünyadan silemiyorsa, sebebi dinlerdir. 

Sitelerde Paylaş
47 minutes ago, illusion_ said:

Tavus kuşunun görüntüsü kime kötü gelir ki? Mesela sineğin bile kendine göre düzgün bir kanat yapısı var. Tamam kimse sevmez sineği pis hayvandır ama, yakından bakınca o bile yerine göre düzgün görünüyor. 

Mesela sineklerin gözü birden çok çok fazla oluyormuş. Tanrı sineğe fazlaca göz vermiş ama görme engelli insanları hiç düşünmemiş buna da diyecek bir şey yok. 

Bilgi sahibi olmadan fikir  sahibi oluyorsunuz. 

Darwin'in neden öldüğü bilinmez, devrin tıbbı bir teşhis koyamamıştır. Fakat, genetik bir hastalık olması gayet mümkündür. BU hastalık, özellikle stres, sinir vs. hallerinde, adamı daha kötü eden, yatıran bir hastalık olur. Darwin bu durumlarda yatmak yerien, tepesinden aşşağı soğuk sular dökmeyi tercih ederdi. 

Darwin, cinsel seleksiyonu ilk ortaya attığında, tepkiler, kabul ettim, etmedim, şöyle böyle gibi eleştiriler yerine direk darwini kınama, ayıplama olarak ortaya çıktı. O kadar ki, cinsel seleksiyonun kabul edilmesi, taaaa 1960'lı yıllara kadar uzanır. Darwine en büyük ayıplamalar da, bizzat kendisi de, doğal seleksiyona dayalı bir evrim teorisi yazmış olan, Wallace'tan geliyordu.

Evet, Darwin, doğal seleksiyon ve evrimi kabul ettirmekte aslında hiç zorluk çekmedi denebilir. Çünkü her şey ortadaydı zaten. Ama konu cinsel seleksiyon olunca, "kadın denilen şeyin seçimleri evrimi yönlendiremez çünkü onlar beyinsizler, bir şeyden anlamaz, seçemezler" kafası esiyordu. Bunlarla uğraşmaktan yorulan Darwin'de, gerçekten hasta oluyordu, yani ağrıları tepiyor, sıkıntı yaşıyordu.

Yaninin yanisi şu ki, Tavus kuşunun kuyruğu, o zamanın yobaz bilimcilerine laf anlatmak derdi yüzünden, Darwin'i gerçekten hasta ediyordu. 

Tabi, malum dinciler falanda, bunu alıp, sanki tavus kuşunun kuyruğunu açıklamayı becerememiş de, o yüzden kafayı yemiş falan göstermek derdindeler. Şunu aklından çıkarma, bir şeyi, dinciler söylüyorsa, emin ol yalandır. 

Ama eğer merak ediyorsan, darwinin tavus kuşunun nasıl evrimle ortaya çıktığını gayet güzel anlattığını, meşhur kitabı "Türlerin Kökeni" ni açıp okuyabilirsin. Ve, dikkat et, ancak taaaa 1960'larda genel kabul görmüş bu teori ile, Darwin'in çağının ne kadar ilersinde olduğuna iyi bak.

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, illusion_ said:

Karşı cinsin de güzellikten anlama kapasitesi var birde bu da ayrı bir sorun... 

Karşı cins aa bu çok güzelmiş ne kadar sanatsal diye bakmıyor. Eğri büğrü yamuk yumuk ve hastaları seçenler elenmiş, geriye sadece eli yüzü düzgünleri seçenler kalmış. 

Sitelerde Paylaş
On 13.10.2019 at 01:26, illusion_ yazdı:

Tanrıyı nasıl silip atıyorsunuz? Mükemmel olmaması bile olmadığı anlamına mı gelir? 

Doğa da herşey neden-sonuç ilişkisi içinde oluşuyor. Eğer bir sonucun nedeni bulunamıyorsa onu Tanrı’ya bağlayabilirsin. Ama maalesef  neden-sonuç ilişkisi içinde olmayan birşey yok. Eski insanlar hastalıkları Tanrı’ya bağlarken şimdi hastalıkların nedenlerini biliyoruz ve araya Tanrı’yı katmıyoruz. Sigara vs ye bağlı kanser oldun diyoruz. Allah’ın takdiri demiyoruz. Hasta da keşke içmeseydim diyor, Tanrı’ya veryansın etmiyor. 

Neden-sonuç ilişkisini biliyorsak Tanrı ortadan kaybolur. 

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, illusion_ said:

Aynı boyutta değil, ağırlıkta olacak.

Velakin, eee, ne var bunda? Sen hiç fizik okumadın mı? Örümcek ipeği protein, yani bağlar kovalent bağ. Metalde ise, metalik bağ var malum. Böyle olunca haliyle, molekül başına çekme dayanımı daha yüksek olacak, başka ne olabilirdi ki?

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, bayşapka yazdı:

Karşı cins aa bu çok güzelmiş ne kadar sanatsal diye bakmıyor. Eğri büğrü yamuk yumuk ve hastaları seçenler elenmiş, geriye sadece eli yüzü düzgünleri seçenler kalmış. 

Eli yüzü düzgün olmayanlarda diğer fonksiyonları düzgün çalışmayan hiç mi yoktu peki? 

