Jump to content

küçük çocuklar imtihansız cennete

Recommended Posts

Just now, kabara said:

Açıkçası geçmiş mesajlarınıza bakma gereği duymadım çoğul eki kullanmışım genel olarak forumda yazılan cevaplara istinaden yazmışım. Bakın misal sağduyu nickli üye papağan gibi hep aynı soruyu soruyor.Cevap veriyorsunuz aynı soruyu tekrar farklı şekilde soruyor.Soruya verilen cevaptan tatmin olmamış olabilir ki bu da doğal. Tatmin olsa ateist olmazdı.

Nerede cevap verebildiniz şimdiye kadar? Bu sorulara cevap verebilen dinci daha göremedim, sadece saçmalama, akıl dışı, mantık dışı, adalet ve vicdan dışı laf ebeliği gördüm.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 171
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 13.04.2020 at 23:52, kabara yazdı:

Tanrıyı ve insanların yaptığı kanunları çıkarınca ortada müslüman mı kalıyor

Konu dağılacak ama bu konuya son mesajım olacak. 

Senin inandığın Tanrı olan Allah'ı çıkarma ama insanın yaptığı kanunları çıkar. 

- Ortada sapıklık, canilik, Haksızlık, adaletsizlik kalıyor. 

Bunu kabul ediyor isen sen o cümleleri neden yazdın? 

Bak işte tüm yazdıklarının temeli bu. Sürekli bir şeyler yazıyorsun ama sonra "ben orda söyle demek istedim" diyorsun. Okuyanlar ne yazdığını ve ne yazmak istediğini anlıyor merak etme. 

iddia ettiğin gibi kendi fikir ve yorumum yok. Öyle olsa idi bunu sadece ben bu şekilde anlardım ama daha önce de belirttiğim gibi aynı lafını başka yerde de kullanmışsın ve başkası da aynı tepkiyi vermiş.

Bakın misal sağduyu nickli üye papağan gibi hep aynı soruyu soruyor

Çünkü cevap vermiyorsunuz ve Kem-Kum ediyorsunuz. Cevap verdiğinizi söylediğiniz yalanına karşılık tekrar aynı soruyu soruyor. 

"yaratmadan önce, yarattığı takdirde sonsuz işkenceler ile sonuçlanacak davranışlar sergileyeceğini bilip te yaratıyor ise sadisttir" 

Bu tutum ile konuştuğum kendine alım diyen çok kişiye "o zaman her şeyi bilmiyor. Oradaki Her şey bizim algıladığımız her şey değildir bilmiyorum" dedirttim. Yani sağduyunun aslında sorduğu Sorunun tek cevabı var. 

Tanrı sadisttir yada her şeyi bilmiyordur (ama kendi bildiğini iddia ediyor) 

Size "baba bu Covid 19 denilip ye korkulan virüs nedir" diyen çocuğunuza "Allah bilir" dediğinizde cevap vermiş olmuyorsunuz. Allah bilir manasında sayfalarca laf çevirmeniz durumunda da cevap vermiş olmuyorsunuz. İşte sağduyunun sorusuna da aynı tutum ile cevap verdiğinizden ona da cevap vermiyorsunuz. 

Öz eleştiri yapan biri olduğunuzu söylemenize rağmen yazmadığım şeyleri yazmışım gibi 2 ithama karşılık hatanızı kabul etmek yerine "ben genel kullanmışım" demeniz bile aslında yazdığınız ile düşündüğünüzün farklı olduğunu ispatlar nitelikte ama hadi neyse uzatmayacağım. Okuyanlar görecektir. 

Sitelerde Paylaş
On 14.04.2020 at 00:00, sağduyu yazdı:

Nerede cevap verebildiniz şimdiye kadar? Bu sorulara cevap verebilen dinci daha göremedim, sadece saçmalama, akıl dışı, mantık dışı, adalet ve vicdan dışı laf ebeliği gördüm.

Sorunun cevabını karşılaştığım kişilerden derleme ile verecek olur isem. Sorunun 2 şekilde cevabı olabilir 

1= Bizim sadist kelimesine yüklediğimiz anlamda Sadisttir evet. Fakat Allah katında Bu fiiliyat Sadistlik olmayabilir.

Meali= Bilmiyorum ve geveliyorum. Akıl ve mantık sadist çıkarımının doğru olduğunu kabul ediyor ama ben bunu kabullenemem. 

2= Doğru diyorsun, hiç böyle düşünmemiştim. Yani aslında Her şeyi bilmiyor. Geleceği bilmiyor ve kendi de bizim ile öğreniyor. Bu şekilde düşününce tüm taşlar yerine oturuyor. Zaten kuranda da bizim anladığımız şekilde her şeyi Bildiği yazmıyor. 

Meali= 1500 yıl yanlış anlamışlar bak ben doğruyu anladım. Zaten kuranda da yazıyormuş ama biz kibirimizden anlayamamışız şimdiye kadar. 

Bkz. Kelimenin Mecazının altıncı anlamına işaret eden kelimenin 21inci anlamının kullanılması... 

Sorduğun sorunun cevapları bunlar. Forumlarda bu cevapları vermekten kaçsalar da, yüz yüze konuşur iseniz Çareleri kalmıyor ve bu cevapları veriyorlar. Çok bilgili En az 4 farklı Müslümanda denenmiştir. Bilgiliden kaşıt kuranı ve Arap tarih kitaplarını okumuş Arapça bilen.

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, RasyonelDüşünce said:

Sorunun cevabını karşılaştığım kişilerden derleme ile verecek olur isem. Sorunun 2 şekilde cevabı olabilir 

1= Bizim sadist kelimesine yüklediğimiz anlamda Sadisttir evet. Fakat Allah katında Bu fiiliyat Sadistlik olmayabilir.

