Jump to content

cennet özgür irade

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 dakika önce, bababurayagel yazdı:

islam inancına göre cennette giren insanlarda günah devam ediyormu???

orda dedikodu...çekişme...küfür etme bu gibi durumlar olabilirmi...

kalpler temizlenecek dıyor...ama hür irade var...

kafam karışık...

bu  mesele  mantıksal  kötülük  probleminde  alvin  plantinganin  özgür  irade  savunusunada  yapılan  itirazlardan  biriydi  sanırım. Özgür  iradeli  varlıklar  olması için  kötülük  şart  diyordu  ama  cennette  özgür  irade  var  ama  kötülük  yok.Sanirim  Allah  öyle de  yaratabiliyormus  ama  yaratmamış  orayı  bir  ödül  mekanı  olarak  yaratmış  o  mantikla

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

bu  mesele  mantıksal  kötülük  probleminde  alvin  plantinganin  özgür  irade  savunusunada  yapılan  itirazlardan  biriydi  sanırım. Özgür  iradeli  varlıklar  olması için  kötülük  şart  diyordu  ama  cennette  özgür  irade  var  ama  kötülük  yok.Sanirim  Allah  öyle de  yaratabiliyormus  ama  yaratmamış  orayı  bir  ödül  mekanı  olarak  yaratmış  o  mantikla

tam anlıyamadım...

mesela cennetteki yüksek derecelere hased edenler olabilirmi...

bir erkek başkasının hurisine aşık olabilirmi?

dünya kadınlarla huri arasında kavga cıkabilirmi?

ne bileyim daha bunun gibi birçok şey sayılabilir...

Sitelerde Paylaş

Cennet ve cehennem diye bir yer yok, olmasıda mantık dışıdır, herşey belirsiz, yaşam hatta yaratıcının varlığı bile,

neden varolduk? daha bunu bile çözemedik,  ölüm sonrası için, yorum yapmak hiçte akıllıca olmaz..

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, bababurayagel yazdı:

islam inancına göre cennette giren insanlarda günah devam ediyormu???

orda dedikodu...çekişme...küfür etme bu gibi durumlar olabilirmi...

kalpler temizlenecek dıyor...ama hür irade var...

kafam karışık...

Sevgili dostum, öncelikle merhaba. Hayır o saydığın durumlar yahut burada bizim yanlış, kötü olarak adlandırdığımız hiç bir duygu oraya geçmeyecektir. 

Orası Rabbine kavuşmuş, temiz Müslümanlar ile dolu olacaktır. Dünyalık bir çok duygu dünyada kalır. Cennette hür irade olduğu doğrudur lakin bu senin dünyada düşündüğün gibi işlemez. Bunu hadislerden öğreniyoruz. Orada hissedilen duygular, aktarılacak düşünceler,konuşmalar buradakinden farklıdır. 

İyi günler dilerim.

Sitelerde Paylaş

Genel olarak özetle:

Korku, kin, nefret, yalan konuşma, hüzün, yorgunluk, bıkkınlık gibi şeyler YOK.

Yiyecekler, içecekler, sıkça belirtilen alttan akan ırmaklar (bunun ne gibi cazibesi varsa ben de anlamadım), kadın, vs. gibi dünyevi kişisel erkek ihtiyaçları, istekleri, arzuları falan filan VAR

Yani dünyalık kötü şeyler yok, dünyalık iyi şeyler var. 

Detaya pek girilmemiş. Merak edilen sorular var, mesela cinsel ilişki sadece vajinadan mı olacak yoksa anal da serbest mi? Prezervatif kullanmak şart mı? 

Sitelerde Paylaş

Harbiden merak ettim...

Şu tahtalı köyde, burada olmayan ne var?

Bilhassa safkan müslümanlar bu noktayı iyi düşünsünler, çünkü tahtalı köyün ebediyen olma olasılığı bile insanlara yapılabilecek kötülüklerin en büyüğüdür aslında.

Keza o kadar ilerisini düşündüklerini zannetmiyorum, çünkü şu anda neredeyse hepsi "amanda orada  kıçımı nasıl kurtarırım" modundalar.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Harbiden merak ettim...

