Jump to content

Kendini tanımak

Recommended Posts

İnsan kendini nasıl tam olarak tanır? Nasıl olunca davranınca mutlu olur?

Kendini tanınıyınca ona göre sınırlar koyarak acıyı önler

Kendi mi tanısam bile bu yozlaşmış halim olmuş olmuyor mu?

Yada sosyal ilişkilerinde vs. Nasıl bir kişilik ile iyi  hisseder ki bu belki öznel falan olabilir 

Asıl soru insan kendini nasıl tanır?

Nasıl kendisi olur?

Sitelerde Paylaş

Acı çekmek erdemli ve bilge olmayı sağlar. Acı çekmekten uzak durma. En büyük liderler en büyük acıları çeken kişilerdir. Erdemli oldukça merhamet edeceksin ve kendini daha iyi tanıyacaksın. 

Bazı acılar ilaç yerine geçer. Wiliam Shakespeare

Acı akıllı adamların hocasıdır. Lord Byron

lstırap çekerek çok şey öğreniyorum. Goethe

Her ıstırabın öğrettiği bir şey vardır. Balzac

Acıda hazların en tatlısı saklıdır. Dostoyevski

Büyük acılar kadar bizi olgunlaştıran bir şey yoktur. Alfred de Musset

Büyük zeka demek büyük ıstırap demektir. İ. Hami Danişmend

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, ateistik yazdı:

Yada sosyal ilişkilerinde vs. Nasıl bir kişilik ile iyi  hisseder ki bu belki öznel falan olabilir 

Nasıl kendisi olur?

Sen bana heeç sormadın ama olsun yine de sana bir tüyo vereyim:

Kişilik dönemi  Malzeme        Eylem             Durum        

Ergenlik        Çay kaşığı     kaşıklamak        az aktif
Orta derece     Fincan         tüketmek          sabit aktif
Kemale ermiş    Küvet          tıkacı çıkarmak   zehir zemberek aktif

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, ateistik yazdı:

Kendini tanımak bence insanın ne istediğiyle (idealleri ile), neyin doğru olduğuna inandığı ile (değerler) ilgili. Bu isteklere göre yaşadıkça, kendi belirlediği değer yargılarına uydukça onlar için çabaladıkça daha huzurlu olur diye düşünüyorum. Bu istekler/idealler de bence maddi şeyler değil, hayatta ne başarmayı istiyorsun gibi de düşünülebilir. Bir öğretmen için bu ideal ailenin toplumun dışladığı çocukları hayata tutundurmayı istemek olabilir, bir bilgisayar programıcısı için insanların hayatını kolaylaştıracak ücretsiz yazılımlar geliştirmeyi istemek olabilir. 

Kendim dediğin şeyi ideal benliğimiz olarak düşünürsek bugünkü halimiz olmamış halimiz demektir. Bu ideallerden, değerlerden uzaklaştıkça yozlaşmış oluruz. Bu idealler, değerler için çaba sarf edersek de yozlaşmadan uzaklaşıp kendimize göre erdemli bir insan oluruz bu da bize huzur verir diye düşünüyorum.

Ben kendi ideallerim için yeterince çaba göstermiyorum, kendi belirlediğim değerlerimin arkasında yeterince durmuyorum bu da bana huzurlukluk, mutsuzluk veriyor. Denklemin olumsuz yanını kendi adıma teyit edebilirim. 

Kendi ideallerinin değerlerinin arkasında durabilen insan mutlu, huzurlu ve özgüvenli olur bu da kendi kişiliğine yansır, sosyal ilişkilerine de yansır. Bunun nasıl bir kişilik olacağına insan kendi karar vermeli, kendi ideallerini değerlerini kendi belirlemeli ve bunlara aklen vicdanen inanmalı ve güvenmeli. Bu idealler, değer yargıları dışardan dayatma ile geliyorsa zaten benimsenemez, bunlar üzerine bir kişilik bina edilemez bence. 

Nasıl kendisi olur?