Meali= Bilmiyorum ve geveliyorum. Akıl ve mantık sadist çıkarımının doğru olduğunu kabul ediyor ama ben bunu kabullenemem. 

2= Doğru diyorsun, hiç böyle düşünmemiştim. Yani aslında Her şeyi bilmiyor. Geleceği bilmiyor ve kendi de bizim ile öğreniyor. Bu şekilde düşününce tüm taşlar yerine oturuyor. Zaten kuranda da bizim anladığımız şekilde her şeyi Bildiği yazmıyor. 

Meali= 1500 yıl yanlış anlamışlar bak ben doğruyu anladım. Zaten kuranda da yazıyormuş ama biz kibirimizden anlayamamışız şimdiye kadar. 

Bkz. Kelimenin Mecazının altıncı anlamına işaret eden kelimenin 21inci anlamının kullanılması... 

Sorduğun sorunun cevapları bunlar. Forumlarda bu cevapları vermekten kaçsalar da, yüz yüze konuşur iseniz Çareleri kalmıyor ve bu cevapları veriyorlar. Çok bilgili En az 4 farklı Müslümanda denenmiştir. Bilgiliden kaşıt kuranı ve Arap tarih kitaplarını okumuş Arapça bilen.

Aslında ben bu soruları cevap almak için sormuyorum, sadece ne kadar saçma bir şeye inandıklarını fark ettirmek, düşündürmek için soruyorum ama çoğu yine kafayı kuma gömmeye devam ediyor.

Cevap zaten açık, bir varlık yakacağını bile bile başka bir varlık yaratıyorsa o varlık manyak bir sadisttir, bu kadar basit aslında.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Konu dağılacak ama bu konuya son mesajım olacak. 

Senin inandığın Tanrı olan Allah'ı çıkarma ama insanın yaptığı kanunları çıkar. 

- Ortada sapıklık, canilik, Haksızlık, adaletsizlik kalıyor. 

Bunu kabul ediyor isen sen o cümleleri neden yazdın? 

Bak işte tüm yazdıklarının temeli bu. Sürekli bir şeyler yazıyorsun ama sonra "ben orda söyle demek istedim" diyorsun. Okuyanlar ne yazdığını ve ne yazmak istediğini anlıyor merak etme. 

iddia ettiğin gibi kendi fikir ve yorumum yok. Öyle olsa idi bunu sadece ben bu şekilde anlardım ama daha önce de belirttiğim gibi aynı lafını başka yerde de kullanmışsın ve başkası da aynı tepkiyi vermiş.

Çünkü cevap vermiyorsunuz ve Kem-Kum ediyorsunuz. Cevap verdiğinizi söylediğiniz yalanına karşılık tekrar aynı soruyu soruyor. 

"yaratmadan önce, yarattığı takdirde sonsuz işkenceler ile sonuçlanacak davranışlar sergileyeceğini bilip te yaratıyor ise sadisttir" 

Bu tutum ile konuştuğum kendine alım diyen çok kişiye "o zaman her şeyi bilmiyor. Oradaki Her şey bizim algıladığımız her şey değildir bilmiyorum" dedirttim. Yani sağduyunun aslında sorduğu Sorunun tek cevabı var. 

Tanrı sadisttir yada her şeyi bilmiyordur (ama kendi bildiğini iddia ediyor) 

Size "baba bu Covid 19 denilip ye korkulan virüs nedir" diyen çocuğunuza "Allah bilir" dediğinizde cevap vermiş olmuyorsunuz. Allah bilir manasında sayfalarca laf çevirmeniz durumunda da cevap vermiş olmuyorsunuz. İşte sağduyunun sorusuna da aynı tutum ile cevap verdiğinizden ona da cevap vermiyorsunuz. 

Öz eleştiri yapan biri olduğunuzu söylemenize rağmen yazmadığım şeyleri yazmışım gibi 2 ithama karşılık hatanızı kabul etmek yerine "ben genel kullanmışım" demeniz bile aslında yazdığınız ile düşündüğünüzün farklı olduğunu ispatlar nitelikte ama hadi neyse uzatmayacağım. Okuyanlar görecektir. 

Yani diyorsun ki ben sapıklık yapsam da suç Allahın. Kendi suçunu Allaha atıyorsun. 

Anlamamakta neden bu kadar inat ediyorsun. Gayet açık anlatıyorum. 

Bak şimdi bir ateist bir müslüman elimizde iki adet insan var. Dünyaya gönderilmişler.

Birisinin tanırısı var ona hırsızlık yapma,adam öldürme,zina yapma,çalma diyor yoksa yanacaksın diyor.

Öbürü ise tanırısı yok inanmadığı için yok. Ona kimse şunu yapma bunu yapma demiyor. Onu engelleyen bir durum yok. Yani kötülük yaparsa bir karşılığı yok. Daha kolay şekilde kötülük yapar.Çünkü onu engeleyebilecek bir tanrısı yok.

Bu kadar basit birşeyi nasıl anlamıyorsun hala kabul ediyorsan neden yazdın diyorsun.

Düşüncelerimi yazacağıma sana yazdıklarımın ne anlama geldiğini açıklamaya çalışıyorum.

Sanki bilerek konuyu başka yere götürmeye çalışıyorsun. Dediklerimi çarpıtmaya çalışıyorsun.

Dört satırlık bir yazı yazdım. Onu anlaman için iki sayfa açıklama yazdım ne demek istediğimi anlatmaya çalıştım.

