Jump to content

Pi sayısı 3 olabilir miydi?

Recommended Posts

On 01.11.2019 at 19:05, ck789 yazdı:

Bu arada bu şekildeki çemberler de birbirine temas ediyor. Anladığım kadarıyla siz etmediğini söylemişsiniz ya da ben bahsettiğiniz şekli çok yanlış anladım :D .

Aslında ben paint'te çizdiğim için birazcık saçma oldu ? Autocad'te çizince çok farklı oluyormuş :)

Ya evet aslında çember olmuyor kesinlikle, sadece noktayı somutlaştırmak istediğimde böyle saçma sapan şeyler çıkıyor.

Açıklamalarınız süper teşekkür ederim ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 05.11.2019 at 16:33, ck789 yazdı:

burada 3 boyutlu bir dairenin 2 boyutlu projeksiyonundan pi hesaplanıyor.  bu çember tanımını bile esnetmek demek. bu örnek matematiksel bir gerçekliğin değişmesini göstermiyor.  zaten akademik bir geçerliliği de yok.  bakın şu koşullarda pi sayısı şudur diyemeyiz çünkü pi nin hesaplanma biçimi ortada.  

Sevgili ck789.

Bu başlık benzeri felsefi konulara girmem. Bana vakit kaybı gibi gelir. Ayrıca konu içeriği kişeselleştirildiği için tamamını okuma hevesim kayboldu.

mirasyadi arkadaşımız somut bir soru sormuştu ben de o soruya somut bir örnek verdim. Çemberin tanımına uygun bir örnekti: Bir noktadan uzaklığı sabit olan noktaların geometrik yeri.

Pi'nin tanımı elbette Öklid düzleminde yapılır. Yani hem çember hem de çemberin merkezi aynı düzlem üzerinde olmalıdır. Pi'nin Pi olması bu şartlar altında geçeridir. Şartlı bir olguya ise "mutlak" demek ne kadar doğrudur, bilemem.

Alıştığımız sayı sistemleri tamsayılar üzerine kuruludur. Bu sayı sistemlerinde Pi sayısının değeri değişmez. Tamsayı temeli yerine reel sayı temeline dayanan başka sayı sistemlerinin varlığından haberim var fakat ayrıntılarını bilmiyorum. Fakat o sayı sistemlerinde de Pi'nin değerinin değişeceğini zannetmiyorum.

Sevgiler

Not: Okuduğum yerlerde dikkatimi çeken ve aklımda kalan iki kaba hata:
- "Çember iki boyutludur" söylemi yanlıştır.

Çember bir boyutlu bir çizgidir. İki boyutlu olan çemberin içerdiği alandır yani dairedir. Çemberi içeren ve içermeyen daire diye ayrıntı...

- "Pi sayısı bir rasyonel sayıdır" söylemi yanlıştır.

Pi bir reel sayıdır. Tanım çerçevesini biraz daha kısıtlarsak, Pi bir irrasyonel sayıdır ve/veya transcendental (Türkçesi?) sayıdır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

adam çemberin çevresinin çapına oranı olan sabiti mutlak hakikat addediyor ancak evrensel olan her elde beş parmağa toplamda 10 parmak hakikatine inanmaya biliyor

demek ki  el ve ayak lardaki beş parmak sayısı her halde evrimsel devinimlerle meydana gelmiş:)

oysa insanın başının 1 elinin 2 parmaklarının 10 olması da ilahi bir sabite içinde cereyan eden ilahi kanunlar ve hakikatlerdir

misal neden iki gözümüz var da tek göz veya üç göz yok.

zira iki göz olması ilahi bir sabitedir hakikattir

ha avcıların gözlerinin önde av olanların gözlerinin yanda olması d abu hakikatin ayrı bir dallanmış hakikatidir.

nerede ise biz 10 lu sistemi kullandığımız için 10 parmağımız var diyecekler az 10 sayı sistemlerinin nasıl teşekkül ettiğini keşke okusalar

tüm mantık sistemlerine ters bir durum.

