Jump to content

AKILLARI OLMASINA RAĞMEN DÜŞMANLARINA UYANLAR

Recommended Posts

• İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

39 dakika önce, ck789 yazdı:

ahlak evrensel diyorsunuz, din ile işimiz yok yaratıcıdan bahsediyoruz diyorsunuz. buraya kadar bahsettiğiniz anlayış deizm bunun farkında mısınız? 

önce bir deist olalım , ateist olmaktansa deist olmak yeğdir. Bir arkadaşım var, yaratıcının olmaması mümkün değil ama dinlere inanamıyorum diyor. en azından bir yaratıcının varlığına inanmak .. bu güzel 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ck789 yazdı:

3 mesaj önce ahlak evrensel dediniz şimdi doğru yaşamak için gerekenleri dinden öğreniyoruz diyorsunuz

bunları yapsak gelir adaletsizliğin, sermaye birikiminin karşısında olsak, fakirliği önlemeye çalışsak, genel olarak iyi bir insan olsak ama dinlere inanmasak akibetimiz nedir? kötü bir insan mı olduk iyilik yapsak ama dinlere inanmasak?

ahlak evrenseldir diye anneme kötü söz konuşan kişiye dedim, ateistte olsan ahlaklı edepli olmalısın çünkü bunlar evrenseldir dedim.

ayrıca doğru yaşamak için gerekenleri dinden öğreniyoruz dediğim cümle nerede? öyle dedim mi ben? 

bu " yapsak " dediğiniz olumlu şeyler 1400 sene önce yazılmış, zekat verin, sadaka verin, hayır hasenet yapın, yetimin başını okşa, yetim yetişkinliş yaşına gelinceye dek onun malını koru ve harcama, savaştıkşarın eğer vazgeçerlerse onlara zulm etme, annen baban yaşlanınca onlara öf bile deme.. daha da neleri var. bu öğretiler insanların taşlara taptığı, kız çocuklarını gömdüğü günlerde gelmiş. 

Dinlerle bu kadar olmuş, dinler olmasaydı ? sizce daha iyi mi olurdu? teröristler olmaz bombalar patlamaz savaşlar olmazdı diyeceksiniz ama kazın ayağı öyle değil. 

İnsanın fıtratı bencildir, ego sahibidir insan, dinler olmasaydı sen , ben kardeş kardeş yaşardık belki ama tüm insanlar aynı mı? kötülük, kötüler .. yok mu? Dinler olmasa herkes adil, ahlaklı , vicdanlı mı olurdu? 

Al işte adam 2 dk dayanamadı bana, anneme kötü sözler söyledi, ölçü dinlilik dinsizlik , inançlılık inanaçsızlık meselesi ise adam dinsiz , inançsız.. hani vicdan hani ahlak? 

tarihinde acizlerdenbiri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, acizlerdenbiri yazdı:

ayrıca doğru yaşamak için gerekenleri dinden öğreniyoruz dediğim cümle nerede? öyle dedim mi ben? 

1 saat önce, kavak yazdı:

Yaratıcı büyük bir nimet vermiş, İnsan olarak yaratmış ve kendisine muhattap kılmış, doğru yaşamak, güzel yaşamak için yapılması gerekenleri söylemiş.

burada demişsiniz işte ben mi yanlış anlıyorum. doğru yaşamak için yani ahlak için yaratıcının söylediklerine ihtiyacımız var mı, yoksa ahlak evrensel midir? sadece kötü söz söylememek mi evrensel yoksa tüm ahlak anlaşıyı mı evrensel? Eğer öyle ise dinlerin ahlak öğretisine ihtiyacımız yok gibi bir anlam çıkıyor. 

bu öğretiler insanların taşlara taptığı, kız çocuklarını gömdüğü günlerde gelmiş. 

kız çocuklarının gömülmesi cahillikten ya da servet hırsından kaynaklanan bir durum olarak anlatılıyor. bunun inançsızlık ile bir ilgisi var mı? ya da putperest inancından mı kaynaklanıyor bu durum? kız çocuklarının sapkın bir inançla kurban olarak gömülmesi gibi bir şey söz konusu değil benim bildiğim cahiliye döneminde. bunun dışında herkes bunu yapmıyor cahiliye döneminde. yapmayan vicdanlı insanlar da var. yani yine dinden bağımsız bir vicdan anlayışından bahsediyoruz. o dönem kız çocuklarının gömülmediği bir sürü farklı medeniyet de vardır eminim. yani bu örneğin din ile dinsizlik ile ilgisi yok. cehalet ile, vicdansızlık ile ilgisi var. 

