Jump to content

Dinlerin Sınav Mantığının Geçersizliği

Recommended Posts

13 saat önce, illusion_ yazdı:

İradeyi oluşturan unsurlar var bunlar aynı olduğunda diğer kişinin farklı olması için bir sebep var mı? Elbet yok olsaydı zaten mantıksız olurdu

burada maddi unsurlar irade dahil her şeyi oluşturur diyorsunuz. bu felsefi bir görüştür. bu görüşe kadar zaten maddeden, fiziksel süreçlerden başka bir şey yoktur. irade ilizyondur, özne yoktur. buna göre aslında biz de özne olarak düşünmüyoruz ve öznel anlamda yokuz. 

bu felsefi bir görüştür, mutlak hakikat falan değildir. çoğu insan materyalizm ile bilimsel düşünceyi aynı kefeye koyuyor. halbuki bilim öznel, felsefi düşünceleri muhatap almaz. ironik bir şekilde materyalizm özneyi açıklamayor, iradeyi bir kenara koysak bile ben öznel bilincimin farkındayım. materyalizm bu konuda ne söylüyor? bizzat benim yaşamımın kendisinin bir yanılsama olduğunu mu söylüyor. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, ck789 yazdı:

burada maddi unsurlar irade dahil her şeyi oluşturur diyorsunuz. bu felsefi bir görüştür. bu görüşe kadar zaten maddeden, fiziksel süreçlerden başka bir şey yoktur. irade ilizyondur, özne yoktur. buna göre aslında biz de özne olarak düşünmüyoruz ve öznel anlamda yokuz. 

bu felsefi bir görüştür, mutlak hakikat falan değildir. çoğu insan materyalizm ile bilimsel düşünceyi aynı kefeye koyuyor. halbuki bilim öznel, felsefi düşünceleri muhatap almaz. ironik bir şekilde materyalizm özneyi açıklamayor, iradeyi bir kenara koysak bile ben öznel bilincimin farkındayım. materyalizm bu konuda ne söylüyor? bizzat benim yaşamımın kendisinin bir yanılsama olduğunu mu söylüyor. 

Beyin fonksiyonlarının özneyi oluşturduğunu düşünüyorum. Alkol alınca karar verme mekanizmasının değişmesi buna en anlaşılır örnektir bence. 

Sitelerde Paylaş

bilinç ile özneyi farklı olarak düşünüyorum ben. milyarlarca beyinde milyarlarca farklı bilinç var ama biz özne olarak sadece birini deneyimliyoruz. kişisel anlamdaki irademiz varsa da bu öznede oluşuyor. ben bu özne-bilinç ayrımının varlığının bile iradenin varlığını kabul etmek için yeterli görüyorum ama bu benim görüşüm. bunu ispatlamak mümkün değil tabi ki tamamen "özne"l bir görüş.

Sitelerde Paylaş

Nisa 79: iyilik Allahtanmış, kötülükte insanın kendisinden yani nefsinden geliyormuş, tamam iyide Şeytanın görevi ne o zaman? bu durumda Şeytanın asli görevi iptal olmuyor mu? bu ne biçim Allah? hadi müslümler mantıksız bir şekilde açıklamaya çalışında sabah sabah güldürün

beni, siz olmadan gülemiyorum, beni ancak siz güldürürsünüz,imkansız! mantıgınızla . ?:smashfreak:

Kendisiyle sürekli çelişen bir Allah tanımlaması var, kuranda bunu görüpte hala savunmak, bana

göre, psikojik bir yenilgidir müslümler için. 

Şeytanın görevi
Şeytanın görevleri, hakkında her şey... ... Bununla birlikte şeytan, insanları doğru yoldan uzaklaştırarak onları hata/yanlış unsuruna sevk etmek üzere zaaf noktalarını yakalamakta ve her an her saniye hain planlar hazırlayarak ve onların nefsi oyunlarına alet ederek yenik düşmesini amaçlamaktadır
tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insanın görevi ne sorusundan farkı ne ki bunun? dini literatüre hakim değilim ama meleklerin görevleri var. insanların vs. değil. şeytan melek olarak mı kabul edililiyor? bildiğim kadarıyla böyle bir durum yok. öyle olsaydı en başta nasıl başkaldırabilecekti?

Sitelerde Paylaş

Bir başka ayette'de meleklerin elçi ve nebi olduğu yazıyor, diğer ayette'de eliçi ve nebinin Allah'ın yardımcısı olduğu yazıyor,

başka bir ayettede meleklerin, elçi ve nebinin anlamı yazıyor, elçi ve nebi, islama göre, Elçi: Bir devleti başka bir devlette temsil eden kimse, sefir. Peygamber için de kullanılır Türkçe bir kavramdır. Nebi: Müstakil bir din ya da kitap sahibi olmayan daha önce gönderilmiş bir kitap üzerine insanları iman etmeye çağıran. ... Peygamber: Allah'ın kulları arasından seçtiği ve vahiy ile görevlendirdiği kimse.

1. melekler elçi ve nebi ise: 

2: neden kitabı yok?

3. neden insanlara allahın vahiylerini indirmiyor? 

melekler sadece Alla'ha görev için  yaratılmış , bu durumda elçi ve  nebi olmaz,ayetler bir birini yalanlıyor.

4. melekleri nasli görevi bellidir.

a.mevsimleri ayarlamak.

b.can almak.,

c.Alla'ha yardım etmek.?:smashfreak:

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...