Jump to content
jynx

Simülasyon Teorisi

Recommended Posts

21 hours ago, jynx said:

Peki bir simülasyonda yaşama ihtimalimiz neden yoktur? Biri bilimsel açıklamasını yapabilir mi?

Kuantum zamazingolarına bak, orada bulursun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Zihinsel Orgazm yazdı:

bilimsel bir açıklaması yok buda bir simülasyonda yaşamadığımızın şu anki tek  kanıtı...

Bu hataya sürekli düşülüyor.  bilim bir şeyi gözlemlemeden var demez.  bakterileri  gözlemlemeden önce de bakteriler var demiyordu ama halbuki bakteriler biz gözlemlemeden önce de vardı. 

ha simulasyonda yaşıyoruz vs demiyorum bence tamamen felsefi bir soru bu. fakat bir çok felsefi sorudan çok daha anlamsız.   simülasyon olsa da olmasa da varoluşsal açıdan kritik bir yere götürmez bizi.  rusell in çaydanlığı neyse anibal ın zencisi neyse simülasyon teorisi de odur.  bilimsel açıdan ortaya bir delil koymaz net bir iddiası da yoktur bilimsel açıdan incelenebilir bir şey de değildir. 

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, DeepBlue yazdı:

eee hesap makinasıyla oyuna bağlanırsan donar tabi

daha iyi bir bilgisayardan girince niye donmuyor?online olmayan oyun için diyorum onlineyse nette önemli.

ayrıca oynadığın oyun sanki bu evrenin dışında : D

simulasyon tanrıya hakarettir.

Gerçeği yapmaya gücü mü yetmiyor?:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, ck789 yazdı:

Bu hataya sürekli düşülüyor.  bilim bir şeyi gözlemlemeden var demez.  bakterileri  gözlemlemeden önce de bakteriler var demiyordu ama halbuki bakteriler biz gözlemlemeden önce de vardı. 

ha simulasyonda yaşıyoruz vs demiyorum bence tamamen felsefi bir soru bu. fakat bir çok felsefi sorudan çok daha anlamsız.   simülasyon olsa da olmasa da varoluşsal açıdan kritik bir yere götürmez bizi.  rusell in çaydanlığı neyse anibal ın zencisi neyse simülasyon teorisi de odur.  bilimsel açıdan ortaya bir delil koymaz net bir iddiası da yoktur bilimsel açıdan incelenebilir bir şey de değildir. 

devamlı genişleyen uzayın dışında (bize verilen bilgi bu) ne olduğunu bildiğimiz zaman öğrenmiş olucaz.. bilim henüz bunun cevabını veremedi ve bilim buna cevap vermedikce bir anlamı yok.. russelin çaydanlığınında senin konunu pek bağdaştıramadım açıkcası .. bana ikisi arasında bir tezatlık var gibi geldi.. ki bence öyle..

tarihinde Zihinsel Orgazm tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Sıkça sorduğum bir soru: evren bilgisayar simülasyonu mu? Sanmıyorum Örneğin. hava o kadar karmaşıktır ki, havayı simüle edebilen en küçük nesne havanın kendisidir. Kuantum teorisini eklersek, hiçbir dijital bilgisayar muhtemelen kuantum atomlarını simüle edemez.

https://translate.google.ca

Bu adamı  youtube videolarında farklı tanıtıyorlar.Twitterda evren simulasyon olamaz demiş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, mirasyedi yazdı:

simulasyon tanrıya hakarettir.

Gerçeği yapmaya gücü mü yetmiyor?:)

bro; sen hala anlamadın, mevzu sandığından çok derin.asıl başka türlüsü tanrıya hakarettir ki bunu şirk olarak saymış.tanrının en çok sinirlendiği bu bahsettiğin diğer gerçeklik tırı vırı'larıdır.tanrı tek olduğunu söyler.yani kendinden başka hiçbir gerçeklik yoktur.

Zatıyla alakalı şeyler de o herşeyin dışındadır.herşey derken zatı ne alaka?bak her diyor her, sonra; şeye deyip mevcudadı işaret ediyor. zatını işaret etmiyor.zaten zatı, o; şeyler.. çemberinin dışındadır.

Zatı paktır,yücedir.eksiklik,noksanlık bildiren böyle sözlerden/sıfatlardan uzaktır.kuranda böyle der.

yani, başka gerçekliğin olamaması zaten O'nun ne kadar yüce olduğunu gösteriyorken, sen; başka gerçeklik yaratamıyor mu? deyip, ordan; zatına bir eksiklik yamamaya kalkıyorsun.böyle bir durumun olamayışı zaten O'nu yüce yapıyor.

kısaca bu durum esasen O'nu yüceltiyor, alçaltmıyor,ezik yapmıyor.bu kadar basit şeyi bile anlamiyorsunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, mirasyedi yazdı:

Bu adamı  youtube videolarında farklı tanıtıyorlar.Twitterda evren simulasyon olamaz demiş.

sayfası fake mi bilmem ama zaten evreni bilgisayar gibi düşünen kim aq.