Her şeyden önce bu konuya kafa yordukça. Kendini tanımak hayatın bir döneminde başlayan bir döneminde biten bir süreç değil, farkında olsak da olmasak da hayat boyu devam eden bir süreç bence. Okudukça, araştırcakça, insanları dinleyip anlamaya çalıştıkça, hayatı daha anlamlı yaşamaya çalıştıkça, neyin doğru neyin yanlış olduğuna kafa yorup bu doğrular yanlışlar için çaba sarf ettikçe, ne için çaba göstermeye değdiğine karar verip bunlar için çaba gösterdikçe insan kendini daha iyi tanır, olmak istediği kişi olur ve huzura kavuşur bence. 

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 23.10.2019 at 21:13, ateistik said:

İnsan kendini gözlemledikçe tanır. Ancak bir yerlere not almalısın. Aksi hâlde anlık bir gözlemin kendinde mutlak bulunuyormuş gibi yanılsamalar olabilir.

Mutluluk için söyleyebileceğim, en son mutlu olduğunda yaşadıklarını düşünmen. Neler olduğunu yine bir yerlere not al derim.

Olabildiğince iradeli ve koyduğun kurallardan sapmaman gerekiyor. Prensipli ilerlemelisin ancak bir miktar esneklikle. Aksi takdirde katılığın getirdiği dezavantajlar başına dert olur.

Bu bir kabul mu? Niye yozlaşmış, neye göre?

İlişkilerde pasifize kalıp saygı mı görmüyorsun? Dediklerin önemsenmiyor mu?

Nasıl kendisi olur?

Kişiliğinin olgunlaşması ile birlikte bakış açın değişeceği için hep kendini tanıyamamışsın gibi hissedebilirsin.

Ancak "Nasıl kendisi olur?" sorusu memnuniyetsizlik göstergesi.

Canlanman gerekiyor, önüne bakmalısın. Bunun için yapacağın, eskiyi her yönüyle aramamak.

En son olarak sakın olmadığın biri olmaya çalışma. O hayali kişinin temelsizliği içinde kendini kaybeder, ne o kişi, ne de kendin olabilirsin. Arafta kalırsın.

Sitelerde Paylaş

Nasıl kendisi olur?

İnsan, kendine bakmayı bırakıp başkalarını tanımaya başlayınca artık kendini tanıyordur.

Eşi dostu ailesi ile kavga eden çekişip duran insan, ben nerde hata yaptım. Benim neyim eksik. Vs. Dedikçe kendine baktıkça kendinden uzaklaşır. Oysaki eşe dosta ailesine baksaydı onları anlardı. Anladıkça daha çok tanır tanıdıkça çekişmeleri çözerdi. 

Sitelerde Paylaş

İnsân kendisini tâmm olarak hiçbir zamân tanıyamaz.
İnsânın kendisini herşeyiyle, tafsîlâtıyla tanıması mümkün olsaydı, Allah'ı tanımış olurdu ki bu münkün değildir.
Çünkü, İnsânın sonsuza kadar devâm edecek olan yolculuğu, aslında kendini tanıma yolculuğudur.
Kezâ, insânın başına ne gelirse kendi özünden,  kendi hakikatnden gelir. Kendisi alır, kendisi verir.
İnsânın mümkün olacak en iyi şekilde kendisini bilmesinden gaye,, Rabbine karşı aczini ve muhtaçlığını bilmesidir.
Bu anlamda "nefsini bilen Rabb'ini bilir" denilmiştir.
Her ân, Allah'a muhtâc olduğunu bilmeyen kişi Kendini bilenlerden değildir (mümkün oranda kendisini bilenlerden değildir).
Kendini Bilmenin, mutlulukla ilişkisi ayrı bir mes'eledir.

Sitelerde Paylaş
On 24.10.2019 at 02:04, ck789 yazdı:
On 23.10.2019 at 21:13, ateistik yazdı:

Kendini tanımak bence insanın ne istediğiyle (idealleri ile), neyin doğru olduğuna inandığı ile (değerler) ilgili. Bu isteklere göre yaşadıkça, kendi belirlediği değer yargılarına uydukça onlar için çabaladıkça daha huzurlu olur diye düşünüyorum. Bu istekler/idealler de bence maddi şeyler değil, hayatta ne başarmayı istiyorsun gibi de düşünülebilir. Bir öğretmen için bu ideal ailenin toplumun dışladığı çocukları hayata tutundurmayı istemek olabilir, bir bilgisayar programıcısı için insanların hayatını kolaylaştıracak ücretsiz yazılımlar geliştirmeyi istemek olabilir. 

