Jump to content

Toplumsal yaşamda ulaşılabilecek ideal noktanın özellikleri

Recommended Posts

Sürekli değişen ve gelişen toplumsal yaşamda sizce zamanla ulaşılması gereken bir medeniyet, uygarlık seviyesi var mıdır?

Toplumsal yaşamın yaşanan değişimler ve gelişmeler varabileceği daha iyi, en iyi noktadan bahsediyorum. Sizce böyle bir nokta var mıdır? adı nedir, tanımı nedir?

Ben toplumsal yaşamda ulaşılabilecek en ideal noktanın "maksimum uzlaşı, minimum otorite" olduğunu düşünüyorum. Buna medeniyet, uygarlık diyebilir miyiz bilmiyorum çünkü bu tanımlar bi çok kaynakta "merkezileşme"yi içeriyor. Bu da minimum otorite ile çelişiyor.

Sizce insanlığının bütününe hitap edebilecek böyle bir ideal nokta var mıdır? Varsa bunun adı, tanımı, özellikleri nedir?

Sitelerde Paylaş

ırkçılığın ,milliyetciliğin ve cinsiyetciliğin ortadan kalktığı küresel bir dünya istiyorum ben,ama bu tamamen bir polyannacılıktan başka bir şey değil, çünkü bu dünya hasta ..nedenmi böyle düşünüyorum? çünkü çevreme bakıyorum ve çevreme baktıktan sonra kendime şunu soruyorum acaba bendemi bir problem var yoksa toplumdamı ve cevabım şu oluyor problem bende,ama çevremdekilerde sorunu kendinde aramak gibi de bir düşünceye de  rastladığım hiç olmuyor bu en büyük hayal kırıklığım ..,hep batıya saldırıyoruz,batıda bize saldırıyor ..bence toplumlar ve bireyler sorunu kendinde aramalı okullarda bu öğretilmeli filmlerde hep bunlar konu edilir ,ama bu hep filmlerde kalır..

tarihinde TanrıBeniNiyeKorudu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ck789 yazdı:

Sizce insanlığının bütününe hitap edebilecek böyle bir ideal nokta var mıdır?

Ahan da Türkiye var işte, herkes mutlu, en ideal noktaya ulaşmış. 2023'te de mutluluk zirveye ulaşacak ama maalesef herkes kıskanıyor, bu kadar mutlu ve bahtiyar bir toplumu çekemiyler.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, ck789 said:

Sürekli değişen ve gelişen toplumsal yaşamda sizce zamanla ulaşılması gereken bir medeniyet, uygarlık seviyesi var mıdır?

Toplumsal yaşamın yaşanan değişimler ve gelişmeler varabileceği daha iyi, en iyi noktadan bahsediyorum. Sizce böyle bir nokta var mıdır? adı nedir, tanımı nedir?

Ben toplumsal yaşamda ulaşılabilecek en ideal noktanın "maksimum uzlaşı, minimum otorite" olduğunu düşünüyorum. Buna medeniyet, uygarlık diyebilir miyiz bilmiyorum çünkü bu tanımlar bi çok kaynakta "merkezileşme"yi içeriyor. Bu da minimum otorite ile çelişiyor.

Sizce insanlığının bütününe hitap edebilecek böyle bir ideal nokta var mıdır? Varsa bunun adı, tanımı, özellikleri nedir?

İnsan beynini anlamak gerekiyor. 

Beyninin sol ön lobunda kendi riskini ölçen bir bölme var. 

Sağ arka lobunda da başkalarının ihtiyacını belirleyen bir bölme.

Toplumsal bir olay meydana geldiğinde bu ikisi sen bilmeden toplanıp alışkanlıklarına göre bir karar verir. 

Araçla dönmek için sinyal vermen gerekir. Toplumun yapay bir kuralı bu. Ama beyin önce risk ölçer, sonra ihtiyaçları belirler ve alışkanlıkların da dönerken kimseyi umursamaz.

Yere çekirdek kabuğu atarken de aynı şekilde. 

Otobüs durağında sigara içerken de aynı şekilde.