Şu tahtalı köyde, burada olmayan ne var?

Bilhassa safkan müslümanlar bu noktayı iyi düşünsünler, çünkü tahtalı köyün ebediyen olma olasılığı bile insanlara yapılabilecek kötülüklerin en büyüğüdür aslında.

Keza o kadar ilerisini düşündüklerini zannetmiyorum, çünkü şu anda neredeyse hepsi "amanda orada  kıçımı nasıl kurtarırım" modundalar.

ölümsüzlük,şarap ve tabi ki ; hurilerrrrrr...

ve bir cigara yakıp,hawai tişörtümle şezlonga uzanıp,cigarami tüttürürken aynali gözlüklerimin ardından mavi denizi seyretmek var.offf of.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, EbûTürâb yazdı:

Sevgili dostum, öncelikle merhaba. Hayır o saydığın durumlar yahut burada bizim yanlış, kötü olarak adlandırdığımız hiç bir duygu oraya geçmeyecektir. 

Orası Rabbine kavuşmuş, temiz Müslümanlar ile dolu olacaktır. Dünyalık bir çok duygu dünyada kalır. Cennette hür irade olduğu doğrudur lakin bu senin dünyada düşündüğün gibi işlemez. Bunu hadislerden öğreniyoruz. Orada hissedilen duygular, aktarılacak düşünceler,konuşmalar buradakinden farklıdır. 

İyi günler dilerim.

Yani diyorsun ki, cennet masalına göre sen aslında sen olmayacaksın. Oraya giden dünyadaki kişiliğinin gölgesi olacak!

Dünyadaki Ebutürab’ın duyguları, ihtirasları, sorgulayıcı düşünceleri vb. iptal edilecek, geriye duygulardan arınmış robot benzeri birşey kalacak! Yaptığı yegane iş, kutsal kerhanede yine duygusuz robot benzeri hurilerle sonsuza kadar sex yapmak olacak!!

Duygular alındığı için bir yerden sonra bunalıma girip delirmesi de engellenmiş olacak..

Şunu sormak gerek, bu tarz zararlı duygular aslında bizim kişiliğimizin bir parçası değilmişçesine verilip alınabiliyorsa insanın suçu nedir? Kötü sonuçlar doğuran duygu ve düşünceleri malum put insanlara neden vermiştir? Kendisinin verip aldığı özelliklerden dolayı insanları ne mantıkla suçlayabilir? Suç işlemeye azmettiren kişi aslında gerçek suçlu olmazmı?

Sitelerde Paylaş
On 07.11.2019 at 11:36, akılsızşuursuzatom yazdı:

Alvin Platinga böyle bir şeyin imkânsız olduğunu söylüyor zaten. Zirâ tanrı birey bir şeyi seçmeden önce ne seçtiğini bilmiyor ( Alvin Platinga indeterministik bir dünyanın özgür irade için gerekli olduğunu düşünüyor.) Burada tanrının bilgisi onun ne seçtiği ve alternatif ihtimâller ile kısıtlı, zirâ olaylar indeterministik-ne seçileceği belli değil.

On 07.11.2019 at 17:06, EbûTürâb yazdı:

İyi günler dilerim.

Bunda birkaç sıkıntı var:

1) Eğer Müslümanlar o derecede değişecekse cennetteki Müslüman bir birey cennete gitmeden önceki hâliyle aynı kişi olur mu? Başka bir deyişle, cennetteki "ben" ile dünyadaki ben aynı kişi miyiz?

2) Hangi anlamda özgür irade vardır? Tanrı eğer bizi hiçbir kötülük yapmayacak şekilde değiştirecekse bizim orada hiçbir şekilde kötülük yapmamamızın nedeni Tanrı olur, iyi şeyleri seçmemiz bizim kontrolümüzde olmaz. Bundan dolayı bizim iyiyi seçmemiz bizim özgür irademiz ile olmuş olmaz.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, DeepBlue yazdı:

ölümsüzlük,şarap ve tabi ki ; hurilerrrrrr...

ve bir cigara yakıp,hawai tişörtümle şezlonga uzanıp,cigarami tüttürürken aynali gözlüklerimin ardından mavi denizi seyretmek var.offf of.