Kendim dediğin şeyi ideal benliğimiz olarak düşünürsek bugünkü halimiz olmamış halimiz demektir. Bu ideallerden, değerlerden uzaklaştıkça yozlaşmış oluruz. Bu idealler, değerler için çaba sarf edersek de yozlaşmadan uzaklaşıp kendimize göre erdemli bir insan oluruz bu da bize huzur verir diye düşünüyorum.

Ben kendi ideallerim için yeterince çaba göstermiyorum, kendi belirlediğim değerlerimin arkasında yeterince durmuyorum bu da bana huzurlukluk, mutsuzluk veriyor. Denklemin olumsuz yanını kendi adıma teyit edebilirim. 

Kendi ideallerinin değerlerinin arkasında durabilen insan mutlu, huzurlu ve özgüvenli olur bu da kendi kişiliğine yansır, sosyal ilişkilerine de yansır. Bunun nasıl bir kişilik olacağına insan kendi karar vermeli, kendi ideallerini değerlerini kendi belirlemeli ve bunlara aklen vicdanen inanmalı ve güvenmeli. Bu idealler, değer yargıları dışardan dayatma ile geliyorsa zaten benimsenemez, bunlar üzerine bir kişilik bina edilemez bence. 

Evet aynen, çok güzel bir yere değinmişsin.

bazı insanlar idealleri/hayalleri olmadan yaşayamaz, bunlara çaba gösterdikçe özgüveni de yükselir buda her şeylerine yansır.

Bende bu tür idealerle/hayallerle yaşayan insanlarda nım , bundan bahsettiğine göre sende böylesin 

Fakat insanın karakteri vs. sadece idealleri den  ibaret değil.

On 24.10.2019 at 02:04, ck789 yazdı:

Her şeyden önce bu konuya kafa yordukça. Kendini tanımak hayatın bir döneminde başlayan bir döneminde biten bir süreç değil, farkında olsak da olmasak da hayat boyu devam eden bir süreç bence. Okudukça, araştırcakça, insanları dinleyip anlamaya çalıştıkça, hayatı daha anlamlı yaşamaya çalıştıkça, neyin doğru neyin yanlış olduğuna kafa yorup bu doğrular yanlışlar için çaba sarf ettikçe, ne için çaba göstermeye değdiğine karar verip bunlar için çaba gösterdikçe insan kendini daha iyi tanır, olmak istediği kişi olur ve huzura kavuşur bence.

Sen burada kendini tanımaktan değilde daha çok insanın olgunlaşmasından  gelişmesinden bahsetmişsin sanki

tarihinde ateistik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 25.10.2019 at 00:20, Khan yazdı:

Kişiliğinin olgunlaşması ile birlikte bakış açın değişeceği için hep kendini tanıyamamışsın gibi hissedebilirsin.

Ancak "Nasıl kendisi olur?" sorusu memnuniyetsizlik göstergesi.

Canlanman gerekiyor, önüne bakmalısın. Bunun için yapacağın, eskiyi her yönüyle aramamak.

En son olarak sakın olmadığın biri olmaya çalışma. O hayali kişinin temelsizliği içinde kendini kaybeder, ne o kişi, ne de kendin olabilirsin. Arafta kalırsın.

Khan bak şimdi şöyle düşün

3 ay boyunca bir konteynerın içindesin uzak bir yerde olsun mesela pakistan'da, yemek ve boşaltım gibi temel ihtiyaçların dışında 24 saat içinde sadece konteynırın içindeki bir düğmeye iki kere  basıyorsun onun dışında ful oranın içinde bomboş durmak zorundasın.

Bu iş bitince dış dünyayla etkileşimde bulununca kendini büyük bir boşlukta hissediyorsun, öyle bir boşluğa düşmüşsün ki kendi ritmini karakterini bile kaybetmişsin.

İşte ben böyle hissediyorum,sizden ise istediğim şey ritmimi bulmamda yardımcı olmanız.

On 25.10.2019 at 00:20, Khan yazdı:

İlişkilerde pasifize kalıp saygı mı görmüyorsun? Dediklerin önemsenmiyor mu?