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, kabara said:

Birisinin tanırısı var ona hırsızlık yapma,adam öldürme,zina yapma,çalma diyor yoksa yanacaksın diyor.

Muhammed'in dediğine göre, Muhammed'e inanmayan herkesi yakacakmış. Bu söylenenleri yapmasan bile sırf Muhammed'e inanmaman yetiyor sonsuza kadar yanman için. Muhammed'e inandıktan sonra hırsızlık da yapsan, adam da öldürsen, zina da yapsan o affedermiş. Nasıl olsa İslam'da inanmayanın malını yağmalamak, kadınlarına tecavüz etmek, köle ve cariye yapıp satmak, kullanmak serbest, hiç bir cezası olmadığı gibi bir de sonsuza kadar hurilerle alem yapma gibi bir ödülü var.

Şimdi senin bu tanrın var ya, büluğa ermiş, aklı başında 15 yaşındaki bir çocuğu sırf Muhammed'e inanmadığı için cehenneme atıp sonsuza kadar yakıyor. Söyle bakalım, bunun neresinde akıl, mantık, vicdan ve adalet var? 15 yaşındaki bir çocuğun ne gibi bir suçu olur da sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir cezaya çarptırılır?

Muhammed'e inanmamak nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Muhammed'in dediğine göre, Muhammed'e inanmayan herkesi yakacakmış. Bu söylenenleri yapmasan bile sırf Muhammed'e inanmaman yetiyor sonsuza kadar yanman için. Muhammed'e inandıktan sonra hırsızlık da yapsan, adam da öldürsen, zina da yapsan o affedermiş. Nasıl olsa İslam'da inanmayanın malını yağmalamak, kadınlarına tecavüz etmek, köle ve cariye yapıp satmak, kullanmak serbest, hiç bir cezası olmadığı gibi bir de sonsuza kadar hurilerle alem yapma gibi bir ödülü var.

Şimdi senin bu tanrın var ya, büluğa ermiş, aklı başında 15 yaşındaki bir çocuğu sırf Muhammed'e inanmadığı için cehenneme atıp sonsuza kadar yakıyor. Söyle bakalım, bunun neresinde akıl, mantık, vicdan ve adalet var? 15 yaşındaki bir çocuğun ne gibi bir suçu olur da sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir cezaya çarptırılır?

Peki hala şimdi bu sorunun daha gadarını ben sana soracağım. Gerçi senin sorduğun sorunun aynısını tersten sorunca saldırı başlıyor.

Şimdi bir insan düşün hiç bir dine mensup olmasın tanrıya da inanmasın. Bu adam gitsin 1 yaşında bir çocuğu öldürsün. Senin dinsizliğinde bunun bir yaptırımı var mı ? Öbür taraf ya da bu tarafta bir ceza verilecek mi ? Bu çocuğa öylece öldüğü ile mi kalacak.

Birazda sen cevap ver.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, kabara said:

Peki hala şimdi bu sorunun daha gadarını ben sana soracağım. Gerçi senin sorduğun sorunun aynısını tersten sorunca saldırı başlıyor.

Şimdi bir insan düşün hiç bir dine mensup olmasın tanrıya da inanmasın. Bu adam gitsin 1 yaşında bir çocuğu öldürsün. Senin dinsizliğinde bunun bir yaptırımı var mı ? Öbür taraf ya da bu tarafta bir ceza verilecek mi ? Bu çocuğa öylece öldüğü ile mi kalacak.

Birazda sen cevap ver.

Yani soruya cevabın yok. Halbuki gayet basit ve net bir soruydu:

Gelelim senin soruna; benim dinsizliğimde yaptırımı var, o da bu dünyada. Bak kanunlara ne cezası varmış gör.

Ayrıca, evet, çocuk öldüğü ile kalacak, çünkü hayat böyle. Asıl düşünmen gereken şu: Madem bir tanrı var, neden böyle bir dünya tasarlama ihtiyacı duymuş? Neden bir insanı başka bir insana öldürtüyor? Trilyonlarca yıl kös kös oturmaktan canı mı sıkılmış bu sapığın da böyle adaletin olmadığı, acı, vahşet, keder ve korku dolu bir dünyan yaratmış?

Ayrıca senin sapık putun hangi sebeple çocuk öldüren birini suçlayacak? O çocuğu öldüren adamı bizzat kendi tasarlayı yapmamış mı? Kendi yaptığı adamın ne bok yiyeceğini bilmiyor mu bu sapık?

Çocuk öldürmek deyince, bak senin put adamına nasıl çocuk öldürtüyor:

Kehf: 74. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi.

Kehf 80. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, sağduyu yazdı:

Yani soruya cevabın yok. Halbuki gayet basit ve net bir soruydu:

Gelelim senin soruna; benim dinsizliğimde yaptırımı var, o da bu dünyada. Bak kanunlara ne cezası varmış gör.

Ayrıca, evet, çocuk öldüğü ile kalacak, çünkü hayat böyle. Asıl düşünmen gereken şu: Madem bir tanrı var, neden böyle bir dünya tasarlama ihtiyacı duymuş? Neden bir insanı başka bir insana öldürtüyor? Trilyonlarca yıl kös kös oturmaktan canı mı sıkılmış bu sapığın da böyle adaletin olmadığı, acı, vahşet, keder ve korku dolu bir dünyan yaratmış?

Ayrıca senin sapık putun hangi sebeple çocuk öldüren birini suçlayacak? O çocuğu öldüren adamı bizzat kendi tasarlayı yapmamış mı? Kendi yaptığı adamın ne bok yiyeceğini bilmiyor mu bu sapık?