putperestlik, çok tanrılı inançlar artık kayboldu gitti. bu dinler sayesinde mi oldu, bilimin gelişmesi ile mi taktiri size bırakıyorum. bugün de dinler için tehtit olarak bunlar görülmüyor. deizm, ateizm, panteizm, agnostisizm ve bunların türevleri daha yaygın. 

zekat verin, sadaka verin, hayır hasenet yapın, yetimin başını okşa, yetim yetişkinliş yaşına gelinceye dek onun malını koru ve harcama, savaştıkşarın eğer vazgeçerlerse onlara zulm etme, annen baban yaşlanınca onlara öf bile deme..

evet dinlerde güzel bugünde vicdanlı insanlara hitap eden emirler var. mesele şu ki dinin tamamını kabul etmen gerekiyor. tek bir ayeti bile vicdanen kabul etmezsen dinden çıkıyorsun. bir de işin hadis kısmı falan var. bunların içinde vicdanen kabullenmesi zor bir sürü şey var.  sadece evrensel ahlakı emretmiyor dinler.

İnsanın fıtratı bencildir, ego sahibidir insan, dinler olmasaydı sen , ben kardeş kardeş yaşardık belki ama tüm insanlar aynı mı? kötülük, kötüler .. yok mu? Dinler olmasa herkes adil, ahlaklı , vicdanlı mı olurdu? 

insanın içinde iyilik de var kötülük de. dinler olmasaydı herkes kötü insan olmazdı dediğinzi gibi. bugün de dindar toplumlarda herkes iyi değil, herkes kötü de değil. din olmasaydı da böyle olacaktı diyorsunuz sizde. yine dinler derman olmamış işte bu soruna. olmasaydı bundan da mı kötü olacaktı. 

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, acizlerdenbiri yazdı:

onun tasarladığı dalak , böbrek, ciğer , kalp vs çalışmalarını sürdürüyor vücudumuzda, haberimiz bile yokken neler oluyor, bir tek zatını görmediğimiz kalmış, gerisi hep tamam , göremeyiz... göremiyoruz..

bizim için görmemek iyi görmek kötüyse peki? 

Görmenin neresi kötü olabilir ki?

Ayrıca ölçülemeyen gözlemlenemeyen bir tanrı  hiçbir şeye müdahele edemez.

Çünkü müdahele etmek demek ölçülebilir gözlemlenebilir olmak demektir.

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, acizlerdenbiri said:

daha yazının başlarından alıntıladığım bu kısım bile ateizm savunucusu aklın getirdiği ve getireceği argümanlara verilecek cevaplara yetecek vaktimin olmadığını ve olamayacağını karşıma koydu, ben gece 2 de evde olan sabah 10 da evden çıkması gereken biriyim. 

Bu yazdıklarınız kötü niyetin ortaya koyduğu düşüncelerdir, dünyanın farklı yerlerinde müslüman olduğunu düşünen ve asıp kesen müslümanlar başka, islam başka..Senin ailenden , akrabalarından bir zorba, tecavüzcü vs çıksa sizin aileyi komple kötüler miyiz?

idam gerektiğinde suçlu kişi idam edilmezse tecavüzler bitmez, bitmiyor zaten.

Hırsızın eli kesilmezse bitmez....

Neyse ben yazarım, siz yazarsınız ..

Kordonu kim bağlıyor, anne mi? bebek mi?

memeden sütü kim getiriyor? anne mi? bebek mi? 

Gör artık kardeşim ,gör artık.. Bizi yarattılar...

Tasarladılar ve yarattılar. 

Seni ailende, her akşam, tecavüz edip, zorba olun, karınızı dövün, komşunun mallarını gaspedin diyen biri varsa, bu seni ne yapar peki?

İslamiyet, her tür vahşet ve pisliği emreden bir rezillik töresidir. 

Siz, hırsızın elini kesmektense, daha onu meşrulaştırır, kutsallaştırır geçersiniz. 

Siz tecavüzcüyü idam etmek değil, tecavüzcünün rahat rahat tecavüz edebilmesi için işi ticarete döker, amsatanlık yaparsınız.

Bu hakikatleri inkar mı ediyorsun yoksa sen?