fıtri olarak saymaya parmaklardan başlamamız  aynen bebeğin memeyi görür görmez tutup emmesi gibidir değişmez kuraldır

sabitler formuller bilimin temelidir  bilim bir yere dayanmadan ilerleyemez

evet bu formüllerin sabitlerin hakikatleri vardır ancak yaratılıştan yaratandan ve kainatta cari kanunlardan ayrı ve bağımsız değildir

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
On 09.11.2019 at 11:37, nogodbutAllah yazdı:

adam çemberin çevresinin çapına oranı olan sabiti mutlak hakikat addediyor

bunun gerekçesini açıkladım kendimce. çünkü farklı bir oranın çıkacağı bir öklid düzlemi hayal edemiyorum. benzer şekilde farklı asal sayıların olduğu bir sayma sistemi de hayal edemiyorum. fakat farklı fizik kurallarının olduğu bir evren hayal edebiliyorum. hatta unityde böyle bir evreni modelleyebilirim :D . farklı fizik kanunları, doğa yasaları olsa doğal, evrensel denge o kurallara göre oluşabilirdi bu hiç de zor bir, hayalleri zorlayan bir olasılık değil. fakat farklı bir sayı sistemi, geometri sistemi hayal edemiyorum. bu benim algı mı aşıyor. bu nedenle bunların yani formel bilimleri (matematik, geometri, mantık gibi doğada olmayan, deney gözlemin olmadığı tamamen akıl ile yapılan bilimleri) daha mutlak görüyorum. 

ancak evrensel olan her elde beş parmağa toplamda 10 parmak hakikatine inanmaya biliyor

demek ki  el ve ayak lardaki beş parmak sayısı her halde evrimsel devinimlerle meydana gelmiş:)

Farklı koşullarda farklı bir evrim mümkün olabilirdi tabi ki. Yalnız burada şöyle bir ilginç nokta var. Diyelim ki her koşulda evrimsel süreçler 5 parmaklı canlılar üretiyor (ki doğru değil en bastiinden su altında böyle bir şey yok). Bu durumda 5 parmak aynı asal sayılar gibi bir, pi sayısı gibi bir mutlak bir gerçek olsun. Bu durumda yine de 5 parmağın evrimsel sürecin sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Yani bunda çelişen bir şey yok ki. Pi sayısı mutlak dedim diye geometrik hesaplamanın sonucu değil anlamı çıkıyor mu? 5 parmak mutlak deseydik neden evrimi reddetmemiz gerekecekti? 

nerede ise biz 10 lu sistemi kullandığımız için 10 parmağımız var diyecekler az 10 sayı sistemlerinin nasıl teşekkül ettiğini keşke okusalar

10luk sistemin benim bahsettiklerimle bir ilgisi yok ki. 10 luk sistem matematğin temeli falan değildir. Pratik hesaplamalarda kabul görmüştür. Yoksa bilimsel anlamda çok bir anlamı yoktur. İleri matematiği hangi sayı tabanında yaparsanız yapın aynı sonucu alırsınız. Notasyon gibi bir şeydir. Bunun dışında her yerde 10luk sistemi kullanmıyoruz. Mesela açı hesaplarında 360 dereceyi  tam tur olarak kabul ediyoruz. Çünkü mesela 1000'e göre daha fazla sayıda böleni var. Bunu kullanmak daha pratik. 

Bunun dışnda 12 lik sayı tabanının mesela çok daha mantıklı olduğunu söyleyenler var. Yine daha fazla böleni olduğu için gündelik hayatı kolaylaştıracağnı söylüyorlar. Bunun zaten yansıması da var yeni bir şey değil. Mesela desteler 10 luk iken 12lik düzine diye bir kavram var. Neden düzineye ihtiyacımız olmuş mesela. Çünkü 2'ye 3'e 4'e 6'ya tam bölünüyor. Pratik kullanımı daha yaygın. deste ise sadece 2 ve 5'e bölünüyor. Yani 10luk sayı sistemi mutlak mükemmel bir sayı sistemi vs. değildir. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...