Bıçak çektiğinde de.

İnsanlığın bütününe hitap edecek ideal ütopya ise en küçük hatanda seni cezalandıracak bir polis devletidir. 

Cezalar da muhtemelen yaptığın işle ilgili olmalı. Örneğin yere attığın çekirdek kabuklarını ya da izmaritleri sana yedirtebilirler.

Bıçak çekince de o bıçağı alıp sana güzelce iade edip bir daha yapmamanı tembih edebilirler. 

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, ck789 yazdı:

Toplam hammadde miktarı(enerji ,gıda vb.)/toplam kişi sayısı   veya bu hammaddeleri sağlayacak toplam alan/toplam kişi sayısı  oranı yüksek olmasını isterim.

Nüfus arttıkça  hırsızlık,yağmalama savaş  gibi olaylar artar.

Nüfusu aşırı artmış  toplumda uzlaşı olmaz. 

Sitelerde Paylaş

nüfus olayı benim de çok kafamı karıştırıyor. refah seviyesi yükseldikçe nüfus artacak ve bu da başka sorunları doğuracak gibi geliyor. eldeki veriler aslında tersini gösteriyor, avrupanın nüfusunun azalması, savaş bölgelerinde ise artması gibi. 

bunun dışında kaynakların dengeli paylaşılamaması da büyük bir sorun. şu anki ekonomik modelde sermaye birikimi matematiksel olarak kaçınılmaz bir durumda. bu da varlık içinde yokluğa sebebiyet veriyor. tarihsel alternatifleri ise daha başta bireyi insanı yok sayıp direkt kafamıza sıkıyor :D . belki bu noktada sermayeye ya da devlete olan güveni bunların tekelinden alıp doğrudan insanlara verecek bir uzlaşı düzeni bizi refah toplumuna götürebilir. yaptırım gücü yani otorite tek bir noktada toplandıkça yozlaşma artıyor. bu devlet olsun, büyük sermaye grupları olsun değişen bir şey olmuyor. 

Sitelerde Paylaş
On 24.10.2019 at 00:44, ck789 said:

Var tabi 20 adet hidrojen bombası tanımı. 

Sitelerde Paylaş
On 23.10.2019 at 17:44, ck789 said:

İslamı ve o zihniyeti toplumdan çıkarırsan, işte o dediğin ideal toplum ortaya çıkar.

İslam, amsatanlık dahil, insanın ilkel tarafından gelen her tür rezillik ve kötülüğün zirve yapmış halidir. Ha, konu din olarak değil, zihniyet olarak değerlendirilmelidir. 

Sitelerde Paylaş

Toplum, kaotik bir şekilde bir yerlere sürükleniyor.

Özellikle Türk toplumunun yeni neslinin doğduğu koşullar yüzünden öncekilere göre çok daha farklı olduğunu söyleyebilirim. Bu kadar hızlı bir değişim hiç tahmin edemediğimiz yerlere kadar gidecektir. Çünkü teknoloji geliştikçe, teknolojik yapım, yıkım ve o teknolojinin toplumlara ulaşım hızı artıyor. Bu yüzden henüz zihni altyapısı oluşmadan gerçekleşen toplumsal dönüşümleri tehlikeli buluyorum. 

Toplumsal yaşamın ideal noktası derken, toplumsal yaşama doğrusal bir fonksiyon olarak bakma eğilimindeyiz. Ancak daha teknolojik, daha az insan emeği gerektiren, ve hatta bu refahın da tabana yayılmış olduğu bir toplumda insanların daha mutlu olacağı fikrine nereden kapıldık? Bunları matematiksel olarak incelemek mümkün mü? Mümkün değilse neye göre seçim yapacağız?