tanrı canlı bir kere. ne bilgisayarı ne şeyi.bundan ötürü evrende canlı keza.daha çok simüle edilmiş holografik bir evren gibi düşünüyorum.

bu teorisyenin dediği gibi düşünsek bile rüyalar ne olacak?rüya dan uyanmadıkça rüyada olduğunu anlayamıyorsun bile.beyin gerçekçi bir şekilde smüle ediyor.bildiğin yanık kokusu alıyorsun rüyada.havayı içine çekiyorsun.zırvalamıs resmen.günümüzdeki bilgisayarlara bakıp böyle konuşmuşsa haklı ama gelecekte kuantum temelli bilgisayarlar işin rengini değiştirebilir.ona da gerek yok beyin zaten yapıyor.bu da olabilir demek.ama dediğim gibi zaten bilgisayar oyunu gibi düşünmek yanlış.

Mesela, benzetme olarak; bir projektör düşün ama tek bir yere doğru ışık vermiyor, ama küresel,ama her yöne doğru, ama canlı bir projektör olsun bu hayalindeki.

şimdi ; amayı mamayı bırakıp sadede gel.

yukardaki şeyi hayal edebiliyorsan şimdi ortada canlı her yöne ışık saçan bir projeksiyon var.projektör kurduğu bilgiyi simüle edip işleme özelliğini açıyor şimdi ve bu durgun ışık bir anda hologramlar oluşturmaya başlıyor.ışık harekete geçiyor,titresiyor bildiğin tüm parçacıklar kurulan smüle edilmiş fiziki bilgiye göre holografik olarak oluşuyor.ışık dediğimde aydınlık saf durgun enerji.işte tanrı da böyle enerjisini kullanarak evreni zatı dışında 7 kudret eli ile(7 temel kuvvet) gerçekçi olarak ayakta tutuyor olamaz mı diye bir düşün.hayalin kuvvetliyse.

yani evren ne O ne de O'ndan ayrı olmuş oluyor bu şekilde düşün.

ha bunu ayetten(nur 35) çıkarıyorum ama elbette çok daha başka birşey de olabilir.fikir telakkisi sadece.

bu arada @Emre Karaköse 'ye katılıyorum, alemin böylece gerçeğe bakan yönüde olmuş oluyor lakin salt gerçek tanrı nihayet.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 19.10.2019 at 13:50, anibal said:

Kuantum zamazingolarına bak, orada bulursun.

Elektronlar gözlemlenmediğinde ortaya çıkan belirsizlik durumu kimileri tarafından simülasyona örnek olarak gösteriliyor. Neden imkansız olduğu konusunda daha açıklayıcı olabilir misin?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 07.12.2019 at 23:45, Fridolin said:

Elektronlar gözlemlenmediğinde ortaya çıkan belirsizlik durumu kimileri tarafından simülasyona örnek olarak gösteriliyor. Neden imkansız olduğu konusunda daha açıklayıcı olabilir misin?

Ölçmek için aşağılara, daha küçüğe gittikçe, kuantum duvarına toslarsın. Ne diyor adam: Bir şeyin yerini ölçmek, onun yerini belirlemektir. Belirlemek derken, elinle yerleştirmek gibi bir şey bu. Bu nedenle, hiç bir zaman o ölçümü yapamazsın

Neyle gördüğünü düşün öncelikle. Basit görme için, ışık gider, cisimden yansır, göz merceğin, retinan falan filan işte. Işık ne, foton. O zaman bir fotonu nasıl görebilirsin ki? fotona bir foton çarptırıp geri dönünce "bakacaksın". Nasıl olacak o iş, zira, foton, öbürüne çarpmaz. Hadi o zaman elektron bakalım. Fotonu verecez, yansıyıp geri dönecek ya. İyi de elektron onu yutar en iyi ihtimalle. Yansıya falan olmaz, nasıl görmeyi düşünüyorsun bu halde. 

Hoş, bu yüzden elektron falan bir parçacık, yani bir misket, bir mermi, bir taş falan gibi şekli şemali olan bir parçacık değildir. Elektron bir tür buluta benzer, öyle ki, her an her yerde olabilir bu bulutun içinde. Her an, her yerde dedim, her an herhangi bir yerde değil, her yerde, yerlerin tümünde birden yani. 

İşte, foton falan verip, alıp, o nerdeymiş bakarsan, elektron o an için bir yere kendini sabitlemiş olur. Bunu o yapmaz, senin ölçmeye çıkman yapar, yani onu tutmuş, durdurmuş, orada olmaya zorlamış olursun.

Yani, bir demir güllede kaç atom var diye sayacak olursan, bir takım atomların o gülleden kaçıp gitmesine falan sebep olman kaçınılmaz olacaktır. Evet, bir şeylerin buhar olma denen bir özelliği vardır ki, demir de bu şeylerden biridir. Ve atom ölçeğinde bakarsan, maddenin sadece iki hali vardır, normal ve plazma. Katı sıvı falan yok o boyutta. O zaman, sen sayarken bir sürü atomun yok olması veya orada (güllenin bütünü) yokken var olması beklenen sonuçtur. Yani sen güllenin altını sayarken, o atomlar yukarıya kaçabilir. Demiri mutlak sıfıra soğutsan bile, bu mümkündür. Dedik ya, kahrolası kuantum. 