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, ck789 yazdı:

burada demişsiniz işte ben mi yanlış anlıyorum. doğru yaşamak için yani ahlak için yaratıcının söylediklerine ihtiyacımız var mı, yoksa ahlak evrensel midir? sadece kötü söz söylememek mi evrensel yoksa tüm ahlak anlaşıyı mı evrensel? Eğer öyle ise dinlerin ahlak öğretisine ihtiyacımız yok gibi bir anlam çıkıyor. 

Muhterem

Yine mi bilgisayarın azizliğine uğradınız? :D

Bence ya siz ya da bilgisayarınız bir doktora görünsün derim...

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, ck789 yazdı:

niye ki

Başkasının iletisini, benim iletim gibi göstermişsiniz!

22 saat önce, kavak yazdı:

Yaratıcı büyük bir nimet vermiş, İnsan olarak yaratmış ve kendisine muhattap kılmış, doğru yaşamak, güzel yaşamak için yapılması gerekenleri söylemiş.

Bu ileti bana ait değil!

Yoksa bir göz doktoruna mı gitseniz acaba?:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 6.11.2019 at 01:53, ck789 yazdı:

kız çocuklarının gömülmesi cahillikten ya da servet hırsından kaynaklanan bir durum olarak anlatılıyor. bunun inançsızlık ile bir ilgisi var mı? ya da putperest inancından mı kaynaklanıyor bu durum? kız çocuklarının sapkın bir inançla kurban olarak gömülmesi gibi bir şey söz konusu değil benim bildiğim cahiliye döneminde. bunun dışında herkes bunu yapmıyor cahiliye döneminde. yapmayan vicdanlı insanlar da var. yani yine dinden bağımsız bir vicdan anlayışından bahsediyoruz. o dönem kız çocuklarının gömülmediği bir sürü farklı medeniyet de vardır eminim. yani bu örneğin din ile dinsizlik ile ilgisi yok. cehalet ile, vicdansızlık ile ilgisi var. 

putperestlik, çok tanrılı inançlar artık kayboldu gitti. bu dinler sayesinde mi oldu, bilimin gelişmesi ile mi taktiri size bırakıyorum. bugün de dinler için tehtit olarak bunlar görülmüyor. deizm, ateizm, panteizm, agnostisizm ve bunların türevleri daha yaygın. 

evet dinlerde güzel bugünde vicdanlı insanlara hitap eden emirler var. mesele şu ki dinin tamamını kabul etmen gerekiyor. tek bir ayeti bile vicdanen kabul etmezsen dinden çıkıyorsun. bir de işin hadis kısmı falan var. bunların içinde vicdanen kabullenmesi zor bir sürü şey var.  sadece evrensel ahlakı emretmiyor dinler.

insanın içinde iyilik de var kötülük de. dinler olmasaydı herkes kötü insan olmazdı dediğinzi gibi. bugün de dindar toplumlarda herkes iyi değil, herkes kötü de değil. din olmasaydı da böyle olacaktı diyorsunuz sizde. yine dinler derman olmamış işte bu soruna. olmasaydı bundan da mı kötü olacaktı. 

dinler doğru yaşanmıyor ki herşey iyi olsun, sorsan adamlar en iyi müslüman ama bomba patlatıyor, kafa kesiyor vs. Dinleri işlerine göre kullananlar ise ayrı bir grup. Fakat bu örnekler dini kötü ya da yanlış yapmaz, dini doğru yaşayanlar doğru uyanlar da var.

Sitelerde Paylaş
On 6.11.2019 at 12:49, anibal yazdı:

Seni ailende, her akşam, tecavüz edip, zorba olun, karınızı dövün, komşunun mallarını gaspedin diyen biri varsa, bu seni ne yapar peki?

İslamiyet, her tür vahşet ve pisliği emreden bir rezillik töresidir. 

Siz, hırsızın elini kesmektense, daha onu meşrulaştırır, kutsallaştırır geçersiniz. 

Siz tecavüzcüyü idam etmek değil, tecavüzcünün rahat rahat tecavüz edebilmesi için işi ticarete döker, amsatanlık yaparsınız.

Bu hakikatleri inkar mı ediyorsun yoksa sen?

herkesle sohbet edilecek diye bir durum yok, edilemez de,sizinki gibi bir akılla konuşmam doğru değil.

tarihinde acizlerdenbiri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 6.11.2019 at 11:54, mirasyedi yazdı:

Görmenin neresi kötü olabilir ki?