Çocuk öldürmek deyince, bak senin put adamına nasıl çocuk öldürtüyor:

Kehf: 74. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi.

Kehf 80. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Yahu sende alzheimer hastalığı falan mı var. Sen bu soruyu bana kaç kere sordun bende sana cevap verdim.

Benim sorduğum soruya neden cevap vermiyorsun. Sorum şudur.

Bu adam gitsin 1 yaşında bir çocuğu öldürsün. Senin dinsizliğinde bunun bir yaptırımı var mı ? Öbür taraf ya da bu tarafta bir ceza verilecek mi ? Bu çocuğa öylece öldüğü ile mi kalacak.

Bana cevap olarak kanunlara bak gör yazıyorsun. Bir insan ancak bu kadar bütünlüğü göremeyebilir. O kanunları ateistler mi belirledi. 

Aynı soru ıssız bir yerde olmuş olsun ve orada kanunlar yok diyelim ona göre cevap ver.

tarihinde kabara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, kabara yazdı:

Bu adam gitsin 1 yaşında bir çocuğu öldürsün. Senin dinsizliğinde bunun bir yaptırımı var mı ? Öbür taraf ya da bu tarafta bir ceza verilecek mi ? Bu çocuğa öylece öldüğü ile mi kalacak.

Yaptırımı sağlayacak ve uygulayacak olan hukuktur. Cinayet işlemenin cezası bellidir kabaca.

Ama bebeğin babası "Ben hukuk falan beklemem, kendi cezamı kendim keseceğim" deyip bebeğinin katilini kendisi de cezalandırabilir. Bu pek tasvip edilen ya da önerilen bir yöntem olmadığı gibi hukuka da aykırıdır. Ama gerçekçidir.

Öbür taraf ne ola ki? Orada ceza ne?

Bunlar gerçek dışı, sadece inanca dayalı teselliler. Böyle düşünmek kişiye iyi geliyor olabilir, ona da bir yere kadar sözümüz yok zaten. Çünkü evet, bebek öylece öldüğüyle kalacak. Hukukun verdiği ceza belki bir parça teselli edecek veya etmeyecek. Başka yol yok. Ama dediğim gibi, bu adam bir de öteki taraf dediğiniz yerde cezalandırılacak diye inanmak iyi geliyorsa inansın insanlar. Çünkü o bebek her durumda, kişi neye inanırsa inansın öldüğüyle kalacak. Benim inançsızlığım da senin inançlı olman da bu gerçeği etkilemeyecek, değiştirmeyecek.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Evet. Modern hukuk, modern yasalar genellikle ateistlerin, dinsizlerin elinden çıkmıştır, onlar sayesinde o yasalara kavuşmuşuzdur.

Türkiye'de de bu böyledir, Amerika'da da Avrupa'da da. 

Bu kanunların oluşmasında ve kabulünde dinlerin yerini anlatmaya gerek yok sanırım. Bu kanunların oluşmasında dinlerin yeri mutlaka vardır. Ateistler yapmadı bu kanunları. 

47 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yaptırımı sağlayacak ve uygulayacak olan hukuktur. Cinayet işlemenin cezası bellidir kabaca.

Ama bebeğin babası "Ben hukuk falan beklemem, kendi cezamı kendim keseceğim" deyip bebeğinin katilini kendisi de cezalandırabilir. Bu pek tasvip edilen ya da önerilen bir yöntem olmadığı gibi hukuka da aykırıdır. Ama gerçekçidir.

Öbür taraf ne ola ki? Orada ceza ne?

Bunlar gerçek dışı, sadece inanca dayalı teselliler. Böyle düşünmek kişiye iyi geliyor olabilir, ona da bir yere kadar sözümüz yok zaten. Çünkü evet, bebek öylece öldüğüyle kalacak. Hukukun verdiği ceza belki bir parça teselli edecek veya etmeyecek. Başka yol yok. Ama dediğim gibi, bu adam bir de öteki taraf dediğiniz yerde cezalandırılacak diye inanmak iyi geliyorsa inansın insanlar. Çünkü o bebek her durumda, kişi neye inanırsa inansın öldüğüyle kalacak. Benim inançsızlığım da senin inançlı olman da bu gerçeği etkilemeyecek, değiştirmeyecek.

Bu var olan kanunlar tüm insanların kabul ettiği ve hepsi için geçerli olan kanunlar. Yani bu kanunlar ateistlere özgü kanunlar değil. Dolayısı ile bu çocuk öldürüldüğünde kanunlarda cezası var demek yanlış olur.

Diğer arkadaşların sürekli kötülükleri Allah yapıyor veya izin veriyor demesi neyin nesidir. Biz de bütün kötülükleri ateistlere atalım o zaman. Nasıl olsa ateistler için suç işleyen bir adamın öbür tarafta yanma olasılığı da yok.

Aslında sen devreye girince biraz daha farklı cevap vermem gerekiyor. Benim sorduğum soru diğer arkadaşın bana sorduğu soruya karşılık sorulmuştu. Ben sorunun cevabını bilmiyor değilim. 

Şunu diyorum evrim ile var olduysak ve başlarda kanun falan yoktu varsayalım ki bu kanunlar yok. Güçlü olan istediğini öldürebilir istediğine istediğini yapabilir.Çünkü tesadüfen var olmuşsun.

Bir diğer konu Allah'a inanmayıp Allah beni yakacak şunu yapacak bunu yapacak demekte başka bir akıl tutulması. 

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, kabara said:

Yahu sende alzheimer hastalığı falan mı var. Sen bu soruyu bana kaç kere sordun bende sana cevap verdim.

Benim sorduğum soruya neden cevap vermiyorsun. Sorum şudur.