Verilebilecek en iyi örnek bu aslında. Tamam, teoriyi tam olarak ve tam doğru olarak izah etmiyor, ama olayı anlamana faydalı olur.

Atom seviyesi ve altına inersen, işler böyle. Garip, anlaması zor, akla ziyan. Eğer atom altının bu acayipliğini, atom üstüne bir şekilde bağlayabiliyorsan, 100 yıllık tüm nobelleri kazanırsın, sana verirler ve her fizik fakültesinin kapısına da heykelini dikerler belki. Bugün tüm fizikçilerin, aklının bir köşesi yada tümünü  işgal eden bir mevzu bu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, anibal said:

Ölçmek için aşağılara, daha küçüğe gittikçe, kuantum duvarına toslarsın. Ne diyor adam: Bir şeyin yerini ölçmek, onun yerini belirlemektir. Belirlemek derken, elinle yerleştirmek gibi bir şey bu. Bu nedenle, hiç bir zaman o ölçümü yapamazsın

Neyle gördüğünü düşün öncelikle. Basit görme için, ışık gider, cisimden yansır, göz merceğin, retinan falan filan işte. Işık ne, foton. O zaman bir fotonu nasıl görebilirsin ki? fotona bir foton çarptırıp geri dönünce "bakacaksın". Nasıl olacak o iş, zira, foton, öbürüne çarpmaz. Hadi o zaman elektron bakalım. Fotonu verecez, yansıyıp geri dönecek ya. İyi de elektron onu yutar en iyi ihtimalle. Yansıya falan olmaz, nasıl görmeyi düşünüyorsun bu halde. 

Hoş, bu yüzden elektron falan bir parçacık, yani bir misket, bir mermi, bir taş falan gibi şekli şemali olan bir parçacık değildir. Elektron bir tür buluta benzer, öyle ki, her an her yerde olabilir bu bulutun içinde. Her an, her yerde dedim, her an herhangi bir yerde değil, her yerde, yerlerin tümünde birden yani. 

İşte, foton falan verip, alıp, o nerdeymiş bakarsan, elektron o an için bir yere kendini sabitlemiş olur. Bunu o yapmaz, senin ölçmeye çıkman yapar, yani onu tutmuş, durdurmuş, orada olmaya zorlamış olursun.

Yani, bir demir güllede kaç atom var diye sayacak olursan, bir takım atomların o gülleden kaçıp gitmesine falan sebep olman kaçınılmaz olacaktır. Evet, bir şeylerin buhar olma denen bir özelliği vardır ki, demir de bu şeylerden biridir. Ve atom ölçeğinde bakarsan, maddenin sadece iki hali vardır, normal ve plazma. Katı sıvı falan yok o boyutta. O zaman, sen sayarken bir sürü atomun yok olması veya orada (güllenin bütünü) yokken var olması beklenen sonuçtur. Yani sen güllenin altını sayarken, o atomlar yukarıya kaçabilir. Demiri mutlak sıfıra soğutsan bile, bu mümkündür. Dedik ya, kahrolası kuantum. 

Verilebilecek en iyi örnek bu aslında. Tamam, teoriyi tam olarak ve tam doğru olarak izah etmiyor, ama olayı anlamana faydalı olur.

Atom seviyesi ve altına inersen, işler böyle. Garip, anlaması zor, akla ziyan. Eğer atom altının bu acayipliğini, atom üstüne bir şekilde bağlayabiliyorsan, 100 yıllık tüm nobelleri kazanırsın, sana verirler ve her fizik fakültesinin kapısına da heykelini dikerler belki. Bugün tüm fizikçilerin, aklının bir köşesi yada tümünü  işgal eden bir mevzu bu.

Peki gözlem altında değiken nerede olduğunu belirleyememe durumu bir tür enerji tasarrufu olabilir mi? Simülasyoncuların varmak istediği nokta bu. Tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi, haritada dolaşırken kullanmadığın datalar-grafikler vs. belirsizleşir tasarruf için.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 09.12.2019 at 16:15, Fridolin said:

Peki gözlem altında değiken nerede olduğunu belirleyememe durumu bir tür enerji tasarrufu olabilir mi? Simülasyoncuların varmak istediği nokta bu. Tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi, haritada dolaşırken kullanmadığın datalar-grafikler vs. belirsizleşir tasarruf için.

Entropinin olduğu yerde, enerji tasarrufu üzerine konuşmak abestir. Ve entropi her an her yerde mevcuttur. 

Bir şeyi kaçırıyorsun. Senin bilgisayarın enerjiye muhtaç, biri dışarıdan yalvar yakar bulup verecekte, o da çalışacak. Ama şunu gözden kaçırıyorsun: O elektron melektron falan zımbırtıları, aslen enerjinin ta kendisi aslında. enerji diye bir sıkıntı olmayan bir yerde enerji tasarrufundan bahsetmek, biraz ahmakça olmaz mı?

Sİmülasyoncular, kendilerince tutacak bir kulp arayan bazı ahmaklar sadece. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...