Ayrıca ölçülemeyen gözlemlenemeyen bir tanrı  hiçbir şeye müdahele edemez.

Çünkü müdahele etmek demek ölçülebilir gözlemlenebilir olmak demektir.

Bu düşüncelere ateist arkadaşlardan bile katılmayanlar olacaktır sanırım.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Katılmayanlar neden katılmadıklarını açıklasınlar o zaman. :)

onlar için bile fazla maddeci bir düşünce tarzı, fakat siz kaba saba konuşmayan hatta oldukça kibar bir kişi olduğunuz için sizinle konuşmak hoş olabilir, açıklayayım ;

Bakteriler, mikroplar, mikro canlılar kaç bin yıllardır var? İnsanlar bu yıllar içinde kaç senedir onların varlığından haberdarlar? mikroskop ne zamandır var, mikroskop sayesinde gördüklerimizi kaç senedir görüyoruz ? 

Bir şeyi göremememiz onun olmadığı anlamına gelmez. 

Görmemek bizim için daha hayırlı olabilir, bu mantığa ters değil, Kuranda yazan bir ayette  "Musa peygamber ALLAH ı görmek istedi, ALLAH dağa tecelli etti, dağ parçalandı " örneğinden yola çıkarsak anlaşılabilir . Biz maddesel varlıklarız, belki bu yüzden göremiyoruz . Tam bir karşılığı olmayacaktır ama kısaca şöyle diyelim, bir kontrol kalemini yüz bin voltluk akıma değdirebilir miyiz? Tamam bir kontrol kalemi bu işe yarar ama o seviyelerde yaramaz, kül oluruz.

Ayrı bir konu var ki ben görüyorum, biliyorum, nasıl görüyorsun dersen yarattıkları sayesinde  derim, kendime bakıyorum örneğin, hiç bir yerimi ben tasarlamadım, dalağım, böbreğim, gözüm, kulağım, kalbim... hepsi bir işe yarıyor, ben haberim bile yokken çalışmaya başladılar.

VAR olmaya, hayata gelmeye, yaşamaya yarıyorlar.

Kim ayarladı? ben annemin karnındayken onunla aramıza bağlanan kordon benim hayatta kalabilmem içindi, annem ve ben tasarlamadık, alakamız yok, kim tasarladı?

bu düşünülmüş bir şey...bu tasarlanmış bir şey..Bu  " Ben topraktan bir beşer yaratacağım" ayetine uyan, bir yaratıcı olduğunu ortaya koyan bir şey. Bunu görmek yeterli benim için. 

Var olmak, var edilmek için kurulmuş sistemler silsilesi var her şeyde, her yerde ve eğer görseydik kim göre göre kötülük yapabilirdi ki, kim iyi bir insan olarak bitirecek bu hayatı , kim kötü olarak bitirecek. Şimdi herşey serbest, isteyen istediğini yapmakta serbest, seçme şansı var elimizde. Var olmayı bir su parçası ile sağlayan, bir su parçasını var etmeye sebep kılan, öldükten sonra da bir şeyleri sebep kılıp tekrar var edebilir ölen kişiyi, " ilk yaratışta yaratırken yaratıyor da sonra mı yaratamayacak? " İkincisi daha kolay olsa gerek.

Bir duvar onu yapanı anlatıyor da yediğimiz yiyeceği çiğnemeye yarayan dişler, yuttuktan sonra yiyeceğin gittiği mide, onun sindirilip vücuda yarayan kısmının vücuda alınıp posasının çıkış yoluna geçmesi, çıkacağı deliğin bile tasarlanmış oluşu bir yaratıcıyı göstermiyor mu? 

Siz görmeyi isteyin kardeşim, dua edin, dilerlerse öyle lütuflarda bulunurlar ki " tamam , zatını görmeye hacet kalmadı, görmüş gibi oldum " dersiniz.

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, acizlerdenbiri said:

herkesle sohbet edilecek diye bir durum yok, edilemez de,sizinki gibi bir akılla konuşmam doğru değil.

Tabi, hakikatleri söyleyenlerle konuşmak doğru değil, takkeniz düşüyor di mi?