Bana cevap olarak kanunlara bak gör yazıyorsun. Bir insan ancak bu kadar bütünlüğü göremeyebilir. O kanunları ateistler mi belirledi. 

Aynı soru ıssız bir yerde olmuş olsun ve orada kanunlar yok diyelim ona göre cevap ver.

Kaç kere zırvaladım demek istiyorsun aslında. Zırvalamalar cevap yerine geçmiyor.

Gelelim soruna, putunun bu bir yaşındaki çocuğu öldüren adamı cezalandıracağını nereden biliyorsun? Bu put istediğini yapan, hiç bir kurala, hiç bir otoriteye hesap vermeyen bir tanrı değil mi? Bu katili ödüllendirip seni de "Ulan şu herife bak, benim adıma karar veriyor." deyip, kıçına yağlı bir kazık sokup sonra da kuzu çevirme yapmayacağının garantisi ne?

Sitelerde Paylaş
On 17.04.2020 at 03:06, kabara yazdı:

Öbürü ise tanırısı yok inanmadığı için yok. Ona kimse şunu yapma bunu yapma demiyor. Onu engelleyen bir durum yok. Yani kötülük yaparsa bir karşılığı yok. Daha kolay şekilde kötülük yapar.Çünkü onu engeleyebilecek bir tanrısı yok.

Hooppp. Geldik mi yine en başa. 

Bu mesajı yazıp ta yazdığına tepki gösterince "aman da ben öyle demek istemedim" demen ve mealler uydurman yüzünden sayfalarca yazdın ve yazdırdın ama En baştan beri aynı terane. 

1= Tanrın sizinkilerin her türlü pisliği yapmamasında yetersiz kaldığına göre Baştan çöken önerme. Ortadoğu sözde Müslüman ama Her pisliğin en alası ve mucitleri bunlar. Şurada uzun uzadıya konuşulsa ülkeden yüzde 5 lik "iyi" Müslüman çıkmaz. 

2= anlayamadığın ve algının yetmediği durum şu, bir tanrıdan korktuğu için kötülük ve pislik yapmayan bir birey sistemin her bugunu keşfettiğinde Her türlü pisliği yapacaktır. Çünkü insani duygusu yoktur, vicdanı zaten yoktur. Tek bildiği tanrısının ona söylediğini sandığı kurallardır ve bu kurallar Her an kelimenin 20nci manası kullanılıp değiştirilir. 

Özet = Allah inancı olmayanı engelleyen bir şey olmadığını iddia ediyorsun ya. Sen Bir gün ateist olur isen Seni tutan bir şey olmayabilir. Fakat bir ateisti tutan şey "Etik, Toplumsal Ahlak, Düzen, empati, vs" gibi etkenler olabilir. 

Senin gibi düşünen her kese gelsin. 

Sizce Kötü olmayan dinsizlerin sırları ne? Neden En Az sizin en iyi dindarlarınız kadar müthiş iyi Dinsizler var?

Az gelişmiş varlıkları dizginlemek ve eğitmek için korkutursun. Fakat zeka seviyesi daha gelişmiş canlıları eğitmek için şiddet ve korku yerine mantık ve hoşgörü ile yaklaşırsın. 

işte bir dinsizin kötülük yapmaması ile bir teistin kötülük yapmaması arasındaki ilişki bu. 

Her şey gelişmişlik ile ilgili.

Önemli= Umarım sen ve sen gibi düşünen kimse dinden çıkmaz. Çıkacaksada önce kendini geliştirir yoksa durum vahim. 

tarihinde RasyonelDüşünce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Hooppp. Geldik mi yine en başa. 

Neden başa geldik acaba ? 

42 dakika önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Bu mesajı yazıp ta yazdığına tepki gösterince "aman da ben öyle demek istemedim" demen ve mealler uydurman yüzünden sayfalarca yazdın ve yazdırdın ama En baştan beri aynı terane. 

Ben karşıdan gelen sözlere ve dinime karşı yapılan asılsız saçma söylemlere karşı yazıyorum bunları. Siz ve diğerleri dinimize her şeyi söyleyin biz söyleyince hoop. Sizde hop o zaman. Kaldı ki ben sizler gibi kötü bir tabir kullanmıyorum. Aynı dili kulanacak olsam kulanılacak çok malzeme var aslında. Ben kendime yakıştıramam o şekilde savunmayı.

45 dakika önce, RasyonelDüşünce yazdı:

1= Tanrın sizinkilerin her türlü pisliği yapmamasında yetersiz kaldığına göre Baştan çöken önerme. Ortadoğu sözde Müslüman ama Her pisliğin en alası ve mucitleri bunlar. Şurada uzun uzadıya konuşulsa ülkeden yüzde 5 lik "iyi" Müslüman çıkmaz. 

Sen tanrıyı kendin gibi bir insan sanıp herşeye müdahale etmesini bekliyorsun. Senin düşündüğün tanrı da senin gibi.Müslümanların hepsi iyi demiyorum zaten. Müslümanlar da cehenneme gidecek.Biraz empati yapmayı deneyebilirsin. Sana bunu hissetireyim istersen. Ateistlerin içinden % 5 lik kısmı iyi diğerlerini çöpe at. Nasıl böyle iyi oluyor mu. Biz söyleyince hoop ateistlere laf söyledin siz habire saydırın.

49 dakika önce, RasyonelDüşünce yazdı:

2= anlayamadığın ve algının yetmediği durum şu, bir tanrıdan korktuğu için kötülük ve pislik yapmayan bir birey sistemin her bugunu keşfettiğinde Her türlü pisliği yapacaktır. Çünkü insani duygusu yoktur, vicdanı zaten yoktur. Tek bildiği tanrısının ona söylediğini sandığı kurallardır ve bu kurallar Her an kelimenin 20nci manası kullanılıp değiştirilir. 