Sitelerde Paylaş

“Self-control”ü ve farkındalık düzeyi yüksek bireylerden oluşan bir toplum ideal toplum olur zannımca. Günümüz şartlarında ütopyadır. Böyle bir sistem kendi kendini yönetebilir ve yönetilmeye ihtiyaç duymaz. Günümüz dünyasında insanlar farklı aile yapısından, farklı arkaplanlardan çıkıp ortak bir noktada buluşmaya çalışıyor. Bu çok yorucu bir şey. Görüldüğü üzere de anlaşmazlık had safhada. Halen homo-saphiens etnik köken, milliyetçilik, cinsiyetçilik, dini inanç ayrımcılığını aşamadı. Bireylerin fenomenolojileri birbirinden çok farklı. Ortak bir zeminde buluşmak çok zor. Bu nasıl aşılır? Sanırım daha fazla bilgiye sahip olmakla. Bilginin yayılım hızının artmasıyla. Bilginin yorumlanması safhasında da sorunlar çıkacaktır. Sanırım bunun için insan beyninin zihinsel durumlarının tam olarak çözülebilmesi gerekiyor. Daha yolumuz var. Ortaya bir de genel yapay zeka benzeri bir oluşum çıkarsa da ortalık karışabilir. Enformasyona erişme ve büyük veri işleme konusunda bizden iyiler.

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, sophistic said:

“Self-control”ü ve farkındalık düzeyi yüksek bireylerden oluşan bir toplum ideal toplum olur zannımca. Günümüz şartlarında ütopyadır. Böyle bir sistem kendi kendini yönetebilir ve yönetilmeye ihtiyaç duymaz. Günümüz dünyasında insanlar farklı aile yapısından, farklı arkaplanlardan çıkıp ortak bir noktada buluşmaya çalışıyor. Bu çok yorucu bir şey. Görüldüğü üzere de anlaşmazlık had safhada. Halen homo-saphiens etnik köken, milliyetçilik, cinsiyetçilik, dini inanç ayrımcılığını aşamadı. Bireylerin fenomenolojileri birbirinden çok farklı. Ortak bir zeminde buluşmak çok zor. Bu nasıl aşılır? Sanırım daha fazla bilgiye sahip olmakla. Bilginin yayılım hızının artmasıyla. Bilginin yorumlanması safhasında da sorunlar çıkacaktır. Sanırım bunun için insan beyninin zihinsel durumlarının tam olarak çözülebilmesi gerekiyor. Daha yolumuz var. Ortaya bir de genel yapay zeka benzeri bir oluşum çıkarsa da ortalık karışabilir. Enformasyona erişme ve büyük veri işleme konusunda bizden iyiler.

İyi de, insanlar öyle "self control" olacak canlılar değil. Kaplan veya sincap olsaydık, o dediğin olurdu. 

O nedenle, bu nasıl aşılır sorusunun cevabı, "ancak iyi bir yönetimle" şeklinde olabilir. Bu da aslında mümkün, bireyselliği çoğaltıp, para mefhumunu ortadan kaldırıp, yönetimi yapay zekaya bırakmak bu iş için baya baya bir çözüm olur.

Bu ütopya gibi görünebilir, ama zaten hızla bu yönde ilerliyoruz. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, anibal said:

İyi de, insanlar öyle "self control" olacak canlılar değil. Kaplan veya sincap olsaydık, o dediğin olurdu. 

O nedenle, bu nasıl aşılır sorusunun cevabı, "ancak iyi bir yönetimle" şeklinde olabilir. Bu da aslında mümkün, bireyselliği çoğaltıp, para mefhumunu ortadan kaldırıp, yönetimi yapay zekaya bırakmak bu iş için baya baya bir çözüm olur.

Bu ütopya gibi görünebilir, ama zaten hızla bu yönde ilerliyoruz. 

O da benim ütopyam. İnsanlar yönetilmeye ihtiyaç duymadan birbirine zarar vermeden yaşamayı becerebilecekler. İleride zaten yalnız olmayacağız. Yeni bir tür üretmek çabalıyoruz. Üstelik insandan üstün. Yapay zeka. Bilincin sırrı çözüldüğünde insanın üstünlüğü sona erecek. Kısa vadede bence de yönetim yapay zekaya bırakılmalı. Uzun vadede ise insan türü dünyadan silinebilir de vadesini doldurup. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...