Bunlara o kadar meraklı isen:

Şarap desen burada en ălası var...tıksırıncaya kadar içmekte özgürsün!

Huri desen...onları da burada seç beğen al.

Sarışını, beyazı, siyahı, çillisi, çilsizi, kıllısı, kılsızı...hepsinden bu diyarda istediğin kadar var.

Yeter ki iste...

Ölümsüzlüğü ise siktir et, çünkü o konuma geldiğinde, belirli bir zaman sonra yaradanına veryansın etmen olası.:D

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kavak yazdı:

Bunlara o kadar meraklı isen:

Şarap desen burada en ălası var...tıksırıncaya kadar içmekte özgürsün!

Huri desen...onları da burada seç beğen al.

Sarışını, beyazı, siyahı, çillisi, çilsizi, kıllısı, kılsızı...hepsinden bu diyarda istediğin kadar var.

Yeter ki iste...

Ölümsüzlüğü ise siktir et, çünkü o konuma geldiğinde, belirli bir zaman sonra yaradanına veryansın etmen olası.:D

bu diyarın şarabı ; kusturuyor...

buranın hurisi desen ; ossurup tüm büyüyü bozuyor xD

ölümlüyken ;yok ben ölemem,bana göre deil,her zaman genç,yakışıklı ve kuvvetli kalmam lazım xD bunu da ancak tanrı yapabilir.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, DeepBlue yazdı:

bu diyarın şarabı ; kusturuyor...

Demek ki kaliteli şarapları pek tanımıyorsunuz.
Ayrıca tahtalı köydeki şarapların kusturmayacağına dair tüyoyu size kim verdi?

buranın hurisi desen ; ossurup tüm büyüyü bozuyor xD

Hurileri geçtim, muhtemelen hayatında osurmayan insan bu dünyaya gelmedi bence.
İnsanlar ölünce kıçlarına tıkılan pamuğun da tahtalı köyde osurmayı engelleyeceğıni zannetmiyorum.

Hele bazıları öyle bir tazyikle osuruyor ki.... :D

ölümlüyken ;yok ben ölemem,bana göre deil,her zaman genç,yakışıklı ve kuvvetli kalmam lazım xD bunu da ancak tanrı yapabilir.

Ölme; size öl diyen mi var?
Bu arada tahtalı köydeki tanrıya bol bol hayali selamlarımı da iletmeyi ihmal etmeyin...:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

Demek ki kaliteli şarapları pek tanımıyorsunuz.
Ayrıca tahtalı köydeki şarapların kusturmayacağına dair tüyoyu size kim verdi?

Hurileri geçtim, muhtemelen hayatında osurmayan insan bu dünyaya gelmedi bence.
İnsanlar ölünce kıçlarına tıkılan pamuğun da tahtalı köyde osurmayı engelleyeceğıni zannetmiyorum.

Hele bazıları öyle bir tazyikle osuruyor ki.... :D

Ölme; size öl diyen mi var?
Bu arada tahtalı köydeki tanrıya bol bol hayali selamlarımı da iletmeyi ihmal etmeyin...:D

kavak ; hurinin osuruğu neyder adama?osuruğu hurinin ; candur can,şifadur şifa,baldur bal,miski amber gibi kokar,mestu heyran eder bırakır. xD

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DeepBlue yazdı:

kavak ; hurinin osuruğu neyder adama?osuruğu hurinin ; candur can,şifadur şifa,baldur bal,miski amber gibi kokar,mestu heyran eder bırakır. xD

O zaman sana hem bu diyarda hem de tahtalı köyde,  pamuklu/pamuksuz huriler ile bol osuruklu seanslar diliyorum.

Ancak bu diyarı o kadar fazla kötümseme, çünkü elinde sadece bu var...

Pamuklanana kadar değerini bil derim! :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, kavak yazdı:

O zaman sana hem bu diyarda hem de tahtalı köyde,  pamuklu/pamuksuz huriler ile bol osuruklu seanslar diliyorum.

Ancak bu diyarı o kadar fazla kötümseme, çünkü elinde sadece bu var...