Bazen böylede olabiliyor kişisine göre falan

Ama işte o dediğim ritmi bulsam nasıl mutlu olacağımı bulsam kendimi tanıyabilsem buna kastedenlerlede savaşırım, gerekirsede umursamam o önemli değil.

Bide bende duygu regülasyon sorunları falan var heralde ve dalgınlık çok fazla bunlar için küçük olsada ne tavsiye edersin.

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, ateistik yazdı:

Khan bak şimdi şöyle düşün

3 ay boyunca bir konteynerın içindesin uzak bir yerde olsun mesela pakistan'da, yemek ve boşaltım gibi temel ihtiyaçların dışında 24 saat içinde sadece konteynırın içindeki bir düğmeye iki kere  basıyorsun onun dışında ful oranın içinde bomboş durmak zorundasın.

Bu iş bitince dış dünyayla etkileşimde bulununca kendini büyük bir boşlukta hissediyorsun, öyle bir boşluğa düşmüşsün ki kendi ritmini karakterini bile kaybetmişsin.

İşte ben böyle hissediyorum,sizden ise istediğim şey ritmimi bulmamda yardımcı olmanız.

@anibal Senin böyle şeyler hakkında bilgi tavsiyen vs. varmı ?

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, ateistik said:

@anibal Senin böyle şeyler hakkında bilgi tavsiyen vs. varmı ?

Öyle izliyorum işte. Mevzu laga luga yapmak oldu mu, insan neslinin önünde hiç bir şey duramaz...

Boş bir tartışma, daha doğrusu makul bir konu üzerinde tamamen havada olan, boş bir laf yarıştırma tribi olmuş bu mevzu.

Hep bunlar şu dinci denen götverenler yüzünden. İnsanın her şeyine ziyan bu yavşaklar. Şöyle ki, insanı böööle zembille inip kavanozdan çıkan bir şey gibi göstermiş gelmişler. 

Olayın külli yanlış olması, insana birey gibi bakıyor olmandan geliyor. Kendini tanımanın bir tek yolu vardır, o da, sürü içinde hangi konumda olduğunu görmek. Eğer bakınca, sürüyü göremiyorsan, bay bay, sen yoksun zaten, tanınacak tarafın falan da yok haliyle. 

İnsanı sürüsünden ayrı düşünüp anlamaya çalışmak, abesle iştigaldir. 

Sen şu lafları anlamaya çalış, bir merhale katetmiş olursun:

70126006_160499018393154_200642992233310

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Aslında bunun bir yöntemi var. Kendini gözlemlemek ve iyi olduğun konuları keşfetmek. Ama tabi bu o kadar da kolay bir süreç değil. Bu noktada benim tavsiyem kendini gözlemleyerek ve sevdiğin insanlara kendini eleştirterek bir cevap bulabilirsin. İyi ve kötü gördüğün özelliklerini de yaz bir kenara. Çünkü ihtiyacın olacak kendini tanıma adımında. Benim gibi tabi bu konuda kafayı da sıyırabilirsin ama tavsiye edilmez. 

Hayır bu senin gördüğün ve görünen halin oluyor. Bu sebeple geliştireceğin özellikler de olacak tabiki de. 

Dünyanın en iyi insanı olsan da iyi hissetmeyebilirsin. Bunun değişkenleri çok fazla çünkü.

Yukarıda verdim cevabını bunun. Daha ayrıntılı sonra kendi yolculuğumla anlatabilirim belki bilmiyorum. 

Nasıl kendisi olur?

Kendi düşüncelerini önemseyerek ve bir yere ait olmaya çalışmayarak...

Sitelerde Paylaş
On 27.10.2019 at 15:17, anibal yazdı:

Olayın külli yanlış olması, insana birey gibi bakıyor olmandan geliyor. Kendini tanımanın bir tek yolu vardır, o da, sürü içinde hangi konumda olduğunu görmek. Eğer bakınca, sürüyü göremiyorsan, bay bay, sen yoksun zaten, tanınacak tarafın falan da yok haliyle. 

İnsanı sürüsünden ayrı düşünüp anlamaya çalışmak, abesle iştigaldir. 

Doğru .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...