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Doğa da herşey neden-sonuç ilişkisi içinde oluşuyor. Eğer bir sonucun nedeni bulunamıyorsa onu Tanrı’ya bağlayabilirsin. Ama maalesef  neden-sonuç ilişkisi içinde olmayan birşey yok. Eski insanlar hastalıkları Tanrı’ya bağlarken şimdi hastalıkların nedenlerini biliyoruz ve araya Tanrı’yı katmıyoruz. Sigara vs ye bağlı kanser oldun diyoruz. Allah’ın takdiri demiyoruz. Hasta da keşke içmeseydim diyor, Tanrı’ya veryansın etmiyor. 

Neden-sonuç ilişkisini biliyorsak Tanrı ortadan kaybolur. 

Sigara örneğinde neden sonuç ilişkisi geçerli ama sadece varoluştan dolayı olan bir sürü kusur da mevcut. Mesela neden insan sigaraya bağımlı olacak şekilde? Yapısı böyle? 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, anibal yazdı:

Aynı boyutta değil, ağırlıkta olacak.

Velakin, eee, ne var bunda? Sen hiç fizik okumadın mı? Örümcek ipeği protein, yani bağlar kovalent bağ. Metalde ise, metalik bağ var malum. Böyle olunca haliyle, molekül başına çekme dayanımı daha yüksek olacak, başka ne olabilirdi ki?

Bir lastikle metalin uzaması farkı gibi mi? Örümceğin ağı neden biçimli peki? Hizası var çapraz ve yamuk yumuk değil?

Türlerin kökeni kitabına bakacağım bu arada. Günümüzdeki açıklamalar ondan daha gelişmiş, üstüne bir şeyler katmıştır diye bakmayı hiç düşünmedim. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, illusion_ yazdı:

Sigara örneğinde neden sonuç ilişkisi geçerli ama sadece varoluştan dolayı olan bir sürü kusur da mevcut. Mesela neden insan sigaraya bağımlı olacak şekilde? Yapısı böyle? 

Kusurluyuz çünkü doğal süreç akıllı değil. Sigara bağımlılığı evrim için önemli değil çünkü bu insanlar üreyebiliyor, genlerini aktarabiliyor. Onun için nikotin bağımlığını doğa, evrim akılsız bir biçimde kusur olarak görmüyor. 

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, illusion_ said:

Çünkü, tamamen biyolojik bir makineden ibarette ondan.

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, illusion_ said:

Eli yüzü düzgün olmayanlarda diğer fonksiyonları düzgün çalışmayan hiç mi yoktu peki? 

Vardır herhalde, ama muhtemelen besili bakımlısına göre daha azdır. 

Bu sadece cinsel seçilimi açıklamıyor, insanlardaki kafatasçılığı ve kabilecilik gibi eğilimleri de açıklıyor. Kendinden olmayanı dışlama ile simetrik yüzlüyü tercih etme birbirine benzer. Sadece insanda da değil, albino güvercinler diğer sokak güvercinlerine göre daha çok hırpalanıyor mesela. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, anibal yazdı:

Çünkü, tamamen biyolojik bir makineden ibarette ondan.

Ben çok duygusal acı çeken biriyim, bunların hepsi fiziksel salgılardan ibaret mi? Görüp duyduğum şeyler bana tarifi zor acılar verebiliyor. Böyle olmak doğa için iyi değil sanırım. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, bayşapka yazdı:

Vardır herhalde, ama muhtemelen besili bakımlısına göre daha azdır. 

Bu sadece cinsel seçilimi açıklamıyor, insanlardaki kafatasçılığı ve kabilecilik gibi eğilimleri de açıklıyor. Kendinden olmayanı dışlama ile simetrik yüzlüyü tercih etme birbirine benzer. Sadece insanda da değil, albino güvercinler diğer sokak güvercinlerine göre daha çok hırpalanıyor mesela. 

Misal olarak, Yamuk çizgi yerine, düz çizgiyi tercih ettirmeye yönlendiren bilinç nasıl oluşuyor bunu anlayamıyorum.

Dediğinizde haklısınız. İnsanlar dış görünüşe önem veriyor oysa ki doğadaki en bilinçli canlılar. Bilinç dış görünüşü arka plana atmalı normalde. 

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, illusion_ said:

Misal olarak, Yamuk çizgi yerine, düz çizgiyi tercih ettirmeye yönlendiren bilinç nasıl oluşuyor bunu anlayamıyorum.

Dediğinizde haklısınız. İnsanlar dış görünüşe önem veriyor oysa ki doğadaki en bilinçli canlılar. Bilinç dış görünüşü arka plana atmalı normalde. 

Onu ben de gençken anlamamıştım. Daha sonra davranış genlerini (organizmanın davranışlarını kontrol eden genleri) öğrendim ve bir anda her şey açık ve net oldu benim için. 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, illusion_ yazdı:

Tanrı da akıllı değildir desek ?

Tanrı yok dolayısıyla aklı da yok.

Aslında tavuskuşunun kuyruğu o hayvan için bir kusurdur. Hayvanı yavaşlatır, vahşi hayvanlar için kolay bir yem yapar. Kuyruğu olmasaydı hayatı daha kaliteli geçecekti. Arkasında  kocaman bir ağırlıkla yaşamak zor olsa gerek. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...