Pamuklanana kadar değerini bil derim! :D

peki xD 

al bu da sana hediyem olsun;

113055967_imampamuu.jpg.56fdfd813a202a4b6b7add6e8d17c542.jpg

(hediyedir-para ile satılamaz)

Sitelerde Paylaş
On 08.11.2019 at 22:34, Natüralist Ateist yazdı:

Alvin Platinga böyle bir şeyin imkânsız olduğunu söylüyor zaten. Zirâ tanrı birey bir şeyi seçmeden önce ne seçtiğini bilmiyor ( Alvin Platinga indeterministik bir dünyanın özgür irade için gerekli olduğunu düşünüyor.) Burada tanrının bilgisi onun ne seçtiği ve alternatif ihtimâller ile kısıtlı, zirâ olaylar indeterministik-ne seçileceği belli değil.

Bunda birkaç sıkıntı var:

1) Eğer Müslümanlar o derecede değişecekse cennetteki Müslüman bir birey cennete gitmeden önceki hâliyle aynı kişi olur mu? Başka bir deyişle, cennetteki "ben" ile dünyadaki ben aynı kişi miyiz?

2) Hangi anlamda özgür irade vardır? Tanrı eğer bizi hiçbir kötülük yapmayacak şekilde değiştirecekse bizim orada hiçbir şekilde kötülük yapmamamızın nedeni Tanrı olur, iyi şeyleri seçmemiz bizim kontrolümüzde olmaz. Bundan dolayı bizim iyiyi seçmemiz bizim özgür irademiz ile olmuş olmaz.

Merhaba dostum, cevaplarını yeni gördüm kusura bakma.

İlk sorunun cevabı; Şu hadis mühim bir cevaptır bu dediğine,  

Peygamber Efendimiz (asm), Hz. Ömere hitaben:

‘İnsanlar seni kabre koyduktan sonra, Münker ve Nekir adında iki meleğin gelip sana soru sorduklarında ne durumda olacaksın?’ diye sordu. Hz. Ömer:

'Ya Resulallah! O zaman benim şimdiki aklım yine benimle beraber olur mu?’ diye sorunca, Peygamberimiz

‘Evet’ diye cevap verdi. Bunun üzerine Hz. Ömer:

'O halde ben onlara yeteceğim / sorularına cevap verebilirim.’ dedi.”(Gazali, İhya, 4/503).

Cennette ki sen ile, bu dünyada ki kişi aynı sendir. Lakin bazı farklar ile. yukarıda bahsettiğim gibi bazı duygular, Kuranda bu dünyada yanlış olarak nitelendirilen duygular, cennette olan kişilerde bulunmayacaktır. Aslında bizlere cennet konusunda bu tarz bilgiler böyle sınırlandırılmamış. Orası için en kapsamlı cevap şu şekilde; Burada bulunan yanlış ve kötü duygular, orada bulunmayacak. Bu dünya için yasak olan bazı istekler, orada İslami akideye göre bizim dileğimiz doğrultusunda sunulacak.

İkinci Soru; Özgür iradeden kasıt, misal senin şuan canın pizza çekmekte, dilersen sipariş edip yersin, aynısını orada düşün. Sipariş kısmı hariç tabi :)

Bu Allah'ın bizlere zorla sağladığı bir değişim değildir, bunun en basit cevabı ise bir insanı yaratıp, ona şekil veren, her bir insan için ayrı ayrı özellikler katan Allah, Cennet diye adlandırdığımız yerde, İnsanları bu duygular dışında bırakacak. Bu dünyada ki gibi örneklemeye çalışma, Allah onu şöyle bunu şöyle yapıyor diyemem tabi ki, genel olarak ''Salih Kul'' kavramı çerçevesinde düşünürsen beni biraz olsun anlayabilirsin. 

İyi günler diliyorum..

Sitelerde Paylaş
On 08.11.2019 at 14:36, Ebu Kafir yazdı:

Yani diyorsun ki, cennet masalına göre sen aslında sen olmayacaksın. Oraya giden dünyadaki kişiliğinin gölgesi olacak!