İslamın bir amsatanlık olduğunu, vahşetten, ilkellikten başka bir şey getiremeyeceğini bir kabul edin artık.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 hours ago, acizlerdenbiri said:

onlar için bile fazla maddeci bir düşünce tarzı, fakat siz kaba saba konuşmayan hatta oldukça kibar bir kişi olduğunuz için sizinle konuşmak hoş olabilir, açıklayayım ;

Bakteriler, mikroplar, mikro canlılar kaç bin yıllardır var? İnsanlar bu yıllar içinde kaç senedir onların varlığından haberdarlar? mikroskop ne zamandır var, mikroskop sayesinde gördüklerimizi kaç senedir görüyoruz ? 

Bir şeyi göremememiz onun olmadığı anlamına gelmez. 

Görmemek bizim için daha hayırlı olabilir, bu mantığa ters değil, Kuranda yazan bir ayette  "Musa peygamber ALLAH ı görmek istedi, ALLAH dağa tecelli etti, dağ parçalandı " örneğinden yola çıkarsak anlaşılabilir . Biz maddesel varlıklarız, belki bu yüzden göremiyoruz . Tam bir karşılığı olmayacaktır ama kısaca şöyle diyelim, bir kontrol kalemini yüz bin voltluk akıma değdirebilir miyiz? Tamam bir kontrol kalemi bu işe yarar ama o seviyelerde yaramaz, kül oluruz.

Ayrı bir konu var ki ben görüyorum, biliyorum, nasıl görüyorsun dersen yarattıkları sayesinde  derim, kendime bakıyorum örneğin, hiç bir yerimi ben tasarlamadım, dalağım, böbreğim, gözüm, kulağım, kalbim... hepsi bir işe yarıyor, ben haberim bile yokken çalışmaya başladılar.

VAR olmaya, hayata gelmeye, yaşamaya yarıyorlar.

Kim ayarladı? ben annemin karnındayken onunla aramıza bağlanan kordon benim hayatta kalabilmem içindi, annem ve ben tasarlamadık, alakamız yok, kim tasarladı?

bu düşünülmüş bir şey...bu tasarlanmış bir şey..Bu  " Ben topraktan bir beşer yaratacağım" ayetine uyan, bir yaratıcı olduğunu ortaya koyan bir şey. Bunu görmek yeterli benim için. 

Var olmak, var edilmek için kurulmuş sistemler silsilesi var her şeyde, her yerde ve eğer görseydik kim göre göre kötülük yapabilirdi ki, kim iyi bir insan olarak bitirecek bu hayatı , kim kötü olarak bitirecek. Şimdi herşey serbest, isteyen istediğini yapmakta serbest, seçme şansı var elimizde. Var olmayı bir su parçası ile sağlayan, bir su parçasını var etmeye sebep kılan, öldükten sonra da bir şeyleri sebep kılıp tekrar var edebilir ölen kişiyi, " ilk yaratışta yaratırken yaratıyor da sonra mı yaratamayacak? " İkincisi daha kolay olsa gerek.

Bir duvar onu yapanı anlatıyor da yediğimiz yiyeceği çiğnemeye yarayan dişler, yuttuktan sonra yiyeceğin gittiği mide, onun sindirilip vücuda yarayan kısmının vücuda alınıp posasının çıkış yoluna geçmesi, çıkacağı deliğin bile tasarlanmış oluşu bir yaratıcıyı göstermiyor mu? 

Siz görmeyi isteyin kardeşim, dua edin, dilerlerse öyle lütuflarda bulunurlar ki " tamam , zatını görmeye hacet kalmadı, görmüş gibi oldum " dersiniz.

Peki ananı ve sülaleni siken süper zenciyi de göremiyor olman, onun yok olamayacağı anlamına mı geliyor?

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, acizlerdenbiri yazdı:

edep ve ahlak sahibi, vicdan sahibi olduklarından dem vuran kişiler nerdeler?

Yok mu bu kötü lafları ayıplayacak bir er kişi.

Vah size, yazık size.

Hepsi burada.
Kelimelere takılmadan, sorulan soruyu adam gibi cevaplamaya çalış, ki çevaplayabileceğini zannetmiyorum.
Artı; sizin gibi safkan müslümanların buralara kadar gelip "Amanda benim tanrım çok yakışıklı, amanda benim kitabım çok güzel" minvalinde dibine kadar İslam misyonerliği yapma eylemleriniz, bilakis sizlerin edep ve ahlak yoksunu zavallı ve hastalıklı kişiler olduğu gerçeğini, gözler önüne seriyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...