Kusura bakma ama burda sana aynı tonda cevap vermem lazım. Çünkü bana başka seçenek bırakmıyorsun. Sen ne zaman düzgünce eleştirir sorgularsan bende o zaman sana düzgün cevap veririm. Biz Allahtan korkarız günah işlememek için. Ama vicdanımız olduğu için iyiyizdir. Biz Allahtan korkarız evet ve o yüzden iyi olmak zorundayız. 

Siz her türlü pisliği yapabilirsiniz serbestsiniz. Sizin bir tanrınız da yok. İstediğinizi yapabilirsiniz size serbest. Bana kızma sen bunları yazıyorsun bana bende sana yazıyorum.

59 dakika önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Özet = Allah inancı olmayanı engelleyen bir şey olmadığını iddia ediyorsun ya. Sen Bir gün ateist olur isen Seni tutan bir şey olmayabilir. Fakat bir ateisti tutan şey "Etik, Toplumsal Ahlak, Düzen, empati, vs" gibi etkenler olabilir. 

Bu dediklerini sadece atesitlere karşı mı uyguluyorsun. Çünkü şu an benimle konuşurken bunları uyguluyormuş gibi durmuyorsun. 

Bir saat önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Senin gibi düşünen her kese gelsin. 

Sizce Kötü olmayan dinsizlerin sırları ne? Neden En Az sizin en iyi dindarlarınız kadar müthiş iyi Dinsizler var?

Vicdan olabilir mi insanda ortak olan nokta. Bütün ateistler kötü mü diyoruz. Ama sizler tersini söylüyorsunuz bütün müslümanlar zalım. 

Vicdanı ve merhameti olan bütün insanlar ateist,yahudi,hristiyan iyi her zaman iyidir. O başka konu. Bak ben burada kendi kendime yazmıyorum yazdıklarımı. Bana yazılana göre cevap veriyorum. Burada felsefe bilim falan değil din düşmanlığı yapılıyor. Bunun nedeni nedir. Bir müslüman düşüncesini belirttiği anda hakaretler salakça laflarla dinine saldırı başlıyor. 

Bir saat önce, RasyonelDüşünce yazdı:

Az gelişmiş varlıkları dizginlemek ve eğitmek için korkutursun. Fakat zeka seviyesi daha gelişmiş canlıları eğitmek için şiddet ve korku yerine mantık ve hoşgörü ile yaklaşırsın. 

işte bir dinsizin kötülük yapmaması ile bir teistin kötülük yapmaması arasındaki ilişki bu. 

Her şey gelişmişlik ile ilgili.

Önemli= Umarım sen ve sen gibi düşünen kimse dinden çıkmaz. Çıkacaksada önce kendini geliştirir yoksa durum vahim. 

Emin ol her türlü eğitimli ve eğitimisiz insanlarla aynı ortamda bulundum. Tahmin edemeyeceğin kadar çok insan. Eğitimli insanların nasıl azgınlık yaptığını çığrığından çıktığını gözlerimle şahit olup insanlığımdan utanmış olduğum anlar oldu.

Son peygamber olan peygamaberimiz neden geldi sanıyorsun. Dinsiz insanların azgınlığı sarmıştı ortalığı. Herkes rahatça birbirini öldürüyordu. Bazı siyahi insanlar insan bile değildi köleydi. Onlar dünyaya hizmet etmeye gelmişlerdi. Kadınlar birer eşyaydı. Kız çocukları utanç kaynağıydı öldürülüyorlardı. Dinimiz geldi de sizin 1400 sene önceki zihniyetnize dur dedi. 

Şimdi çıkmış bize eğitimden vicdandan bahsediyorsunuz. O zamanlar neden yoktu bu insanlarda bunlar. Neden din olmadığında kaos vardı ortalıkta. 

Din insanları dizginledi de medenileştiler biraz. Şimdi kalkmış dine laf ediyorsunuz.

Bu gün insanlar medenileşti ise din sayesinde olmuştur. Guffar da buna istisnaden şu anki günlere geldi. 

İyi ki sen ve senin gibiler ateistsiniz. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, sağduyu yazdı:

Kaç kere zırvaladım demek istiyorsun aslında. Zırvalamalar cevap yerine geçmiyor.

Gelelim soruna, putunun bu bir yaşındaki çocuğu öldüren adamı cezalandıracağını nereden biliyorsun? Bu put istediğini yapan, hiç bir kurala, hiç bir otoriteye hesap vermeyen bir tanrı değil mi? Bu katili ödüllendirip seni de "Ulan şu herife bak, benim adıma karar veriyor." deyip, kıçına yağlı bir kazık sokup sonra da kuzu çevirme yapmayacağının garantisi ne?

Sana gelince ne zaman zırvalamadan konuşursan sana cevap veririm. Sen cevap vermeyi hak edecek biri değilsin.