Dünyadaki Ebutürab’ın duyguları, ihtirasları, sorgulayıcı düşünceleri vb. iptal edilecek, geriye duygulardan arınmış robot benzeri birşey kalacak! Yaptığı yegane iş, kutsal kerhanede yine duygusuz robot benzeri hurilerle sonsuza kadar sex yapmak olacak!!

Duygular alındığı için bir yerden sonra bunalıma girip delirmesi de engellenmiş olacak..

Şunu sormak gerek, bu tarz zararlı duygular aslında bizim kişiliğimizin bir parçası değilmişçesine verilip alınabiliyorsa insanın suçu nedir? Kötü sonuçlar doğuran duygu ve düşünceleri malum put insanlara neden vermiştir? Kendisinin verip aldığı özelliklerden dolayı insanları ne mantıkla suçlayabilir? Suç işlemeye azmettiren kişi aslında gerçek suçlu olmazmı?

Merhaba dostum, öncelikle insanlar ve genel olarak çoğu müslümanda şöyle bir düşünce var; ''Biz oraya gideceğiz sabah akşam seks yapıp, dilediğimizi yiyeceğiz.'' 

Hayır dostum, İslamın ilk dönemlerinde düşünce bu şekilde değildi! Sahabe döneminde cennete gitmek istenilmesinin asıl sebebi, orada Müminlerin Rablerine kavuşacak olmalarıydı.

Sonradan bu düşünce evrildi ve zina diye bahsettiğimiz olayın yayılması, insanların şehvet duygularının üst tabakalara ulaşması ile birlikte yukarıda yazdığım şekilde anlatılmaya başlandı.

Öncelikle Kuranda yukarıda saydığın huri vb şeyler tümüyle aslında bunların yanında bir çerez gibidir. Orada asıl maksat, Müslüman olarak Allah'a ulaşmak, Sevdiklerin ile, kimisi için Peygamber ile, diğer Salih kullar ile birlikte olma yeridir. 

Duygular konusuna gelirsem, orada en önemli tek bir duygu vardır, oda İman konusu. Bu sebepten, namaz orada bile devam edilir. Lakin bu demek değildir ki, oraya sevgiyi, saygıyı, merhameti taşımayacaksın. Bunların hepsinin kısaltılmış halini ve bu şekilde en doğru halini şöyle söyleyeyim; Orası öncelik ile Allah'a, daha sonra ise sevdiğin insanlara kavuşma yeridir. Bu tarz yerlerde ise seks vb şeyler, fıtrat meselesi sebebi ile gayet doğrudur. Ha sen dersen neden doğru, bunu bilemem. İnsanları yaratan ben değilim Allah. 

Lakin Cennet düşüncesinin altında yatan temel, evvela Allah'a sonra ise sevdiklerine kavuşacağın yer temelidir.

Sorularına gelirsem, bu soruları sormanın temel sebebi aslında bu dünya ile Cennet diye adlandırdığımız yeri denk görme sorunudur. Bizler bir melek değiliz, bu dünyada yaptıklarımızın sonucu sebebi ile Cennet yahut Cehenneme gideceğiz. Duyguların verilme sebebi işte bu ''Cennet'' ''Cehennem'' temelindedir. 

Kötü sonuçlar doğuran duygu ve düşünceler insanda bulunmasaydı, buraya dünya değil ''Cennet'' derdik. Bize verilen kötü duygu ve düşünceler, bizler için bir seçim kapısıdır. 

''Cennet'' ''Cehennem'' 

''İman'' ''İmansızlık'' 

yada en doğru şekli ile; ''Dünya'' ''Ahiret'' 

Bu sebepten dolayı, sen şimdide dersen bana ey Ebû Türâb ,  

''O zaman Allah, hepimize iyi duygular ve iman nasip etseydi de, bizler Cennete gitseydik.'' O zaman bende bunun cevabını Hesap gününde öğrenip, bana da söylemeni dilerdim :) 

İyi günler diliyorum...

tarihinde EbûTürâb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, EbûTürâb yazdı:

Cennette ki sen ile, bu dünyada ki kişi aynı sendir. Lakin bazı farklar ile. yukarıda bahsettiğim gibi bazı duygular, Kuranda bu dünyada yanlış olarak nitelendirilen duygular, cennette olan kişilerde bulunmayacaktır. Aslında bizlere cennet konusunda bu tarz bilgiler böyle sınırlandırılmamış. Orası için en kapsamlı cevap şu şekilde; Burada bulunan yanlış ve kötü duygular, orada bulunmayacak. Bu dünya için yasak olan bazı istekler, orada İslami akideye göre bizim dileğimiz doğrultusunda sunulacak.