Sitelerde Paylaş

İslama göre cinayet ölümün bulma şeklidir. İntihar sonucu ölüm, hastalık sonucu ölüm, açlık sonucu ölüm, susuzluk sonucu ölüm gibi. Tüm insanları öldüren allahtır. Kendisi diyor zaten. Ölüm sizi bulur. Öldürülmeden kaçamazsınız diye. Müslümanlar ölümün bulma şekline karşı çıkarak, öldürülmeye karşı çıktıklarını sanarlarken, doğumlara neden olarak öldürülecek kişileri var etmeye, ölü çocuklarının başında gözyaşı döküp, ağıt yakarken de onları öldürüyor dedikleri allaha tapınarak zihinsel uyumsuzluğun dibine vurmaya devam ediyorlar. Öldürülmeye karşı çıkabilmen için doğuma, yani allahın yaratımına karşı çıkman gerekiyor ki, allah yaratarak öldüreceği kişiler var edemesin. Tabi kendisi maide 32de bir insanı öldüren tüm insanları öldürmüş gibidir diyip ölümün bulma şekline karşı çıkarak öldürülmeye karşı çıktığını sanarken, nisa 78 de ölüm sizi bulur, sizi öldüreceğim, ali imran 158de her canlı ölümü tadacaktır, ahzab 16 da öldürülmeden kaçamazsınız, bu size yarar sağlamaz diyerek insanları öldürenin kendisi olduğunu onaylıyor. Kendisi aynı zamanda isra 31 de çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin diyerek yine ölümün bulma şeklini öldürülme sanıyor. Allah doğum senin yaratman demek, senin birini yaratman demek de onu öldürmen demek. Doğuma neden olarak çocuklarının ölümüne neden olmuş kişilere çocuklarınızı öldürmeyin demek zaten mantıksız ve saçma.  Halbuki eğer öldürülmeye karşı olmuş olsaydın, doğumlara neden olarak ölümlere neden olmayın demen gerekirdi. İşte allah da tıpkı kendisini oluşturan insanlar gibi zihinsel uyumsuzluk yaşayan, tutarsız bir tanrı profilidir. 

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, kabara yazdı:

Bu kanunların oluşmasında ve kabulünde dinlerin yerini anlatmaya gerek yok sanırım. Bu kanunların oluşmasında dinlerin yeri mutlaka vardır. Ateistler yapmadı bu kanunları. 

Bu kanunların oluşmasında dinlerin yeri çok çok büyük elbette. Modern yasalardan önce toplumlar inandıkları dinlerin kurallarıyla yönetiliyordu, kültür tamamen öyle şekillenmişti. İşte bu yeni yasalar, geçmişteki yazılı veya yazısız olan dini yasaların neden olduğu sonuçlar da göz önünde bulundurularak yapıldı. Mesela dendi ki herkes istediğine inanır, kimin neye inandığı kimseyi bağlamaz, devlet de laik olacak... Bu yalnız bir tane örnek.

Ve evet, bu yasaları gerçekten de ateistler, dinsizler yaptı. Dedim ya, bizim ülkemizde bile bu yasaları adapta eden kurucu baba bir dinsiz. Amerika'nın kurucu babaları da öyledir. Avrupa malum, Fransız Devrimi sonrası genel olarak bu yasalara geçmiştir, o devrime önayak olanların kimler olduğu da bilinir. Monarşi bitmiştir orada. 

Bu var olan kanunlar tüm insanların kabul ettiği ve hepsi için geçerli olan kanunlar. Yani bu kanunlar ateistlere özgü kanunlar değil. Dolayısı ile bu çocuk öldürüldüğünde kanunlarda cezası var demek yanlış olur.

Diğer arkadaşların sürekli kötülükleri Allah yapıyor veya izin veriyor demesi neyin nesidir. Biz de bütün kötülükleri ateistlere atalım o zaman. Nasıl olsa ateistler için suç işleyen bir adamın öbür tarafta yanma olasılığı da yok.

Aslında sen devreye girince biraz daha farklı cevap vermem gerekiyor. Benim sorduğum soru diğer arkadaşın bana sorduğu soruya karşılık sorulmuştu. Ben sorunun cevabını bilmiyor değilim. 

Şunu diyorum evrim ile var olduysak ve başlarda kanun falan yoktu varsayalım ki bu kanunlar yok. Güçlü olan istediğini öldürebilir istediğine istediğini yapabilir.Çünkü tesadüfen var olmuşsun.

Bir diğer konu Allah'a inanmayıp Allah beni yakacak şunu yapacak bunu yapacak demekte başka bir akıl tutulması. 

Ben bu kanunlar ateistlere özgüdür demedim ki. Müslüman ya da ateist, herkesin uyma zorunluğu olan, herkesi kapsayan yasalar. Dolaysıyla bir şeriatçının bebeği öldürülse o yasalar geçerli olacak. Ama o, ateistten farklı olarak, bebeğini öldüren katilin bir de öbür dünya dediğiniz yerde Allah tarafından cezalandırıldığına inanacak belki, o da bizi hiç ilgilendirmeyecek. Ama mesela kalkıp da "Ben Müslümanım ve İslam şeriatına inanıyorum, bu yüzden kısasa kısas uygulanmasını istiyorum" diyemez. 

Diğer arkadaşların Allah'ın kötülük yapıyor veya izin veriyor olmasıyla ilgili sorularını bilmiyorum, başlığın tümünü okumadım ama bu soru da doğru bir soru. Bence inanan ve buraya gelip de ateistlere Allah'ın varlığını kanıtlamaya çalışan, İslam dinini anlatmak için uğraşan insanlara bu soruyu sormaktan daha doğal bir şey yok. Madem Allah istemeden yaprak bile kımıldamıyor, her şeyin nedeni o, kötülüklerin nedeni de o. Bir bebeğe tecavüz edilmesine izin vermemesini beklemek kişilerin hakkı oluyor yani... Ama sizler buna da sınav diyor ve geçiyorsunuz, dünyanın merkezi o ana ve baba imiş gibi. Onları sınamak için bir bebeğin acı çekerek ölmesine göz yummak gerçekten büyük sadistlik. İşte biz de tam da bu ve benzeri nedenlerden dolayı bu inançları saçma buluyoruz. Benim şahsen inanmama nedenim bunlar değil, hiçbir zaman olmadı ama sağlam Müslümanken bu gibi çelişkileri görüp de dinden çıkan pekçok insan tanıdık. Haklılar. Saçma çünkü.