Buna bir şey diyemem, zirâ böyle bir cevap savunulabilir ve soruma da cevap.

Sağol.

2 saat önce, EbûTürâb yazdı:

İkinci Soru; Özgür iradeden kasıt, misal senin şuan canın pizza çekmekte, dilersen sipariş edip yersin, aynısını orada düşün. Sipariş kısmı hariç tabi :)

Bunun benim bahsettiğim ile tamamen alâkalı olmaması bir yana -benim bahsettiğim bizim seçmemizin bizim elimizde olmamasıydı- böyle tarz bir düşünceyi yeterince iyi biliyorum. Keith Lehrer'den çeviri:

"Düşünün ki birisi bana bir kâse şeker verdi ve bu kâsenin içinde küçük, kırmızı ve daire şeklinde olan top şekerler var. Bu kırmızı top şekerden birisini almayı seçmiyorum çünkü böyle tarz şekerlere karşı patolojik bir hoşnutsuzluğum var (Belki onlar bana kan damlalarını hatırlatıyor ve...) Burada eğer bu topu almayı seçseydim alabilecektim. Ama böyle bir şeyi seçme kabiliyetim yok ve sonucunda bu toplara düpedüz dokunamıyorum."

Bu durumda benim özgür iradem var mıdır?

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Buna bir şey diyemem, zirâ böyle bir cevap savunulabilir ve soruma da cevap.

Sağol.

Bunun benim bahsettiğim ile tamamen alâkalı olmaması bir yana -benim bahsettiğim bizim seçmemizin bizim elimizde olmamasıydı- böyle tarz bir düşünceyi yeterince iyi biliyorum. Keith Lehrer'den çeviri:

"Düşünün ki birisi bana bir kâse şeker verdi ve bu kâsenin içinde küçük, kırmızı ve daire şeklinde olan top şekerler var. Bu kırmızı top şekerden birisini almayı seçmiyorum çünkü böyle tarz şekerlere karşı patolojik bir hoşnutsuzluğum var (Belki onlar bana kan damlalarını hatırlatıyor ve...) Burada eğer bu topu almayı seçseydim alabilecektim. Ama böyle bir şeyi seçme kabiliyetim yok ve sonucunda bu toplara düpedüz dokunamıyorum."

Bu durumda benim özgür iradem var mıdır?

Merhaba dostum, ikinci soru için kusura bakma yanlış anlamışım o vakit.. Senin söylediğin şekilde cevabım ise şudur;

Öncelikle bu üstte başka bir arkadaşa yazdığım gibi fıtrat meselesidir. Bunu ben şuan ki, bende bulunan küçücük ilim ile bir yere kadar cevaplandırabilirim ancak seni tatmin eder mi bilmiyorum.

İnsanlar türlü türlü özelliklerde yaratılmıştır, kimisi bazı şeylere korku duyar, kimisi ise bir takım rahatsızlıklar ile dünyaya gelir. Bunun genetik yapısı bir yana olsun, ruhsal sebepler bir yana olsun her şekilde yorulabilir. Burada vurgulanması gereken nokta, bir çocuğun Hristiyan olarak dünyaya gelmesi, ileride onun din olarak bambaşka bir şeye geçmesini engellemez. Yahut birisinin kavgayı çok sevmesi, ileride onu sevmeyeceği anlamına gelmez. Ancak senin vurguladığın nokta tümüyle bizim cevap vermekten, en azından benim cevap vermekten aciz olduğum bir noktadır. Bu sebepten bu konuya daha sonra cevap verebilmek maksadı ile araştırmalar yapacağım. Şimdilik görüşmek üzere.

İyi günler dilerim... 

tarihinde EbûTürâb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...