Yazılı semavi dinlerin bütün mazisi 2000 yıl. Ondan önceki on binlerce yıl boyu insanlık kuralsız yaşadı, hep birbirini kesip biçti mi sanıyorsun pek? O kadar yıl boyunca ne yaptık, nasıl bugünlere geldik sence?

Kurallar daima vardı. En önemli ilk büyük kural "Sana yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma"dır mesela. Buna altın kural denir, ahlakın temel kuralıdır. İnsan on binlerce yıl önce küçük gruplar halinde yaşarken de kurallar vardı ve ona uymayan grupta dışlanırdı. Güçlü olan istediğini öldürebilir belki, ama bir başkasının da gelip onu öldürebileceğini hesap etmek zorundadır. Edemediğinde o da ölür. Ya da başkasının eşyasını, yiyeceğini çalan için de aynı şey geçerli.

Bu sorunun yanıtı "ahlak" dediğimiz kavramın içinde. Hemen bütün ahlaki duyarlıklarımız da bize evrimsel olarak aktarıldığı için çoğunu sonradan öğrenmeye gerek bile duymayız.

İnsan; özgecilik-karşılıklı özgecilik, bağlılık, paylaşma, yardımlaşma, empati ve sempati, aldatma ve aldatılmayı fark edip saptama, çatışma ve kavga çözümü, barış yapma, bulunduğu gruba veya topluluğa ilgi duyma ve o topluluğun kendisi hakkında düşüncelerini umursama, sosyal kuralların farkında olma ve yanıt verme gibi özellikler yalnız insanda değil, insansı maymunlarda, primatlarda, yunuslarda, balinalarda ve daha pekçok memelide görülür. Bu özelliklerin hepsi ortaktır ve insanın ahlakı, ahlak öncesi var olan bütün bu özelliklerden temel alır.

Demek istiyorum ki dinler dünkü bebek... Evrim ise milyarlaca yıldır sürüyor.

Ayrıca bir ateist olarak söylemek zorundayım ki dinler de bizim. Bizim atalarımızın, yaşamdakalım mücadelesinde başarılı olmak ve medeniyetlerini sürdürmek için ürettiği çözümlerden biridir din. Başarılı da olmuştur. Artık ihtiyaç olmadığı ve çağla uyumsuzluk yüzünden epeyce bir zarar verdiği için uğraşıyoruz...

Ben inanıyorum ki dinler, daha doğrusu dinlere ait kutsal kitaplar, inanırlardan kurtarıldığı zaman saygın yerine kavuşacak. 

Sitelerde Paylaş

Diyor ki, allah kimseye evlat acısı vermesin. Taptığın allah hepinizi öldüreceğim, öldürülmeden kaçamazsınız diyen bir tanrı profili zaten. Şu ataların tarafından inandırıldığın islam ve onun tanrısı allah evlat acısı yaşatıyormuş ki demek ki, kimseler var bunu yaşayan. Böyle bir tanrı profiline allah kimseye evlat acısı vermesin diye yakarma saçmalığı neyin nesi? Çocuğunun öldürülmesine karşı isen bir müslüman olarak, onu öldürecek olan allaha karşı çıkman gerekir. Tabi bu da kendine karşı çıkman anlamına gelir. Allahı eleştirdiğin an da kendini eleştirmiş olursun. Çünkü doğuma ve ölüme neden olan sensin. Öldürülmeye karşıyız diyip, aynı zamanda hepinizi öldüreceğim diyen allahı övüyorsunuz. Allah sizin mitolojideki yansımanızdan başka bir şey değil. Var ederek öldürdüklerinizi yaşatmaya çalışan, kaçınılmazın geciktirilmesine can, yaşam kurtarmak diyen, çocuklarımızın ölmesini istemeyiz diyip, var ederek onların ölümlerine neden olan ve onları öldürüyor dediğiniz allaha tapınan tuhaf ve tutarsız varlıklarsınız.

Tabi bunlar ataları tarafından atalar dini islama inandırılmayı da kendi seçimleri sanıyorlar birde. Çay mı, kahve mi içsem diyip, bunların arasından bir seçim yapabilirsin de, burada bir seçim bile yok. Gelmiş birde özgür iradeli bireylerin din seçimi konusunda sınandığını söyleyip, kendi haline bakmadan birde ataları tarafından başka dinlere inandırılmış kişilere akılsızlar, atalarınızın yolundan gidiyorsunuz diyip eleştiri de bulunuyor. Sen ilk önce dinini kendin bir seç. Hoş seçsen ne olur. Orası da ayrı bir konu tabi. Sonuç olarak iman edeceksin ve islam paketi içinde ne yazıyorsa toptan katılacak ve savunacaksın. Tek bir yanlış, tutarsızlık bulma hakkın da olmayacak. Düşün yani bu paketin içinde yanlış var. Ama sen yanlışa yanlış diyemiyeceksin. Neden? Çünkü iman ettin, toptan katıldın. Burada aklı kullanmak tam olarak nerede? Tabi başka bir seçenek de yok zaten. Tahtı meleklerce taşınan yedi katlı göğün üstünde oturan bir allahı, melekleri, alev toplarıyla vurulan cinleri, yıldızlarla taşlanan şeytanları felan gerçeklediyseniz bilemem tabi. Mantıksız mantıksız konuşan, zihinsel uyumsuzluk yaşayan kibirli varlıklarsınız.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...